Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Separatistični September

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-15342 sporočil: 8.014
[Glavni forum] Tema: Separatistični September
[#2456790] 17.09.14 07:14 · odgovor na: bc123a (#2456769)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: anon-15342 17.09.2014 07:19
[bc123a]
Tole o tem, da skoti dajo v skupno blagajno vec, kot iz nje dobijo, pa ne bo drzalo - skoti dobijo po glavi vec denarja, kot anglija in wales, to je posledica t.i. Barnettove formule, iz casa se pred Thatcherco.

www.telegraph.co.uk/...dmits.html
Pri tej trditvi v kolumni sem izhajal iz BBCjeve analize ( www.bbc.com/news/uk-...d-28879267 ), ki - čeprav je BBCjeva ;) - pravi takole:

9.1% of UK tax revenue came from Scotland
8.3% of the UK population live in Scotland
£10,000 tax per head in Scotland
£9,200 tax per head, rest of UK


Zagovorniki odcepitve podajajo še nekaj višje številke ( scotreferendum.com/q...to-the-uk/ ):

"In 2011/12, Scotland contributed £56.9 billion in tax revenue to the UK including a geographic share of North Sea oil. This is the equivalent of £10,700 per person and compares to £9,000 per person in the UK as a whole. Scotland is estimated to have paid more tax than in the UK as a whole every year since 1980/81, averaging over £1,350 a year higher over that period when adjusted for inflation."

Da Škoti plačajo več davka, pa je čez palec jasno tudi iz dejstva, da je na Škotskem BDP na prebivalca ca 3000 GBP višji (po drugih virih 2000 ali 1500, ampak da je višji, je kar konsenz).

(naprej pa pišem o zadevah, v katere se, priznam, doslej nisem poglabljal, ampak evo, hvala za link, sem se poskusil za silo poučiti še o tem in v nadaljevanju je moj poskus odgovora, ki pa ga gre jemati le na pol resno)

To, kar citiraš, je per partes obravnava ene komponente celotne slike - pavšalnega transferja na prebivalca. To trditev je pred nekaj dnevi izrekel Cameron in jo Guardian povzema kot "receive £1,623 per head more than the rest of the UK", vendar jo negira kar sam Guardian v sosednjem članku ( www.telegraph.co.uk/...tland.html ), kjer piše "Under the Barnett formula, devised in the 1970s by Labour Treasury minister Lord Barnett, spending is allocated according to population size, rather than the amount each country actually needs".

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen