Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

macon sporočil: 12.861
[mataj]
> [prec]
> ne vem kaj te moti pojem kolektiv asociran z "levi".

Kot prvo: Fašizem ni ideologija, ampak sistem, oziroma anomalija v sistemu. Ideologija ima svoje zagovornike, fašizem jih nima. Nihče ne bo rekel "fašizem je fina stvar, dajmo ga uvest". Fašizem se vedno uvede nasilno ali s prevaro, naprimer odvračanje pozornosti od totalitarne prakse s pomočjo gromoglasnega preganjanja in obsojanja (domnevno) totalitarnih simbolov.

Ena od takih prevar je tudi libertarna delitev na leve in desne (levi za več države in kolektivizem, desni za manj države in individualizem). Verjetno je bilo prvotno to mišljeno kot mutenje in brihtno zakamuflirana samohvala. Na skrajni desni ni nič, nič države, na skrajni levi je vse zlo tega sveta, na sredini pa libertajzli kot edini normalni. Ima pa taka delitev še en dokaj zoprn stranski efekt: Slepota napram skrajni desnici, v klasičnem pomenu besede.

Pri presoji, kaj je totalitarno in kaj ne, ne smeš gledat na besede ali simbole ampak kam gre denar. Stvari so potem zelo jasne:

- Kapitalizem: Zasebne kapitalske izgube in profit.

- Socializem: Javne kapitalske izgube in profit.

- Fašizem: Kapitalske izgube so javne, medtem ko je profit zaseben.

Tipičen primer fašizma je kritje izgub zasebnih podjetij s krediti brez ustreznega jamstva. Če se podjetje izkoplje iz težav gre profit v zasebne žepe, če potone, postanejo njegove izgube preko dokapitalizacije bank javne.

Tako kapitalizem kot socializem (v delujočem stanju, seveda) sta fer sistema, medtem ko fašizem to ni. Zaradi tega ga je mogoče uvesti in vzdrževati samo z nasiljem in prevaro, torej s totalitarnimi metodami.
Ekstremni nacionalizem je ideologija fašizma. Drugače pa plus.

Vse ocene tega sporočila:

Gostje ne morejo pregledovati ocen