Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Zakaj sem odstopil kot nadzornik NKBM

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bc123a sporočil: 48.253
[Glavni forum] Tema: Zakaj sem odstopil kot nadzornik NKBM
[#2459081] 25.09.14 14:23 · odgovor na: pobalin (#2459060)
Odgovori   +    6
[pobalin]
> [bc123a]
> Zanimiva analiza, hvala - bi pa nekaj pripomnil, ker ravno spremljam fiasco angleskega Tescota, ki je moral priznati pretiravanje v napovedanem polletnem dobicku za kar 250 mio funtov.

Po občutku bi rekel, da je med Enronom in Tescom zaenkrat velika razlika. Upam!

> V tujini gre za to, da je treba dejansko prirejati izkaze (cooking the books), saj so delnicarji podjetij stalno na prezi za morebitnimi problemi v poslovanju podjetja.

To se mi zdi precej idealizirana slika, kot bi jo opisali na radiu Glas Amerike ali Free Europe. :-)
Je idealizirana, ampak je delnicarski aktivizem v teh drzavah precej bolj izrazit kot v sloveniji.

Razlike v sodstvu tu niso bistvene, bistveno je to, da s skiljenjem pod prste upravi delnicarji (pa naj so mali, veliki, ali aktivisticni) lopove prisilijo da delajo lahko dokazljive pizdarije.

Ko je Bavcar zagonil 70 mio EUR za obnovo hotela, ki je obnovljen vreden 40 mio EUR, je verjetno veliko denarja koncalo preko provizij v zasebnih zepih - ampak tega prakticno ne bos mogel dokazati. Seveda bi direktor javne (public, torej na borzi kotirajoce0 firme, ki preko obvodov v svoj zep spelje 5% trzne kapitalizacije firme kot je Istrabenz (za bavcarja so ugotovili da ima poskritih 25 mio), ze zdavnaj dobil nogo. Ce bi res hotel iti lopovluk v bolj normalno delujocem sistemu, kot je slovenski, bi moral recimo 30 zapravljenih mio EUR nekako poskriti v prirejenih racunovodskih izkazih, kar je pa precej lazje dokazati.

Re primerjava tesco-enron: I hope so. Vendar pri tescotu ne gre za racunovodsko napako, ampak ocitno za vec casa trajajoco in tolerirano prakso kreativnega in agresivnega racunovodstva s strani podrocnih menedzerjev, ki je dobila se pospesek z padajocim trznim delezem in padajocimi profiti, ko je trebalo se bolj na silo loviti cilje.

Zna se zgoditi, da bo preiskava ugotovila, da je treba narediti restatement profitov za leta nazaj (recimo od 2011), in verjetno ves, kaj to za public firmo pomeni. Pesimisticen sem tudi zaradi tega, ker je bil tesco uganka za analitike, ki si niso mogli razloziti, kako mu ob rastocih stroskih in padajoci prodaji ne pada bruto marza - ce bo odgovor da mu je dejansko res padala, ampak zaradi kreativnega in agresivnega racunovodstva to ni bilo vidno, je to lahko velikanski udarec. Tesco je namrec, ce prav razumem, zadolzen, ima kar nekaj spornih poslov (special purpose vehicles) s katerimi je na ne-cisto-kosher nacin skrival dolg, in ima veliko nepremicnin ki jih je prodal s sale-and-lease-back pogodbami, ki imajo fiksirane, na inflacijo vezane najemnine za desetletja naprej.

Racunovodski skandal in (ce se izkaze) neverodostojnost izkazov za leta nazaj bi znala tudi taksno firmo prekucniti.

Ne pozabi da je pri Enronu bilo tudi prisotno cudenje zunanjih opazovalcev, kako jim je uspelo generirati profit s posli, ki za nikogar drugega niso bili profitabilni.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen