Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kako so propadale borze bitcoinov

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-204390 sporočil: 13.528
[Glavni forum] Tema: Kako so propadale borze bitcoinov
[#2490458] 10.01.15 17:18 · odgovor na: bc123a (#2489952)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [Jezst1]
> Glede na to, da Bitcoin nima substance niti kakršne koli lastne vrednosti, nobenega pokritja z ničimer, niti ni izveden iz kakega drugega finančnega ali vrednostnega sredstva, bi moralo biti vsakemu kristalno jasno že od samega začetka, da gre za Ponzijevo shemo, ki bo delovala točno toliko časa, dokler se bo našel še kakšen bedak, ki bo to elektronsko šaro pripravljen kupovati za pravi denar...
>
> Tisti, ki bodo grdo "popušili" pri Bitcoinu, se mi smilijo ravno toliko kot tisti, ki so pušnili pri CatchTheCash...

Bitcoin ni ponzijeva shema. Ni pa tudi valuta.

Ne vem, od kje se je nasla ideja da je BTC valuta. Bitcoin je placilni sistem, neke vrste "dnevnik" (angl. ledger, naj me kdo popravi pri slovenskem prevodu - dnevnik v racunovodskem smislu).

Najboljsi primer, kaj bitcoin dejansko je, je majhna banka v majhnem kraju, kjer zivi samo 10 ljudi. En ima pralnico, drugi pridelujejo hrano, dva pa podkujeta konje. Ker je blagovna menjava med njimi neprakticna (rabis podkovati konja, kovac pa ne rabi trenutno cistega perila), imajo dve moznosti:

- valuto (npr zlate kovance, redke skoljke, ali redke kamencke - v teoriji so zahteve za valuto dovolj dobro dokumentirane, se pravi redkost, izmenljivost in deljivost)

ali

- placilni sistem brezgotovinskih placil.

No, recimo da nimajo valute, ampak brezgotovinski placilni sistem. Najamejo uradnika v lokalni banki, kjer vsi odprejo racune, na zacetku ima recimo vsak na racunu fiksno stevilo enot, potem pa "placujejo" storitve en drugemu tako, da uradniku narocijo prenos enot iz enega racuna na drugega.

Ta zadeva deluje dovolj dobro in ucinkovito, ce uradnik ni skorumpiran. Skorumpiran uradnik bo prej ali slej zacel goljufati, recimo prenasati denar med racuni brez odobritve, za podkupnino.

Zato zadevo naredis javno. Ledger je objavljen na oglasni tabli banke, kjer lahko vsak vidi vse transakcije med racuni. Na ta nacin izlocis problem skorumpiranega bancnega uradnika.

Ampak kaj se zgodi, ce banka propade, arhive unici pozar ali pa enostavno uradnik zboli? Vse transakcije so unicene in nihce ne ve, kdo je komu kaj nakazal.

Zato sistem se razsiris, in naredis zadevo distribuirano: Ledgerjev je vec in vsak je objavljen na eni oglasni deski, ki so posajene po vasi. Tudi ce banka crkne, lahko vsi vidijo kaksne transakcije so bile izvrsene, in magari dajo posel novemu bancnemu uradniku.

No, v zadnji fazi zadevo realiziras tako, da lahko s pravo avtorizacijo (enkripcija, javni/zasebni kljuc) v ledger zapise transakcije vsak sam (in to le v eni smeri, torej prenose iz njegovega racuna na katerega izmed ostalih). Nogiras bancnega uradnika in dobis...

BITCOIN.

To je bitcoin (in prosim se posebej novinarje financ, da si zgornjo razlago preberejo da ne bodo kvasili bedarij).

Torej. Bitcoin NI valuta. Bitcoin je brezgotovinski placilni sistem, kot se vidi iz zgornjega primera.Brezgotovinski placilni sistem je dejansko dnevnik transakcij, in bitcoin je elektronski, distribuiran dnevnik transakcij, ki uporablja enkripcijske mehanizme da zagotovi integriteto dnevnika.
A ni pri bitcoinu še ena možnost t.i. rudarjenja, torej da na domačem strežniku generiraš bitcine po nekem zapletenem algotritmu, kar onemogoča hiperinflacijo.. Jaz to razumem tako, da bitcoin je valuta, samo nima nobene realne vrednosti odzadaj, morda nekako tako kot zlato v končni fazi, ki je koristno samo v elektrotehniki.

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(