Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-207617 sporočil: 6.899
Jaz bi predvsem (na podlagi lastnih izkušenj!) rekel, da storitveni s.p. je lahko v sloveniji samo tiho in zelo hvaležen.

Skoraj vsa dodana vrednosti ti ostane. Če narediš do sto jurjev letno kot freelancer v obliki pavšalnega espeja, ti država pobere manj kot deset tisočakov v prispevkih in davkih. Nobenega dvostavnega knjigovodstva, nobenega vodenja stroškov sploh. Tudi nihče se pretirano ne spravlja nate, ker se nima kje; opravil si storitev, izdal si račun, z njim povezan je tvoj davek in prispevki. Ciao. Druga Švica. (Če narediš dvesto jurjev, moraš uporabiti tehniko nižje v tekstu omenjenega Šeriffija in imet še en pavšalen espe v imenu svojega bližnjega.)

Kar pa ne velja za razne trgovce in male zaposlovalce. Ko enkrat stopiš v to brezno, si nazaj v Sloveniji. Pomembna razlika s komplicirano Ameriko je, da če tam SLUČAJNO opazijo, da si zabluzil pri papirjih, država prileti z artilerijo in in reče "zdaj tako zrihtaj ali pa bo pokalo!" In pol pač plačaš svetovalce, zrihtaš, kar se da, plačaš kazni kolikor treba.

V Sloveniji pa država hodi okrog s sekiro (ker artilerije nima), in AKTIVNO IŠČE drevesa. In ko je sekira vse kar imaš, je vsak mali podjetnik drevo. Velika firma s pravno službo je pa beton. Tam ne moreš s sekiro.

Birokrat aktivno išče podjetja, ki bi jih lahko zakasiral - ker so dovolj majhna, da ne morejo izvajat skladnosti v državi, ki ima vsako leto 30% nove zakonodaje, pa dovolj velika, da jim je kaj za vzeti.

Nebukadnezar Šeriffi s svojo stojnico banan ne bo plačal kazni. Njegova oblika poslovanja je s.p. na eno od sedemnajstih sestričen, on ji na stojnici formalno zastonj pomaga kot ožji družinski član, medtem ko je ona zbolela. Velikega prekrška ne more storiti, kot fizična oseba je na sociali (morda celo ima tisto zadolžnico ali napotnico ali kaj so že izumili enkrat lani al predlani), birokratu pa lahko zabrusi "vemo tvoja doma!" Birokrat k njemu ne bo hodil, ker se ne splača.

To aktivno iskanje je zelo slovenska zadeva, pomoje (v ZDA in UK nisem tega izkusil, v Nemčiji in Franciji na tak način nisem bil). Marsikateri (ampak po moje še vedno manjšina) birokrat sebe ne razume kot varuha zakonitosti, ampak kot biriča za iztiskanje davkov iz tlačanov.

Problem pa ni toliko v ljudeh, ki izvajajo birokracijo. Ni tako, da se dobri otroci odločijo, da bodo podjetniki, zlobni pa, da bodo inšpektorji. Gre za to, da sistem tako deluje in nagrajuje - in postavili smo ga vsi skupaj. Gre za to, da je tudi v malem podjetniku prikriti izterjevalec.

Iz mojih izkušenj je celo večina birokratov dokaj prijaznih in radi pomagajo. Ampak to je zato, ker jaz sem do njih aktivno pristopil s problemom, preden sem ga storil, ko sem že zaznal, da bi utegnil biti izven pravil.

Birokrati, ki jih podjetniki ali javnost zaznamo, pa so tisti, ki se aktivno spravijo na nas, ko jih nismo nič vprašali in od njih nič hoteli. In ti so večinoma golazen.

Je pa skupna značilnost več kot 95% birokratov (tudi tistih zelo dobrih), da jim ne moreš razložiti poante, da kot podjetnik lahko konec meseca ne le nič nimaš, ampak si v minusu še za prejšnji mesec (ali leto!!). Da posel ne uspe, pa boš vseeno še naprej podjetnik, ker morda bo uspel čez dva meseca.

Tega preskoka ne želim opisati na kratko. To je za njih tako nepredstavljivo, kot sol v kavo. Prazna množica, nimajo pojmovnega okvirja za dojemanje te stvarnosti. Za njihove pojme moraš zapret in si poiskat službo v "resni firmi". Za njihove pojme je bolje biti na sociali. Za njih je to tako čudno, da sploh ne morejo sočustvovati s tvojim položajem - si kot govedo, ko je že v obliki zrezka na polici v trgovini. Tako predelan in tuj, da se jim ne zbudi prav nič. Ko si bil še kravica (pred-podjetniški človek), so v tebi še videli življenje, če pa počneš kaj takega kot je poslovna izguba, si pa izgubil vso podobnost s čemerkoli življenjskim.

Da bi birokrat razumel, kako izgleda svet podjetnika s temi težavami, bi moral biti jebeni filozof v pravem pomenu te besede. Bilo bi ga neizmerno škoda za birokratsko delo.

---------

Najbrž ni treba posebej omenjati, da so pavšalni in popoldanski in podobni espeji posebej primerni ravno za birokrate, ki iz službe pridejo spočiti in imajo energijo za dodatno delo. Tako kot v vseh državah, se morate tudi v Sloveniji spraviti v pravo kasto. To žal ni podjetniška.

Še ocvirk; enoosebni dooji in espeji so popularni tudi v UK. In ko se spopadate z birokratskimi zadevami, imate pogosto na voljo prav okence in svojo kategorijo, kjer poveste, ali ste espe za različne stranke, ali ste to izbrali kot davčno ugodnejšo varianto zaposlitve. V TEM NAMREČ NE VIDIJO GREŠNOSTI. Plačali boste manj davkov, obenem pa nase prevzeli določene rizike, ki bi si jih sicer razdelila zaposlovalec in država. Povsem normalen trade-off, kjer imate svobodo da se odločite, kaj in kako bi.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen