Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kako resno jemati fiskalno pravilo

Strani: 1

tstih sporočil: 5.199
[#2480296] 05.12.14 00:25
Odgovori   +    10
Če ni bistveno, potem se naj pač sprejme Švicarsko formulo in preneha komplicirati. Saj nimaš nobene boljše, razen da bi čez palec. In če pogledamo 23 letni track record se lahko samo smejimo neresnim idejam o tem, da se bodo vlade samoomejile. Ej, od kje pa? Kdaj so pa se?
BlazVo sporočil: 2.599
[#2480418] 05.12.14 10:05
Odgovori   +    6
Torej, kolikor država v času recesije porabi »preveč«, mora v času konjunkture »prišparati«, in obrnjeno.
Kako da se tega ni še nihče spomnil ;-)

pa ne me j...
anon-301728 sporočil: 1.282
[#2480652] 05.12.14 15:42
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: anon-301728 05.12.2014 15:43
Ena izmed takšnih možnosti je denimo pravilo, da mora biti dejanski (in ne strukturni) saldo proračuna države izravnan čez celotni poslovni cikel. Torej, kolikor država v času recesije porabi »preveč«, mora v času konjunkture »prišparati«, in obrnjeno.
JPD
--------------------------------------------- -------------------------

zelo dobro, tudi za Voodoodoktorja razumljive pasti ekonometrije. Zadeva je podobna iskanju nekega elementa v CERN- pospeševalnik delcev, kjer za možno določitev nekega polja- valovanj- delca ekipa 10 000 ljudi porabi več desetletij.
Voodoodoktor, kot učenec velikega Paul Feyerabenda, to ekonometrično zagato rešuje tako:
Država nima kaj šparati, šparanje je pot v recesijo, če se šparanje dogaja v času konjukture.Država živi od davkov in povečevanje davkov, da bi se jih nekam naložilo,nalaganje denarja v neko kanto v času konjukture povzroči recesijo. Brezvezna poteza.
Pravilna poteza:

V času konjukture država izvaja uravnoteženo bilanco s trendom odplačila glavnice.
V času krize se država zadolžuje in tako izravnava proračun, s trendom uravnotežene bilance.


Seveda bail in ali bail out ne obstaja, to se izvaja preko Special Purpose vehicle, ki pa ne sme biti tak kot je DUTB.Privatne izgube se ne socializirajo.
Če pa bi bila Centralna Banka v okviru finančenga ministrstva, z vsemi check and balances, pa se problem ne postavi.To je debt free money.
Tako minogrede, ali ni smešno zavračati sistem centralne banke v okviru finančnega ministrstva in to zaradi overprintanja in posledičnega inflatornega pritiska- nastanka inflacije, po drugi strani pa v sedanji ekonomiji dolga, z naraščajočim dolgom, umetno povzročati inflacijo? Skratka, ECB nas hoče dvakrat nategniti, prvo nam ustvari dolg, potem pa v tej situaciji nam še umetno ustvari inflacijo?

kaj pa pravi Evropska komisija, je brezpredmetno, itak
Voodoodoktor

Strani: 1