Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Sem za »pravico do dela«, pa vi?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

0513ANITO sporočil: 10.825
[Glavni forum] Tema: Sem za »pravico do dela«, pa vi?
[#2526474] 11.06.15 09:55 · odgovor na: anon-347227 (#2526463)
Odgovori   +    13
[accfin1]
Rok, po mojem mnenju nisi navedel zadostnega razloga za odpravo minimalne plače. Pokazal si le na korelacijo med minimalno plačo in slabim stanjem v posamezni državi, ne pa vzročno povezavo.

Poleg tega bi ponudil še eno vprašanje v razmislek. Kaj nam je pomembnejše, človek ali podjetje? Je bolje, da človek životari ali podjetje životari/umre?

Namreč, trg delovne sile je le trg, torej je podvržen ponudbi in povpraševanju. Večji ko je presežek ponudbe nad povpraševanjem, nižja je cena. Še nisem slišal za polno zaposlenost, zato predpostavljam, da je večja ponudba od povpraševanja pravilo. Posledično je pritisk na nižanje plač vedno prisoten (vsaj v nekaterih panogah). Sedaj pa, kdo ima večjo pravico preživeti - človek (ne glede na njegove sposobnosti, zposljivost, izobrazbo, "lenobo", ...) ali podjetje (ki pa ne upse pridelati dovolj dodane vrednosti, da bi zaposlenim omogočalo plačo ki omogoča dostojno življenje)?

Minimalno plačo vidim kot korektiv, ki daje človeku prednost pred podjetjem. Lahko se motim. A kdo pozna boljši korektiv?

Sicer razumem, da smo vpeti v mednarodno okolje in moramo biti konkurenčni, da lahko "preživimo". Vendar je odgovornost vsakega posameznika, da pomisli tudi na dolgoročne posledice odločitev, ki jih sprejemamo.

Še ena misel se mi je utrnila. Kaj želimo, podjetja z visoko ali nizko dodano vrednostjo? v katerem primeru bomo lepše živeli. Minimalna plača je orodje, ki uničuje življenski prostor za podjetja z nizko dodano vrednostjo. Obenem pa pušča prostor za podjetja z visoko. Če evolucija deluje, bodo slaba podjetja pomrla. Nova, ki se bodo rodila pa bodo boljša in močnejša. Pot bo seveda dolga in boleča, ampak kot pravi pregovor, brez muje se še čevelj ne obuje.

Edi
Kardeljev?

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen