Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Ciprski precedens

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-91158 sporočil: 910
[Glavni forum] Tema: Ciprski precedens
[#2051145] 18.03.13 01:18
Odgovori   +    33
Berem bombastičen naslov - " Depositors Pay Price in Cyprus Bailout Deal" - ob temu najprej pomislim na "BIG" Depositors - ker da sem sam veliki depozitor bi še kako z veseljem "prispeval" da sistem preživi in ostane varen kot je bil in pri temu sem še skompenziran z delnicami. Namreč, komu je periferna vukojebina Ciper bolj pomembna, EU ali Uniji Velikih in Bogatih Posameznikov.

Poskušam po svoje (mogoče povsem zgrešeno) dojeti Ciprsko kombinirano logiko - EU Bailout + "samoprispevni" Bail-in iz Ciprskih domačih + oaza-depozitov. Ali ni reševanje Cipra v bistvu diskretno reševanje obstoja oaza bank, čeprav vsi uradno kao rogovilijo proti tem istim.

Ciper je z 17 milijardnim bailout-om pritlikavec v primerjavi z Grčijo, Italijo in Španijo, banke pa imajo depozite kakih osemkrat večje od državnega BDP. To bi naj bil javni kamen spotike, zakaj reševati pralnice denarja z davkoplačevalskim denarjem, čeprav je že ta termin navadna floskula, ker enkrat pobran to je denar države in onih ki ga premetavajo.

V omilitev "javnega nasprotovanja", EU veliki poleg svojih 10 v reševalni lonec vržejo cca 7 milijard bail-in "samoprispevka" in pomirijo godrnjanje. Veliki niso samo velike EU članice, predvsem so to veliki bančni "strici" in "Poslovni Partnerji" ki so glavni igralci in precejšnji krivci te in podobnih "zmešnjav".

Po mojem, bančne oaze nikoli ne bi obstajale če ne bi bile, z "tiho ljubeznijo negovani" bastardi velikih finančnih korporacij. Nobena tajna ni kako prav velike Ameriške banke perejo narko-dolarje, precej sveže natisnjenih US$ pa celo konča kot "mehčalec" v številnih pralnih strojih.

Na Cipru je samo Ruskega denarja za kakšnih 60 milijard. Ta denar pa je, domnevam, večinoma iz "poslov" Rusija - EU. Po enostavni logiki eni in drugi deponirajo svoje "presežke" na bližnjo Ciprsko "deponijo". Z Ruske strani ni slišati godrnjanja, kar pomeni da so z veseljem pripravljeni "pomagati", celo tudi z nekaj uradnimi milijardami. Očitno je "deponija" Ciper pomembna več kot pa eventualni spremni rizik nezaupanja ali celo "bančnega stampeda" prestrašenih navadnih deponentov.

Mogoče sem ustrelil kapitalnega kozla, ampak nekaj pasje logike je na temu.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen