Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Endimion sporočil: 10.325
[Glavni forum] Tema: Slovenski BDP lani zrasel za 4,5 odstotka
[#2761048] 01.03.19 09:17 · odgovor na: anon-317028 (#2760918)
Odgovori   +    5
Nehaj že smetit s tem famoznim 2008. Pizda od jeze bom tole v čakalnici stol polomil. Ti se imaš za svetovalca podjetnikom? Opažam da visoki davki za slovenskega podjetnika niso najbolj akuten problem. Prej raznorazni svetovalci....

Leta 2008 je bil bruto zunanji dolg slovenije kot celote tak kot je danes. Razlika je le v tem kdo je bil nosilec. Leta 2008 so bile to banke (tako domače domače kot domače hčere s tujimi mamami) ter podjetja. Leta 2007 in 2008 ima slovenija fantasticen dvig zunanje zadolženosti, obenem pa je imela negativni saldo menjave s tujino. Kot bi si v gostilni najprej od ostirja denar sposodil, potem pa s tem sposojenim denarjem pri njemu kupil pecenko in pivo. A lahko razumeš kaka neumnost je to? In to smo počeli. Proračun je bil relativno malo zadolžen. Ker mu je zunanji input denarja (če si sposodim 1000 v nemciji in v ljubljani kupim za 1000 necesa, je drzava pobrala 200 DDV, ki pa so sposojeni). Dalje. S premikanjem financiranja avtocest iz drzave na dars se je kratkorocno skril tako minus kot del dolga same države.

Ko je počilo je počilo na več koncih. Najprej so hoteli oni zunaj svoj denar met. In banke so ga vrnile. Ne le vrnile. Zdaj neto financirajo tujino. V vmesnem času je drzava pokrila manjko. Izbire ni bilo ali pa ti vse skupaj razpade. Ko so crkavala prva velika podjetja... je po trickle down efektu pocrkalo se cel kup majhnih. In pri tem so reči ki vseeno morajo obratovati. Se strinjava?

Pa ne mi o penzionistih. Leta 2008 je proračun doplaceval milijardo, lani pa milijardo 200 i kusur. Za 150.000 več upokojencev. Podobno je z večino javnega sektorja. Tisti uredniški del je tako al tako strel v meglo. Izvedbeni del pa... ti v firmi lahko v času pizdarije odpuscas. Ne moreš pa zapret šol in bolnic. Ne moreš reči policajem da naj bodo doma. Cel kup je reči ki jih moraš imeti.

Pred kakim letom sem imel zaradi ene poškodbe predpisanih 14 dni toplic. Naredili so čudo iz mojih nog. Informativni račun je pokazal 1837€. Ki jih je dobila povsem privatna ustanova. Ko država regresira vozovnice, to dobi privat avtobusar. A ti sploh veš koliko tega denarja ki se ga zbere z davki odleti nazaj? Nekaj milijard letno. Ja pizda oni otroški dodatek... saj se stroši. Saj ni da ga folk v zimnico tlaci.

Meni je nenadjebljivo smešno, kako tudi v pricujocem časniku udrihajo po preveliki državni porabi potem pa na x strani objavijo seznam razpisov za ta ali ona nepovratna sredstva. Pa mi povej zakaj jaz pri vsakem pivu placam 40c ddv zato da jih da država pipistrelu za razvoj. Ali pa akrapovicu davčni odpustek (Ja akrapovic zaradi teh davčnih olajšav za razvoj do leta 2016 ni plačeval ddpo. Ni plačal davka od dobička pravnih oseb. Obenem pa pizdil da je previsok.) Povej zakaj? Kaj mam jaz od tega? Pol kurca nič. Placam predrago pivo zato da financiram podjetnika ki ima prenizko dodano vrednost da bi lahko sam od sebe rasel.

Evo tako holcersko razmisljanje ima večina malih podjetnikov ko pride do segmenta javnih storitev. Če ti privat zabar porihta klavir tipke je podjetnik ki je nekaj naredil, in ti si mu placal. Če to isto naredi oni v zdravstvenem domu je pa pijavka brezdelna. Ko ti otroka merka malivrtec d.o.o. je to podjetništvo. Ko to počne vrtec javni zavod je pa to abervezno metanje denarja v smeti.

Ne vem no...

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen