Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Zataknite si že nekam to gotovino

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-237381 sporočil: 924
Zadnja sprememba: anon-237381 10.02.2016 01:17
Na enaa je cena če plačaš s kešom ob prevzemu ugodnejša od kartice. Odvisno kakšne so potrebe po likvidnosti. Odkar nimam limita in kartico, ki jo je treba prej napolniti plačujem s kešom in skoraj vedno izberem osebni prevzem in plačilo z gotovino. (Ko bi prišel poštar za kar bi plačal 3€ me itak ne bi bilo doma in traja samo nekaj minut več da se zapeljem do enaa kot do pošte).

Naslednja stvar je bolha. Tam je plačilo z nakaznico najbolj varno. Za male predmete (do 10€) se je že zgodilo, da sem nakazal/dobil direkt nakazan denar in sem poslal z navadno pošto.

Na ebayu cenejše stvari plačujem s paypalom za dražje pa preko UPN ker me stane ~7% da denar spravim v paypal.

Zdaj pa še big picture:
Odkar obstaja človeštvo, obstajajo prostitucija, droge in korupcija. Obstaja potreba da nekaj plačaš, ne da bi za to drugi vedeli. Trenutno to funkcijo opravlja gotovina. Da denar opravlja svojo funkcijo se morajo vsi v družbi strinjati, da ima vrednost in ga je mogoče zamenjati za ekvivalent storitev ali dobrin. Ko bodo gotovino ukinili, se bo vsaj del če ne večina nehala strinjati, da je to še vedno denar. Alternative pa že obstajajo.

Pa še denar pri nas:
Meni se je zgodilo, da mi je DURS zarubil denar za dolg, za katerega sem imel od njih uradni dokument v pisni obliki, da je poravnan. Poznam kar nekaj takih primerov. Torej bankovci doma so varni, denar na bančnem računu pa je že manj varen. Glej tudi nedavno izkušnjo iz Grčije in Cipra. Kartice so še slabše. Ne moreš plačevati davkov in prispevkov z Master Cardom (lahko če plačaš ~20€ za dvig gotovine na bankomatu :) ). Nekateri kartic ne sprejemajo. Recimo ne moreš plačevati članarine v ljubiteljskem društvu, ne moreš kupovati rabljenih stvari na bolhi, ...

Če bo ena država ukinila gotovino, bo to funnkcijo prevzela gotovina druge države in deloma zlato ter bitcoini. Ali pa bo barter sistem. Recimo na japonskem je gemblanje za denar prepovedano. V pachinku dobiš darilo. Zraven je trgovina v lasti istega establishmenta, kjer darilo potem zamenjaš za denar in potem tvoje darilo dobi naslednji gembler.

Še en primer: podjetje potrebuje nekaj iz ebaya / internetno oglaševanje. Za računovodstvo in DURS je to nočna mora. Večina si sčungalunga keš iz podjetja ga da zaposlenemu ki nato s svojo kreditno in paypalom plača. Če bi to dal kot plačo, bi bila boniteta, računovodski stroški... Skratka keš je bolj preprost.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen