Strani: 1 2 3

moon sporočil: 1.623
[#2473532] 14.11.14 16:14 · odgovor na: anon-207494 (#2473420)
Odgovori   +    1
[123nic]
Tudi ti si me nasmejal.

Jaz uživam v vožnji, ti bi me pa ukalupil v avtomatik, hehe. Res je sto ljudi sto čudi.
Ko boš imel pravi avto, ne boš dajal medgasa.... tudi v leru ga ne boš vozil..
Je pa res... maš čudne užitke, moram priznat :lol
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2473543] 14.11.14 17:11 · odgovor na: anon-207494 (#2473478)
Odgovori   +    4
[123nic]
Kaj joj fantje, saj si enako napisal kot jaz?!

Razhajava se le pri mnenju o porabi goriva, pa si že poskusil voziti z medgasom? Preveri sam, kolikšna je poraba goriva pri enem ali drugem načinu vožnje. S takim načinom vožnje se tudi ohrani sklopka in še kaj. Je pa res, da malokdo zna uporabljati medgas. Ga znaš ti?
Ja, vedno je dobro preveriti definicije. Torej "medgas" ali vmesni plin:
- pritisk sklopke
- nevtralni položaj ročice menjalnika
- spust sklopke
- pritisk na plin, dvig vrtljajev motorja in vstopne gredi menjalnika toliko visoko, da bodo ravno prav padli tačas ko sledi
- še en pritisk sklopke in
- ročica menjalnika v nižjo prestavo, ko bodo preostali vrtljaji vstopne gredi v menjalnik dovolj visoki, da se bodo ujeli z višjo hitrostjo vrtenja novega, manjšega zobnika, ki se ga poveže s vstopno gredjo
- spust sklopke

Po tem sistemu ni prihranka goriva niti manjše obrabe sklopke, je samo manjša obraba sinhronov v menjalniku.
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2473544] 14.11.14 17:13 · odgovor na: (#2473534)
Odgovori   +    0
[alek14]
> [jani1974]
> > [alek14]
>
> Ne poskušat to razumet, ker ne drži :-)

Kateri del? :)
Vse? :-) Preveč je za pisat, zato se nisem lotil. Recimo dušilno loputo razlagaš ravno kontra - ravno pri njej je smiselno pospeševati s polnim plinom/s povsem odprto loputo, ker se takrat lahko izogneš izgubam zaradi dušenja.
anon-207494 sporočil: 693
[#2473570] 14.11.14 18:57 · odgovor na: moon (#2473532)
Odgovori   +    1
[moon]
> [123nic]
> Tudi ti si me nasmejal.
>
> Jaz uživam v vožnji, ti bi me pa ukalupil v avtomatik, hehe. Res je sto ljudi sto čudi.

Ko boš imel pravi avto, ne boš dajal medgasa.... tudi v leru ga ne boš vozil..
Je pa res... maš čudne užitke, moram priznat :lol
Hehe, me nisi še videl kako vozim Ferrari v Parizu?
To je en izmed mojih čudnih užitkov, ne pa automatik. lol
moon sporočil: 1.623
[#2473607] 14.11.14 23:14 · odgovor na: anon-207494 (#2473570)
Odgovori   +    1
[123nic]
> [moon]
> > [123nic]
> > Tudi ti si me nasmejal.
> >
> > Jaz uživam v vožnji, ti bi me pa ukalupil v avtomatik, hehe. Res je sto ljudi sto čudi.
>
> Ko boš imel pravi avto, ne boš dajal medgasa.... tudi v leru ga ne boš vozil..
> Je pa res... maš čudne užitke, moram priznat :lol

Hehe, me nisi še videl kako vozim Ferrari v Parizu?
To je en izmed mojih čudnih užitkov, ne pa automatik. lol
Kaj pretirano novega nisi vozil, glede na to, da (tudi) Ferrari, poleg ostalih znamk, katere izdelujejo superšportnike, ne ponuja manuala niti pod opcijo (zadnji model z opcijo manual je bila California 2008)
Se boš moral sprijazniti z napredkom, ali pa preklopiti na Dacio.
Vinci sporočil: 5.933
[#2473609] 14.11.14 23:20 · odgovor na: anon-207494 (#2473570)
Odgovori   +    2
Uuu, a Ferrarija si vozil? A sem lahko tvoj prijatelj?
drugmirko sporočil: 1.301
[#2473612] 15.11.14 01:03 · odgovor na: najobj (#2473520)
Odgovori   +    1
[najobj]
> [aktion]
> 42

... čuj, kwa ? ...
eee... odgovor na vprasanje o vesolju, zivljenju in sploh vsem.... ;) :)
[najobj]
P.S.: ker sem že pozabil, sem se mogoče res zajebal in ti lahko hodiš tudi brez trenja, ker ti nič ne drsi ...
kaj pa avion na v nasprotno smer&matching speed premicni vzletni stezi ste ze resli.... bo poletel al ne? :)))


in btw... sem v lajfu vozil tudi nesinhronizirane menjalnike, kjer je blo pri saltanju navzdol dajat medgas nujno potrebno... pa ne zarad porabe ampak zato, da nisi polomu zobnikov menjalnika... da bi pa z dajanjem medgasa pri danasnjih, sinhroniziranih menjalnikih nizal porabo, je pa blagoreceno nonsens ;).
porabo niza cimbolj enakomerna voznja v najbolj optimalnem podrocju posameznega vozila (vloz. energija goriva vs. vsemogoce izgube), z ohranjanjem momenta kadar to ni mogoce.... in cisto nic drugega!
anon-207494 sporočil: 693
[#2473635] 15.11.14 09:06 · odgovor na: Vinci (#2473609)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-207494 15.11.2014 09:22
[Vinci]
Uuu, a Ferrarija si vozil? A sem lahko tvoj prijatelj?
Hehe, saj si že.
Čeprav moram priznati, da se takih prijateljev, ki jim gre samo za denar, raje otepam.
anon-207494 sporočil: 693
[#2473638] 15.11.14 09:21 · odgovor na: moon (#2473607)
Odgovori   +    1
[moon]
Kaj pretirano novega nisi vozil, glede na to, da (tudi) Ferrari, poleg ostalih znamk, katere izdelujejo superšportnike, ne ponuja manuala niti pod opcijo (zadnji model z opcijo manual je bila California 2008)
Se boš moral sprijazniti z napredkom, ali pa preklopiti na Dacio.
No ja, če je zate nov Ferrari 458 spider star model, potem je res najbolje, da ostaneš pri romunskih modelih. Ti so prav zdaj v super fazi razvoja in bodo kmalu dosegli standard kakega Zaporožca iz Stalinovih časov.

Spider 458 poganja nagrajeni, atmosferski 4,5-litrski osemvaljni bencinski motor z neposrednim vbrizgom, sedemstopenjskim menjalnikom E-Diff z dvojno sklopko, pospešekom od 0 do 100 km/h v 3,4 sekunde in hitrostjo višjo od 320 km/h stara jajca in nič pretirano novega, potem si verjetno sam lastnik Pipistrela.

Sicer pa se je moja mama dalnega leta 1970 učila za ispit za avto na avtomatiku, ji je bil tudi njen prvi avto. Avtomatiki so za babe, pa še to le za tiste, ki se niso sposobne naučiti prestavljanja v višjo brzino.
najobj sporočil: 31.920
[#2473672] 15.11.14 11:42 · odgovor na: anon-207494 (#2473570)
Odgovori   +    2
[123nic]
> [moon]
> > [123nic]
> > Tudi ti si me nasmejal.
> >
> > Jaz uživam v vožnji, ti bi me pa ukalupil v avtomatik, hehe. Res je sto ljudi sto čudi.
> Ko boš imel pravi avto, ne boš dajal medgasa.... tudi v leru ga ne boš vozil..
> Je pa res... maš čudne užitke, moram priznat :lol
Hehe, me nisi še videl kako vozim Ferrari v Parizu?
To je en izmed mojih čudnih užitkov, ne pa automatik. lol
... čuj, jaz sicer še nisem vozil Ferrarija v Parizu, pa medgasa - danes nima več smisla - ob šaltanju tudi ne dajem, ampak če bi moral vozit avtomatika, namesto da bi sam šaltal, potem ... evo, naj me kura brcne, če potem ne bi raje hodil peš ...

P.S.: če se prav spomnim, so pred mnogimi leti na dirki F1 v Monte Carlu šaltali v povprečju na 1,7 sekunde, kar pomeni, da so dve uri dirke po ovinkih mestnih ulic Monte Carla s povprečno hitrostjo 130 km/h prevozili praktično z eno roko ... pizda, tisto so bili pravi džeki, ne pa toti šalabajzeri zdaj ...
najobj sporočil: 31.920
[#2473675] 15.11.14 11:51 · odgovor na: moon (#2473607)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 15.11.2014 11:55
[moon]
> [123nic]
> > [moon]
> > > [123nic]
> > > Tudi ti si me nasmejal.
> > >
> > > Jaz uživam v vožnji, ti bi me pa ukalupil v avtomatik, hehe. Res je sto ljudi sto čudi.
> >
> > Ko boš imel pravi avto, ne boš dajal medgasa.... tudi v leru ga ne boš vozil..
> > Je pa res... maš čudne užitke, moram priznat :lol
>
> Hehe, me nisi še videl kako vozim Ferrari v Parizu?
> To je en izmed mojih čudnih užitkov, ne pa automatik. lol
Kaj pretirano novega nisi vozil, glede na to, da (tudi) Ferrari, poleg ostalih znamk, katere izdelujejo superšportnike, ne ponuja manuala niti pod opcijo (zadnji model z opcijo manual je bila California 2008)
Se boš moral sprijazniti z napredkom, ali pa preklopiti na Dacio.
... ja, je pa malo hecno, da v F1 za toti silni napredek še niso slišali in še vedno sami šaltajo, čeprav ne šaltajo s šaltheblom, ampak šaltajo s knofi ... čuj, si lahko misliš, kaj bi toti www.youtube.com/watc...OHZHxde8RE majster delal s svojim avtom, če bi bil bolj napreden in bi si nabavil avtomatika ...
najobj sporočil: 31.920
[#2473682] 15.11.14 12:09 · odgovor na: drugmirko (#2473612)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 15.11.2014 12:13
[drugmirko]
> [najobj]
> > [aktion]
> > 42
>
> ... čuj, kwa ? ...

eee... odgovor na vprasanje o vesolju, zivljenju in sploh vsem.... ;) :)
... eh, to forum.finance.si/?m=...853&single smo s totim aktionom že obdelali ... jebiga, meni je znanstvena fantastika že od malega glupa in zato so odgovori na vprašanje o vesolju, življenju in sploh vsem šli mimo mene ... khmm, kar se itak vidi po priloženem ...
> [najobj]
> P.S.: ker sem že pozabil, sem se mogoče res zajebal in ti lahko hodiš tudi brez trenja, ker ti nič ne drsi ...

kaj pa avion na v nasprotno smer&matching speed premicni vzletni stezi ste ze resli.... bo poletel al ne? :)))


in btw... sem v lajfu vozil tudi nesinhronizirane menjalnike, kjer je blo pri saltanju navzdol dajat medgas nujno potrebno... pa ne zarad porabe ampak zato, da nisi polomu zobnikov menjalnika... da bi pa z dajanjem medgasa pri danasnjih, sinhroniziranih menjalnikih nizal porabo, je pa blagoreceno nonsens ;).
porabo niza cimbolj enakomerna voznja v najbolj optimalnem podrocju posameznega vozila (vloz. energija goriva vs. vsemogoce izgube), z ohranjanjem momenta kadar to ni mogoce.... in cisto nic drugega!
... ja, ampak onega tam zgoraj sem zbodel, ker je pisal o avtomobilih in cestah ...

P.S.: znanje fizike gor ali dol, ampak če nekdo napiše "če bi ne bilo trenja med cesto in pnevmatikami (torej centripetalne in ne centrifugalne sile, ki je itak ni!!), bi se avto vedno gibal samo premočrtno", je to približno tako, kot če bi napisal, da se brez zraka težko diha ... jebiga, vsaj po mojem je zrak za dihanje conditio sine qua non, kar pomeni, da dihanje brez zraka ne obstaja in da o dihanju brez zraka nima smisla govoriti ... evo, o medgasu in šaltanju pa sem malo prej tukaj forum.finance.si/?m=...672&single že vse napisal ...
anon-207494 sporočil: 693
[#2473689] 15.11.14 12:18 · odgovor na: najobj (#2473672)
Odgovori   +    0
Hvala za lektoriranje, hehe.
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2473811] 15.11.14 20:15 · odgovor na: (#2473550)
Odgovori   +    1
[alek14]
> [jani1974]
> Vse? :-) Preveč je za pisat, zato se nisem lotil. Recimo dušilno loputo razlagaš ravno kontra - ravno pri njej je smiselno pospeševati s polnim plinom/s povsem odprto loputo, ker se takrat lahko izogneš izgubam zaradi dušenja.

Izgube zaradi dušenja so precej manjše od izgube zaradi nepopolne ekspanzije po izgorevanju, če imaš loputo odprto do konca.
Npr. Toyota Prius problem te izgube rešuje tako, da s timingom ventilov sesalnega cikla doseže le delno polnitev z zrakom (enako z malo več izgube se doseže z delnim dušenjem na loputi).

en.wikipedia.org/wik...nson_cycle

BMW je svoj čas za ta namen pri atmosferskih bencinarjih uporabljal VANOS.

en.wikipedia.org/wiki/VANOS

Tukaj nisem naredil nobene napake. Je še kaj?
Jaz sem pisal o maksimalno odprti loputi pri pospeševanju na osnovi prebranega v nemški avtomobilistični reviji. Prebrano ponavadi premislim in sem zaključil, da imajo prav, če se je že toliko podjetij potrudilo narediti bencinske motorje brez sesalne lopute.
Tvoja teorija, da boš reševal slabosti Otto cikla oziroma ga boš približal Atkinsu tako, da ne boš vozil s polnim plinom, se mi je zdela nenavadna. Čisto filozofsko. Zakaj bi Japončki rabili Atkinsa, če imajo tebe?
Sem šel brat precej o Atkinsu, kompresijskih razmerjih in odpiranju ventilov in iz nekaterih tekstov bi se res dalo sklepati, da bi bilo smiselno dušiti motor v smislu približevanju Atkinsu in s tem manjši porabi goriva. Ampak to pri nizkih vrtljajih, ker je hkrati slabost Atkinsa ravno pri pospeševanju, tako da me nisi prepričal, da tvoj recept deluje pri tem, o čemer se pogovarjamo.
Na drugi strani pa sem našel diagrame, ki prikazujejo in potrjujejo koristnost popolnega odpiranja lopute. Eden od linkov:
www.rs25.com/forums/...fting.html
abrame sporočil: 1.628
[#2473932] 16.11.14 17:02 · odgovor na: anon-154083 (#2473318)
Odgovori   +    0
Poizkusi na motociklu, skuterju ali težjem mopedu izpeljati ostrejši ali hitreje vožen ovinek (peljan s primernim nagibom) brez dodajanja plina pred izhodom in boš ugotovil, da obstaja tudi sila gravitacije ....
Reagan sporočil: 145
[#2474108] 17.11.14 10:27 · odgovor na: anon-159528 (#2473350)
Odgovori   +    0
Če so razmere takšne, da pri zaviranju z motorjem avto zdrsne, je neumnost dodajati plin. V tem primeru je potrebno stisniti sklopko in spust dokončati z doziranjem zavor. Predlog 6 je pa neumnost, ki se trdovratno ponavlja v številnih publikacijah in jo učijo 'napiflani' strokovnjaki, ki tega nikoli niso v praksi poskušali.
anon-316368 sporočil: 957
[#2474225] 17.11.14 13:57 · odgovor na: (#2473519)
Odgovori   +    0
Res je, brez trenja ne bi mogel peš(!) niti do avta. Z reaktivno pištolo pa bi se lahko pridrsal (brez trenja!) do koderkoli. In tudi to je res, da brez trenja avto ne bi mogel speljati, če bi imel pogon na kolesa. Če bi trenja ne bilo, bi imeli avtomobili raketni (potisni) pogon. Žal pa trenje imamo :-( !!
Še to: Mama ima v pralnem stroju res 'centripeto', ki preprečuje, da perilo ne odelti tangencialno ven iz stroja takoj, ko se 'centripeta' začne vrteti. Zaradi naše dobre in lepe konservativnosti pa tej napravi rečemo 'centrifuga'!
moon sporočil: 1.623
[#2474283] 17.11.14 15:37 · odgovor na: najobj (#2473675)
Odgovori   +    0

... ja, je pa malo hecno, da v F1 za toti silni napredek še niso slišali in še vedno sami šaltajo, čeprav ne šaltajo s šaltheblom, ampak šaltajo s knofi ... čuj, si lahko misliš, kaj bi toti www.youtube.com/watc...OHZHxde8RE majster delal s svojim avtom, če bi bil bolj napreden in bi si nabavil avtomatika ...
Pri formuli je enako, kot pri ostalih superšportnikih, gre za avtomatiko, pri kateri (lahko) menjaš z ročkami ob volanu (ali pri nekaterih z prestavno ročico).

Za onega ki je vozil Ferrar 458 spider: prej preberi, kaj naj bi vozil, kajti po te, kako si to počel, lahko sklepam samo dvoje: ali nimaš nibenega pojma o sodobnih avtomobilih ali bolj verjetno, da si pač sanjal.

Še CP o 458 spider:
The only transmission available on the 458 is a dual-clutch 7-speed GETRAG gearbox, in a different state of tune shared with the Mercedes-Benz SLS AMG.[4] There is no traditional manual option, making this (458)the fourth road-car after the Enzo, Challenge Stradale and 430 Scuderia not to be offered with Ferrari's classic gated manual. It is the first mainstream model to not be offered with a manual transmission.

Pa lepo sanjaj še naprej!
najobj sporočil: 31.920
[#2474438] 18.11.14 09:43 · odgovor na: moon (#2474283)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 18.11.2014 09:51
[moon]
>
> ... ja, je pa malo hecno, da v F1 za toti silni napredek še niso slišali in še vedno sami šaltajo, čeprav ne šaltajo s šaltheblom, ampak šaltajo s knofi ... čuj, si lahko misliš, kaj bi toti www.youtube.com/watc...OHZHxde8RE majster delal s svojim avtom, če bi bil bolj napreden in bi si nabavil avtomatika ...
Pri formuli je enako, kot pri ostalih superšportnikih, gre za avtomatiko, pri kateri (lahko) menjaš z ročkami ob volanu (ali pri nekaterih z prestavno ročico).

Za onega ki je vozil Ferrar 458 spider: prej preberi, kaj naj bi vozil, kajti po te, kako si to počel, lahko sklepam samo dvoje: ali nimaš nibenega pojma o sodobnih avtomobilih ali bolj verjetno, da si pač sanjal.

Še CP o 458 spider:
The only transmission available on the 458 is a dual-clutch 7-speed GETRAG gearbox, in a different state of tune shared with the Mercedes-Benz SLS AMG.[4] There is no traditional manual option, making this (458)the fourth road-car after the Enzo, Challenge Stradale and 430 Scuderia not to be offered with Ferrari's classic gated manual. It is the first mainstream model to not be offered with a manual transmission.

Pa lepo sanjaj še naprej!
... čuj, seveda imaš prav, da je pri formuli in pri ostalih superšportnikih povsem enako, in sicer da se o šaltanju na osnovi sprocesiranih podatkov iz pretekle(!) situacije NE odloča avtomatika, ampak se na osnovi svoje presoje bodoče(!) situacije odloči voznik, kdaj bo zaradi boljšega izkoristka motorja šaltal, pa naj bo to s šaltheblom ali pa s pritiskom na knof, ker se namreč izključno o tem in ne o kakršnemkoli menjalniku v Ferrariju pogovarjamo, če mogoče do zdaj še nisi opazil ... evo, zdaj pa ti vklopi procesor v svoji glavi in probaj presodit, kdo je pri šaltanju v prednosti in zakaj vozniki v F1 in rallyu šaltajo ročno in zakaj za šaltanje pri dirkanju nikoli(!) ne bodo uporabljali avtomatike ...


P.S.: ker si srečen, da avtomatika naredi vse namesto tebe, lahko ti zaradi mene še naprej z odprtimi očmi sanjaš za volanom, samo pazi, da ne boš zaspal, če bo tvoj avtomatik glih takrat vozil proti meni ... aja, in seveda si globoko sanjal, če ti je v mojem postu ratalo prebrat, da jaz pišem o kakršnemkoli Ferrariju, ker v svojem postu pišem o rallyu oziroma o svetovnem prvaku Sebastienu Ogieru, ki na prilimanem posnetku vozi in ročno(!) šalta Volkswagen Polo R WRC ...
moon sporočil: 1.623
[#2474494] 18.11.14 11:46 · odgovor na: najobj (#2474438)
Odgovori   +    0
[najobj]

... čuj, seveda imaš prav, da je pri formuli in pri ostalih superšportnikih povsem enako, in sicer da se o šaltanju na osnovi sprocesiranih podatkov iz pretekle(!) situacije NE odloča avtomatika, ampak se na osnovi svoje presoje bodoče(!) situacije odloči voznik, kdaj bo zaradi boljšega izkoristka motorja šaltal, pa naj bo to s šaltheblom ali pa s pritiskom na knof, ker se namreč izključno o tem in ne o kakršnemkoli menjalniku v Ferrariju pogovarjamo, če mogoče do zdaj še nisi opazil ... evo, zdaj pa ti vklopi procesor v svoji glavi in probaj presodit, kdo je pri šaltanju v prednosti in zakaj vozniki v F1 in rallyu šaltajo ročno in zakaj za šaltanje pri dirkanju nikoli(!) ne bodo uporabljali avtomatike ...


Poizkusi si prebrati, kako deluje ročni menjalnik in kako razne izvedenke avtomatike. Če ti misliš, da je manualni mode ročna menjava, misli tako naprej.
Za rally se nikoli nisem zanimal, je pa najbrž tam nujna uporaba sklopke (zaradi načina vožnje), zato tam v večini uporabljajo sekvenčni ročni menjalnik.

Še tole, vsi moderni avtomatiki ponujajo manual, pri katerem se sam odločaš, kdaj boš menjal prestavo,!! vendar so po načinu delovanja še vedno avtomatski.

Tisto o Ferrariju 458 ni bilo namenjeno tebi, temveč onemu prej, kateri pri avtomatskem manjalniku v manualnem načinu uporablja medgas. Tudi take najdemo.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2474496] 18.11.14 11:49
Odgovori   +    1
Manj plina, manjša žeja avta? Za ugodno porabo sta potrebni hitro pospeševanje in menjavanje prestav. Res pa je, da hitro ne pomeni agresivno.
Pri fiziki so nas učili da je delo A = F*s (sila * pot) = m*a*s (masa * pospešek * pot)

Torej je delo na enaki poti linearno odvisno od pospeška - po domače za dvakratni pospešek porabiš dvakrat toliko goriva. Tako pravi fizika, ne vem pa kaj pravijo mojstri motoroznanstva...
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2474514] 18.11.14 12:34 · odgovor na: anon-204390 (#2474496)
Odgovori   +    0
[vickibedi]
Pri fiziki so nas učili da je delo A = F*s (sila * pot) = m*a*s (masa * pospešek * pot)

Torej je delo na enaki poti linearno odvisno od pospeška - po domače za dvakratni pospešek porabiš dvakrat toliko goriva. Tako pravi fizika, ne vem pa kaj pravijo mojstri motoroznanstva...
Ni to "isti" pospešek.
S tem, ko vozilo pospeši na neko hitrost, dobi neko kinetično energijo in porabljena energija za to je neodvisna od pospeška vozila (od tega, kako hitro vozilo pridobi to hitrost).
Tako da je problem samo v tem, kako to energijo pridobiti iz motorja oziroma iz goriva - bolj ali manj učinkovito oziroma z boljšim ali manjšim izkoristkom. Zato je pomembno, v kakšni prestavi in s kakšnim plinom pospešuješ, da bo izkoristek goriva čimvečji.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2474553] 18.11.14 13:29 · odgovor na: anon-154083 (#2474514)
Odgovori   +    0
[jani1974]
> [vickibedi]
> Pri fiziki so nas učili da je delo A = F*s (sila * pot) = m*a*s (masa * pospešek * pot)
>
> Torej je delo na enaki poti linearno odvisno od pospeška - po domače za dvakratni pospešek porabiš dvakrat toliko goriva. Tako pravi fizika, ne vem pa kaj pravijo mojstri motoroznanstva...

Ni to "isti" pospešek.
S tem, ko vozilo pospeši na neko hitrost, dobi neko kinetično energijo in porabljena energija za to je neodvisna od pospeška vozila (od tega, kako hitro vozilo pridobi to hitrost).
To pa ne bo držalo, ker je fizika fizika in velja za vsa telesa enako.
Tako da je problem samo v tem, kako to energijo pridobiti iz motorja oziroma iz goriva - bolj ali manj učinkovito oziroma z boljšim ali manjšim izkoristkom. Zato je pomembno, v kakšni prestavi in s kakšnim plinom pospešuješ, da bo izkoristek goriva čimvečji.
To pa zna biti res, oziroma če razmislim na glas: kljub temu da je ob večjem pospešku potrebno opraviti večje delo, ja lahko poraba manjša, če motor ob tem dela v bolj optimalnem režimu. Ob slednjem si mislim, da je to najbrž v območju najvišjega navora - prevsem odvisno od vrtljajev motorja, seveda pa je odvisno še od nešteto drugih faktorjev (npr. kako ogret je motor, kako drsna je podlaga ipd...)
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2474568] 18.11.14 14:10 · odgovor na: anon-204390 (#2474553)
Odgovori   +    0
[vickibedi]
> [jani1974]
> > [vickibedi]
> > Pri fiziki so nas učili da je delo A = F*s (sila * pot) = m*a*s (masa * pospešek * pot)
> >
> > Torej je delo na enaki poti linearno odvisno od pospeška - po domače za dvakratni pospešek porabiš dvakrat toliko goriva. Tako pravi fizika, ne vem pa kaj pravijo mojstri motoroznanstva...
>
> Ni to "isti" pospešek.
> S tem, ko vozilo pospeši na neko hitrost, dobi neko kinetično energijo in porabljena energija za to je neodvisna od pospeška vozila (od tega, kako hitro vozilo pridobi to hitrost).

To pa ne bo držalo, ker je fizika fizika in velja za vsa telesa enako.
Te bo potolažilo, da tudi če velja tvoja, potem si pozabil na pot, ki se pri hitrejšem pospeševanju skrajša? In da je posledično kljub vsemu delo enako, ker se pospešek in pot oba spreminjata linearno (dvakrat večji pospešek = dvakrat manjša pot)?
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2474589] 18.11.14 15:07 · odgovor na: anon-154083 (#2474568)
Odgovori   +    1
[jani1974]
> [vickibedi]
> > [jani1974]
> > > [vickibedi]
> > > Pri fiziki so nas učili da je delo A = F*s (sila * pot) = m*a*s (masa * pospešek * pot)
> > >
> > > Torej je delo na enaki poti linearno odvisno od pospeška - po domače za dvakratni pospešek porabiš dvakrat toliko goriva. Tako pravi fizika, ne vem pa kaj pravijo mojstri motoroznanstva...
> >
> > Ni to "isti" pospešek.
> > S tem, ko vozilo pospeši na neko hitrost, dobi neko kinetično energijo in porabljena energija za to je neodvisna od pospeška vozila (od tega, kako hitro vozilo pridobi to hitrost).
>
> To pa ne bo držalo, ker je fizika fizika in velja za vsa telesa enako.

Te bo potolažilo, da tudi če velja tvoja, potem si pozabil na pot, ki se pri hitrejšem pospeševanju skrajša? In da je posledično kljub vsemu delo enako, ker se pospešek in pot oba spreminjata linearno (dvakrat večji pospešek = dvakrat manjša pot)?
Res, tudi moje žal že zarjavelo znanje iz fizike mi zdaj kaže, da je delo pravzaprav neodvisno od pospeška in odvisno mase in kvadrata hitrosti (m kvadrat v/2)...
anon-154083 sporočil: 6.570
[#2474594] 18.11.14 15:13 · odgovor na: anon-204390 (#2474589)
Odgovori   +    2
[vickibedi]
Res, tudi moje žal že zarjavelo znanje iz fizike mi zdaj kaže, da je delo pravzaprav neodvisno od pospeška in odvisno mase in kvadrata hitrosti (m kvadrat v/2)...
Nenavadno. Ponavadi se ljudje na forumu, ko ugotovijo, da nimajo prav, potem na suho na smrt skregajo! Se politično opredelijo in se nehajo pogovarjat :-)
najobj sporočil: 31.920
[#2474599] 18.11.14 15:40 · odgovor na: moon (#2474494)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 18.11.2014 15:41
[moon]
> [najobj]

>
> ... čuj, seveda imaš prav, da je pri formuli in pri ostalih superšportnikih povsem enako, in sicer da se o šaltanju na osnovi sprocesiranih podatkov iz pretekle(!) situacije NE odloča avtomatika, ampak se na osnovi svoje presoje bodoče(!) situacije odloči voznik, kdaj bo zaradi boljšega izkoristka motorja šaltal, pa naj bo to s šaltheblom ali pa s pritiskom na knof, ker se namreč izključno o tem in ne o kakršnemkoli menjalniku v Ferrariju pogovarjamo, če mogoče do zdaj še nisi opazil ... evo, zdaj pa ti vklopi procesor v svoji glavi in probaj presodit, kdo je pri šaltanju v prednosti in zakaj vozniki v F1 in rallyu šaltajo ročno in zakaj za šaltanje pri dirkanju nikoli(!) ne bodo uporabljali avtomatike ...
No, če ti misliš, tako. bo že najbrž držalo.

Poizkusi si prebrati, kako deluje ročni menjalnik in kako razne izvedenke avtomatike. Če ti misliš, da je manualni mode ročna menjava, misli tako naprej.
Za rally se nikoli nisem zanimal, je pa najbrž tam nujna uporaba sklopke (zaradi načina vožnje), zato tam v večini uporabljajo sekvenčni ročni menjalnik.

Še tole, vsi moderni avtomatiki ponujajo manual, pri katerem se sam odločaš, kdaj boš menjal prestavo,!! vendar so po načinu delovanja še vedno avtomatski.

Tisto o Ferrariju 458 ni bilo namenjeno tebi, temveč onemu prej, kateri pri avtomatskem manjalniku v manualnem načinu uporablja medgas. Tudi take najdemo.
... eh, seveda Hamilton tukaj www.youtube.com/watc...nO9Uvhndfg s prsti desne roke ne prestavlja ročno, ampak mu v pravo brzino na stotinko sekunde natančno prestavlja avtomatika, ker avtomatika točno ve, kdaj je kakšen ovinek, kdaj je treba bremzat in kdaj pospeševat, medtem pa Hamilton med dirko samo malo za hec s prsti šari po volanu, ker mu je pri hitrosti med 50 km/h in 280 km/h v ovinkih Monte Carla dolgcajt ...

P.S.: tvoj nick bi očitno moral biti zamoon ...
najobj sporočil: 31.920
[#2474600] 18.11.14 15:43 · odgovor na: anon-154083 (#2474594)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 18.11.2014 15:44
[jani1974]
> [vickibedi]
> Res, tudi moje žal že zarjavelo znanje iz fizike mi zdaj kaže, da je delo pravzaprav neodvisno od pospeška in odvisno mase in kvadrata hitrosti (m kvadrat v/2)...
Nenavadno. Ponavadi se ljudje na forumu, ko ugotovijo, da nimajo prav, potem na suho na smrt skregajo! Se politično opredelijo in se nehajo pogovarjat :-)
... čuj, se strinjam, jebeš taki forum ...
moon sporočil: 1.623
[#2474658] 18.11.14 21:39 · odgovor na: najobj (#2474599)
Odgovori   +    0
[najobj]
> [moon]
> > [najobj]
>
> >
> > ... čuj, seveda imaš prav, da je pri formuli in pri ostalih superšportnikih povsem enako, in sicer da se o šaltanju na osnovi sprocesiranih podatkov iz pretekle(!) situacije NE odloča avtomatika, ampak se na osnovi svoje presoje bodoče(!) situacije odloči voznik, kdaj bo zaradi boljšega izkoristka motorja šaltal, pa naj bo to s šaltheblom ali pa s pritiskom na knof, ker se namreč izključno o tem in ne o kakršnemkoli menjalniku v Ferrariju pogovarjamo, če mogoče do zdaj še nisi opazil ... evo, zdaj pa ti vklopi procesor v svoji glavi in probaj presodit, kdo je pri šaltanju v prednosti in zakaj vozniki v F1 in rallyu šaltajo ročno in zakaj za šaltanje pri dirkanju nikoli(!) ne bodo uporabljali avtomatike ...

> No, če ti misliš, tako. bo že najbrž držalo.
>
> Poizkusi si prebrati, kako deluje ročni menjalnik in kako razne izvedenke avtomatike. Če ti misliš, da je manualni mode ročna menjava, misli tako naprej.
> Za rally se nikoli nisem zanimal, je pa najbrž tam nujna uporaba sklopke (zaradi načina vožnje), zato tam v večini uporabljajo sekvenčni ročni menjalnik.
>
> Še tole, vsi moderni avtomatiki ponujajo manual, pri katerem se sam odločaš, kdaj boš menjal prestavo,!! vendar so po načinu delovanja še vedno avtomatski.
>
> Tisto o Ferrariju 458 ni bilo namenjeno tebi, temveč onemu prej, kateri pri avtomatskem manjalniku v manualnem načinu uporablja medgas. Tudi take najdemo.

... eh, seveda Hamilton tukaj www.youtube.com/watc...nO9Uvhndfg s prsti desne roke ne prestavlja ročno, ampak mu v pravo brzino na stotinko sekunde natančno prestavlja avtomatika, ker avtomatika točno ve, kdaj je kakšen ovinek, kdaj je treba bremzat in kdaj pospeševat, medtem pa Hamilton med dirko samo malo za hec s prsti šari po volanu, ker mu je pri hitrosti med 50 km/h in 280 km/h v ovinkih Monte Carla dolgcajt ...

P.S.: tvoj nick bi očitno moral biti zamoon ...
Pogovarjali smo so Ferrariju 458, kateri nima semi-avtomatskega menjalnika, o katerem ti lepiš posentek.
Še vedno si nisi prebral kako delujejo menjalniki, znaš pa žaliti. Nore gobe??
najobj sporočil: 31.920
[#2474754] 19.11.14 09:52 · odgovor na: moon (#2474658)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 19.11.2014 10:09
[moon]
> [najobj]
> > [moon]
> > > [najobj]
> >
> > >
> > > ... čuj, seveda imaš prav, da je pri formuli in pri ostalih superšportnikih povsem enako, in sicer da se o šaltanju na osnovi sprocesiranih podatkov iz pretekle(!) situacije NE odloča avtomatika, ampak se na osnovi svoje presoje bodoče(!) situacije odloči voznik, kdaj bo zaradi boljšega izkoristka motorja šaltal, pa naj bo to s šaltheblom ali pa s pritiskom na knof, ker se namreč izključno o tem in ne o kakršnemkoli menjalniku v Ferrariju pogovarjamo, če mogoče do zdaj še nisi opazil ... evo, zdaj pa ti vklopi procesor v svoji glavi in probaj presodit, kdo je pri šaltanju v prednosti in zakaj vozniki v F1 in rallyu šaltajo ročno in zakaj za šaltanje pri dirkanju nikoli(!) ne bodo uporabljali avtomatike ...
> > No, če ti misliš, tako. bo že najbrž držalo.
> >
> > Poizkusi si prebrati, kako deluje ročni menjalnik in kako razne izvedenke avtomatike. Če ti misliš, da je manualni mode ročna menjava, misli tako naprej.
> > Za rally se nikoli nisem zanimal, je pa najbrž tam nujna uporaba sklopke (zaradi načina vožnje), zato tam v večini uporabljajo sekvenčni ročni menjalnik.
> >
> > Še tole, vsi moderni avtomatiki ponujajo manual, pri katerem se sam odločaš, kdaj boš menjal prestavo,!! vendar so po načinu delovanja še vedno avtomatski.
> >
> > Tisto o Ferrariju 458 ni bilo namenjeno tebi, temveč onemu prej, kateri pri avtomatskem manjalniku v manualnem načinu uporablja medgas. Tudi take najdemo.
> ... eh, seveda Hamilton tukaj www.youtube.com/watc...nO9Uvhndfg s prsti desne roke ne prestavlja ročno, ampak mu v pravo brzino na stotinko sekunde natančno prestavlja avtomatika, ker avtomatika točno ve, kdaj je kakšen ovinek, kdaj je treba bremzat in kdaj pospeševat, medtem pa Hamilton med dirko samo malo za hec s prsti šari po volanu, ker mu je pri hitrosti med 50 km/h in 280 km/h v ovinkih Monte Carla dolgcajt ...
>
> P.S.: tvoj nick bi očitno moral biti zamoon ...
Pogovarjali smo so Ferrariju 458, kateri nima semi-avtomatskega menjalnika, o katerem ti lepiš posentek.
Še vedno si nisi prebral kako delujejo menjalniki, znaš pa žaliti. Nore gobe??
... alzo, ti meni najprej napišeš, da se Ferrari 458 mene sploh ne tiče in takoj zatem napišeš, da se pogovarjamo o Ferrariju 458, zraven pa mi ves čas govoriš, da kar nekaj sanjam, potem pa si užaljen, če se malo pohecam iz tvojega nicka, ker pišeš čisto nekaj tretjega ... eh, jebiga ...

P.S.: za razlikovanje avtomatika in navadnega avtomobila sploh ni finta, kako menjalnik tehnično funkcionira, ampak je finta, KDO menjalniku "pove", v katero prestavo naj prestavi ... no, in pri avtomatiku menjalniku na osnovi hitrosti to "pove" avtomatika samodejno, pri navadnem avtomobilu pa menjalniku to "pove" voznik s tem, ko pritisne na sklopko in prestavi v tisto prestavo, ki se mu glede na hitrost zdi najprimernejša ... aja, še to ... čuj, če je res, da Ferrari proizvaja samo še avtomatike, je to zato, ker si Ferrarija lahko privoščijo samo bogate "pičkice" moškega spola, ki o vožnji nimajo pojma in če bi morali sami menjavat, iz avtomobila ne bi izvlekli nič od tega, kar motor Ferrarija omogoča, avtomatični menjalnik pa se zmogljivostim motorja vsaj približa, če jih že ne izkoristi do maksimuma ... evo, če si ti bogata "pičkica", ki o vožnji avtomobila nima pojma in zato rabi avtomatični menjalnik, pa jaz res ne vem, ker te ne poznam ...

Strani: 1 2 3