Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-18879 sporočil: 644
Spoštovani gospod Simič,

zahvaljujem se vam za povabilo. Osebno z vami pravzaprav nimam novenega konflikta. Vi pač izvajate davčno zakonodajo.

Med drugim ste postavljeni pred dejstvo, da je čez noč nehote in nevede postal "rezident" RS vsak, ki  pred desetletji, ko je odšel na delo v tujino, ni odjavil stalnega bivališča v Sloveniji. Ker sem skoraj 2 desetletji v Nemčiji delal kot socialni svetovalec za naše zdomce, vem, da je takih več kot 90 odstotkov.

Nova konvencija o izogibanju dvojnega odavčevanja z ZR Nemčijo določa, da se med drugim pokojnine obdavčijo v državi "rezidentsva". Z drugo besedo: zdomci, ki se vrnejo v Slovenijo, bodo za svojo nemško pokojnino plačevali dohodnino v Sloveniji! Pri tem pa bi bila (vsaj po sedanji stopnji pokojninske reforme) v Nemčiji oproščena davka na dohodek, saj so bili prispevki ŽE obdavčeni. Konvencija torej namesto IZOGIBANJA ravno UVAJA dvojno obdavčevanje!!!

Najin sestanek najbrž ne bi prinesel rezultatov ne za eno ne za drugo stran. Probleme bo treba reševati na drugem nivoju.

1. Spremeniti je potrebno Zakon o dohodnini, ki med drugim določa, da je avtomatsko "rezident" vsaka oseba, ki je s stalnim naslovom prijavljena v RS. V nasprotnem primeru je potrebno doseči, da zdomci nujno odjavijo stalno bivališče v Sloveniji. Verjetno pa bo to velik problem za številne občine predvsem v SV Sloveniji, ki slovijo po "spuščenih roletah", saj več kot polovica ljudi dela v tujini...

Najbrž bo tu neko pametno in izvedljivo rešitev našel minister Virant.
Sicer pa se je v Sloveniji že zgodilo, da so nekaj tisoč prebivalcev "po uradni dolžnosti" izbrisali... Mojemu bratu so davnega leta 1972, ko je po mojem odhodu v Nemčijo na vojnem odseku, kamor je odnesel mojo vojaško knjižico zagrozili, da me bodo dali na "vojni sud" ;-)) Država, ki mi je grozila, je medtem pokojna. Pa tudi moj prekršek (da nisem odjavil stalnega bivališča) je zastaral...

2. Spremeniti je treba določbo v "Konvenciji", da so pokojnine obdavčene v državi rezidentstva. To bo moralo storiti finančno ministrstvo oz. vlada RS. Če se to ne bo zgodilo, bomo zdomci za presojo ustavnosti in zakonitosti prosili nemško ustavno sodišče (ki gotovo ne bo dopustilo, da bi se že obdavčeni dohodki (prispevki za pokojninsko zavarovanje) ponovno obdavčili (z davki v drugi državi, s katero obstaja konvencij o izogibanju dvojnemu obdavčevanju). V kolikor bi nemško ustavno sodišče ne akceptiralo pristojnosti, ostane odprta pot na Evropsko sodišče za človekove pravice.

3. In kar je še posebej nujno: rešiti je treba problem katastrofalnega informiranja Slovencev po svetu! Praktično NIHČE ne ve, kaj ga čaka. Ko pa sliši pe enostavno - ne more verjeti! Vajeni smo bili raznih podvigov Milke Planinc, pa Anteja Markovića iz rajnke Juge. Pa vprašanj na mej: "Šta imaš za prijavit", pa zaplemb kave... Danes pa nam grozi še vse kaj hujšega. Prijazna dežela na sončni strani Alp, ki nam je domovina, se je spremenila v neprijazno, mrko, in požrešno državo.  Ampak že včasih smo znali zapreti kakšen mejni prehod. Spomnim se, da sem nekega poznojesenskega dneva sam sedel sredi ceste na Ljubelju.

Na spletni strani

www.zdomci.2hp.net

sem objavil svoj odgovor na

"GRADIVO ZA NOVINARJE", ki ga je dne 9.11.2006 na spletu objavila Služba za odnose z javnostmi DURSa v zvezi s tematiko delavcev, zaposlenih v Avstriji. Proti črkam sem se postavil s črkami. Podatki, ki sem jih navedel, so dokazljivo pravilni! Navedel sem tudi vir. Končno sem pravilnost preveril tudi na lastni davčni odločbi. Mimogrede: tudi podatki za Avstrijo v DURSovi tabeli niso korektni! Izhajam iz domneve, da je tudi v tabeli za Slovenijo naveden "obdavčljiv" dohodek - torej po odbitku olajšav. Enako velja seveda za Nemčijo. Če imate drugačne podatke, jih prosim predstavite. Nikoli nisem bil gluh za argumente in dokaze. Za zdaj pa ostajam pri tistem, kar sem napisal.


Prijazen pozdrav

Zvone Kokalj
mail@kokalj.de

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(