Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

matjazval sporočil: 10
Povprečna cena električne energije za gospodinjske odjemalce je v Sloveniji v drugem četrtletju 2017 znašala 0,16 EUR/kWh, to je 4 % več kot v prvem četrtletju (vir www.stat.si/statweb/...ndex/6913) V izračunu je upoštevana cena električne energije 0,167 €/kWh, kar je verjetna aktualna povprečna cena.
Raba tople vode je ocenjena. Za izhodišče zadošča. V fazi načrtovanja investicije pa je potrebno dobiti točne podatke konkretnih stanovalcev. Zapisal sem: Pred odločitvijo za naložbo je treba analizirati alternativne rešitve, pridobiti podatke stanovalcev o njihovi dejanski rabi elektrike za segrevanje vode in možnosti vgradnje geosonde, treba je narediti projekt za izvedbo in predračun.
Raba viška elektrike za direktno segrevanje vode je opcija inteligentnih omrežij, če pa namesto električnih grelnikov krmilimo toplotne črpalke, toliko bolje. Ekonomisti bi temu rekli win-win. Za delovanje električnega bojlerja z nočnim tokom pa ne potrebujemo SOHO, zadošča dvotarifni števec in blokirnik odjema, to sem si vgradil že pred štirimi desetletji.
Izbira TČ zrak/voda ali voda/voda ne more sloneti na domnevah. V večini krajev je povprečna letna temperatura zemlje (geosonda) višja od povprečne letne temperature zraka (vir www.arso.gov.si/vrem...4013.html) Še pomembnejše je sezonsko grelno število, tudi tukaj ima V/V verjetno prednost pred Z/V.

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(