Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-202494 sporočil: 2.309
Zadnja sprememba: anon-202494 20.06.2016 07:03
[crt]
> [Breiva]
> > [crt]
> > > [Breiva]
> > > Veliko vas ne ve, da poteka meja med Štajersko in Kranjsko pri Brežicah po reki Savi (že od Marije Terezije in še prej), levi breg je Štajerska, desni breg pa Kranjska. Blizu jedrske elektrarne, v stari strugi Save, še zdaj stojijo mejni kamni kjer piše na eni strani Steiermark, na drugi pa Krain. Dolenjska je komunistična iznajdba.
> >
> > "Po propadu francoske oblasti je dunajski kongres potrdil vrnitev Kranjske k Avstriji. Po ureditvi iz 1849 je bila Kranjska znotraj Avstrije kot kronska dežela - kronovina del Cislajtanije in razdeljena na Gorenjsko, Dolenjsko in Notranjsko." - ni se sicer ze takrat imenovala dolenjska, temvec spodnja ali dolenja kranjska, vendar kot locen kos nastopa ze odtlej.
>
> Hvala Črt!
> Torej si samo potrdil, da je bila "Dolenja Kranjska", ne pa Dolenjska.

ja, takrat je bila spodnja/dolenja kranjska. rad bi nasel podrobno tudi kasnejse spremembe, vendar mi na hitro ni uspelo. nasel sem samo tole navedbo o kranjski: "Z ustanovitvijo Države Slovencev, Hrvatov in Srbov 29. oktobra 1918 je bila ukinjena, velik del njenega ozemlja pa je z rapalsko pogodbo pripadel Italiji" - tako da sklepam, da ni vse prazno med 1849 in 1945... konec koncev je vmes skoraj cela slovenija bila dravska banovina :)
Imaš prav, me pa prav zanima, če boš kaj našel, bom sledil tvojim najdbam. Se mi pa zdi, da je vse zavito v neko meglo, tako kot po letu 1945, ko se ni nihče upal nič pisati.

Sicer sva se pa oddaljila od teme, ki je "Tone Peršak", novi finančni minister, prej državni sekretar, še prej župan Trzina.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen