Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Nena(va)dna privlačnost politične sredine

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Stone sporočil: 17
Zadnja sprememba: Stone 02.09.2019 12:18
Ena stvar mi je vzbudila pozornost, namreč zakaj ne v Sloveniji krščanska demokracija, če je lahko v Nemčiji. Odgovor je zame bolj ali manj na dlani, ga pa v tem kontekstu še nisem videl napisanega. Gre za vsaj dve povezani stvari: V Nemčiji pomeni krščansko vsaj v 50% protestantsko, v Sloveniji pa v 95% katoliško (vsaj po občutku). Katolicizem ima objektivno veliko slabe prtljage, še posebej na naših področjih: pohlep, bogatenje in blišč - zajedanje državne blagajne, podjetja v njihovi lasti, največja slovenska gospodarsko finančna luknja, pedofilija, neopravičen kolaboracionizem, ogromna razlika med načelnim in dejanskim, zadrtost do sodobnih potreb človeka in še kaj bi se našlo. Vse to ni od včeraj. Na drugi strani nemško krščanstvo, vsaj pol protestantsko in tudi velik krščanski del nimata nič od tega, je razumevajoče do današnjega časa in do potreb ljudi. Druga stvar je tradicija: kljub temu, da katolištvo že stoletja z vsemi sliami preganja protestantizem (ali pa ga je do nedavnega), ima protestantizem še vedno precejšnjo in stabilno enklavo na severovzhodu Slovenije, prav tako ima zelo velik odstotek neverujočih, kar kaže, da nam kljub veliki agresivnosti katolištva, to dejansko ni prav blizu. Najbrž je vzrok zgodovinski spomin.Če mi je pred nekaj desetletji moja stara mama, ki je bila precej verna, vsakič, ko je šla k maši, povedala, da Cerkev ni v redu, ampak..., bo že nekaj na tem. Skratka, mislim, da katoliška stranka v Sloveniji še dolgo ne bo imela šans, dokler ne bo sama pometla svojega katolištva. To pa seveda ni možno.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen