Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Slovenija, dežela šumnikov

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-230767 sporočil: 89
[Glavni forum] Tema: Slovenija, dežela šumnikov
[#2053743] 19.03.13 18:38 · odgovor na: anon-292616 (#2052659)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: anon-230767 19.03.2013 18:50
[spassvogel]
Bom malo oster, pa naj se ne razume narobe. Star-upi so lahko super stvar. Super donosna, z dobrim prispevkom civilizacijskemu napredku, razvoju novih poslov, itd. Lahko pa so tudi črna luknja, še manj ekonomsko smiselna in perspektivna kot Jadral Obrovac. In nevarno za tiste iz prve skupine je, če se množice iz druge skupine striktno ne filtrira s tržnimi mehanizmi stran in če se poskuša delati "start-up panogo".

>Hkrati @iAlja čivkne, da francoska vlada odpira inkubator za tisoč start-upov, ki bo podprt z vsem, kar potrebujejo, pa še kakšno naložbo bo dodala. Samo da bi podjetniki ostali v Franciji oziroma prišli vanjo. Francozi želijo zajeziti energijo, ki beži čez lužo.

Ko se starp-upe postavi v centralnoplansko okolje in ko je naenkrat bolj važno koliko kapitala si nabral na razpisih in pri VCjih in v katerem inkubatorju si, namesto kakšen produkt imaš in koliko z njim zaslužiš (večno se ne da prodajati potenciala, dokler pa se ga, je vedno dobro, da je čimjasneje predstavljeno, kje leži, ker je to precej bolj važno od fensi imena), se scena nevarno bliža temu, da začne občudovati svojo podobo v odsevu jezera in bolj kot o produktih, storitvah, prihodkih in dobičku, razmišlja o star-up hišah, pospeševalnikih, konferencah in novačenju vedno novih subvencij, spodbud in popstars publicitete.

Konkretno Francija bi lahko naredila ogromno sistemskim prilagoditev, da bi svoje poslovno okolje naredila prijaznejše, brez da centralnoplansko postavlja cigle in obljublja subvencije za tvegano podjetništvo.

In dajanje tega za zgled ni prava smer. Prej bi bila prava smer navijanje za odpravo dogovornega ekonomije in za deregulacijo poslovnega okolja, ki optimizem in razpoložljivo energijo in ustvarjalnost mladih in starejših podjetnikov najedata precej bolj kot pomanjkanje pospeševalnikov, subvencij in delavnic samooklicah star-up gurujev (in avtorja tega komentarja ne štejem med te; je pa tukaj objavljal en takšen kar pogosto).
Lepo povedano.

Zadnjič sem govoril z VCjem o enem od startupov v njegovem portfelju. Vprašal sem ga, kako jim gre, pa mi je odgovoril, da se zadnje čase strašno trudijo dobivati cel kup nagrad in da jim uspeva. Pa sem rekel, pa dobro nagrade, kaj pa produkti, stranke, prihodki, dobiček? Pa je odgovoril "exactly!" in sva prešla na drugo temo.

Če želijo Francozi res stimulirati startupe, naj znižajo davke in regulativo in nehajo podjetnikom metati polena pod noge. Državne subvencije in venture kapital ne le, da niso rešitev, so kontraproduktivni. Dobri podjetniki se sami znajdejo, če jim le država preveč ne nagaja, državne VC naložbe pa vedno finansirajo le slaba prijateljska podjetja. Francija je slab zgled.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen