Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

1357 sporočil: 7.095
[čarli]
> [1357]
> > [čarli]
> > > [yxc10]
> > > Preberite si knjigo Jeremyija Rifkina, The End of Work v kateri je vse to kar se dogaja danes napovedal daljnega leta 2004 in so se mu vsi vec ali manj posmehovali. Jeremy Rifkin je menda svoj cas svetoval tudi Jansi.
> >
> > Hja kaj naj rečem o tvojem rifkinu. Kot prvo me spominja na ludista, čeprav on ni proti tehnologiji (vsaj občutek sem dobil od tle:www.foet.org/press/i...202005.pdf ) ker se zaveda da je pač razvoj tehnologije neizogiben. Problem rifkina je v tem ker misli, da nove tehnologije ne bodo delale novih delavnih mest oz jih bodo delali manj. Ampak če je temu tako potem se bi skozi čas brezposelnost povečevala ane. Pa se ne;) V prej omenjenem linku omenja kako bodo izginili delavci v modrih haljah. Ampak ne zaveda se da se je to že ves čas dogajalo od industrijske revolucije. Npr v spominu imam, da MM enkrat omenjal, da je včasih v nekem ameriškem pristanišču (mislim da NY) delalo včasih 40000 ljudi. Sedaj pa jih samo še 400. Se pravi samo še 1%! Pa očitno ni bilo takšne hude nezaposlenosti, saj so si očitno čez čas delavci dobili delo drugje.
> > Bistvo nezaposlenosti v eussr in drugih đamahirijah je v delovni zakonodaji in drugih regulacijah, davkih ter minimalni plači. Namreč ravno minimalna plača uničuje delovna mesta za tiste , ki so na dnu in so po zaslugi države potem še brezposelni.
> >
> > PS: Drugače pa še malo kdo je fifkin. V zda je označen za liberal social theorists in za velikega zagovornika klimatskih sprememb oz kakorkoli že sebe kličejo v zvezi s tem. In ja svetoval je tudi jajotu. je jajo že vedel na katerega se treba obrnit, da mu bo svetoval pravilno okako naresti novi socializem:)
>
> To ni nobena novost o čemur piše in razglablja Rifkin. O petinski družbi ( družba kjer 20% populacije proizvede vse kar potrebuje celotna populacija) smo v slovenski podružnici enega od think kankov razpravljali že v drugi polovici 90. let. O svojih spoznanjih smo tudi informirali tedanje politike ( na oblasti in v opoziciji), vendar od njih kakega posluha ali pa vsaj premisleka na to temo ( kaj in kakšne spremembe v družbi prinaša tehnološki razvoj) ni bilo dokler se niso začele že kazati posledice neprilagajanja družbe hitrosti tehnološkega razvoja.

Lej, vam vernikom in fanom v enopetinsko družbo je MM lepo tle razložil:
www.finance.si/8882/...ru%C5%BEbi

Ampak meni je jasno, da ekonomski analfabeti boste na tej zemlji obstajali in pametovali drugim. Saj zate ne rabim posebej naglaševati, da spadaš med njimi ane;)

PS: Pa odgovori še na to MM vprašanje:
Vsaka teorija pa zahteva empirično verifikacijo in v tem pogledu teorija enopetinske družbe propade na celi črti. "Enopetinci" namreč pozabljajo, da produktivnost raste že stoletja. V zadnjem stoletju se je povečala za približno desetkrat. Če bi torej "enopetinska" teorija veljala, bi bili že zdaj nezaposleni skoraj vsi. Kje je torej napaka?
Enopetinska družba je odgovor v realnosti na produktivnostjo povezano s tehnološkim razvojem v povezavi z dejanskimi potrebami. Glavna zabloda Miltona Fridmana je ravno v neskončnem kreiranju novih in novih delovnih mest ob predpostavki, da stara delovna mesta ostajao aktivna in da trg nima fizičnih omejitev. V realnosti se je pokazalo, da nove tehnologije nadomeščajo stare, te stare tehnologije pa odmirajo skupaj z delovnimi mesti, ker enostavno ni več realnega povpraševanja po starih tehnologijah, realnih zaposlitev za zaposlene iz straih tehnologij pa, tudi ob prekvalificiranju in doizobraževanju, ni v dovolj velikem številu . Primerov imaš kolikor češ tudi v našem domačem okolju.
Rdeča nit vseh novih tehnologij je optimizacija in maximizacija, kar pa ne pomeni nič drugega kot z manj narediti več ob dejstvu da je trg fizično omejen s številom potrošnikov. Od tu izvirajo tudi vsi problemi sodobnih družb ( nezaposlenost in z njo povezana družbena in socialnoa izključenost vse večjega dela populacije).
Ko si omenjal rast produktivnosti skozi stoletja, si pozabil na način rasti. Do tretje idustriske revolucije ( informatizacije) je produktivnost rasla na račun povečevanja obsega proizvodnje z človeško delovno silo. S tretjo industrijsko revolucijo se to dejstvo spremeni; proizvodnja se še povečuje in postaja na račun novih tehnologij vse kvalitetnejša vendar z vse manj človeške delovne sile.
Realno je trenutno na svetu zaposleno 30% populacije, ob dejstvu da bo velik del sveta ( države BRIC) kriza šele zajela.
Realnost je pač takšna, da nam tehnologija omogoča na eni streni lagodnejše živlejnje na drugi strani pa mnogim jemlje vir osnovnega preživetja. In tu bo morala politika najti rešitve med tena dvema ekstremoma.

P.S.: MM je imel nekaj zanimivih tez in rešitev vendar je v osnovi teoretik ( nikoli se ni v realnosti ukvarjal z realno ekonomijo temveč zgolj kabinetno in na akademski ravni).

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen