Strani: 1

FIN-379669 sporočil: 7.967
[#2846468] 20.05.20 19:14
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: FIN-379669 20.05.2020 19:18
Ameriške tovarne delajo s polovično močjo, ameriški potrošniki so pesimisti, imajo rekordno nezaposlenost... firme bodo letos tolkle izgube ali majhne dobičke

... toda borzni indeks se je v enem mesecu dvignil za cca. 30%.

(Ko jebe to ameriško loterijo. Tisti, ki vanjo verjame in v njihovo tiskarno dolarjev, naj gre tam. Kmalu bodo, kaže, že lahko navadni državljani konzumirali klorokin brez recepta, kot vitaminski dodatek ... kot ameriški slamnik... kot viagro. Preventiva je že kr ratala kurativa. Tableta direkt v žilo in si zmagal. Tako kot ameriške delnice. Čisti adrenalin. Mogoče bom kmalu postal zastopnik Mencigerja, saj v osnovi ni falil glede USA... problem je le da ameriška ekonomija funkcionira zunaj klasične ekonomske teorije in potem hajd, razumi jo.)

(Mogoče pa sem nekaterim Amerigosom fouš, ker delajo 500% donos letno, jaz pa tle le 5% in sem še zmeraj optimist, da pa drugo leto podvojim... pa nikako da odskočim od ovih 5...)
anon-126255 sporočil: 2.565
[#2846482] 20.05.20 21:13 · odgovor na: FIN-379669 (#2846468)
Odgovori   +    2
Po tonu sodeč, si prodal na dnu in si zdaj malo jezen? Jasno je bilo, da corona lockdown ne bo večen.
Neuvrscen sporočil: 1.779
[#2846491] 20.05.20 22:16
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: Neuvrscen 20.05.2020 22:21
Morda v novički manjka nekaj dejstev.

V zadnjem času je vzniknilo kar lepo število spletnih nizkocenovnih oz. malemu vlagatelju prijaznih brokerjev. Tako ti kot klasični dražji brokerji so pretekla dva meseca poročali o neverjetnem navalu novih strank, ki nekako spominja na naval na kriptoborze pred 3 leti, ko so tečaji kriptovalut bezljali "proti Luni". Nekateri so morali zaposlovati nove delavce samo za preverjanje identitete, spet drugi so uvajali čakalne liste, ko si se lahko registriral samo v dodeljenem ti časovnem oknu...

Pri vseh brokerjih sta razumljivo najpopularnejši obe newyorški borzi (NYSE in NASDAQ). Provizije na njima so praviloma najcenejše, največ svetovno znanih blue chipov je iz ZDA, poleg tega so pri dividendah oz. njihovem obdavčenju ZDA še najbolj civilizirane pri izvajanju mednarodnih pogodb o izogibanju dvojnega obdavčevanja (tu seveda ne štejemo raznih karibskih državic, ki s svoje strani sploh nič ne obdavčujejo): pri brokerju elektronsko podpišeš nek obrazec (pri nekaterih brez tega celo sploh ne moreš končati registracije) o svojem davčnem rezidentsvu in IRS ("ameriški FURS") ti bo takoj ob izplačilu ameriške dividende odbil znižano stopnjo davka (za rezidente Slovenije je to 15% namesto privzetih 30%; teh 15% ti mora FURS tudi priznati pri odmeri našega davka). Druge davkarije ti bodo brez nadaljnjega lepo odbile zvišano stopnjo, potem se pa kar sam zaj..... z zahtevki za vračilo preplačanega davka (praviloma vse nad 15%).

Nekateri analitiki so tudi opazili, da je bil trading volume na ameriških borzah zadnja dva meseca krepko pod siceršnjim povprečjem, kar bi lahko pritrdilo hipotezi, da so se "veterani" začasno umaknili na "dopust" in da večinoma trgujejo prej omenjeni novinci (bistveno bolj dovzetni za FOMO efekt), kjer vsaj "mularija" z nizkocenovnih brokerjev za investiranje niti nima kaj več od "nekaj jurjev". OHLC "svečke" pa so itak enake ne glede na to, ali se v dotičnem časovnem oknu obrne 5 delnic ali za nekaj miljard dolarjev.

Da niti ne omenjamo, da so sedaj objavili poročila komaj za Q1, ko epidemija v večjem delu četrtletja še niti ni udarila. Ko čez 3 mesece pridejo rezultati za Q2, bi znalo že biti bolj "veselo" in še toliko bolj, če se bilance v naslednjih četrtletjih ne bodo vrnile v stare tirnice.

Po drugi strani pa tudi ne gre zanemariti letošnjih volitev in da si Trump, če jih noče že vnaprej izgubiti, enostavno ne sme privoščiti "medvedjega" lomastenja. Vsaj ne do prvega novemberskega torka...

Zdaj pa vprašanje, kaj bo na srednji rok prevladalo... :)
FIN-379669 sporočil: 7.967
[#2846493] 20.05.20 22:26 · odgovor na: anon-126255 (#2846482)
Odgovori   +    3
Ne, fin. instr. sem prodal 2018, ker sem mislil, da bo že 2019 negativna štala.

Prodajali so moji nekje tudi nepremičnino tudi v tistem letu, pa se je sicer v redu prodala.

Letos pa nisem nič blaga prodajal, razen intelektualnih storitev. No, pa nekaj najemnin v delnem upadu je bilo vmes.

Tako da, suma sumarum, nisem fouš, le nekako mi osedlati ameriškega dirkalnega konja ne rata. Ne vem, v čem je keč, da enim rata... (200% donos in tako dalje.)

(Sem pa skontal, da pri nas mi očitno ni ratalo delati za državne firme in omrežja... če bi sam pri maskah bil zraven, bi mi donos za vsaj 1.500% poskočil. Šit, bom moral počakati še 9,5 let do naslednje koronakrize in se bolje pripraviti...)
premza sporočil: 4.276
[#2846500] 20.05.20 22:46 · odgovor na: Neuvrscen (#2846491)
Odgovori   +    6
V ZDA gre denar z drevesa v delnice pri nas pa z drevesa v turistične bone.

Jaz ne rabim donosov, ne 5%, ne 200%, rabil bi eno tako drevo, pa tudi če samo bonsai :)
hostamox sporočil: 8.460
[#2846502] 20.05.20 22:56 · odgovor na: FIN-379669 (#2846493)
Odgovori   +    0
Noben ne dela 100 in več procent letno. Vse kar ja nad 10 je super. Bistvena je kontinuiteta.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2846534] 21.05.20 08:25
Odgovori   +    2
Lepo, da so se indeksi takole pobrali. Ampka tu je upoštevano kot da bo dobiček sumarno vseh podjetij tak kot v 2019. Ker kakšni 2 leti tega gotovo ne bo, je vse prenapihnjeno. V veliki meri zaradi poplave denarja. Prva slaba novica zna sprožiti plaz kot pred meseci. Vprašanje samo, če bo šlo še globlje in koliko časa bo trajalo, da bo splezalo nazaj. Najbrž se ne bo štelo v mesecih, ampak v letih.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2846535] 21.05.20 08:28 · odgovor na: FIN-379669 (#2846468)
Odgovori   +    3
[]
Ameriške tovarne delajo s polovično močjo, ameriški potrošniki so pesimisti, imajo rekordno nezaposlenost... firme bodo letos tolkle izgube ali majhne dobičke

... toda borzni indeks se je v enem mesecu dvignil za cca. 30%.

(Ko jebe to ameriško loterijo. Tisti, ki vanjo verjame in v njihovo tiskarno dolarjev, naj gre tam. Kmalu bodo, kaže, že lahko navadni državljani konzumirali klorokin brez recepta, kot vitaminski dodatek ... kot ameriški slamnik... kot viagro. Preventiva je že kr ratala kurativa. Tableta direkt v žilo in si zmagal. Tako kot ameriške delnice. Čisti adrenalin. Mogoče bom kmalu postal zastopnik Mencigerja, saj v osnovi ni falil glede USA... problem je le da ameriška ekonomija funkcionira zunaj klasične ekonomske teorije in potem hajd, razumi jo.)

(Mogoče pa sem nekaterim Amerigosom fouš, ker delajo 500% donos letno, jaz pa tle le 5% in sem še zmeraj optimist, da pa drugo leto podvojim... pa nikako da odskočim od ovih 5...)
Se strinjam z napisanim. O tem, komu v Ameriki bi bil fovš, pa se še nisem odločil. Ni prav velik delež tistih, ki bi jim bil fovš. Z več kot polovico Američanov pa ne bi zamenjal za nič na svetu.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2846536] 21.05.20 08:31 · odgovor na: anon-126255 (#2846482)
Odgovori   +    2
[Karaya]
Po tonu sodeč, si prodal na dnu in si zdaj malo jezen? Jasno je bilo, da corona lockdown ne bo večen.
:)
A lahko kdo verjame, da imajo tečaji v tem trenutku kakšno vezo s poslovanjem? Kdor to verjame, naj se vpraša, zakaj potem niso bili pred kakšnim letom dvakrat višje. In hkrati lahko predpostavi, da bodo v prihodnjem letu ali dveh gotovo kdaj na polovici današnje vrednosti. SVetovno gospodarstvo šele drsi v prepad. Lockdown? Ni mi čisto jasno, kaj je to in zakaj bi kdo mislil, da bo večno.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2846537] 21.05.20 08:36 · odgovor na: FIN-379669 (#2846493)
Odgovori   +    3
[]
Ne, fin. instr. sem prodal 2018, ker sem mislil, da bo že 2019 negativna štala.

Prodajali so moji nekje tudi nepremičnino tudi v tistem letu, pa se je sicer v redu prodala.

Letos pa nisem nič blaga prodajal, razen intelektualnih storitev. No, pa nekaj najemnin v delnem upadu je bilo vmes.

Tako da, suma sumarum, nisem fouš, le nekako mi osedlati ameriškega dirkalnega konja ne rata. Ne vem, v čem je keč, da enim rata... (200% donos in tako dalje.)

(Sem pa skontal, da pri nas mi očitno ni ratalo delati za državne firme in omrežja... če bi sam pri maskah bil zraven, bi mi donos za vsaj 1.500% poskočil. Šit, bom moral počakati še 9,5 let do naslednje koronakrize in se bolje pripraviti...)
Glede mask ni bilo v SLO nič drugače kot drugod po svetu. Šarec bi iz EU naročila dobil pred tednom ali dvema prve maske. Brez pravih certifikatov. Za tako ceno kot Janša pred 2 mesecema. Hihihi. Na naročila po normalnih cenah bi pa čudežni deček zabavljaštva čakal do decembra. In videl, kaj bi bilo potem.
anon-126255 sporočil: 2.565
[#2846559] 21.05.20 10:23 · odgovor na: kzupanc (#2846536)
Odgovori   +    2
[kzupanc]
> [Karaya]
> Po tonu sodeč, si prodal na dnu in si zdaj malo jezen? Jasno je bilo, da corona lockdown ne bo večen.

:)
A lahko kdo verjame, da imajo tečaji v tem trenutku kakšno vezo s poslovanjem? Kdor to verjame, naj se vpraša, zakaj potem niso bili pred kakšnim letom dvakrat višje. In hkrati lahko predpostavi, da bodo v prihodnjem letu ali dveh gotovo kdaj na polovici današnje vrednosti. SVetovno gospodarstvo šele drsi v prepad. Lockdown? Ni mi čisto jasno, kaj je to in zakaj bi kdo mislil, da bo večno.
Trenutno poslovanje je manj pomembno. Delnic ne kupuješ za danes, kupuješ jih za jutri in vsi gledamo preko lockdown faze. Seveda razen tistih, ki so obtičali s kešem. Takih je pa veliko, posebno na Financah - se zdi. Nekateri že 10+ let napovedujejo skorajšnji potop vsega. Enkrat bodo imeli prav, ampak do takrat bomo pa ostali x-krat plus.
anon-126255 sporočil: 2.565
[#2846560] 21.05.20 10:26 · odgovor na: Neuvrscen (#2846491)
Odgovori   +    1
Retail investitorjev je v deležu malo. Potem pride še 401k za Američane, ki predstavljajo večino tega deleža in 401k ni za trgovanje. Da neki Janezi Novaki borze dvigajo borze zato ne drži. Poleg tega je volumen zelo velik.
anon-126255 sporočil: 2.565
[#2846561] 21.05.20 10:28 · odgovor na: FIN-379669 (#2846493)
Odgovori   +    2
[]
Ne, fin. instr. sem prodal 2018, ker sem mislil, da bo že 2019 negativna štala.
Kdaj se boš vrnil? Da ne boš tako kot oni, ki že 10 let čakajo na armagedon.

Strani: 1