Zasebnost

Izbrani forum: Avto

Izbrana tema: članek Slovencem avto pomembnejši kot hrana

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-207617 sporočil: 6.899
[Avto] Tema: Slovencem avto pomembnejši kot hrana
[#2437410] 27.07.14 16:06 · odgovor na: anon-154140 (#2437399)
Odgovori   +    1
[tinkamarinka]
Jaz sem par let nazaj spremljala stroške za vse kar smo rabili v gospodinjstvu na mesec. 4 leta stara Toyota corola caravan bencinar nas je stal 3400 €/leto. Bencin, zavarovanje, registracija, 1/4 gume (brez amortizacije). Najdražja stvar v gospodinjstvu. V bistvu naju je šokiralo. Naslednja postavka je bilo privat varstvo - 200 € manj. Vse ostalo je bilo dosti ceneje (hrana, obleka, stroški za stanovanje).

Zdaj je glavni strošek hiša zaradi kredita, drugi je vrtec + privat varstvo, pol je pa že avto - zdaj enoprostorec, ker karavan ni primeren za 3 otroke.

Tudi jaz bi na članek odgovorila kot večina, če ne bi enkrat res spremljala stroškov.
Če RES ZELO VELIKO voziš in imaš star avto, lahko delaš izračun brez upoštevanja padanja vrednosti vozila.

Sicer pa to moraš upoštevati, ker je ključen strošek (nisi napisala, ali je všteto ali ne).

Jaz sem pri cca 20.000 km letno z bencinarjem letnik 2001 delal sledeče:

popravila in servisi: 400 na leto (domači mehaniki, keš na roke)
Registracija, nadomestilo za ceste, itd: 470
gume: 150 eur
bencin: 2500 eur
(b)Padanje vrednosti vozila od nakupa: cca 250 eur(b/)

Skupaj 3770 eur. Letos bom delal bolj 10.000 km, kar bo zadevo pocenilo zgolj pri bencinu, ostalo bo zanemarljivo - torej na cca 2550 eur.

Amortizacija vozila je majhna, ker je staro 13 let, kupljeno za jurja in pol.

----------------

Štiri leta stara toyota Corolla ima omembe vredno amortizacijo. Nova stane 15 - 18 jurjev, deset let stara pa 4 - 5 jurjev.

Kar pomeni vsaj jurja amortizacije na leto - pri novi več, pri starejši manj. Za svojo lahko enostavno izračunaš, ker veš za koliko si jo kupila in prodala, ulomljeno s številom let lastništva.

Zato je še posebej pri manj kilometrih amortizacija velik del stroška - lahko tudi večji od goriva.

Pravtako je velik del stroška lahko registracija s polnim kaskom, če si v dragi skupini in imaš drag avto.

Sicer pa se ob 10.000 kilometrih z malim, starejšim avtom in dobrim mehanikom da spraviti stroške na cca 150 eur na mesec. Za manj pa je že treba imeti srečo s popravili. Medtem ko pri novem avtomobilu za toliko pada samo vrednost v prvih letih.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen