Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2810667] 07.01.20 13:49
Odgovori   +    19
Evforija je res pretirana, saj bo dolg slej ko prej potrebno vrniti, najbolj bo hudo, če dolg zapade v krizi, vrniti ga ne moreš in ga refinanciraš z novimi obveznicami s 5% obrestno mero ali več, kar pomeni, da se ugodno posojilo v hipu sprevrže v oderuško. Še zoprno vprašanje, zakaj bomo zapravili ta denar? Je od danes slovenski javni dolg za 1,5 milijard višji in je blizu 35 milijard?
sopranos sporočil: 11.404
[#2810671] 07.01.20 14:40
Odgovori   +    7
A jaz to prav razumem, da če je 19 točk nad 0,106% je potem 0,125%? Samo v nadaljevanju pa piše, da obveznice kotirajo pri 0,18%. Tako da tole meni ni čisto jasno.

Morda še vprašanje, ali se je razkorak med Slovenijo in Nemčijo pri teh izdajah že kaj zmanjšal?
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2810685] 07.01.20 15:56 · odgovor na: anon-317028 (#2810667)
Odgovori   +    8
[FIN-311684]
Evforija je res pretirana, saj bo dolg slej ko prej potrebno vrniti, najbolj bo hudo, če dolg zapade v krizi, vrniti ga ne moreš in ga refinanciraš z novimi obveznicami s 5% obrestno mero ali več, kar pomeni, da se ugodno posojilo v hipu sprevrže v oderuško. Še zoprno vprašanje, zakaj bomo zapravili ta denar? Je od danes slovenski javni dolg za 1,5 milijard višji in je blizu 35 milijard?
Mojster financ, najpogostejši komentator na Financah, izredno uspešen podjetnik (le kako, da te še niso predlagali za jkakšno gazelo), če jaz kaj vem, in če se razmere od lani niso bistveno spremenile mora država v 1Q poplačati okoli 75% vseh izdatrkov za financiranje posojil. Tako je že leta in čas bi bil, da vklopiš male možganne.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2810689] 07.01.20 16:02 · odgovor na: anon-178149 (#2810685)
Odgovori   +    9
Zadnja sprememba: anon-317028 07.01.2020 16:09
[MarijanMacek]
> [FIN-311684]
> Evforija je res pretirana, saj bo dolg slej ko prej potrebno vrniti, najbolj bo hudo, če dolg zapade v krizi, vrniti ga ne moreš in ga refinanciraš z novimi obveznicami s 5% obrestno mero ali več, kar pomeni, da se ugodno posojilo v hipu sprevrže v oderuško. Še zoprno vprašanje, zakaj bomo zapravili ta denar? Je od danes slovenski javni dolg za 1,5 milijard višji in je blizu 35 milijard?

Mojster financ, najpogostejši komentator na Financah, izredno uspešen podjetnik (le kako, da te še niso predlagali za jkakšno gazelo), če jaz kaj vem, in če se razmere od lani niso bistveno spremenile mora država v 1Q poplačati okoli 75% vseh izdatrkov za financiranje posojil. Tako je že leta in čas bi bil, da vklopiš male možganne.
Torej, ker država v tem trenutku ni poplačala nič, vzela pa je za 1,5 milijard novega posojila, ki se šteje v javni dolg (ali se ne šteje?), je v tem trenutku višina javnega dolga cc. 35 milijard!!! Da ali ne? Povej, brez vmesnega balasta. Da ali ne?
slovenecnb1 sporočil: 5.630
[#2810702] 07.01.20 17:03 · odgovor na: anon-317028 (#2810689)
Odgovori   +    13
Maček je pač statistik, dejstvo je da cekina zmanjkuje ker gospodarstvo ne ustvari dovolj glede na javnosektaške želje in lopovščine reš 6 itd...vemo vsi oz. Smo ga že pol razprodali in gre v tujino Renault, Adria mobil itd......
sopranos sporočil: 11.404
[#2810712] 07.01.20 17:29 · odgovor na: anon-317028 (#2810689)
Odgovori   +    15
[FIN-311684]
> [MarijanMacek]
> > [FIN-311684]
> > Evforija je res pretirana, saj bo dolg slej ko prej potrebno vrniti, najbolj bo hudo, če dolg zapade v krizi, vrniti ga ne moreš in ga refinanciraš z novimi obveznicami s 5% obrestno mero ali več, kar pomeni, da se ugodno posojilo v hipu sprevrže v oderuško. Še zoprno vprašanje, zakaj bomo zapravili ta denar? Je od danes slovenski javni dolg za 1,5 milijard višji in je blizu 35 milijard?
>
> Mojster financ, najpogostejši komentator na Financah, izredno uspešen podjetnik (le kako, da te še niso predlagali za jkakšno gazelo), če jaz kaj vem, in če se razmere od lani niso bistveno spremenile mora država v 1Q poplačati okoli 75% vseh izdatrkov za financiranje posojil. Tako je že leta in čas bi bil, da vklopiš male možganne.

Torej, ker država v tem trenutku ni poplačala nič, vzela pa je za 1,5 milijard novega posojila, ki se šteje v javni dolg (ali se ne šteje?), je v tem trenutku višina javnega dolga cc. 35 milijard!!! Da ali ne? Povej, brez vmesnega balasta. Da ali ne?
Daj se malo skuliraj. To, da bi bila država lahko manj zadolžena se strinjam s tabo. Ampak res ti ni treba noreti ob vsaki novi zadolžitvi. :)

www.gov.si/teme/zado...proracuna/

Država jemlje veliko kreditov, ene pod boljšimi, druge pod slabšimi pogoji. Je pa to dobro, ker se na tak način zmanjšuje tveganje. Država je v zadnjih letih refinancirala posojila pod bistveno boljšimi pogoji in na ta način tudi precej znižala stroške za obresti.

Dobro je to, da ima državni proračun zadnji dve leti vsaj minimalni presežek.

Še bolj pomembno je, da ima Slovenija presežek pri menjavi s tujino, da dobički podjetij rastejo, da rastejo tudi plače, pokojnine itd. Podjetja so se od zadnje krize dalje zelo razdolžila. Posamezniki niso bili nikoli pretirano zadolženi. Še več, dobro bi bilo, če bi se podjetja začela malo bolj zadolževati za investicije. Pri državi pa bi bilo dobro, če bi nekaj milijončkov vzeli kulturi ter znižali subvencije ter jih namenili vlaganju v infrastrukturo.

Sloveniji na splošno ne gre tako slabo. Kar jaz kritiziram tukaj je to, da bi z malo več pragmatizma, manj ideologije, več sodelovanja, manj plenjenja, več pravne države itd. lahko imeli še bistveno boljše stanje.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2810717] 07.01.20 17:55 · odgovor na: sopranos (#2810712)
Odgovori   +    10
[sopranos]
> [FIN-311684]
> > [MarijanMacek]
> > > [FIN-311684]
> > >... Je od danes slovenski javni dolg za 1,5 milijard višji in je blizu 35 milijard?
> >
> > Mojster financ, najpogostejši komentator na Financah...
>
>...je v tem trenutku višina javnega dolga cc. 35 milijard!!! Da ali ne? Povej, brez vmesnega balasta. Da ali ne?

Daj se malo skuliraj. To, da bi bila država lahko manj zadolžena se strinjam s tabo. Ampak res ti ni treba noreti ob vsaki novi zadolžitvi....
Malo se strinjam s tabo malo ne. Norel sem tudi ob Mramorjevih oz. Cerarjevih zadolžitvah oz. prodajah obveznic, napadali so me z vseh straneh eni so me tudi na ignore dali pa je žal bilo po mojem, Cerar je kljub vsem besednim manipulacijam, zamenjavah dolarskega dolga z evrskim, predčasnih odplačilih, predfinanciranjih, predpredpredpredfinanciranjim, ustvarjanjem zalog...naredil za štiri milijarde novega frišnega dolga...Spomnimo se, Bratuškova je zapustila 30,2 milijarde javnega dolga, ki ga je Cerar apdejtal na 34 milijard.
sopranos sporočil: 11.404
[#2810722] 07.01.20 18:16 · odgovor na: anon-317028 (#2810717)
Odgovori   +    8
[FIN-311684]
> [sopranos]
> > [FIN-311684]
> > > [MarijanMacek]
> > > > [FIN-311684]
> > > >... Je od danes slovenski javni dolg za 1,5 milijard višji in je blizu 35 milijard?
> > >
> > > Mojster financ, najpogostejši komentator na Financah...
> >
> >...je v tem trenutku višina javnega dolga cc. 35 milijard!!! Da ali ne? Povej, brez vmesnega balasta. Da ali ne?
>
> Daj se malo skuliraj. To, da bi bila država lahko manj zadolžena se strinjam s tabo. Ampak res ti ni treba noreti ob vsaki novi zadolžitvi....

Malo se strinjam s tabo malo ne. Norel sem tudi ob Mramorjevih oz. Cerarjevih zadolžitvah oz. prodajah obveznic, napadali so me z vseh straneh eni so me tudi na ignore dali pa je žal bilo po mojem, Cerar je kljub vsem besednim manipulacijam, zamenjavah dolarskega dolga z evrskim, predčasnih odplačilih, predfinanciranjih, predpredpredpredfinanciranjim, ustvarjanjem zalog...naredil za štiri milijarde novega frišnega dolga...Spomnimo se, Bratuškova je zapustila 30,2 milijarde javnega dolga, ki ga je Cerar apdejtal na 34 milijard.
Recimo tisto kar mene preseneča je to, da je imela Slovenija leta 2017, 2018 in 2019 proračunski presežek, a se javni dolg kljub temu nominalno dviga. Še bolj pa je vse skupaj nenavadno, ker se je prodaja NLB in Abanke namenila prav za poplačilo dolga. Se pravi po logiki stvari bi moral biti javni dolg nižji. Ne vem zakaj bi država jemala dodaten dolg in hranila denar, če pa so obrestne mere negative. Ker s tem dvakrat izgublja denar.

Druga stvar, ki mene preseneča je to, da Slovenija nikakor ne zmore znižati razkoraka do Nemčije in njenega zadolževanja, celo več, celo malo višji je. Nemčija pa se na drugi strani že od maja 2019 zadolžuje po negativni obrestni meri. Pa imamo višjo gospodarsko rast, delež brezposelnih upada, smo v evru, imamo proračunski presežek itd.

Pa tudi ne vem, če je v grafu pravilno prikazano za Slovenijo, saj piše, da je 0,18%, medtem ko v članku piše, da je 0,296%.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2810754] 07.01.20 21:53 · odgovor na: sopranos (#2810722)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: anon-317028 07.01.2020 21:56
[sopranos]
> [FIN-311684]
> > [sopranos]
> > > [FIN-311684]
> > > > [MarijanMacek]
> > > > > [FIN-311684]
> > > > >... Je od danes slovenski javni dolg za 1,5 milijard višji in je blizu 35 milijard?
> > > >
> > > > Mojster financ, najpogostejši komentator na Financah...
> > >
> > >...je v tem trenutku višina javnega dolga cc. 35 milijard!!! Da ali ne? Povej, brez vmesnega balasta. Da ali ne?
> >
> > Daj se malo skuliraj. To, da bi bila država lahko manj zadolžena se strinjam s tabo. Ampak res ti ni treba noreti ob vsaki novi zadolžitvi....
>
> Malo se strinjam s tabo malo ne. Norel sem tudi ob Mramorjevih oz. Cerarjevih zadolžitvah oz. prodajah obveznic, napadali so me z vseh straneh eni so me tudi na ignore dali pa je žal bilo po mojem, Cerar je kljub vsem besednim manipulacijam, zamenjavah dolarskega dolga z evrskim, predčasnih odplačilih, predfinanciranjih, predpredpredpredfinanciranjim, ustvarjanjem zalog...naredil za štiri milijarde novega frišnega dolga...Spomnimo se, Bratuškova je zapustila 30,2 milijarde javnega dolga, ki ga je Cerar apdejtal na 34 milijard.

Recimo tisto kar mene preseneča je to, da je imela Slovenija leta 2017, 2018 in 2019 proračunski presežek, a se javni dolg kljub temu nominalno dviga. Še bolj pa je vse skupaj nenavadno, ker se je prodaja NLB in Abanke namenila prav za poplačilo dolga. Se pravi po logiki stvari bi moral biti javni dolg nižji. Ne vem zakaj bi država jemala dodaten dolg in hranila denar, če pa so obrestne mere negative. Ker s tem dvakrat izgublja denar.
Kje so Brane, Arist, Edminion, Crt...naj razložijo zakaj v času debelih krav s proračunskimi presežki javni dolg raste? Kaj če bi Mramor kaj napisal? Križanič?
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2810757] 07.01.20 22:08 · odgovor na: anon-317028 (#2810754)
Odgovori   +    0
[FIN-311684]
> [sopranos]
> > [FIN-311684]
> > > [sopranos]
> > > > [FIN-311684]
> > > > > [MarijanMacek]
> > > > > > [FIN-311684]
> > > > > >... Je od danes slovenski javni dolg za 1,5 milijard višji in je blizu 35 milijard?
> > > > >
> > > > > Mojster financ, najpogostejši komentator na Financah...
> > > >
> > > >...je v tem trenutku višina javnega dolga cc. 35 milijard!!! Da ali ne? Povej, brez vmesnega balasta. Da ali ne?
> > >
> > > Daj se malo skuliraj. To, da bi bila država lahko manj zadolžena se strinjam s tabo. Ampak res ti ni treba noreti ob vsaki novi zadolžitvi....
> >
> > Malo se strinjam s tabo malo ne. Norel sem tudi ob Mramorjevih oz. Cerarjevih zadolžitvah oz. prodajah obveznic, napadali so me z vseh straneh eni so me tudi na ignore dali pa je žal bilo po mojem, Cerar je kljub vsem besednim manipulacijam, zamenjavah dolarskega dolga z evrskim, predčasnih odplačilih, predfinanciranjih, predpredpredpredfinanciranjim, ustvarjanjem zalog...naredil za štiri milijarde novega frišnega dolga...Spomnimo se, Bratuškova je zapustila 30,2 milijarde javnega dolga, ki ga je Cerar apdejtal na 34 milijard.
>
> Recimo tisto kar mene preseneča je to, da je imela Slovenija leta 2017, 2018 in 2019 proračunski presežek, a se javni dolg kljub temu nominalno dviga. Še bolj pa je vse skupaj nenavadno, ker se je prodaja NLB in Abanke namenila prav za poplačilo dolga. Se pravi po logiki stvari bi moral biti javni dolg nižji. Ne vem zakaj bi država jemala dodaten dolg in hranila denar, če pa so obrestne mere negative. Ker s tem dvakrat izgublja denar.

Kje so Brane, Arist, Edminion, Crt...naj razložijo zakaj v času debelih krav s proračunskimi presežki javni dolg raste? Kaj če bi Mramor kaj napisal? Križanič?
Inercija...Tako kot vsazga narkomana.
mmzmmz123 sporočil: 447
[#2810765] 08.01.20 05:25 · odgovor na: anon-317028 (#2810689)
Odgovori   +    4
Ej pa ze prejsnjic smo ti pojasnili kaj je refinanc, a ne? Na zapadlost stare izdas novo in zarolas dolg, tak kot da posojilov ki ti potece poplacas z novim ker nimas casha za odplacilo glavnice.. Glede visine dolga pa mas na MF strani podatke tak da pejdi tja pogledat, a?
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2810766] 08.01.20 07:01 · odgovor na: mmzmmz123 (#2810765)
Odgovori   +    9
[mmzmmz123]
Ej pa ze prejsnjic smo ti pojasnili kaj je refinanc, a ne? Na zapadlost stare izdas novo in zarolas dolg, tak kot da posojilov ki ti potece poplacas z novim ker nimas casha za odplacilo glavnice.. Glede visine dolga pa mas na MF strani podatke tak da pejdi tja pogledat, a?
Dokler se ti ne zgodi Bine KORDEŽ

On je tudi mislil, da bo rolal posojila v večnost...plačeval samo obresti, glavnico pa refinanciral svojim/našim zanamcem...

Pa so Banke reklje NJET.
mmzmmz123 sporočil: 447
[#2810780] 08.01.20 08:16 · odgovor na: 0513ANITO (#2810766)
Odgovori   +    3
Glej jaz se ne spuščam v debate al je zadolževanje ok al ne in al bo šlo to naprej al ne, sam pojasnjujem kolegu gor ko ga skrbi, če z vsakim refinancom dolg kar zraste. Ok?
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2810784] 08.01.20 08:45 · odgovor na: anon-317028 (#2810754)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: anon-178149 08.01.2020 08:50
[FIN-311684]

Kje so Brane, Arist, Edminion, Crt...naj razložijo zakaj v času debelih krav s proračunskimi presežki javni dolg raste? Kaj če bi Mramor kaj napisal? Križanič?
Ker si sam očevidno ne znaš pomagat pa poglejmo kako je z dolgom državnega proračuna, saj opletamo predvsem z državno politiko. Javni dolg je pač nekaj drugega, mnogokrat država niti nima neposrednega vpliva (dolg občin) ali gre lahko tudi za garancije bolj ali manj poplačljivih kreditiv s strani določenih subjektov. Bo kakšen finančnik vedel več od mene.

Državni dolg je znašal 31.12.2017 28.740 M€ in eno leto kasneje 31.12.2019 28.561 M€. Za leto 2020 se po podatkih MF dolg države dodatno zniža na 31.12.2020 28.097 M€. Torej se planira zmanjšanje dolga države za skoraj 500M€. To ti je preprosta razlaga zakaj državni dolg v času debelih krav pada in ne raste kakor ti zmotno trdiš. Država pač lahko direktno vpliva le na svoje dolgove in ne more poplačevati dolgov občin naprimer.

Sicer pa pozoren bralec ugotovi, da je za financiranje proračuna 2020 predvidena zadolžitev za 1.591.113.238,60 EUR, ker je potrebno odplačati 2.046.834.779,54 EUR glavnice.

Vse relevantne podatke pač dobiš na straneh MF. Če to lahko stori upokojeni javni zajedalec, bi to tem lažje storil prominentni gospodarstvenik.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2810788] 08.01.20 09:11 · odgovor na: anon-178149 (#2810784)
Odgovori   +    1
[MarijanMacek]
> [FIN-311684]
>
> Kje so Brane, Arist, Edminion, Crt...naj razložijo zakaj v času debelih krav s proračunskimi presežki javni dolg raste?

Vse relevantne podatke pač dobiš na straneh MF. Če to lahko stori upokojeni javni zajedalec, bi to tem lažje storil prominentni gospodarstvenik.
Veliko številk si navedel, pozabil si dve glavni in sicer, Bratuškina zapuščina je javni dolg v višini cc. 30 milijard, Cerarjeva zapuščina je javni dolg v višini cc. 34 milijard. Arista sem prosil naj razloži zakaj je v času Cerarjeve vlade in letnih proračunskih presežkov, javni dolg zrasel za štiri milijarde. Kdo se je zadolževal v imenu vseh nas, na podlagi česa in zakaj? Kdo razpolaga s temi štirimi milijardami?
sopranos sporočil: 11.404
[#2810791] 08.01.20 09:27 · odgovor na: anon-178149 (#2810784)
Odgovori   +    1
[MarijanMacek]
> [FIN-311684]
>
> Kje so Brane, Arist, Edminion, Crt...naj razložijo zakaj v času debelih krav s proračunskimi presežki javni dolg raste? Kaj če bi Mramor kaj napisal? Križanič?

Ker si sam očevidno ne znaš pomagat pa poglejmo kako je z dolgom državnega proračuna, saj opletamo predvsem z državno politiko. Javni dolg je pač nekaj drugega, mnogokrat država niti nima neposrednega vpliva (dolg občin) ali gre lahko tudi za garancije bolj ali manj poplačljivih kreditiv s strani določenih subjektov. Bo kakšen finančnik vedel več od mene.
Občine so v Sloveniji relativno nizko zadolžene. In ja, država je dolžna za poplačilo občin, v končni instanci, saj je država tista, ki daje občinam pravico do obstoja, delovanja in v končni fazi tudi narekuje kako lahko občine delujejo. In določa tudi kako in do kakšne višine se lahko občine zadolžujejo.

Ne vem pa kako je z danimi garancijami za zasebni dolg (koliko garancij je bilo danih v zadnjih letih), ker v tem primeru se celoten zasebni dolg, četudi ni nastopila situacija, da bi obveznosti morala kriti država, šteje kot državni dolg.

Ampak kot rečeno, se zadeve nekako ne poklopijo pri državnem dolgu. Več o tem spodaj. Verjetno je to posledica tega, da ima država za vsak slučaj izposojenih več sredstev, kot jih je imela v preteklosti. Da tudi ob izrednih dogodkih, kot je bila recimo kriza 2008, ne ostane brez likvidnosti oz. da si ji ne bo treba sposojati denarja po noro visokih obrestnih merah. Mislim, da so o tem v preteklosti že nekaj Finance pisale.
Državni dolg je znašal 31.12.2017 28.740 M€ in eno leto kasneje 31.12.2019 28.561 M€. Za leto 2020 se po podatkih MF dolg države dodatno zniža na 31.12.2020 28.097 M€. Torej se planira zmanjšanje dolga države za skoraj 500M€. To ti je preprosta razlaga zakaj državni dolg v času debelih krav pada in ne raste kakor ti zmotno trdiš. Država pač lahko direktno vpliva le na svoje dolgove in ne more poplačevati dolgov občin naprimer.
Kot prvo, med letom 2017 in 2019 sta dve leti razlike. In v letu 2018, ki si ga po pomoti? izpustil je dolga za 29.181 milijonov eur. Slovenija je v letu 2017 imela majhen presežek, v letu 2018 že malo večjega, v letu 2019 pa tudi. Prav tako sta bile v tem obdobju prodani NLB in Abanka, od prodaje katerih se je morala kupnina nameniti za poplačilo dolga. Tako, da v tem delu ni pojasneno od kje se dolg kljub presežku ne znižuje. O možnih razlagah sem pisal zgoraj.
Sicer pa pozoren bralec ugotovi, da je za financiranje proračuna 2020 predvidena zadolžitev za 1.591.113.238,60 EUR, ker je potrebno odplačati 2.046.834.779,54 EUR glavnice.
Je pa dobro, da se bo končno v letošnjem letu nehalo s tem nabiranjem rezerve in se bo dejansko začelo bolj intenzivno zmanjševati dolg. Glede na to da se za leto 2023 načrtuje za več kot 250 milijonov nižje stroške za obresti kot so bile v letu 2019, upam, da se bo vsaj del tega prihranka namenil za zmanjševanje dolga in za še hitrejši upad dolga. Ker edino to je garant, da se v času morebitne krize zadeve ne bodo pretirano poslabšale tudi na tem področju.
Vse relevantne podatke pač dobiš na straneh MF. Če to lahko stori upokojeni javni zajedalec, bi to tem lažje storil prominentni gospodarstvenik.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2810844] 08.01.20 12:06 · odgovor na: mmzmmz123 (#2810765)
Odgovori   +    1
[mmzmmz123]
Ej pa ze prejsnjic smo ti pojasnili kaj je refinanc, a ne? Na zapadlost stare izdas novo in zarolas dolg, tak kot da posojilov ki ti potece poplacas z novim ker nimas casha za odplacilo glavnice.. Glede visine dolga pa mas na MF strani podatke tak da pejdi tja pogledat, a?
Veliko si napisal, le odgovoril nisi na preprosto vprašanje. Poglej, v nedeljo je naš javni dolg bil cc. 33,5 milijard, v torek smo se zadolžili za 1,5 milijard, torej, vprašanje je, če smo danes še vedno dolžni 33,5 milijard ali je javni dolg skočil na cc. 35 milijard?
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2810896] 08.01.20 14:21 · odgovor na: sopranos (#2810791)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-178149 08.01.2020 14:37
[sopranos]

Občine so v Sloveniji relativno nizko zadolžene. In ja, država je dolžna za poplačilo občin, v končni instanci, saj je država tista, ki daje občinam pravico do obstoja, delovanja in v končni fazi tudi narekuje kako lahko občine delujejo. In določa tudi kako in do kakšne višine se lahko občine zadolžujejo.
In vebndar so dolg povečale za 80 miljonov.

Ne vem pa kako je z danimi garancijami za zasebni dolg (koliko garancij je bilo danih v zadnjih letih), ker v tem primeru se celoten zasebni dolg, četudi ni nastopila situacija, da bi obveznosti morala kriti država, šteje kot državni dolg.

Ampak kot rečeno, se zadeve nekako ne poklopijo pri državnem dolgu. Več o tem spodaj. Verjetno je to posledica tega, da ima država za vsak slučaj izposojenih več sredstev, kot jih je imela v preteklosti. Da tudi ob izrednih dogodkih, kot je bila recimo kriza 2008, ne ostane brez likvidnosti oz. da si ji ne bo treba sposojati denarja po noro visokih obrestnih merah. Mislim, da so o tem v preteklosti že nekaj Finance pisale.

> Državni dolg je znašal 31.12.2017 28.740 M€ in eno leto kasneje 31.12.2019 28.561 M€. Za leto 2020 se po podatkih MF dolg države dodatno zniža na 31.12.2020 28.097 M€. Torej se planira zmanjšanje dolga države za skoraj 500M€. To ti je preprosta razlaga zakaj državni dolg v času debelih krav pada in ne raste kakor ti zmotno trdiš. Država pač lahko direktno vpliva le na svoje dolgove in ne more poplačevati dolgov občin naprimer.
>

Kot prvo, med letom 2017 in 2019 sta dve leti razlike. In v letu 2018, ki si ga po pomoti? izpustil je dolga za 29.181 milijonov eur.
Pišem v tujini in v prenosniku nimam podataka 31.12.2018, samo po kvartalih do 1.9.2018. zato sem ga namerno izpustil, ni primerljiv s koncem leta. Na hitro pa datoteke na medmrežju nisem napšel.

Slovenija je v letu 2017 imela majhen presežek, v letu 2018 že malo večjega, v letu 2019 pa tudi. Prav tako sta bile v tem obdobju prodani NLB in Abanka, od prodaje katerih se je morala kupnina nameniti za poplačilo dolga. Tako, da v tem delu ni pojasneno od kje se dolg kljub presežku ne znižuje. O možnih razlagah sem pisal zgoraj.
Edino pravilna primerjava bi bila primerjava neto zadolženosti, pa mislim da ne Financam ne nekim 311683 ni v interesu podajati celovito sliko.

PS.: Ke rvidim, da si vešč v državnih financah samo eno vprašanje:

Ali se garancije za 2TDK in 3 razvojno os že upoštevajo v javnem dolgu?
sopranos sporočil: 11.404
[#2810909] 08.01.20 14:51 · odgovor na: anon-178149 (#2810896)
Odgovori   +    1
Ja, samo 80 milijonov je v primerjavi z cca. 1 milijardo malo. Doda pa svoj kamenček v mozaik dolga.

Imaš prav, zna biti kakšna taka garancija. Pa malo več likvidnostne rezerve in je zadeva pojasnena.

Bi pa taka pojasnila lahko dalo že ministrstvo. Ker dejansko se sliši čudno, ko v enem tednu prebereš novičko, da je imela država plus v proračunu in da se je v tem času nominalna zadolženost povečala. Morda se jim zdi fino, da je malo misterija ali pa so zgolj tako nespretni pri komuniciranju.

Ampak problem takega načina komunikacije je, da se izgublja zaupanje v sistem. In se veča možnost manipulacij. Jaz bi na mestu ministrstva take zadeve jasno komuniciral. Bi bilo potem ministrstvu lažje tudi kje drugje.
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2810911] 08.01.20 14:56 · odgovor na: sopranos (#2810909)
Odgovori   +    0
[sopranos]
Bi pa taka pojasnila lahko dalo že ministrstvo. Ker dejansko se sliši čudno, ko v enem tednu prebereš novičko, da je imela država plus v proračunu in da se je v tem času nominalna zadolženost povečala. Morda se jim zdi fino, da je malo misterija ali pa so zgolj tako nespretni pri komuniciranju.

Ampak problem takega načina komunikacije je, da se izgublja zaupanje v sistem. In se veča možnost manipulacij. Jaz bi na mestu ministrstva take zadeve jasno komuniciral. Bi bilo potem ministrstvu lažje tudi kje drugje.
To je pa srčika problema. MF sicer izdaja poročila, laiki kot naš 311684 in podobni (tudi sam sem laik) si pa zadeve razlagajo v skladu s svojimi bolj sli manj izkrivljenemi pogledi. Toda bojinm se, da bi Finance in šek cajeten roza ali rumene barve objave ignoriral in bi podajal samo uredniškim propagandistom všečne številke o neprenehni rasti dolga.

Strani: 1