Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bc123a sporočil: 48.253
[Glavni forum] Tema: EU na robu: Kronika pričakovane katastrofe
[#2532586] 06.07.15 09:27 · odgovor na: (#2532569)
Odgovori   +    0
[kajulci]
>Oba padca cen goriva v letih od 2005 do 2008 in od 2011 do 2014 sta za državo pomenila ogromen prenos plačil v tujino. Tako s padcem cen nafte kot s stabilizacijo ladijskega prometa bi se sami po sebi lahko ustvarili dobri pogoji za dolgoročno gospodarsko okrevanje Grčije.

A je to napaka ali jaz tega ne razumem? Če so cene nafte padle, ladjarji pa tankajo v tujini, bi se naj prenos plačil v tujini zmanjšal?
Avtorjeva teza je, da je za velik del grskih problemov kriv energijski sok, ker je nesorazmerno odvisna od uvozene energije. Kar jo je naredilo za zelo ranljivo. Zakaj pise to o tankanju v tujini? Zato ker pravi, da je ta odvisnost se vecja, kot jo kaze statistika.
>Padec cen energentov se je v domačem gospodarstvu izrazil predvsem kot upad povpraševanja. Omejil je kupno moč. V pomorskem prometu, se je izrazil kot upad ponudbe, ki je preko padca cen prevoznih tarif dvignil najbolj pomembno veleprodajno ceno/vmesno potrošnjo in dodatno skrčil maržo.

Ne razumem. Padec cen energentov bi naj povečal povpraševanje? A ni notranja deflacija ukrep s katerim se povpraševanje poveča, padec cen energentov pa je kot neke vrste deflacija v malem? In kako lahko padec cen omeji kupno moč, a jo ne poveča? In kaj to pomeni, da se je to v pomorskem prometu izrazilo kot upad ponudbe? Katere ponudbe? In katera je zdaj ta vmesna potrošnja/veleprodajna cena?

>Vrh napačnega dojemanja situacije je bil dosežen s trditvijo, da so stroški dela na enoto preveč strmo narasli. Ekonomisti, kot so Hans-Werner Sinn, so vsa ta leta z gotovostjo zatrjevali, da so močno povišane plače gradbenih delavcev odgovorne za porast cen nepremičnin. Na tem prepričanju notranje devalvacije je temeljil celotni pristop politike Trojke.
Od kdaj pa je devalvacija to, da stroški dela na enoto narastejo? Od kje zdaj ta notranja devalvacija, v katero je bila trojka kao prepričana? Močno povišane plače gradbenih delavcev so dvignile cene, in to naj bi bila notranja devalvacija? A ni to ravno kontra devalvaciji?
narasli PREJ. Clanek govori o razmerah, ki so grcijo pripeljali v stanje, ko jo je kriza 2008 bankrotirala. Prevod je res malo neroden!

In v naslednjem odstavku članek trdi tole:
>V resnici so cene nepremičnin od leta 1995, tako kot v drugih perifernih državah, močno narasle in se do leta 2008 več kot potrojile,

Ta odstavek je napisan tako, kot da bi v prejšnjem odstavku pisalo, da so ekonomisti trdili, da so cene nepremičnin v Grčiji padale. A je to zopet napaka?

Bi prosila tiste, ki razumejo celoten članek, da pojasnijo, kaj te navedbe v članku pomenijo.
Clanek govori, zakaj se je grcija po krizi 2008 sesula, drugi pa ne.

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(