Zasebnost

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.405
[cop040]
Slovenski Detroit. Nič posebnega torej, rudniki v Evropi so v zapiranju, mladina bo odšla, stari hirajo, takšno je pač življenje.

Trditi, da je za propadanje rudnikov kriva (rdeča!) politika ali sindikati, je nesmiselno nakladanje. Če ni rentabilno, in kopanje premoga kilometer globoko pač ni, je potrebno zapiranje. Pod Thacherjevo so jih zaprli že pred 30 leti.
Dejstvo je, da so nekatere industrije v vzponu, nekatere v upadu. Tako je do sedaj vedno bilo in kaže, da bo tako tudi ostalo.

Drugo pa je, kaj potem glede tega narediš, ko vidiš, da je industrija v upadu. V Sloveniji je tako, da potem prebivalci območja (predvsem tam zaposleni) začnejo pritiskati na politiko in zahtevati pomoč. Tako, da se upadanje panoge nadaljuje bistveno bolj počasi. Na drugi strani pa stroški tega umetnega zaustavljanja padanje vedno bolj rastejo. In vedno pride do tega, da so ti stroški enkrat preprosto preveliki. Takrat zadeva dokončno crkne. Območje pa postane opustošeno.

V kakšnih bolj inteligentnih okoljih se odzovejo drugače. Vidijo kam gre zadeva in se ji skušajo prilagoditi. Poskušajo najti nove posle, industrije. Prekvalificirajo ljudi. Ja, nekaj se jih tudi odseli. Če se da to industrijo v upadanju prestrukturirajo do te mere, da ima sicer precej manj zaposlenih, a da še vedno obstaja in dela. Tudi Mura bi bila v Sloveniji lahko še vedno delujoče podjetje. Samo bi morali pravočasno začeti zmanjševati število zaposlenih, posodobiti postopke, outsorsaci, razviti in tržiti svojo blagovno znamko in tako naprej. Ne bi bilo 5.000 zaposlenih, ampak recimo samo 500. Bi bilo pa teh 500 bolje plačanih. In 500 zaposlenih je še vedno bolje kot 0. Dobre in slabe prakse so povsod bo svetu. A glej ga zlomka, naš javni sektor, sindikati in politika vedno izberejo najslabšo rešitev. Če bi metali kovanec, bi bili bolj uspešni.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen