Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

grgl1976 sporočil: 271
Zadnja sprememba: grgl1976 31.03.2017 14:47
[FrRoSt]
> []
> Delam vsak dan z enimi in drugimi in opažam vedno večjo razliko. Preprosto v javnem sektorju marsikod zasotajajo v razvoju oz. komplicirajo tam, kjer nihče v gospdarstvu ne bi. To si razlagam tudi tako, da imajo preveč časa - jih nihče ne preganja.

TAKO!

Razlika je, -ne ravno povsod, v večini primerov pa; kot DAN in NOČ.

Samo to marsikdo ne razume, marsikdo ne ve in marsikdo tudi noče razumeti.

Če bi bil javni sektor postavljen in izpostavljen odkritim tržnim pogojem, bi ga 80% v enem letu pristalo v stečaju.

Morda 10% je zdravega in nadaljnih 10% bi se ga bilo v enem letu sposobnono nekako prilagoditi na tržne pogoje in konkurenco.

Vendar nič ne poteka v tej smeri. Odpori do sprememb so neverjetno močni. Vsak ščiti svoj monopol, delo, položaj in status.

Zgornje izjave in mnenja ne TRDIJO, da bi bil privatni sektor v vseh segmentih boljši. Samo pojasnjujejo, zakaj je tako sila tog, neproduktiven in seveda POŽREŠEN*!

* Požrešnost - za veliko konzumacijo bore malo efekta
Napisal si svetovni nesmisel. Seveda bi končal v stečaju, saj večina dejavnosti javnega sektorja ni pridobitne narave. In tudi ne more biti na trgu več policij, več upravnih enot, več ne vem česa - kako si pa ti zamišljaš tržne pogoje? A ti veš kaj je definicija javne službe?

Javna služba je družbi nujno potrebna dejavnost, preko katere se zadovoljujejo javne dobrine in storitve, ki jih v javnem interesu trajno in nemoteno zagotavlja državna oziroma lokalna skupnost, kadar in če jih ni mogoče zagotavljati na trgu, ter pri tem njen prvenstven cilj ni pridobivanje dobička. Javne službe delimo na gospodarske in negospodarske. V državni ali lokalni skupnosti se mora zagotoviti javni interes, kot je čista voda in vzdrževanje temeljnih materialnih pogojev življenja (izobraževanje, ravnanje z odpadki,...).

Sicer pa je kriva država, saj privatizacije javnega sektroja ne dovoli niti tam kjer bi to bilo možno, recimo zdravstvo je en dober primer. Verjemi, da bi se določene dejavnosti enako oz. še boljše znašle tudi na prostem trgu, posledično se bi dvignila tudi kvaliteta storitev. In tudi zaposleni v javnem sektorju oz. vsaj večina izmed njih ni v povprečju nič manj sposobna, kot zaposleni v zasebnem sektorju in tudi nič manj zainteresirana za delo.

Seveda pa je javni sektor preobsežen, ampak to je druga zgodba in ne stvar vsesplošnega obsojanja javnega sektroja oz. njenih zaposlenih, temveč je to stvar države. Problem sprememb ni v tem, da ni volje ampak v tem da to ni dopustno. Kot sem že napisal, določen del sektorja bi z veseljem vstopil na prosti trg.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen