Strani: 1 2 3 4

pklada sporočil: 585
[#2506543] 11.03.15 13:33 · odgovor na: 0219Gr9 (#2506322)
Odgovori   +    1
[0219Gr9]
Glavni prehod na električne avtomobile bo trajal od leta 2050 do 2100. Potem, Igor, boš prodajal rabljenim in oldtimerjem. Imaš še čas.
Takrat bi Igor star 91 let. :)
Klepec sporočil: 844
[#2506550] 11.03.15 13:47 · odgovor na: anon-204390 (#2506468)
Odgovori   +    1
[vickibedi]
Zakaj je vodik problematičen ? In kakšna bi lahko bila alternativa vodikovim celicam ?
-Pridelava je potratna
-Izkoristki izrabe so nizki
-Shranjevanje je energetsko potratno in zelo nevarno.
m.phys.org/news85074285.html

Alternativa vodikovim celicam? Gorivne celice, ki porabljajo nafto. Ampak trenutno so prevelike za v avto in obratujejo na 900 stopinjah. Morda, nekoč...
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2506555] 11.03.15 13:52 · odgovor na: pcs (#2506513)
Odgovori   +    0
[pcs]
> [tmatej]
> Kar se mene tice, bi navadno Micro na el. pogon, z avtonomijo 30km z lahkoto ze danes naredili za podobno/enako ceno bencinske, pa ocitno to ni del strategije.

Prepričan sem, da obstaja računica, ki kaže, da se to trenutno nikomur ne izplača.

Lp,
M
Defincijo "izplačanja" bi bilo treba sicer najprej doreči, ampak v osnovi pa delim prepričanje s TMatejem, da bi bila to odlična rešitev. Mogoče 50 km sicer, da ostane malo rezerve, pa kar svinčeve akumulatorje, da bi se zadeve poenostavile in akcija.
Če smem ugibati, je zadeva samo premalo fancy za proizvajalce, ki elektromobilnost razumejo kot svojo promocijo, njihovi oddelki za tržne raziskave pa so hkrati dovolj blesavi, da pomisleke strank o premajhnem dosegu jemljejo za suho zlato.
anon-293951 sporočil: 1.660
[#2506567] 11.03.15 13:56
Odgovori   +    1
čas vnosa: 11.03.15 08:14
elektromotor ne rabi auspuhov, pa olja, nafte, katalizatorjev, in še milijon drugih stvari ne sam baterijo, baker in 2 ležaja.
anon-344938 sporočil: 1
[#2506569] 11.03.15 13:56
Odgovori   +    5
čas vnosa: 11.03.15 04:29
Gospod Akrapovič se boji, da bo v ispušni sistem za električni avtomobil moral vgrajevati tudi zvočnike.
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2506572] 11.03.15 13:59 · odgovor na: anon-54454 (#2506404)
Odgovori   +    2
[tmatej]
S precejsnjo lahkoto si lahko predstavlam nek casopisni clanek nekje leta 1890:

"Avti so igrača za bogate in za tehnofrike. Za večino ljudi je tehnologija nezadovoljiva, hkrati pa draga (razen če se vmes država vmeša s kakšnimi subvencijami, kar pa se mi zdi povsem nesprejemljivo).

Kdor ima vsaj nekaj znanja in razgledanosti, mu je jasno zakaj avti še lep čas (morda nikoli) ne bodo omogočali vsega tega, kar že nekaj stoletij omogočajo konjske vprege.

Kdor ne razume tehničnih omejitev, ne more pametno razglabljeti o avtih."
Misliš da si duhovit in pameten, pa si pokazal zgolj, da ne razumeš zadev.
Leta 1890 so tudi vozila na konjsko vprego bila v glavnem le za bolj bogate.
Sicer pa pomisli, kakšne sitnosti so s konjem - moraš ga kupiti, imeti zanj še hlev (pa praviti še samo kočijo), ga vsak dan futrati (kot električni avto, hehe) in vsak dan pucati njegov drek. Pa vprega je dolga in neokretna in seveda počasnejša od avtov (tudi tistih izpred 100+ let).

Električni avti pa niso neka velika novost, so bili že pred 100+ leti zelo razširjeni, sem že povedal zakaj (dodatno pa še to, da so bili bencinski avti uzapleteni za upravljanje - cela jeba je bilo že ročno zagnati motor, pa tudi vožnja je bila bolj zahtevna kot pri električarju)


Da pa gre za strogo nisni trg, sem ze nekajkrat omenil, da je za prehod ze v teoriji potrebnih nekaj desetletij, tudi. Strategija proizvajalcev je njihova stvar.
Kar se mene tice, bi navadno Micro na el. pogon, z avtonomijo 30km z lahkoto ze danes naredili za podobno/enako ceno bencinske, pa ocitno to ni del strategije.
Moja mama prevozi z bencinsko manj kot 1.000km letno in nikoli vec kot 20km/dan. Najvec problemov ji (v bistvu meni) povzroca ravno vzdrzevanje takega ICE vozila in je zaradi tega idealen, dalec od edini mozni kupec. Ne potrebuje nobene subvencije, samo ponudbo.
In zakaj bo nekdo za enak denar kot bencinsko verzijo, kupil električno Micro, s katero narediš le 30 km? Tak avto je neuporaben, če bi se rad peljal 40-50 km daleč (kar je dokaj majhna razdalja), kar vseeno občasno rabi tudi tisti, ki večinoma prevozi max 20 km na dan.

In tudi ne vem, kakšne probleme imate to z vzdrževanjem. Pri tej kilometrini ne rabi več kot 1x letno menjava olja+filtra (cca 100 EUR stroška; kar je občutno več je nateg), pa na 2 ali 3 leta menjava hladilne tekočine (stane tam nekje par deset EUR). Je treba seveda vzdrževati tudi druge sklope (gume, zavore itd), ampak to bo isto pri električarju. Če kupiš nov avto, je prvih nekaj let vzdrževanje minimalno, potrebuje pa ga tudi električni avto (menjava gum, vzdrževanje zavornega sistema, podvozja). Kasneje je treba kaj več in tudi kakšna okvara se lahko pojavi, ampak pri električnem bo najbrž podobno.
anon-202104 sporočil: 4.404
[#2506573] 11.03.15 14:01
Odgovori   +    1
eni ste res pametni... men je že skoz jasn da ni infrastrukture za elektro kište, vi filozofki se sploh ne zavedate kolk dodatnega štroma( beri, novih JE) bi rabil da bi to fural, da o filanju doma ne izgubljam besed...ni takih kablov ki bi prenesli take obremenitve, po domače povedan, čez cev fi 2 coli loh spraviš sam določeno količino vode, če boš pa povečal pritisk jo bo na neki točki raznesl..rešitev je samo v zadevi ki bi proizvajala štrom že v avtu
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2506575] 11.03.15 14:06 · odgovor na: anon-154083 (#2506555)
Odgovori   +    3
[jani1974]
Defincijo "izplačanja" bi bilo treba sicer najprej doreči, ampak v osnovi pa delim prepričanje s TMatejem, da bi bila to odlična rešitev. Mogoče 50 km sicer, da ostane malo rezerve, pa kar svinčeve akumulatorje, da bi se zadeve poenostavile in akcija.
Če bi bilo tako enostavno in poceni in bi ljudje to kupovali, bi to proizvajalci že ponudili. Če ne oni, pa bi zrasla industrija aftermarket predelav starejših vozil na elektriko. Zakaj se nihče ne vpraša, kako da kaj takega že ne obstaja - morda pa je dober razlog? (previsoki stroški)
Če smem ugibati, je zadeva samo premalo fancy za proizvajalce, ki elektromobilnost razumejo kot svojo promocijo, njihovi oddelki za tržne raziskave pa so hkrati dovolj blesavi, da pomisleke strank o premajhnem dosegu jemljejo za suho zlato.
Ja, če stranke zaradi tega vzroka ne kupujejo takih avtov, potem je to pač pravilna ugotovitev. Blesavi bi bili, če bi v proizvodnjo vsiljevali stvari, ki jih kupci ne želijo plačati.


Imam pa na koncu eno vprašanje za zagovornike električnih avtov - ali je kateri od vas kupil elektični avto? (in zakaj ne)
blink sporočil: 3.523
[#2506580] 11.03.15 14:12
Odgovori   +    2
"Igor Akrapovič: Da za hibride, odločen ne za električne avte"

Odločen DA za električne avte, pod pogojem da imajo namontiran Akrapović izpuh.
pcs sporočil: 5.462
[#2506584] 11.03.15 14:18 · odgovor na: anon-20668 (#2506572)
Odgovori   +    1
[matjazfinance]
p...otrebuje pa ga tudi električni avto (menjava gum, vzdrževanje zavornega sistema, podvozja).
Električni avto manj obrablja zavore zaradi regeneracijskega zaviranja, drugače se sicer strinjam s teboj.

BTW tudi Tesla, ki cilja na višji segment, kar je IMHO pravilno, še lep čas ne bo profitabilna.

Lp,
M
pcs sporočil: 5.462
[#2506586] 11.03.15 14:21 · odgovor na: anon-20668 (#2506575)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: pcs 11.03.2015 14:24
[matjazfinance]
Imam pa na koncu eno vprašanje za zagovornike električnih avtov - ali je kateri od vas kupil elektični avto? (in zakaj ne)
Jaz mislim, da so, tale model je zelo popularen:
upload.wikimedia.org...erfeld.jpg

Lp,
M

Edit: Če komu ne potegne: img.frbiz.com/nimg/2...ng_toy.jpg
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2506590] 11.03.15 14:41 · odgovor na: (#2506579)
Odgovori   +    2
[republican]
> [jani1974]
> Če smem ugibati, je zadeva samo premalo fancy za proizvajalce, ki elektromobilnost razumejo kot svojo promocijo, njihovi oddelki za tržne raziskave pa so hkrati dovolj blesavi, da pomisleke strank o premajhnem dosegu jemljejo za suho zlato.

Proizvajalci avtomobilov bolj kot na pomisleke ali na to, kaj je fancy, gledajo na prodajne številke. Če bi se dobro prodajali avtomobili na drek, bi pač proizvajali avtomobile na drek. Prodaja električnih avtomobilov je očitno premajhna, da bi se jim splačalo preveč ubadat z njimi. Še to kar razvijejo in naredijo je čista pušiona in je bolj namenjeno imidžu, kot profitu.
Joj, ste vsi pametni. To, kar vsi delajo je "čista pušiona" zato, ker hočejo narediti električni avto z bencinskim dosegom. In ja, pritrjuješ meni, ko pravim, da je to ne služi drugemu kot imidžu.
Kar je moj predlog, je navaden avto tipa Clio z elektromotorjem namesto bencinskega in nekaj akumulatorji spredaj in nekaj v prtljažniku. Nič večji dodatni napor/strošek kot kakšna bolj eksotična motorna izpeljanka, tako da bi lahko bil na prodaj po enaki, če ne celo nižji ceni kot osnovni bencinec.

Ciljna skupina so tako ali tako družine z dvema avtomobiloma, kjer je večja škatla namenjena daljšim potem, manjša pa ženi za v vrtec, šolo in službo. Vseh tistih x00.000 avtomobilov v Sloveniji, ki nimajo vinjete.

Glede predelav, ki bi to podobno omogočale, je Pečjak razložil, morda celo na Financah, če ne pa na Siolu, da so postali problem že relativno poceni rabljeni električni avtomobili, ki so se spustili pod 15 jurčkov.

In da, odgovor finančnemu Matjažu, nimam še električnega avtomobila, ker je 15 jurčkov moja cifra za prvi, ne za drugi avto, pa commutinga imamo relativno malo, tako da se nam v bistvu drugi avto tako ali tako ne izplača.
Me pa sicer mikata tako Prius za prvi, kot Twizy za drugi avto. Zelo.
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2506592] 11.03.15 14:43 · odgovor na: pcs (#2506584)
Odgovori   +    0
[pcs]
> [matjazfinance]
>p...otrebuje pa ga tudi električni avto (menjava gum, vzdrževanje zavornega sistema, podvozja).

Električni avto manj obrablja zavore zaradi regeneracijskega zaviranja, drugače se sicer strinjam s teboj.
Lepo da se strinjaš, jaz se pa ne povsem s tabo. No, v bistvu imaš načeloma prav, ampak si pozabil na zavorno tekočino, ki jo je treba ne glede na prevožene km menjati na 2-3 leta. Kdor prevozi malo letnih km in vozi razumno, bo verjetno prej moral menjati zavorno tekočino (in to najbrž več kot enkrat) kot zavorne ploščice...
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2506595] 11.03.15 14:52 · odgovor na: anon-20668 (#2506572)
Odgovori   +    2
Brez zacenjanja verskih vojn bi rekel, da se v tem delu verjetno strinjam s pcs-em, z dodatkom, da v tem trenutku baterije enostavno se niso zrele za neko all-situations-proof uporabo, ki bi bila komercialno vzdrzna tudi zunaj nekega prestiznega/tech-freaks razreda.

Kar se pa samogradnje tice, je pa to enako ucinkovito, kot da bi starega bencinca sel predelovat v diesla.
Nikoli se ne bos niti priblizal kvaliteti in stroskom serijske proizvodnje + v slo je homologacija takega vozila prakticno nemogoca (tudi blefer pecjak ima svoje anekdote na to temo, kljub temu, da velja za medijsko ikono (quod licet Iovi, non licet bovi).
anon-202104 sporočil: 4.404
[#2506597] 11.03.15 14:52 · odgovor na: anon-154083 (#2506590)
Odgovori   +    1
[jani1974]
> [republican]
> > [jani1974]
> > Če smem ugibati, je zadeva samo premalo fancy za proizvajalce, ki elektromobilnost razumejo kot svojo promocijo, njihovi oddelki za tržne raziskave pa so hkrati dovolj blesavi, da pomisleke strank o premajhnem dosegu jemljejo za suho zlato.
>
> Proizvajalci avtomobilov bolj kot na pomisleke ali na to, kaj je fancy, gledajo na prodajne številke. Če bi se dobro prodajali avtomobili na drek, bi pač proizvajali avtomobile na drek. Prodaja električnih avtomobilov je očitno premajhna, da bi se jim splačalo preveč ubadat z njimi. Še to kar razvijejo in naredijo je čista pušiona in je bolj namenjeno imidžu, kot profitu.

Joj, ste vsi pametni. To, kar vsi delajo je "čista pušiona" zato, ker hočejo narediti električni avto z bencinskim dosegom. In ja, pritrjuješ meni, ko pravim, da je to ne služi drugemu kot imidžu.
Kar je moj predlog, je navaden avto tipa Clio z elektromotorjem namesto bencinskega in nekaj akumulatorji spredaj in nekaj v prtljažniku. Nič večji dodatni napor/strošek kot kakšna bolj eksotična motorna izpeljanka, tako da bi lahko bil na prodaj po enaki, če ne celo nižji ceni kot osnovni bencinec.

Ciljna skupina so tako ali tako družine z dvema avtomobiloma, kjer je večja škatla namenjena daljšim potem, manjša pa ženi za v vrtec, šolo in službo. Vseh tistih x00.000 avtomobilov v Sloveniji, ki nimajo vinjete.

Glede predelav, ki bi to podobno omogočale, je Pečjak razložil, morda celo na Financah, če ne pa na Siolu, da so postali problem že relativno poceni rabljeni električni avtomobili, ki so se spustili pod 15 jurčkov.

In da, odgovor finančnemu Matjažu, nimam še električnega avtomobila, ker je 15 jurčkov moja cifra za prvi, ne za drugi avto, pa commutinga imamo relativno malo, tako da se nam v bistvu drugi avto tako ali tako ne izplača.
Me pa sicer mikata tako Prius za prvi, kot Twizy za drugi avto. Zelo.

a res ne razumete? blok s 50 stanovanji x recimo 40x 20A ..x 10 blokov.....pa ker kabel to potegne?
anon-106712 sporočil: 3.698
[#2506603] 11.03.15 15:03
Odgovori   +    3
"odločen ne za električne avte"
Morda zato, ker ne rabijo "auspuha"?
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2506604] 11.03.15 15:21 · odgovor na: anon-154083 (#2506590)
Odgovori   +    2
[jani1974]
Joj, ste vsi pametni. To, kar vsi delajo je "čista pušiona" zato, ker hočejo narediti električni avto z bencinskim dosegom.
Ja, ker električnega avta z 'električnim dosegom' pač očitno nihče noče...
Kar je moj predlog, je navaden avto tipa Clio z elektromotorjem namesto bencinskega in nekaj akumulatorji spredaj in nekaj v prtljažniku. Nič večji dodatni napor/strošek kot kakšna bolj eksotična motorna izpeljanka, tako da bi lahko bil na prodaj po enaki, če ne celo nižji ceni kot osnovni bencinec.
Še enkrat: če je to tako preprosto in poceni, kako da tega že ni na voljo?

Ciljna skupina so tako ali tako družine z dvema avtomobiloma, kjer je večja škatla namenjena daljšim potem, manjša pa ženi za v vrtec, šolo in službo. Vseh tistih x00.000 avtomobilov v Sloveniji, ki nimajo vinjete.
Glede predelav, ki bi to podobno omogočale, je Pečjak razložil, morda celo na Financah, če ne pa na Siolu, da so postali problem že relativno poceni rabljeni električni avtomobili, ki so se spustili pod 15 jurčkov.
Zakaj problem? Tole 'poceni' je res relativno, btw...
Rabljenih električnih je na avto.net zelo malo. Sploh takih pod 15 jurjev, pri čemer dobiš v bistvu zelo bogi avto za denar, ki ti sicer kupi (rabljeno) luksuzno in zmogljivo vozilo. Tam je pa recimo na oglasu nek električni Twingo l.2007 (še originalna generacija twingota iz l. 1993) za 13.500 EUR, pa ti so bolani, no..

Sploh pa, če bi bilo tako enostavno vreči v avto elektromotor, bi to ljudje delali na cliotih, ki se prodajajoza par jurjev. Pa se očitno ne splača, je ceneje v takega cliota točiti bencin kot jebati se s predelavo in povezanimi stroški.

In da, odgovor finančnemu Matjažu, nimam še električnega avtomobila, ker je 15 jurčkov moja cifra za prvi, ne za drugi avto, pa commutinga imamo relativno malo, tako da se nam v bistvu drugi avto tako ali tako ne izplača.
Me pa sicer mikata tako Prius za prvi, kot Twizy za drugi avto. Zelo.
Hja, od tega da tebe nekaj načelno mika in si teoretično sicer zelo za, proizvajalec ne more dobiti denarja.

In s 15 jurčki pač ne boš imel nekega pametnega e-avta. Bolj resne zadeve (Nissan Leaf, VW e-golf ipd) stanejo 30-40 jurjev. Že če kupuješ nov avto, za tak denar dobiš ne-električarje že zelo dobre avte razred višje... Če pa gledaš nekaj let rabljene, so pa že noro luksuzne zadeve.
pcs sporočil: 5.462
[#2506605] 11.03.15 15:22 · odgovor na: anon-20668 (#2506592)
Odgovori   +    0
[matjazfinance]
Lepo da se strinjaš, jaz se pa ne povsem s tabo. No, v bistvu imaš načeloma prav, ampak si pozabil na zavorno tekočino, ki jo je treba ne glede na prevožene km menjati na 2-3 leta. Kdor prevozi malo letnih km in vozi razumno, bo verjetno prej moral menjati zavorno tekočino (in to najbrž več kot enkrat) kot zavorne ploščice...
Priznam, da ne vem ali bi lahko regeneracijsko zaviranje v celoti zamenjalo klasične zavore. Najbrž bi morala klasika ostati vsaj kot backup, če odpove elektronika.

Morda bi se ta backup, če je samo backup, dalo izvesti tako, da bi zahteval manj pogosto vzdrževanje. Ampak zdaj zjutraj razpravljava o večerji čez eno leto, ta most bodo prečkali, ko bodo do njega prišli (ko bodo dozorele baterije ali gorivne celice).

Lp,
M
anon-180321 sporočil: 129
[#2506607] 11.03.15 15:29 · odgovor na: anon-293951 (#2506567)
Odgovori   +    4
[www12345]
elektromotor ne rabi auspuhov, pa olja, nafte, katalizatorjev, in še milijon drugih stvari ne sam baterijo, baker in 2 ležaja.
Zanimivo, takoj ko je zime konec in prihaja toplejše vreme, so elektro avti IN. Malo pomislite na zimo, okrog nič stopinj, sneži, šipe se rosijo,..., elektrike bo kar nekaj šlo za ogrevanje, pozimi preveč. Revma gratis!
1357 sporočil: 7.095
[#2506609] 11.03.15 15:37
Odgovori   +    2
Igor Akrapovič ima glede na trenutno stanje kar prav. Tehnologije sicer obstajajo vendar jih dločeni psihopati na oblasti držijo v predalih Tehnologije, ki bi bile že zdavnaj lahko v civilni uporabi. Te in takšni psihopati obstajajo tudi pri nas in celo tako daleč grdo ti psihopati, da držijo med seboj pri teh stvareh četudi so se med seboj pobijali. Konkretno govorim o podmorniških baterijah. Informacije o teh baterijah sem iskal zaradi razvoja enega projekta, ki ni imel nobene veze ne z mobilnostjo ne z vojsko. V Tab- u sploh odgovorili niso na popraševanje kot da to ni njihov proizvod, na ministrstvih za obrambo Slovenije in Hrvaške ter na Vojno tehničnim inštitutu v Beogradu so dali pa identičen odgovor, ki me je vrgel s stola; vsi trije so namreč odgovorili identično da je tehnična sestava teh baterij, čeprav so te baterije stare že vsaj 35 let, najbolj varovana vojaška skrivnost, ker bi razkritje tehnične sestave teh baterij ogrozilo varnost pripadnikov oboroženih sil in samo delovanje plovil kateri uporabljajo te baterije kot zalogovnike energije ob dejstvu da nobena od naštetih držav ( Slovenija; Hrvaška; Srbija) nima v aktivni uporabi vozil ki uporabljajo take baterije kot zalogovnike energije. Res je da so te baterije ugrajene v kar nekaj vrst podmornic na dizelski pogon različnih držav proizvajalk vendar je meni nerazumljivo da tem psihopatom v vojaških uniformah in političnih suknjah pomenijo več življenja vojakov nekih xy držav, ki so nekoč nekdaj kupile te baterije v času ko nobena od sedanjih držav še ni obstajala, kot pa potencialni zaslužek od uporabe teh tehnologij državlajnov čigar uradniki so in živijo od davkov ki jih poberejo od teh državljanov. Narobe svet.
153 sporočil: 9.333
[#2506614] 11.03.15 15:43
Odgovori   +    1
Dolgoročno bo že čas pokazal svoje,
na kratkoročno uspevati = znati bolje.

Sodražan
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2506615] 11.03.15 15:44 · odgovor na: anon-180321 (#2506607)
Odgovori   +    0
[yuTel]
Malo pomislite na zimo, okrog nič stopinj, sneži, šipe se rosijo,..., elektrike bo kar nekaj šlo za ogrevanje, pozimi preveč. Revma gratis!
No, to bo bolj mit, kot ka resen argument.
Jaz sem v davnih casih na 8m jadrnici mel montiran precej star (na nitko!)400W grelec, ki pa je relativno dobro opravljala svoje delo (volumen kabine jadrnice pa je precej vecji kot avto kabina), brisalci koliko? 200W?, luci 150W?, ventilator... verjetno komaj prilezes na 1kW.
To pa v eni uri voznje (100km pri 100km/h) in porabi 200Wh/km, predstavlja borih 5% porabljene energije.
anon-239836 sporočil: 996
[#2506616] 11.03.15 15:45
Odgovori   +    3
Pa saj ni nor,da bi se zavzemal za električne pogone,če pa dela auspuhe.Halo!?
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2506617] 11.03.15 15:45 · odgovor na: anon-20668 (#2506575)
Odgovori   +    1
[matjazfinance]
> [jani1974]
> Če smem ugibati, je zadeva samo premalo fancy za proizvajalce, ki elektromobilnost razumejo kot svojo promocijo, njihovi oddelki za tržne raziskave pa so hkrati dovolj blesavi, da pomisleke strank o premajhnem dosegu jemljejo za suho zlato.

Ja, če stranke zaradi tega vzroka ne kupujejo takih avtov, potem je to pač pravilna ugotovitev. Blesavi bi bili, če bi v proizvodnjo vsiljevali stvari, ki jih kupci ne želijo plačati.
Patrick Le Quement nam je enkrat razložil, da če kupce vprašaš, kakšen avto bi si želeli v prihodnje, ne dobiš uporabnega odgovora.
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2506621] 11.03.15 15:54 · odgovor na: pcs (#2506605)
Odgovori   +    0
[pcs]
> [matjazfinance]
> Lepo da se strinjaš, jaz se pa ne povsem s tabo. No, v bistvu imaš načeloma prav, ampak si pozabil na zavorno tekočino, ki jo je treba ne glede na prevožene km menjati na 2-3 leta. Kdor prevozi malo letnih km in vozi razumno, bo verjetno prej moral menjati zavorno tekočino (in to najbrž več kot enkrat) kot zavorne ploščice...

Priznam, da ne vem ali bi lahko regeneracijsko zaviranje v celoti zamenjalo klasične zavore. Najbrž bi morala klasika ostati vsaj kot backup, če odpove elektronika.

Morda bi se ta backup, če je samo backup, dalo izvesti tako, da bi zahteval manj pogosto vzdrževanje.
Vedno moraš imeti še klasične zavore. In zavorna tekočina s časom izgublja svoje lastnosti, podrobnosti glej na linku spodaj. In pač moraš vsaj na dve leti menjati zavorno tekočino, ni druge. Morda bi lahko izdelali kak drugačen zavorni sistem, ampak vprašanje koliko bi stal razvoj ter potem serijska proizvodnja. Današnji sistem je očitno dovolj dober, da je povsod razširjen in je verjetno v globalu najcenejša rešitev, ki ob pravilnem vzdrževanju dobro deluje.

www.aa1car.com/libra...bfluid.htm


Pa brez zamere, takole v debati vidim, da mnogi zagovorniki e-avtov enostavno ne vedo nekaterih stvari (tole z zavorami je morda še med manj pomembnimi v tem kontekstu), ki pa jih moraš poznati za neko resno argumentiranje pro/contra.... Kdor ima nekaj več poznavanja, pa hitro vidi, da pri električnih avtih ni vse tako rožnato, kot si eni predstavljajo...
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2506623] 11.03.15 15:59 · odgovor na: anon-154083 (#2506617)
Odgovori   +    4
[jani1974]
Patrick Le Quement nam je enkrat razložil, da če kupce vprašaš, kakšen avto bi si želeli v prihodnje, ne dobiš uporabnega odgovora.
To verjamem. Ampak najbrž dobiš kar dober odgovor, če jih ne sprašuješ, kaj BI kupili, temveč opazuješ, kaj SO kupili...

(tako kot ti, ki te menda blazno mika nakup e-avta, ampak tošla pa še nisi odprl)
dz1975 sporočil: 2.264
[#2506624] 11.03.15 15:59
Odgovori   +    2
Električni avtomobili so odlična rešitev za neobstoječi problem...
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2506638] 11.03.15 17:11 · odgovor na: (#2506629)
Odgovori   +    1
[republican]
> [matjazfinance]
> > [jani1974]
> > Patrick Le Quement nam je enkrat razložil, da če kupce vprašaš, kakšen avto bi si želeli v prihodnje, ne dobiš uporabnega odgovora.
>
> To verjamem. Ampak najbrž dobiš kar dober odgovor, če jih ne sprašuješ, kaj BI kupili, temveč opazuješ, kaj SO kupili...
>
> (tako kot ti, ki te menda blazno mika nakup e-avta, ampak tošla pa še nisi odprl)

He, he... si me prehitel ;)
Spet sta zelo pametna. In kako potem pogruntaš, kaj bi kupci radi, za nekaj, kar še ni na trgu?
Le Quement je moral začeti danes risati avto, ki bo moral biti kupcem všeč čez pet let...
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2506639] 11.03.15 17:14 · odgovor na: anon-20668 (#2506604)
Odgovori   +    0
[matjazfinance]
> [jani1974]
> Joj, ste vsi pametni. To, kar vsi delajo je "čista pušiona" zato, ker hočejo narediti električni avto z bencinskim dosegom.

Ja, ker električnega avta z 'električnim dosegom' pač očitno nihče noče...

> Kar je moj predlog, je navaden avto tipa Clio z elektromotorjem namesto bencinskega in nekaj akumulatorji spredaj in nekaj v prtljažniku. Nič večji dodatni napor/strošek kot kakšna bolj eksotična motorna izpeljanka, tako da bi lahko bil na prodaj po enaki, če ne celo nižji ceni kot osnovni bencinec.

Še enkrat: če je to tako preprosto in poceni, kako da tega že ni na voljo?
Saj ravno o tem debatiramo. Ti si približno tam, kjer smo bili s telefoni, ko so prišli pametni telefoni. "če bi bili pametni telefoni tako zanimivi, zakaj tega že ni na voljo?"
> Ciljna skupina so tako ali tako družine z dvema avtomobiloma, kjer je večja škatla namenjena daljšim potem, manjša pa ženi za v vrtec, šolo in službo. Vseh tistih x00.000 avtomobilov v Sloveniji, ki nimajo vinjete.
>
> Glede predelav, ki bi to podobno omogočale, je Pečjak razložil, morda celo na Financah, če ne pa na Siolu, da so postali problem že relativno poceni rabljeni električni avtomobili, ki so se spustili pod 15 jurčkov.

Zakaj problem? Tole 'poceni' je res relativno, btw...
Rabljenih električnih je na avto.net zelo malo. Sploh takih pod 15 jurjev, pri čemer dobiš v bistvu zelo bogi avto za denar, ki ti sicer kupi (rabljeno) luksuzno in zmogljivo vozilo. Tam je pa recimo na oglasu nek električni Twingo l.2007 (še originalna generacija twingota iz l. 1993) za 13.500 EUR, pa ti so bolani, no..

Sploh pa, če bi bilo tako enostavno vreči v avto elektromotor, bi to ljudje delali na cliotih, ki se prodajajoza par jurjev. Pa se očitno ne splača, je ceneje v takega cliota točiti bencin kot jebati se s predelavo in povezanimi stroški.
No, saj si sam sebi odgovoril. Clio, ki stane par jurjev plus elektrika pa si preko deset in potem je bolj kupiti rabljenega namenskega za petnajst. Ko se debatira o tem, kaj je rabljenega na trgu, pa je potrebno pogledati čez planke.
> In da, odgovor finančnemu Matjažu, nimam še električnega avtomobila, ker je 15 jurčkov moja cifra za prvi, ne za drugi avto, pa commutinga imamo relativno malo, tako da se nam v bistvu drugi avto tako ali tako ne izplača.
> Me pa sicer mikata tako Prius za prvi, kot Twizy za drugi avto. Zelo.

Hja, od tega da tebe nekaj načelno mika in si teoretično sicer zelo za, proizvajalec ne more dobiti denarja.

In s 15 jurčki pač ne boš imel nekega pametnega e-avta. Bolj resne zadeve (Nissan Leaf, VW e-golf ipd) stanejo 30-40 jurjev. Že če kupuješ nov avto, za tak denar dobiš ne-električarje že zelo dobre avte razred višje... Če pa gledaš nekaj let rabljene, so pa že noro luksuzne zadeve.
Glej, vprašal si, jaz sem ti povedal, ni ti pa treba nadaljevati žaljivo.
anon-54454 sporočil: 4.098
[#2506660] 11.03.15 17:51 · odgovor na: (#2506648)
Odgovori   +    1
[alek14]
> [andi1111]
> >
> > 500 ciklov je 50.000 km.
> Kako si prišel do te številke? S kapaciteto baterije, o kateri govori Akrapovič, se z enim polnjenjem naredi cca. 400km. 400km * 500 ciklov = 200.000km.
- ne izprazni baterije več kot do 2/3, saj noče ostati na cesti (polnilnice so redke).

A res ne mores preko tega, da je pri 2/3 praznenja baterije tudi teh "ciklusov" neprimerno(!) vec?

Res ne razumem, kako je tehnicar lahko toliko biased, da se krega z redkimi stevilkami pri bolj ali manj subjektivnih temah.

Strani: 1 2 3 4