Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Neprijetnosti majhnih razlik

Strani: 1

shevchenko sporočil: 21.898
[#514675] 04.06.09 22:49
Odgovori   +    0
čestitke, zelo lepa seminarska naloga.
anon-161250 sporočil: 1.473
[#514683] 04.06.09 23:00
Odgovori   +    0
hmmmmmm sicer lepo prikazano, da sta amerika in evropa različna svetova.....sam v čem je fora? da kao se bo zdej sesula amerika zato k nihče več ne kupuje njihovih dolgoročnih obveznic, ker so Geithnerja na Shanghajski univerzi, kjer je mel govor pred študenti dobesedno zasul s smehom, ko je izjavil, da so kitajske državne rezerve 600 triljard dolarjev or smth popolnoma varne......al te je počas postalo strah, ker bodo zlo v kratkem američani naredil še en false flag terrorist atack sami nase, da bo Osama razglasil "martial law"?
anon-195447 sporočil: 2.753
[#514688] 04.06.09 23:07
Odgovori   +    0
: Imamo namreč plinsko elektrarno v Brestanici, ki ima 60-herčno turbino, nato pa z reduktorjem znižajo frekvenco na 50 hercev in poganjajo generator. Zakaj je taka kombinacija dobra, se mi niti ne sanja, saj se v reduktorju po nepotrebnem izgublja energija, ampak zagotovo bodo naši vrli elektroinženirji znali dobro utemeljiti to izvirno inovacijo. 

no golobič, elektroinženirski ponos slovenije, razloži nam to?
anon-68624 sporočil: 1.027
[#514695] 04.06.09 23:13
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-68624 04.06.2009 23:14
Pozabo si na galone namesto litre in da je cena galone identična dvema litroma našega super bencina.
anon-158335 sporočil: 53
[#514709] 04.06.09 23:29
Odgovori   +    1
No, ce je ze vse tako lepo leposlovno napisano, pa se nekaj dodatkov...
-poglavitna razlika je tudi, da so v ZDA nekatere stvari smesno poceni
- omejitev hitrosti je odvisna od zvezne drzave same. Gre pa do 75 milj, kot jih ima npr Arizona. Poglavitna razlika je tudi ta, le redki zelo krsijo omejitve. Vsi vecinoma gredo 5 do 10 milj cez, izstrelkov kot v Sloveniji pa ne vidis. Tudi s sportnimi cestaki lepo vozijo po omejitvah.
- razlika je tudi ta, da vecina Evropejcev ve, kje in kako priblizn izgledajo ZDA, veliko amerov pa se zacudi, da Evropa ni drzava
- v Walmartu ti zamenjajjo akumulator s celado an glavi (ker je tako predpisano)
- olje pa je tako redko, da menjava na 3000 milj mora biti. Je pa res, da s kuponom iz lokalnega casopisa le-ta pri npr. Big O Tzres stane 20 USD.
-Ne fetisizirajo nogometa, temvec ameriski nogomet, se bolj pa bejzbol
- za formulo ena se jim fucka, Schumamcher se jim zdi, da je poslocodja v lokalnem Marshallsu :)
- te policaji nikoli ne ustavijo brez vzroka. Ko pa te tudi zaradi prekrska nevkljucitve smernika, pa ti preverijo vso zgodovino...
Skratka, amerika (ZDA) je zakon! Ampak, prava amerika je Slovenija!!!
anon-84062 sporočil: 1.393
[#514710] 04.06.09 23:31
Odgovori   +    0
"medtem ko je v Evropi napetost skoraj še enkrat večja"

230/110=2.09, torej je več kot še enkrat večja.
anon-171999 sporočil: 1.852
[#514720] 04.06.09 23:47
Odgovori   +    0
Vremenska napoved, nakupovanje v trgovini in celo pogovor o tem, koliko je kdo visok ali težek, postanejo malce neprijetni in okorni.

Mmkay, man... I hear you!

In še veliko drugih razlik ...
... ki nam grenijo življenje. Na primer različno velik standardni papir, kar je neprijetno pri fotokopiranju. Evropski list formata A4 je 210 milimetrov širok in 297 milimetrov dolg, ameriški list letter size pa je širok 216 milimetrov in dolg le 279 milimetrov - kaj lahko boste pri neprevidnem fotokopiranju v ZDA "odrezali" del glave evropskega dokumenta.


Hmm, torej še nisi napredoval dlje od fotokopirca? To ni dobro za tvoj karierni razvoj.
anon-193184 sporočil: 206
[#514722] 04.06.09 23:48
Odgovori   +    0
bolj redno od Evropejcev hodijo v cerkev; raje imajo smrtno kazen; navdušujejo se nad zelo čudnimi športi in ne fetišizirajo nogometa..............Duhovito.
No,Mičo enkrat,ob priliki nam pa razloži še tole.
Kot veš je zadnje dni v Sloveniji tema vseh tem Golobičevo sprenevedanje okoli njegovega (ne)prijavljenega deleža v Ultri.Kar je narobe,hudo narobe.V Ameriki,če te dobijo pri laži,takoj in nepreklicno odstopiš.Iz etike.In higiene.
Zanima me pa tole.A je v Ameriki tudi"sramota"biti premožen?Kot pri nas.Te tam tudi gledajo malček postrani,kot gnojno bulo in državnega sovražnika številka ena?Pa pri tem ne mislim teh"virtualnih"bogatašev tipa Šrot in Bavčar,ampak one duge,tipa Pečečnik,Akrapovič,Gantar..........Med mojim pohajkovanjem po ZDA nisem dobil tega občutka,ravno nasprotno,občudujejo jih.Slovenci te pa"občudujejo"le ko delaš,samo bog ne daj,od tega obogatet.E,pri prihodkih,pa bi še vsi raje živeli v socializmu,in njegovem derivatu"uranilovki".Da bo le mir,v deželici.
anon-187668 sporočil: 5.835
[#514728] 04.06.09 23:59
Odgovori   +    0
"... so omejitve hitrosti na avtocestah za evropske pojme drakonske, nekje med 55 in 70 miljami na uro oziroma med približno 90 in 110 kilometrov na uro."


Če bi imeli tudi pri nas najvišjo omejitev hitrosti 110 kilometrov na uro, tako kot je v ZDA, bi se povečala varnost na slovenskih cestah. Manj bi bilo ponesrečencev s težkimi poškodbami in manj bi bilo smrtnih žrtev.

Morda so v vladnih kabinetih nekoč o tej omejitvi že razpravljali in ni težko uganiti, zakaj takšnega zakona še nimamo. Mnogi vozniki verjetno ne bi volili strank, ki bi podprle takšen zakon. Politikom pa ni vseeno ali bodo na prihodnjih volitvah izvoljeni ali ne.
anon-180464 sporočil: 4.080
[#514758] 05.06.09 01:02
Odgovori   +    0
Ok, naj kar imajo svoje enote. Ampak nikoli mi pa ne bo jasno, zakaj je tudi med temi razlika. Angleška galona je za približno en liter večja od ameriške.
Saj francoski in nemški meter sta pa enaka, mar ne?
anon-28836 sporočil: 3.657
[#514760] 05.06.09 01:06
Odgovori   +    0
GSM v ZDA dela na drugacnem frekvencnem obmocju kot v EU. Leta 2006 mi je Mobitel dal usluzni telefon Motorola W375 katerega sam potem kupil in brez tezav marca/aprila to leto uporabljal v okolici Hartforda, Bostona, NYC in Washingtona.

Americani se ponavadi pritozujejo na zelo razlicne WC po EU!
Ko sem jih zugal okrog cudaskih mernih enot, me je en Teksasan poducil, da on obvlada tudi metarske! Podobno prednost sem jaz imel s cirilico :-)
anon-151710 sporočil: 77
[#514776] 05.06.09 05:38
Odgovori   +    0
anon-129669 sporočil: 36
[#514817] 05.06.09 07:32
Odgovori   +    0
Dodal bi še, da Ameri pogosto na dan polokajo gram kofeina (normalna kava cca. 80mg, smrtna doza je 20g), da je sladkor povsod in ga dobiš še zraven in da je audi a8 tam med manjšimi avtomobili :D
Amerika v metaforičnem smislu mi je bila vedno Evropa. Kaj je tako ameriškega v Ameriki, mi ne bo nikoli jasno.
0126Bacis sporočil: 3.030
[#514821] 05.06.09 07:37
Odgovori   +    2
Glede 50/60Hz v Brestanici pa je takole:

Plinska turbina je projektirana in izdelana v USA in je zato 60-herčna. Pri vrtenju na nižji frekvenci drastično pade moč in izkoristek. Predelava pa bi pomenila novo konstrukcijo vsega (tudi hlajenih lopatic), kar bi stvar podražilo nekajkrat!

Tako je tisti reduktor, ki požre 1% energije najboljša rešitev.

Podoben problem je bil na Soči, ko smo še pred leti imeli Musolinijeve 60hZ turbine, ki so se vrtele na 50hZ. To je tudi glavni razlog za posodobitev Soških elektrarn. Hidro-turbine pa projektiramo in delamo doma.
bozga sporočil: 6.303
[#514847] 05.06.09 08:00
Odgovori   +    0
Največja razlika je v dojemanju človeških svoboščin:v ZDA očitno ljudem bolj zaupajo saj jim dovolijo svobodno posest orožja! Si predstavljate toliko zaupanja v ljudi v Sloveniji? Vsak takoj pomisli na oborožen upor, revolucijo, državni udar, na desetisoče mrtvih v družinskih in gostilniških sporih!
anon-106257 sporočil: 2
[#514923] 05.06.09 09:03
Odgovori   +    0
A Mičotu je zmanjkalo ekonomskih tem? Pa nam zdaj pravljice pripoveduje.
anon-128015 sporočil: 924
[#514982] 05.06.09 09:35
Odgovori   +    0
There be dragons 0.o
anon-25848 sporočil: 2.383
[#515055] 05.06.09 10:10
Odgovori   +    0
V ZDA je bilo " uvoženih " veliko znanstvenikov iz Evrope. Pri tem bi omenil po mojem mnenju enega odličnega, Nikolo Tesla. Res je sicer večini znana relativnostna teorija Alberta Einsteina, toda vprašajmo se, koliko resnično poznamo Tesline izume ? Ali je utegnil izumiti kaj pomembnega, kar je moralo ostati skrito javnosti ?

Glede najbrž liberalne zakonodaje do posedovanja orožja v ZDA, sem mnenja, da je to predvsem interes orožarskih lobijev, manj ali pa najbrž skoraj nič pa nima to veze z zaupanjem do državljanov.

Samo za zanimivost. V eni knjigi sem prebral, da je Milton Friedman podprl legalno pridelavo konoplje, vendar so ga zavrnili. ( Gre za industrijsko konopljo, katere surovina lahko služi za razne namene v industriji )

G. Mrkaić, Vaš, sicer po mojem mnenju odličen članek z naslovom "O Bavčarju in bavčarjih naše dežele", želim dopolniti z naslednjim stavkom:

Ameriški predsednik Woodrow Wilson je nekaj let po sprejemu Zakona o zveznih rezervah, ki ga je leta 1913 sam potrdil, z obžalovanjem zapisal: "Naš veliki industrijski narod je pod nadzorom bančnega sistema, ki je v zasebni lasti, zato so rast naroda in vse dejavnosti v rokah majhne peščice ljudi, ki zaradi lastnih omejitev nujno zatirajo in uničujejo pravo gospodarsko svobodo. Naša vlada je postala ena najslabše vodenih in najbolj nadziranih vlad civiliziranega sveta - nič več vlada svobodnega mnenja, nič več vlada po prepričani in izraženi volji večine, ampak vlada po volji in pod pritiskom majhne skupine mogočnežev."

Razlike med ZDA in Evropo se, bi rekel vztrajno zmanjšujejo. ( ECB )
Morda se pa tudi motim.!?
bozga sporočil: 6.303
[#515181] 05.06.09 11:12
Odgovori   +    0
Še vedno trdim, da je pravica do svobodne posesti orožja ena od pravic, ki ZDA bistveno loči od ostalih držav: in prepričan sem tudi, da če bi v Sloveniji dovolili isto pravico, da bi v nekaj letih dobili na tisoče slovenskih Billy the Kidov, Bratov Daltonov, Whyat Earpov, Sundance Kidov itd,itd.: saj itak vse pobiramo od njih samo s kakšnimi 30-50 let zaostanka.
anon-197949 sporočil: 1.269
[#515230] 05.06.09 11:36
Odgovori   +    0
Navkljub vsemu: če cene nepremičnin v ZDA padejo, bodo v naslednjega pol leta strmoglavile tudi v Evropi in v naslednjem letu, dveh, treh, ... tudi v Sloveniji. Tu ni razlik navkljub akram, m2, feet , ...
anon-171153 sporočil: 4.257
[#515366] 05.06.09 12:38
Odgovori   +    0
Tole pisanje je podobno prostemu spisu za srednjo tehnično šolo smer kovinarstvo ali živilski tehnik. Naslov spisa bi bil lahko Izlet v ZDA.
Od Mičota bi pričakoval, da bo v teh težkih trenutkih, ko laž postaja vrlina, pičil z vso ostrino.
Ne pa prosti spis. Naj ti tlak v gumah pade na 0,5 psi!
anon-12560 sporočil: 3.563
[#515395] 05.06.09 12:56
Odgovori   +    0
MM meni piše dobro. Tako vsebinsko, kot humorno. Nisem pa oboževalec. skratka, znam biti tudi kritičen do kakšnega dela pisanja. Tole pisanje npr. je pod njegovo ravnjo. Je tipičen objektiven potopis kakšnega srednješolca. seveda ne slovenskega, ki je polpismen in puhoglavo nakladaški ( show off). Drugače pa nič posebnega. Morda je to sladka past za FDV in rdeče fahidiote, da planejo po osovraženi ZDA.

glavna razlika med slovenijo in zda je ta, da je tam kapitalizem, pri nas pa RDEČEFAŠISTIČNI fevdalizem.
anon-104023 sporočil: 771
[#515593] 05.06.09 14:43
Odgovori   +    0
Glede na pregreto politično ozračje v Sloveniji, so tile nasveti jako prijetno osvežujoče branje,je pa res tudi v Aziji ali Afriki je najzaneslivejši telefon na pošti.
anon-199823 sporočil: 1
[#515803] 05.06.09 16:41
Odgovori   +    0
Uf Mičo,

zdaj pa res ni čas kislih kumaric za takšne, tebi neprimerno osladne spise. Mislil sem, da bo tebi zadnjemu pošla sapa oziroma ostrina.

Komentiral bi le par stvari:


- 60 Hz turbina elektrarne v Brestanici ima ekonomski vzrok. Kolikor je meni znano Alstom izdeluje le turbine, prilagojene za 60 Hz. Baje jim je ceneje izdelovati eno varianto turbine za ves svet in po potrebi reducirati obrate generatorja, kot pa izdelovati dve varianti turbin.


- kot fizik bi moral vedeti, da je napetost višja ali nižja, ne pa večja ali manjša.


- prav tako bi kot fizik moral vedeti, da šum nima določene faze. Zato periodična motnja 50 Hz oziroma 60 Hz ni šum, ampak parazitski signal (po domače brum).
anon-117115 sporočil: 829
[#515843] 05.06.09 17:23
Odgovori   +    1
Seveda so razlike med ZDA in Evropo! Saj so bile ze v okviru YU! Velikokrat pa gre za percepcijo! Pri nas, recimo, je junak, ce kdo vozi 150KM/h in ga policaji ne dobijo, v Amer pa si bedak! Itd! Kar se tice nivoja MM pisanja/teme, pa je tako: Ce pise o bolj "resni" temi, ga vsi napadajo, ce pise o malo "lazji", "to ni na njegovem nivoju". Skratka: MM bo vedno imel pristase in nasprotnike! Pa se "sem in tja": Nikola Tesla ne bi nikoli postal "Nikola Tesla", ce ne bi prisel v Am! Tudi z nasih institutov hodijo priznani strokovnjaki na institute v Am delat dolocene projekte/naloge; doma pac ni potrebnih instrumentov, asistentov itd; na amer pocivaliscih ob avtocestah se ne prodaja alkohol. Za koga se prodaja pri nas? Za sopotnike? Voznja ni cas za pitje - niti za sopotnike. Zato tega v Am ni; hitrost je sicer omejena tudi pri nas - manj omejena, kot v ZDA, a vendar. A kaj to pomaga, ce ni nikogar, ki bi hitrosti kontroliral; dobrodelnost je v ZDA zelo razsirjena in obcudovana: Bill Gates je npr obljubil prakticno ves svoj denar dati v dobrodelne namene; smatra, da (tudi) njegovi otroci ne zasluzijo, da bi imeli veliko denarja, ce zanj sami ne delajo in si ga zasluzijo.
Tudi to so razlike med SLO in ZDA.
anon-104079 sporočil: 155
[#516296] 06.06.09 13:41
Odgovori   +    0
Mićo, torej USA niso tako zlate, kot si jih nekdaj poveličeval, ampak pustmo stat.
Zanimiva mi je opazka glede merskega sistema.
Na Discoveryju rolajo serijo o samozagledanih buzerantih-American chopper. Parkrat sem gledal in če se oni pogovarjajo o inčih(2,54cm), se proizvajalci kvalitetnejših motociklov (BMW,Honda, Yamaha, Ducati, KTM...)pogovarjajo o DESETINKAH MILIMETRA. Jebeš imperialno natančnost.
Da pa še ne bi omenjal njihovih zastarelih ultrapožrešnih V8 pogonskih agregatov. Zato pa je prišlo do naftne vojne v Iraku.
153 sporočil: 9.333
[#516387] 06.06.09 19:10
Odgovori   +    0
"Iz malega raste veliko !"
Pred seboj imamo povsem novo sliko,
EZ : ZDA, majhne razlike, velike odlike,
te dni so evroparlamentarne volitve,
bolj vedrogledi Mr.Mrko nas končno
le začenja seznanjati, kje bi se lahko 
začele prostotržne prenovitve...
Sodražan
anon-15642 sporočil: 16
[#516818] 07.06.09 21:06
Odgovori   +    0
Že res, ampak pri zgledovanju po ZDA je dejansko treba biti zelo previden. Mene je poleg rasizma (tudi v New Yorku) najbolj motilo to, da v mnogih trgovinah navajajo cene brez davka. Za tako razvito deželo se mi zdi neverjetno, da še vedno uporabljajo nekakšen sistem prometnega davka, ne pa DDV. Razni enroni pa so razkrili, da se tudi računovodska revizija izvaja precej po domače.
anon-74980 sporočil: 57
[#517451] 08.06.09 10:55
Odgovori   +    0
Prepričan sem da Mičo zmore več.....

Strani: 1