Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-333107 sporočil: 8.271
[maningi]
Glede Norveške je zgodba po mojem mnenju malo drugačna od v članku prikazane:
Norveška je po letu 1969 - po odkritju velikega naftnega polja Ekofisk - dejansko doživela stanje, na katero ni bila pripravljena: dolarji so "poplavili" norveški valutni trg in tečaj norveške krone ter plače in inflacijo dvignili v višave. Posledično je naftna industrija na Norveškem izrinila druge industr. panoge (industr. papirja, ribiška industr., ..) - dežela je postala povsem odvisna od cene nafte. Leta 1982 je potem Norveška zaradi močnega padca cene nafte dejansko padla v globoko krizo, iz kate se je šele izvila (po 7-letni debati v parlamentu) tako, da so se odločili izvoziti dolarje nazaj, in sicer na tak način, da so zakonsko predpisali, da se sme dolarske prihodke iz nafte in zemeljskega plina naložiti skoraj izključno v tujini (le 4% gre v budget) - tako so zmanjšali odvisnost od tuje valute in zaščitili ekoomijo pred dotoki dolarja. Ustanovili so doslej največji obstoječi državni sklad na svetu (cca. 750 milijard € naložb v tuje vrednostne papire in neprimičnine), kateri donos pokriva deficite v proračunu.

Hvala.

Saj verjetno ima vsaka država, tako kakor Norveška, svoje specifične panoge in probleme. Le da je norveško bogastvo nafta, ta je imela spcifične in učinke na druge gospodarske panoge. Tudi na Islandiji, ko so se ukvarjali s cvetočim bančništvom, so verjetno bile povsem podobne težave. Če je kdo prišel zaprosit za kredit za novo ribolovno barko, so se mu smejali. Bančništvo je odcvetelo, nafta ima svoje specifične probleme. Vspone in padce.

Vedel sem, da imajo sklad, točnih podrobnosti nastanka ne. 7-letna debata v parlamentu?? No, saj me čisto ne preseneča. V neki taki zadevi imam v spominu, mislim, da je šlo tudi za Norveško, so zdravstveno reformo sprejeli tudi po 7-letni debati. In kot sem slišal v nekem pogovoru s slovenko, ki tam živi, je zdravstvo pri njih milo rečeno hecno, zobozdravstva in protetike niti ne omenjam.

Hotel sem povedati nekaj drugega. Saj ne idealiziram takih in podobnih držav, vseeno pa se sprašujem: če za tako debato rabijo tam 7 let, koliko jih je potem potrebnih pri nas?? Ali je sploh možno izpelati kakšno reformo?

Toliko za enkrat. Lepo, da si nazaj. Sem hotel komentirati tudi tvoj zadnji odstavek o ciljani inflacji iz prvega posta, ga nekoliko prevesti; kot bi rekel moj prijatelj tasilo, v nižji pogovorni jezik, da bo lahko nekoliko bolj razumljiv. Ne razumem, da ga nihče ne razume/prajta.
Žal sem nekako kratek s časom. Verjetno naslednjič. Če me ne bodo vrgli, kakor se temu tukaj reče, v čakalnico. :))

l.p.

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(