Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-19362 sporočil: 937
Zadnja sprememba: anon-19362 25.01.2016 16:10
[FrRoSt]
Zadeve so različne, glede ne velikost, produkcijo in ostale zadeve. Če bi norveška prevzela evro, zaradi tega ne bo nič na boljšem v odvisnosti na cene nafte.
Glede Norveške je zgodba po mojem mnenju malo drugačna od v članku prikazane:
Norveška je po letu 1969 - po odkritju velikega naftnega polja Ekofisk - dejansko doživela stanje, na katero ni bila pripravljena: dolarji so "poplavili" norveški valutni trg in tečaj norveške krone ter plače in inflacijo dvignili v višave. Posledično je naftna industrija na Norveškem izrinila druge industr. panoge (industr. papirja, ribiška industr., ..) - dežela je postala povsem odvisna od cene nafte. Leta 1982 je potem Norveška zaradi močnega padca cene nafte dejansko padla v globoko krizo, iz kate se je šele izvila (po 7-letni debati v parlamentu) tako, da so se odločili izvoziti dolarje nazaj, in sicer na tak način, da so zakonsko predpisali, da se sme dolarske prihodke iz nafte in zemeljskega plina naložiti skoraj izključno v tujini (le 4% gre v budget) - tako so zmanjšali odvisnost od tuje valute in zaščitili ekoomijo pred dotoki dolarja. Ustanovili so doslej največji obstoječi državni sklad na svetu (cca. 750 milijard € naložb v tuje vrednostne papire in neprimičnine), kateri donos pokriva deficite v proračunu.

Imeti svojo državno valuto predstavlja predvsem neki vzvod, ročico, kako se lahko prilagodiš razmeram. Če devalviraš za 10% svojo valuto, potem naj bi to doletelo vse državljane nekako `enakomerno`. Tuje blago in storitve bodo nekoliko dražje, verjetno ga bo manj, kar lahko pripomore k uravnoteženi izvozno uvozni bilanci.

Manj znano je, da lahko posamezne članice znotraj neke monetarne unije tudi devalvirajo (predvsem Nemčija je to počela), sicer na drugačni način (če strošek dela glede na produktivnost posam. članic relativno zaustaja za skupnim inflacijskim ciljem), kaj takoj postane jasno, če si pogledamo spodaj v linku navedeni graf, ki prikazuje t.i. gibanje relativnega efektivnega menjalnega tečaja nekaterij večjih EU-članic in Švice) v zadnjih 20-tih letih:
graf: --> www.flassbeck-econom...Heuser.png


lp,
a

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen