Strani: 1 2

anon-201490 sporočil: 845
[#1919020] 12.12.12 08:50
Odgovori   +    0
Hja mogoče je problem ker so subvencionirana tudi konkurenčna podjetja po europi?
anon-259613 sporočil: 274
[#1919028] 12.12.12 08:52
Odgovori   +    5
Problematiko poznamo iz starih časov ko je vsaka vas želela imeti nekakšen industrijski obrat. Uspešnost poslovanja pri tem ni bila nikogaršnja skrb. Država je jemala uspešnim in pomagala neuspešnim .Kako se je ta način poslovanja končal lahko ogledate na internetu če vtipkate besedo Jugoslavija. V svetu v katerem živimo veljajo druga pravila. Odprtost trga nalaga posebna pravila gospodarskega obnašanja. To posebej velja za EU področje. Nespoštovanje teh pravil ima za posledico visoko denarno kazen. V tem času smo priče kazni za največjo Britansko banko ki znaša skoraj dve milijarde evrov zaradi nespoštovanje določenih pravil bančnega poslovanja. Poseg države u gospodarstvo je nekaj povsem običajnega povsod po svetu. Le da je treba strogo paziti na pravila ki določajo načine takšnega posredovanja. Pri nas je tudi na tem področju popolni nered. Podjetja ki so v lasti političnih »prijateljev« nimajo težav z poslovanjem. Država jim da denar za navidezne projekte ki nikoli ne doživijo uresničitve. Hkrati svojim »prijateljem« odpiše dolgove,zamiži ko je treba plačati obveznosti do države. Kaj je to če ne subvencija? Ko bi naša država vsaj pustila pri miru uspešne podjetnike. V primeru da bi njih izenačila z svojimi »prijatelji« bi bil to velikanski dosežek.. Sicer v našem gospodarstvu ni pričakovati kakšnih revolucionarnih tehnoloških dosežkov,saj za to nimamo zadostno razvito infrastrukturo. Lahko se umestimo v vrsto kot podizvajalci,na marsikaterem področju. Že danes sodelujemo v svetovni avtomobilski industriji z lastno razvitimi izdelki .Računalnike ne bomo kmalu začeli sami proizvajati lahko izkoristimo znanje ki ga imamo za prodor na druge manj razvite trge ki tega znanja še nimajo. Te prodore lahko izvajajo mladi izobraženi strokovnjaki na način da odprejo lastna podjetja. Takim je treba omogočiti trajne olajšave namesto da vse tovrstne poskuse zatremo v kali z birokratskimi ovirami.
anon-201490 sporočil: 845
[#1919029] 12.12.12 08:53 · odgovor na: anon-201724 (#1918790)
Odgovori   +    2
Ukinimo subvencije in pustimo europi tisto milijardo eurov letno!
anon-285170 sporočil: 2
[#1919040] 12.12.12 08:57
Odgovori   +    7
"Državna pomoč" sama po sebi ni napačna, če predstavlja motivacijo za razvoj. Lahko gre za posebna naročila, kjer se zahteva razvojni presežek. To so ZDA in njihova vojska redno izvajali in skozi to dobili nekaj teh vrhunskih presežkov, ki jih imajo danes.

Istočasno pa je seveda v Sloveniji praksa, da se velika podjetja dogovorijo na ministrstvu, pod kakšnimi pogoji bodo neki razpisi, da bodo točno oni prejeli ta sredstva. To pa več ni motivacija za razvoj, ampak otroški dodatek.

Kriv ni nujno samo management, ki s tem včasih gasi požare. Kriv je lahko tudi vodja razvoja, ki je prepričan, da je bog in samostojno razvija vijake, ki jih lahko tudi kupi. Ali inženir, ki gleda zgolj tehnološko rešive, ne pa design, ki je predpogoj za dobro prodajo.

In na koncu, premalo je prav vključevanja marketinga v razvoj. Bobinac je marketingar in se zaveda, da je marketing lahko gonilo pravega razvoja v podjetju. V številnih podjetjih v Sloveniji pa se za direktorja zaposli doktorja strojništva. Ta je odličen matematik, ampak ne razume kupca. In dela seveda napačne izdelke.

Skratka, preveč kompleksno za en članek. :)
VBMS sporočil: 544
[#1919041] 12.12.12 08:57
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: VBMS 12.12.2012 08:58
Državne pomoči in subvencije ukiniti, podjetja naj poslujejo na podlagi enakovrednih možnosti na trgu. Raje na račun manjših potrebnih sredstev znižati davčni primež in tako omogočiti podjetjem razvoj. Tako pa na eni strani mečemo denar v raznorazne luknje in odtekališča denarja za prenapihnjene projekte (razpisi), na drugi strani pa imamo en kup državne administracije, ki se ukvarja z razpisi, potem pa s samim zbiranjem poročil in sledenjem projekotm. Vse to je popolnoma odveč in večinoma za izbrance!
VBMS sporočil: 544
[#1919046] 12.12.12 08:59 · odgovor na: anon-259613 (#1919028)
Odgovori   +    0
Zelo strinjam.
anon-178479 sporočil: 18.832
[#1919052] 12.12.12 09:02
Odgovori   +    2
Mogoče bi se lahko naša država odpovedala kakemu davku, če ne bi bilo toliko nerazumljivih subvencij.
anon-196540 sporočil: 1.612
[#1919072] 12.12.12 09:09 · odgovor na: anon-178479 (#1919052)
Odgovori   +    3
Jaz nimam nič proti subvencijam, ker namen subvencije je, da bi se s subvencijo nekaj izboljšalo delovanje družbe in posledično odprlo novo delovno mesto. V Sloveniji pa vodstvo podjetja subvencijo porabi za prikrivanje svojih slabih poslovnih odločitev, ne pa za rast in razvoj, kateremu je subvencija namenjena. Pa še nekaj se mi zdi v Sloveniji glede subvencij. Birokrati dajejo subvencije tistim katere lahko potem zaradi tega na nek način izsiljujejo z nekimi koristmi zase in za svoje žlahtnike.
anon-128631 sporočil: 2.624
[#1919088] 12.12.12 09:13
Odgovori   +    1
Posamezna podjetja res gradijo svojo preživetje na subvencijah. NAmreč izsiljevanje za subvencije je lep dokaz poslovanja teh podjetij. MEne nekaj drugo bolj skrbi in to je razvoj in modernizacija tehnoloških procesov. Nekatera podjetja v večini, ki so v lasti države gradijo prej navedeno področje tako, da raje kalkulirajo koliko bodo dobili subvencij recimo iz področja zaposlovanja invalidov. Tukaj je grozovita luknja, kjer se denar z bagerji odvaža.

NA tem področju jim ni potrebno vlagati v modernizacijo delovnih mest, saj so z tem kaznovani. Bolje je proizvesti invalide in potem ti država z malo spretnosti omogoči in celo dodeli nagrado. Poglejmo samo podjetja, ki imajo svoje zdravstvene domove in celo svojo medicino dela. MAr ni zanimivo, da imajo izredno veliko prejemkov. Ko pa greš pogledat delovna mesta in orodja, katerega uporabljajo pa te je sram, da so na takšni primitivni stopnji.

ZAto menim, da bi področja vseh subvencij potrebno urediti tako, da prvo uredijo konflikti interesov. To bo pa možno samo z generalno čistko na vseh področjih.
Dobre podjetnike, ki delajo pošteno pa zaščititi in se jih nagraditi in ne, da bodo plačevali grehe prej navedenih. ŽAl tega ni sposobnas narediti sedanja politična garnitura ampak ljudstvo in ulica.
anon-234762 sporočil: 433
[#1919113] 12.12.12 09:22
Odgovori   +    0
Kaj delajo "slovenska" podjetja? Nič. Delamo samo tista, katerih lastnik je tujec.
Kaj dela država narobe? Vse. Varčuje, namesto investira.
Rabimo delo, pa ne gradnjo stanovanj. Do danes se še nihče ni domislil, da bi zgradil kakšen logističen center. Drugi tir in Luka Koper pa itak zgleda nikoli ne bosta obnovljeni, razen, če se ne bo našel za lastnika tujec.
Tako, kot nam železnice upravljajo avstrijski Railcargo, slovaški Metrans ...
Kaj je narobe s Slovenijo? VSE.
anon-234762 sporočil: 433
[#1919162] 12.12.12 09:39 · odgovor na: (#1918816)
Odgovori   +    0
zadnji popravek: FIN-482270 11.12.12 23:32
Ce bi bil Steve Jobes tipicen slovenec subvencijskega tipa, bi sedel pri Zvezdi in rajal na protestih, kolk je za$$$a drzava, ker ga je IZOBRAZEVALA, zdaj mu pa ne PODARI SLUZBE!

BTW ste videli reklamo na slo tv, ko podiplomka ozmerja drzavo, da jo je izobrazevala, zdaj pa ji ni mar zanjo? Tudi njej bi bilo potrebno vzeti naziv, ali pa zapreti financiranje njej podobnih patronov! SRAMOTA! HVALA BOGU, DA NA ZAHODU NE RAZUMEJO SLOVENSKO! DRUGACE BI ....
********************************************* ***************
Po tej analogiji mora vsak kovinostrugar po končani diplomi zgraditi proizvodno halo in si kupiti stružnico, vse obstoječe kovinarske obrate, ki so jih zgradili starejši kolegi kovinostrugarji pa lahko politiki nekaznovano prodajo in si odprejo račun na Cipru. Še en pametnjakovič, kateremu je glava samo za okras...
Hvala bogu, da na zahodu ne razumejo Slovensko, drugače bi že vojaško posredovali zoper našo politikantsko bando. Si to hotel povedat??
anon-295287 sporočil: 70
[#1919168] 12.12.12 09:42
Odgovori   +    8
Subvencijo so zgolj crkljanje in dejansko uničujejo motivacijo po inoviranju, izboljševanju, racionalizaciji, itd. In ker imamo dolgo tradicijo subvencij, nimamo tradicije prilagajanja tržnim razmeram. Zato je naše bolj ali manj celotno gospodarstvo v k...
Večkrat sem že rekel, da so naši velikani, naša velika podjetja zgolj "kvazi" uspešna in ko pogledaš drobovje, vidiš, da je precej gnilega.
Kar nekaj let sem bil v enem izmed naših velikih sistemov. Ljudstvo še danes misli, kako je to podjetje uspešno. Bilo pa je zelo gnilo. To podjetje letno pridobi po nekaj 10 milionov raznoraznih pomoči. Osebno sem bil na položaju, kjer sem o tem veliko vedel, veliko delal na pripravi dokumentacije. Povem vam, da 90% tega denarja ne gre namensko za projekte, s katerim se prijavlja, ampak so projekti navidezno ustvarjeni zato, da ustrezajo razpisnim pogojem. Razpisna komisija pa potem odloca v smislu ... to je pa ja velka firma ... treba podpret, ne moremo njih zavrnit. In karavana gre dalje. Celotne razvojne oddelke smo prezaposlovali na druge pravne osebe, da je slo za "projekt" in da so place prisle iz subvencij.
Marsikdo bo rekel, ok, je pa toliko in toliko ljudi imelo sluzbo. Ni res. Edino korist je tu imel lastni druzbe, ki je subvencijo prejela. Namrec, le ta ni placevala plac razvojnikom iz lastnih prihodkov, ampak iz subvencije. Ti isti razvojniki pa so naprej delali isto stvar, kot prej, ne pa neke nove, megalomanske projekte, ki so bili pogoj za subvencijo.

In ker pogosto omenjate Seaway - že itak je v precejšni buli. Kdor pozna situacijo ve, da so tik pred zlomom ze vsaj 2 leti. Ce mu odvzamete vse suvencije, ki jih je dobil, pa ni zasluzil niti za kruh. Tako da ni posteno tretirati tovrstno podjetje kot neko podjetje z visoko dodano vrednostjo - ker dodane vrednosti enostavni ni.
Podoben je Pipistrel. Ko mu odvzamete prihodke, ki jih je dobil z nagradami in subvencijami, pridete do tega, da njegov letni izkas uspeha ni vec tako prekleto brilianten. Briliantno je samo to, da izdeluje letala, ne pa krtače za WC. Čeprav po izdelkih ne bi smeli soditi.
anon-37742 sporočil: 1
[#1919227] 12.12.12 10:10
Odgovori   +    1
Spoštovani,
komentirala bi samo del članka.
Dovolite, da vaš zgornji prspevek dopolnim z naslednjim: evropska pravila omogočajo sofinanciranje projektov (predvsem z nepovratnimi sredstvi) državam, ki sodijo med manj razvite od povprečja v EU. Zaradi tega se ni za čuditi, da ima Slovenija pravico (in možnost) črpanja teh sredstev, saj sodi med države z razvojnim zaostankom. Razvite države, med katerimi omenjate npr. Nemčijo in Avstrijo pa so v vrhu razvitosti, zato jim po evropskih pravilih nepovratna finančna sredstva ne pripadajo več.
Pozabiti tudi ne smemo, da so te države v preteklosti imele prav takšne možnosti dostopa do nepovratnih evropskih finančnih virov, ki so jih tudi izjemno dobro izkoristile - poglobljena analiza bi verjetno pokazala, da precej bolje - da so dobile več sredstev na enoto - kot Slovenija.
Žal se je Slovenija slabo spogajala (ali pa slabo ocenila, koliko sredstev naše gospodarstvo potrebuje), zato je za finančno perspektivo 2007-2013 sredstev iz EU skladov praktično zmanjkalo že v obdobju 2010/2011 (svetla izjema bi lahko bil EKUJS, ki je tudi letos še lahko objavil razpise).
"Pokojna" SVLR je načrtovala spremembo operativnih programov in s tem tudi pogajanja za dodatna finančna sredstva iz EU skladov (še v času prejšnje vlade), vendar krožijo govorice, da v tej isti vladi za to ni bilo politične volje, ker slovenski proračun ni sposoben zagotoviti tistih 15% sredstev, ki jih mora prispevati država.

S spoštovanjem!

Vaša bralka
anon-162321 sporočil: 502
[#1919238] 12.12.12 10:15
Odgovori   +    1
Država nima pravice ničesar zahtevati od podjetij, lahko se le skrči in s tem razbremeni gospodarstvo (in prebivalstvo), ki bo s tem avtomatsko ali obdržalo pridobilo denar, ki bi ga sicer moralo dati državi. Tega denarja je seveda bistveno več kot katere koli "državne pomoči". To je tako, kot bi nekoga davili, potem pa ga za trenutek spustili, da zajame malo zraka. Jeb** tako "pomoč".
Balkanski politik, ki ga citirate, pa bi tudi lahko utihnil, njegova država je v tem kvečjemu še slabša. Pri nas pa je prvi v tem tonu govoril Rop, ki je videl v gospodarstvu zgolj mehanizem za polnjenje proračuna. Kreteni nesposobni!
anon-201490 sporočil: 845
[#1919390] 12.12.12 11:45 · odgovor na: anon-285170 (#1919040)
Odgovori   +    1
"V številnih podjetjih v Sloveniji pa se za direktorja zaposli doktorja strojništva. Ta je odličen matematik, ampak ne razume kupca. In dela seveda napačne izdelke."

No ja mislim, da so podjetja, ki jih vodijo strojniki precej bolj uspešna kot tista, ki jih ekonomisti. Sploh pa v industriji kjer praviloma ekonomisti brez tehnične predizobrazbe nimajo kaj početi v prodaji, je včasih fino, da veš kaj prodajaš, pa naj ekonomist razloži tehnične podrobnosti npr. mehatronskega sklopa. Če strojnik ne razume kupca zakaj pa direkto uide s sestanka s kupci, tam pa pusti inženirje da se dogovarjajo?
anon-106712 sporočil: 3.698
[#1919531] 12.12.12 12:44
Odgovori   +    1
Butast članek do konca. Ali lahko katerokoli gospodarstvo brez subvencij preživi?
anon-196540 sporočil: 1.612
[#1919570] 12.12.12 13:10 · odgovor na: anon-234762 (#1919113)
Odgovori   +    2
Oprosti da te nekaj vprašam, kako naj država investira, če ima 17 milijard minusa, kmalu ne bo mogla niti zagotoviti tekoče porabe, če ne bo dobila svežega denarja, ki ji ga kmalu ne bo posodil nihče, ker sindikati in ovčke, ki jim sledijo zminirajo vse kar se vlada poizkuša domisliti, da bi spravila javne finance vsaj kolikor toliko v solidno kondicijo. Grozi nam samo še prislina uprava iz Bruslja ali bankrot. Včeraj sem gledal neko oddajo na RTV SLO 3 kjer je poslanka PS Tamara Vonta pametovala kako Islandija noče odplačati dolgov in kako je to super (zadnje čase velika tega slišim in berem pol raznih spletnih forumih in radiu) ampak nihče od teh noče povedati pa druge strani te zgodbe, da sta Velika Britanija in Nizozemska sami poplačali svoje varčevalce in s tem prevzeli dolg do Islandije in jo tožita pred EFTO,ki pa ne verjamem (lahko se motim), da bi odločila da Islandija ni dolžna teh dolgov poplačati saj so sami te banke privatiziali in je država Islandija postala lastnica in je tudi jamčila za izplačilo teh hranilnih vlog. Si predstavljajte da Efta odloči v korist Islandije nihče več ne bi poplačeval kreditov na drugi stani pa jih tudi nihče več ne bi dajal. V Sloveniji je tako, da se neka zgodba pove samo na pol ostalo se pa zamolči, ker ni v interesu, da nekdo dobi celotno sliko.
anon-251909 sporočil: 7
[#1919635] 12.12.12 13:49
Odgovori   +    2
Poznam ljudi, ki so bili čisto normalni delavci. Potem so postali direktorji, in ne mislite, da so ostali delovni, ne postali so prepotentni bedaki, ki jih skrbi samo še visina plače, bonitete, in lastna namišljena veličina. Ne trdim, da so vsi taki, toda skoraj vsi direktorji ponavadi postanejo taki. In dragi moji, tako je slovensko gospodarstvo. Vse takoimenovane menedžerje skrbi samo za svoje riti. Zanj plača ni nikoli dovolj visoka, delavčeva, pa je vedno previsoka. Ustvarjati in razmišljati z lastno glavo v dobro podjetij sploh ne znajo, delati tudi ne in zato gredo podjetja drugo za drugim v stečaj. Pa Samo Hribar Milič, ste se vprašali kakšno plačo ima in kaj zanjo naredi????
anon-268787 sporočil: 386
[#1919722] 12.12.12 14:42 · odgovor na: anon-293545 (#1918783)
Odgovori   +    1
Ne, to ni res. Janševa vlada se je morala zadolžiti, da je poplačala zapadle glavnice oziroma naredila reprogram posojil.
anon-180464 sporočil: 4.080
[#1919776] 12.12.12 15:17 · odgovor na: bc123a (#1918815)
Odgovori   +    1
[bc123a]
> [kekez]
> Iz lastnih izkušenj tudi poznam omalovažujoč odnos do slovenskih izdelkov. Ko konkuriraš z lastnim izdelkom, se pojavi (slovenski) predstavnik multinacionalke in te najprej poizkuša izriniti z "argumentom": mi smo podjetje XY in smo že zato boljši.

Verjetno bi morala biti slovenska konkurenca cenejsa. Ce pa ni ... je pa nekje nekaj hudo narobe (pa ne nujno v podjetjih).
Jaz tukaj ne vidim neke logike.
Zakaj bi tehnološko boljši izdelek moral biti cenejši samo zato, ker je slovenski?
Čeprav v konkretnem meni znanem primeru tudi to drži.
bc123a sporočil: 48.253
[#1920361] 13.12.12 00:26 · odgovor na: anon-180464 (#1919776)
Odgovori   +    1
[kekez]
Jaz tukaj ne vidim neke logike.
Zakaj bi tehnološko boljši izdelek moral biti cenejši samo zato, ker je slovenski?
Sorry, prej nisi napisal da je tehnolosko boljsi, sem razumel da enakovreden. Ce je enakovreden, bi pac moral biti slovenski cenejsi zaradi nizjih stroskov dela. Ker dvomim da bo recimo tuja firma izbrala slovenski izdelek, ce ima na razpolago enako dobroega nemskega po cisto enaki ceni, to je vse.
anon-234762 sporočil: 433
[#1920798] 13.12.12 10:17 · odgovor na: anon-196540 (#1919570)
Odgovori   +    0
Slovenija ima ogromno denarja. 100 kubikov betona gre vsak mesec za subvencioniranje Radija Ognjišče, en drugi tir Koper -Ljubljana pa za Mariborsko škofijo. Iztržek od zniževanja pokojnin je proti temu pljunek v morje...

Strani: 1 2