Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

kmetovalec sporočil: 681
Zadnja sprememba: kmetovalec 14.08.2013 20:13
Torej če sem prav videl kazni znašajo celo do 50 tisoč evrov. sicer pa moje mnenje, ki sem ga zapisal pred sprejemom zakona:
Pasivnost državljanov omogoča politikom sprejemanje slabih ali v koristi ozke skupine usmerjenih predpisov.
Lep primer je dogajanje okoli novega zakona o gozdarstvu. Pred nekaj časa smo v medijih zasledili gonjo proti utajevalcem davka pri prodaji lesa. Argumenti so bili tako čudni in za lase privlečeni, da se mi je zdelo že čudno, da so jih zagrabili novinarji, ki naj bi le imeli vsaj srednješolsko izobrazbo in nekaj sposobnosti logičnega razmišljanja. Ravno tako sem menil, da bodo ljudje z vsaj malo zdrave kmečke pameti znali ločiti zrnje od plev, oziroma resne zadeve od čvek, zato tej temi niti nisem posvečal pozornosti. Spet se je pokazalo, da še takšna neumnost, če jo dovolj dolgo in pogosto ponavljaš, postane resnica.
Tako je zdaj veliko ljudi prepričanih, da se pri poseku in prodaji lesa na veliko goljufa in zato podpira idejo o prevoznici. In kakšna je resnica? Poglejmo dejstva: Bilo je govora o 20 milijonov evrov utajenega davka. To pomeni prodajo "na črno" tretjino do polovico letnega poseka. Kdor ima samo kanček logike bo takoj vedel, da to ni možno. Večina lastnikov je pavšalistov, zato nihče od teh ne bo prodajal "na črno" saj bo tako izgubil pavšal. Taka prodaja bi bila zanimiva za zavezance za DDV, vendar pa imajo ti na drugi strani kupce katerim obračunani DDV predstavlja vstopni davek in seveda niso zainteresirani kupovati na črno. Skratka bedarija, razen če so zakonodajalci imeli za bregom kaj drugega.
Prva možnost je nekomu priskrbeti zanesljiv posel s tiskanjem ali potrjevanjem prevoznic. Kako to gre in kakšni dobički so tu možni, smo pred kratkim lahko videli na primeru nalepk za registracijo motornih vozil. Druga možnost (ali pa kombinacija obeh) pa je pobrati dodaten davek od nič hudega slutečih davkoplačevalcev. Za les kot gozdni pridelek po sedanji zakonodaji velja prosta (neobdavčena) prodaja končnim porabnikom, saj je bil davek zanj že plačan v obliki katastrskega davka. Glede na sposobnosti trenutne vlade, ki drugih idej kot višanje davkov očitno nima, lahko v kratkem pričakujemo dodatni davek na gozdne sortimente prodane neposrednim porabnikom ali celo porabljenim na lastni kmetiji. In če ji bo uspelo bodo kmalu sledili še naslednji kmetijski pridelki. In brez upora jim bo to uspelo. Mogoče gre le za vabo, kot je bila zadnja z zagroženim povečanjem KD za 14x, kar seveda zbudi burne reakcije, na koncu pa je KD povečan samo za 4x, pa smo vsi zadovoljni.

To bolj spominja na barantanje na kakšni arabski tržnici ne pa na resno kmetijsko politiko.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen