Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Koronavirus: kdo zavaja in kdo še bolj?

Strani: 1 2 3

FIN-303511 sporočil: 400
[#2839624] 21.04.20 18:04
Odgovori   +    11
Zanima me kaj bo, če se jeseni pojavi nov val korone. Pa spomladi drugo leto spet...
1011Arist sporočil: 1.046
[#2839634] 21.04.20 18:34 · odgovor na: (#2839631)
Odgovori   +    9
[alek14]
> [FIN-303511]
> Zanima me kaj bo, če se jeseni pojavi nov val korone. Pa spomladi drugo leto spet...

Zasilna cepiva bodo pripralvjena do konca avgusta. Če bi grozil večji val, se bodo uporabila tudi, če preizkušanje ne bo še zaključeno.
Katerega leta? Da ne bo to kot kotacija delnice SAVA, ki je bila napovedana za jeseni nekaj let zapored.
(za SARS ni bilo nikoli izdelano učinkovito cepivo)
rx170 sporočil: 6.403
[#2839638] 21.04.20 18:48
Odgovori   +    23
Belgija s (glede na wikipedio) s precej podobnimi ukrepi kot mi (kot je rekel vladni govorec baje celo bolj strogo) po tem kriteriju (smrti na milijon) Švedska, ki baje dela vse narobe tik za Švico, ki ima tudi precej podobne ukrepe kot mi (verjetno celo nekatere strožje). ŽTo je pač nekaj kar pade v oči, seveda pa na podlagi tovrstnih podatkov ni mogoče nobeno poglobljeno vzročno posledično sklepanje.

Zdaj se meni zdi, da so na delu tudi drugi faktorji, ne samo t.i. ukrepi. Če se dvomi v kitajske podatke, je treba dvomiti tudi v vse ostale. Tudi metodologija klasifikacije smrti kot zaradi korone po državah po mojem ni enotna.
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2839641] 21.04.20 18:53
Odgovori   +    16
Sem včeraj prebral bogokletno misel nekega izraelskega generala, znanstvenika..., ne-zdravnika, ki je analiziral potek COVID-19 po svetu. Karkoli države počnejo, bolezen potihne po 70 dnevih...., vrh pa doseže po 40...

Vsekakor so pa ocene okuženosti na osnovi testo skrajno dvomljive. Ocene se gibljejo od 25 do 85 x podcenjenosti. Iz tega sledijo skrajno pretirane ocene smrtnosti. Zadnji rezultati iz Francije kažejo, da je smrtnost moških starejših od 80 let okoli 13%, kar je blizu verjetnosti, da nad 80-letnik ne dočaka naslednjega rojstnega dne. (Za 85 letnika je verjetnost po US SS aktuarski tabeli verjetnost da ne dočaka naslednjega rosjtnega dne 9,6%).
Najnovejši podatki (Sanford študija za Santa Claro), ocene okuženosti Nizozemskih krvodajalcev, Italija, Nemčija kažejo, da je smrtnost reda 0,12‰ do 0,2‰, podobno kakor pri močnejši gripi nekaj let nazaj.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2839642] 21.04.20 19:04 · odgovor na: anon-178149 (#2839641)
Odgovori   +    18
Zadnja sprememba: anon-15342 21.04.2020 19:18
[MarijanMacek]
Sem včeraj prebral bogokletno misel nekega izraelskega generala, znanstvenika..., ne-zdravnika, ki je analiziral potek COVID-19 po svetu. Karkoli države počnejo, bolezen potihne po 70 dnevih...., vrh pa doseže po 40...
Problem takih napovedi je podoben kot pri napovedovanju vrha s prileganjem logistične funkcije ... če po 70 dneh bolezen še ne bo potihnila, bo dotični general upoštevajoč zadnje podatke še enkrat zagnal svoj model in dobil 80, če še takrat ne bo, bo povedal da je upošteval še dodatne podatke in dobil 95, ...

Meni ni znano, da bi imeli res že dovolj veliko učno množico, da bi iz nje dobili ta 70. Mogoče Kitajska (ampak ogromno jih pravi, da so njeni podatki lažnivi), drugod pa še ni potihnilo, ponekod (Hong Kong, Singapur, Japonska) je že kazalo tako, pa imajo zdaj drugi ali celo že tretji val in nič ne potihne.
1127DXSXU sporočil: 833
[#2839643] 21.04.20 19:08 · odgovor na: anon-178149 (#2839641)
Odgovori   +    7
[MarijanMacek]
Sem včeraj prebral bogokletno misel nekega izraelskega generala, znanstvenika..., ne-zdravnika, ki je analiziral potek COVID-19 po svetu. Karkoli države počnejo, bolezen potihne po 70 dnevih...., vrh pa doseže po 40...

Vsekakor so pa ocene okuženosti na osnovi testo skrajno dvomljive. Ocene se gibljejo od 25 do 85 x podcenjenosti. Iz tega sledijo skrajno pretirane ocene smrtnosti. Zadnji rezultati iz Francije kažejo, da je smrtnost moških starejših od 80 let okoli 13%, kar je blizu verjetnosti, da nad 80-letnik ne dočaka naslednjega rojstnega dne. (Za 85 letnika je verjetnost po US SS aktuarski tabeli verjetnost da ne dočaka naslednjega rosjtnega dne 9,6%).
Najnovejši podatki (Sanford študija za Santa Claro), ocene okuženosti Nizozemskih krvodajalcev, Italija, Nemčija kažejo, da je smrtnost reda 0,12‰ do 0,2‰, podobno kakor pri močnejši gripi nekaj let nazaj.
Tule v priponki je prispevek, ki temeljito obračuna z oceno ocene, ki jo ponavljaš (po 6 minuti). Da ne govorimo o veliki moralni sprevrženosti teh, ki so šli to lažno znanost.
Na kratko, so se neki wallstreet špekulanti zamaskirala v znanstvenike in naredili nestrokovno rsziskavo, kjer sklepajo na podlagi ne reprezentančnega vzorca in kitajskih testov, ki imajo 10 premajhno natančnost. Žal iz te tvoje teze ne bo nič.

www.peakprosperity.c...-the-hype/
mar123 sporočil: 1.403
[#2839645] 21.04.20 19:27
Odgovori   +    13
V zacetku je bil cilj ukrepov sploscitev krivulje okuzb da intenzivnih sob ne bi zmanjkalo. To uspeva vsem drzavam tudi Svedski.
Sedaj je cilj drzav cimbolj zmanjsati stevilo okuzb. ceprav se bodo okuzbe po sprostitvah nadaljevale in bo stevilo hitro zraslo.
Razen ce bomo 10 let zaprti v stanovanja in prejsnja izgubljena generacija ne bo nic izgubljena proti danasnjim 20letnikom.
alain sporočil: 5.172
[#2839647] 21.04.20 19:37
Odgovori   +    24
Pogrešam detaljno analizo razlikovanja med umrli ZARADI virusa in umrli Z virusom...teh statistik ni nikjer, so pa ključne za razumevanje problematike. Kot drugo zakaj se pri statistiki okuženih še naprej vodijo tudi ozdravljeni.
revijazarja.si/clane...kuJCdu10QQ
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2839649] 21.04.20 19:50 · odgovor na: anon-15342 (#2839642)
Odgovori   +    11
[TadejK]
> [MarijanMacek]
> Sem včeraj prebral bogokletno misel nekega izraelskega generala, znanstvenika..., ne-zdravnika, ki je analiziral potek COVID-19 po svetu. Karkoli države počnejo, bolezen potihne po 70 dnevih...., vrh pa doseže po 40...

Problem takih napovedi je podoben kot pri napovedovanju vrha s prileganjem logistične funkcije ... če po 70 dneh bolezen še ne bo potihnila, bo dotični general upoštevajoč zadnje podatke še enkrat zagnal svoj model in dobil 80, če še takrat ne bo, bo povedal da je upošteval še dodatne podatke in dobil 95, ...
Tadej, in vendar so moje (recimo da misliš po generalom mene) napove po logističnem modelu 1000x bolj zanesljive kot napoved kandidata za direktorja NIJZ! In še vsaka epdemija, ki povzroči vsaj kratkoročno imunost, je v človeški zgodovini zamrla, seveda šele ko se je dovolj ljudi okužilo, ali pa je bilo na voljo cepivo. In glavni ugovori medicinskih strokovnjakov na strategijo čredne imunosti je ta, da preboleli ne pridobijo imunosti, istočasno pa sanjajo o cepivu!
Počakajmo in bomo videli komu se bo godilo bolje po končani pandemiji. Tistim, ki bodo relativno hitro dosegli prekuženost (v nekaterih okoljih je že izmerjena tudi 14%, za Francijo so napovedi Pasteurjevega instituta 11% za kritična področja 11. maja in 5,7% povprečno za državo. Smatrajo, da je dovolj za začetek delne sprostitve. Drugače pa meritve kažejo okoli 3% prekuženost v Santa Clari (vzorec 3.300) Nizozemskem (8.000 krvodajalcev), v Nemčiji v najbolj okuženem mestu, v Italiji 10% v mestu Robio, vsi testirani....
In Švedska lepo deluje skoraj normalno, smrtnost pa daleko nižja kot v marsikateri zaklenjeni državi in cenijko da je 10% Stockholma že okuženih.
LeonTosic sporočil: 283
[#2839651] 21.04.20 19:53 · odgovor na: alain (#2839647)
Odgovori   +    19
Te analize ne bos videl, ker je ne bo. Ker je ne sme bit. Ko pri nas najdejo mrtvega brezdomca na klopci je vzrok smrti korona. Ko so nasli brezdomca ki je umrl zaradi alkota v decembru 2019 je bil pa vzrok alko. Ce ne bi takih pripisali potem bi zmanjkalo korona smrti in bi bili ukrepi brez veze. Raziskovalno novinarstvo je odpovedalo pri nas, noben ni sposoben dobit teh podatkov, ali jih pa ne sme.
mar123 sporočil: 1.403
[#2839652] 21.04.20 19:53 · odgovor na: (#2839629)
Odgovori   +    6
Kot je avtor, ki res ni Sved napisal se v vojni mrtvi stejejo na koncu. Mogoce pa smo 100 smrti le prestavili na jesen.

Vsako leto nekaj sto ljudi umre na cestah, kaj ce bi se to dokoncno resili :)
LeonTosic sporočil: 283
[#2839653] 21.04.20 19:57 · odgovor na: mar123 (#2839652)
Odgovori   +    13
Vec bi jih resili ce prepovejo voznjo z motorjem in cigarete. Ampak ni interesa, interes je strasit ljudi, da se ne bunijo in da se ni treba ukvarjat s pravimi problemi. Sam virus ponavljas v nedogled pa mas mnozico ubogljivih drzavljanov :-)
mar123 sporočil: 1.403
[#2839655] 21.04.20 20:09 · odgovor na: rx170 (#2839638)
Odgovori   +    6
[rx170]
Belgija s (glede na wikipedio) s precej podobnimi ukrepi kot mi (kot je rekel vladni govorec baje celo bolj strogo) po tem kriteriju (smrti na milijon) Švedska, ki baje dela vse narobe tik za Švico, ki ima tudi precej podobne ukrepe kot mi (verjetno celo nekatere strožje). ŽTo je pač nekaj kar pade v oči, seveda pa na podlagi tovrstnih podatkov ni mogoče nobeno poglobljeno vzročno posledično sklepanje.

Zdaj se meni zdi, da so na delu tudi drugi faktorji, ne samo t.i. ukrepi. Če se dvomi v kitajske podatke, je treba dvomiti tudi v vse ostale. Tudi metodologija klasifikacije smrti kot zaradi korone po državah po mojem ni enotna.
Mislim da je poanta clanka, da strozji kot so ukrepi, vec je mrtvih.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2839666] 21.04.20 21:10 · odgovor na: anon-178149 (#2839649)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-15342 21.04.2020 21:12
[MarijanMacek]
Tadej, in vendar so moje (recimo da misliš po generalom mene)
Zdaj sem pa malo zmeden. Pa saj si ti pisal o izraelskem generalu ...
[MarijanMacek]
Sem včeraj prebral bogokletno misel nekega izraelskega generala
... zakaj bi potem z generalom mislil tebe?
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2839670] 21.04.20 21:31 · odgovor na: alain (#2839647)
Odgovori   +    33
Zadnja sprememba: anon-15342 21.04.2020 21:51
[alain]
Pogrešam detaljno analizo razlikovanja med umrli ZARADI virusa in umrli Z virusom ... teh statistik ni nikjer, so pa ključne za razumevanje problematike.
Zdaj pa še enajstič, potem bom pa res nehal, ker nima smisla: italijanski podatki, za katere si najprej pisal, da jih pogrešaš (čeprav bi jih, če bi jih res pogrešal, našel z nekaj minutami googlanja, tako kot sem jih našel jaz), EKSTREMNO JASNO kažejo, da je umrlih v zadnjih tednih v Severni Italiji dobesedno za deset standardnih deviacij več od statističnega vzorca minulih petih let. Evo, še enajstič link, pa poglej tako grafikone na prvi strani kot tistega na drugi strani: www.salute.gov.it/po...020w14.pdf

Kako bi lahko po tvojem vsi ti umrli zgolj "Z virusom", ampak "ZARADI nekih drugih bolezni"? Zakaj pa jih potem v nobenem od minulih let, ko so vse te druge bolezni že razsajale, niti približno ni umrlo toliko?

In še to še enajstič: ko bodo v četrtek objavili podatke za drugi teden aprila, pa naslednji četrtek za tretji teden aprila, bo to, kar je zdaj že EKSTREMNO JASNO, še stokrat bolj EKSTREMNO EKSTREMNO JASNO. Ker bodo potem odstopanja že skozi cel mesec, za vsak teden zapored, za deset standardnih deviacij. Ampak tudi brez čakanja na te objave je že EKSTREMNO JASNO.

In kot sem se že spraševal, se še vedno sprašujem: ali vse, ki stalno ponavljate vprašanje, ali morda ne umirajo zgolj taki ki bi tudi sicer (pa še ti zaradi nečesa drugega, če sploh res kdo umre in ni vse potvorjeno), res zanima odgovor na to vprašanje, ali vam je dolgčas in desetkrat copy-pastate to isto vprašanje, na katero ste že desetkrat dobili odgovor, ki ga v resnici niti ne želite poznati?

[alain]
Kot drugo zakaj se pri statistiki okuženih še naprej vodijo tudi ozdravljeni.
revijazarja.si/clane...kuJCdu10QQ
Oh ja, prav iz revije Zarja črpaš svoja vprašanja?

In spet, namesto da trdiš, da teh podatkov ni oziroma jih skrivajo, z enim ali dvema klikoma prideš do teh podatkov, kjer imaš ločeno vse okužene, ozdravele in aktivno okužene, pa še normirano na prebivalstvo, pa še par kazalnikov: www.worldometers.inf...#countries

Vseeno pa ne razumem, zakaj to sprašuješ v tem threadu, saj v kolumni ni niti ene besede o statistikah okuženih in ozdravljenih. Pa tudi vsaj trikrat sem si že vzel čas prav tebi osebno razlagati in dajati linke na odlično razlago, od strokovnjakov za statistiko, zakaj so statistike okuženih in posledično tudi ozdravljenih skoraj POPOLNOMA NESMISELNE. Evo, še četrtič link na to razlago, in prisegam da res zadnjič: fivethirtyeight.com/...aningless/
KaA sporočil: 528
[#2839674] 21.04.20 21:42 · odgovor na: anon-178149 (#2839641)
Odgovori   +    22
[MarijanMacek]
Sem včeraj prebral bogokletno misel nekega izraelskega generala, znanstvenika..., ne-zdravnika, ki je analiziral potek COVID-19 po svetu. Karkoli države počnejo, bolezen potihne po 70 dnevih...., vrh pa doseže po 40...

Vsekakor so pa ocene okuženosti na osnovi testo skrajno dvomljive. Ocene se gibljejo od 25 do 85 x podcenjenosti. Iz tega sledijo skrajno pretirane ocene smrtnosti. Zadnji rezultati iz Francije kažejo, da je smrtnost moških starejših od 80 let okoli 13%, kar je blizu verjetnosti, da nad 80-letnik ne dočaka naslednjega rojstnega dne. (Za 85 letnika je verjetnost po US SS aktuarski tabeli verjetnost da ne dočaka naslednjega rosjtnega dne 9,6%).
Najnovejši podatki (Sanford študija za Santa Claro), ocene okuženosti Nizozemskih krvodajalcev, Italija, Nemčija kažejo, da je smrtnost reda 0,12‰ do 0,2‰, podobno kakor pri močnejši gripi nekaj let nazaj.
Zdaj je treba samo še dopovedati tem nevednim Američanom, da je v New Yorku (19.410 mrtvih / 19,45 milijona prebivalcev) umrlo že 500% vseh, ki bodo umrli zaradi Covida (pri predpostavki, da je okužen popolnoma vsak prebivalec). In tupastim Italijanom, da je v Lombardiji (12.376 / 10,06 milijona) umrlo že 600% vseh (pri enaki predpostavki). Pa naj se nehajo delati norca in gredo na ulice, v restavracije, na nogometne tekme in predvsem delati, ker več kot 5-/6-krat pa res ne more vsak umreti.

#sarcasmoff

Mimogrede, danes je že v Stockholmu (1.022 / 2,4 milijona) smrtnost več kot 0,4‰ vsega prebivalstva. Resno se sprašujem, na čem ste tisti, ki verjamete takim zgodbicam, ker bi jaz tudi malo poskusil.

Pa nehajte že enkrat nabijati o tem, kako Švedi nimajo nobenih ukrepov - socialno distanciranje je pri pravih Švedih (po nacionalnosti in/ali mentaliteti) močnejše kot pri nas. Prav zato je največji davek pri manjšinah (tu izstopa somalska), ki ne razumejo, da sistem tam funkcionira tako, da če ti oblast nekaj svetuje, to tudi narediš.
LeonTosic sporočil: 283
[#2839676] 21.04.20 21:57 · odgovor na: KaA (#2839674)
Odgovori   +    11
Resno analizo smrtnosti bomo lahko videli cele cez kako leto. Jest stavim, da bo jeseni v italiji smrtnost drasticno padla in da bo konec leta enako mrtvih kot v 2019.

Pri nas je pa itak smesnica, umrlo je 11 ljudi ki niso bili v domu za ostarele, vsi s pridruzenimi boleznimi. Tudi nesrecnega 67 novinarja z rakom v zadnji fazi so poturili pod korono, da je vsaj kaksen pod 80.
anon-504021 sporočil: 481
[#2839677] 21.04.20 21:58
Odgovori   +    1
Zakaj je Kitajska bolj obsojana za kakršnekoli misinformacije je seveda jasno in tudi razumljivo, bila je PRVA! In kar bi morala narediti pa ni, je takoj na začetku leta vsem ambasadam poslati super urgent message, da je štala.
Kar jaz ne razumem: zakaj je število umrlih ključna statistika uspešnoti? Pri nas recimo je kar velika koncentracija v domovih za ostarele, kar ti posledično sesuva statistiko. Italija pa je recimo znana po tem, da so družine pod eno streho, kot tudi, da je delež starejšega prebivalstva relativno visok. Zato logično, da ima tudi precejšnjo umrljivost na 1m. Na drugi strani imaš Irsko ali pa Luxemburg, kjer je višje število okuženih na 1m kot v Italiji, pa so to kao bolj uspešne države ker je mrtvih tam bistveno manj.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2839680] 21.04.20 22:09 · odgovor na: anon-504021 (#2839677)
Odgovori   +    6
[Zan2019]
Kar jaz ne razumem: zakaj je število umrlih ključna statistika uspešnoti?
Poleg tega, da je smrt pač nepovraten in končen poraz, je statistika umrljivosti bolj ali manj edina statistika, ki je vsaj v grobem smiselna, statistike "okuženih" (dejansko statistike *ugotovljenih* okuženih, ki jih je ponekod zelo verjetno manj kot desetina vseh okuženih) in posledično tudi ozdravelih (ker jih štejejo le iz množice "okuženih") so popolnoma nesmiselne. Sem obljubil, da še petič pa ne bom dajal linka, ampak no OK - tukaj je to res dobro razloženo: fivethirtyeight.com/...aningless/
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2839685] 21.04.20 22:35 · odgovor na: rx170 (#2839638)
Odgovori   +    13
[rx170]
Belgija s (glede na wikipedio) s precej podobnimi ukrepi kot mi (kot je rekel vladni govorec baje celo bolj strogo) po tem kriteriju (smrti na milijon) Švedska, ki baje dela vse narobe tik za Švico, ki ima tudi precej podobne ukrepe kot mi (verjetno celo nekatere strožje). To je pač nekaj kar pade v oči, seveda pa na podlagi tovrstnih podatkov ni mogoče nobeno poglobljeno vzročno posledično sklepanje.

Zdaj se meni zdi, da so na delu tudi drugi faktorji, ne samo t.i. ukrepi. Če se dvomi v kitajske podatke, je treba dvomiti tudi v vse ostale. Tudi metodologija klasifikacije smrti kot zaradi korone po državah po mojem ni enotna.
1.

Gostota prebivalstva v Belgiji: 383 na km²
Gostota prebivalstva na Švedskem: 25 na km²

Zato Švedskega "uspeha" pač ne gre ugotavljati v primerjavi z Belgijo.
Če jo primerjamo z vsaj približno primerljivimi, je pa BISTVENO slabša:

Danska (137 prebivalcev na km²) ima 63 umrlih na mio
Švedska (25 prebivalcev na km²) ima 173 umrlih na mio (kar je kot rečeno sedmo najslabše NA SVETU)
Norveška (15 prebivalcev na km²) ima 33 umrlih na mio
Finska (18 prebivalcev na km²) ima 18 umrlih na mio


2.

Tudi trend je pomemben, in sem ga povzel v kolumni (z linki na številke):
Pred dvema tednoma je bila Švedska med državami po umrljivosti dvanajsta najslabša na svetu, pred tednom dni deveta najslabša, zdaj je že sedma najslabša. Pred dvema tednoma je bilo število tam umrlih za koronavirusom 401, pred tednom dni 899, zdaj jih je že 1765


3.

Glede izjav belgijskih odločevalcev pa bi si glede na izgovore in zavajanja zadnjih dni, ki sem jih tudi razložil in polinkal v kolumni, drznil dvomiti, koliko strogo so ukrepe izvajali od začetka, koliko jih pa šele začenjajo, zdaj ko/ker so številke tako grozne.

Pa še, minuli teden sem tudi pisal, da so imeli v Bruslju množične poulične proteste oziroma nerede ...
www.politico.eu/arti...-lockdown/
... in recimo v Kentuckyju, kjer so imeli množične poulične proteste pred tednom dni ...
a57.foxnews.com/stat...EUTERS.jpg
... so baje danes ugotovili daleč največ novih okuženih v posameznem dnevu doslej ...
www.foxnews.com/us/k...n-protests
(ni nujno, da je vse kavzalno, je pa zanimivo - sploh glede na stališče, da se je italijansko-španska tragedija začela z dvema množično obiskanima nogometnima tekmama)
rx170 sporočil: 6.403
[#2839688] 21.04.20 23:02 · odgovor na: anon-15342 (#2839685)
Odgovori   +    2
[TadejK]
> [rx170]
> Belgija s (glede na wikipedio) s precej podobnimi ukrepi kot mi (kot je rekel vladni govorec baje celo bolj strogo) po tem kriteriju (smrti na milijon) Švedska, ki baje dela vse narobe tik za Švico, ki ima tudi precej podobne ukrepe kot mi (verjetno celo nekatere strožje). To je pač nekaj kar pade v oči, seveda pa na podlagi tovrstnih podatkov ni mogoče nobeno poglobljeno vzročno posledično sklepanje.
>
> Zdaj se meni zdi, da so na delu tudi drugi faktorji, ne samo t.i. ukrepi. Če se dvomi v kitajske podatke, je treba dvomiti tudi v vse ostale. Tudi metodologija klasifikacije smrti kot zaradi korone po državah po mojem ni enotna.

1.

Gostota prebivalstva v Belgiji: 383 na km²
Gostota prebivalstva na Švedskem: 25 na km²

Zato Švedskega "uspeha" pač ne gre ugotavljati v primerjavi z Belgijo.
Če jo primerjamo z vsaj približno primerljivimi, je pa BISTVENO slabša:

Danska (137 prebivalcev na km²) ima 63 umrlih na mio
Švedska (25 prebivalcev na km²) ima 173 umrlih na mio (kar je kot rečeno sedmo najslabše NA SVETU)
Norveška (15 prebivalcev na km²) ima 33 umrlih na mio
Finska (18 prebivalcev na km²) ima 18 umrlih na mio


2.

Tudi trend je pomemben, in sem ga povzel v kolumni (z linki na številke):
> Pred dvema tednoma je bila Švedska med državami po umrljivosti dvanajsta najslabša na svetu, pred tednom dni deveta najslabša, zdaj je že sedma najslabša. Pred dvema tednoma je bilo število tam umrlih za koronavirusom 401, pred tednom dni 899, zdaj jih je že 1765



3.

Glede izjav belgijskih odločevalcev pa bi si glede na izgovore in zavajanja zadnjih dni, ki sem jih tudi razložil in polinkal v kolumni, drznil dvomiti, koliko strogo so ukrepe izvajali od začetka, koliko jih pa šele začenjajo, zdaj ko/ker so številke tako grozne.

Pa še, minuli teden sem tudi pisal, da so imeli v Bruslju množične poulične proteste oziroma nerede ...
www.politico.eu/arti...-lockdown/
... in recimo v Kentuckyju, kjer so imeli množične poulične proteste pred tednom dni ...
a57.foxnews.com/stat...EUTERS.jpg
... so baje danes ugotovili daleč največ novih okuženih v posameznem dnevu doslej ...
www.foxnews.com/us/k...n-protests
(ni nujno, da je vse kavzalno, je pa zanimivo - sploh glede na stališče, da se je italijansko-španska tragedija začela z dvema množično obiskanima nogometnima tekmama)
Jaz nisem apriori zagovarjal švedskega pristopa. Je pa očitno njihova strategija pogojena z dovolj velikim številom kapacitet in pa nekih predvidevanjih, ki jih mi morda ne poznamo. Dokler pa metodologije med državami niso poenotene se države nasploh težko primerjajo, zato so vse to zgolj neka sklepanja brez možnosti resnega dokazovanja vzročno posledičnih povezav. Podatki zaenkrat kažejo, kar kažejo, to pa je tudi vse.
anon-317971 sporočil: 768
[#2839691] 21.04.20 23:26 · odgovor na: KaA (#2839674)
Odgovori   +    3
To sporočilo je izbrisal avtor (21.09.2020 13:04)
vrac sporočil: 11.068
[#2839730] 22.04.20 07:43 · odgovor na: alain (#2839647)
Odgovori   +    6
[alain]
Pogrešam detaljno analizo razlikovanja med umrli ZARADI virusa in umrli Z virusom...teh statistik ni nikjer, so pa ključne za razumevanje problematike. Kot drugo zakaj se pri statistiki okuženih še naprej vodijo tudi ozdravljeni.
revijazarja.si/clane...kuJCdu10QQ
Če mu je virus Covid skrajšal življenje, pa četudi je imel umrli raka v zadnji fazi je umrl zaradi virusa. Tu po moje ni dileme. Bolj pomembna kot ta podatek je starost umrlega. Seveda pri teh letih nihče ni popolnoma zdrav.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2839732] 22.04.20 08:13 · odgovor na: anon-317971 (#2839691)
Odgovori   +    29
Zadnja sprememba: anon-15342 22.04.2020 08:31
> [KaA]
> Mimogrede, danes je že v Stockholmu (1.022 / 2,4 milijona) smrtnost več kot 0,4‰ vsega prebivalstva. Resno se sprašujem, na čem ste tisti, ki verjamete takim zgodbicam, ker bi jaz tudi malo poskusil.

[FIN-209516]
Moj kalkulator na podlagi vaših podatkov pravi 1022/2400000 = 0,0004258...
po domače 0,04% in ne 0,4%.
Sicer ne bom nikogaršnji advokat, ampak oba imata prav, ker on je pisal o promilih, ti pa o procentih.

[FIN-209516]
Če upoštevamo še sezonskost umiranja (v zimskih mesecih umre precej več ljudi), je tam normalno sezonsko število mrtvih v marcu verjetno okrog 3000. Tako da... nothing to write home about.
Še enkrat - to je približno tako kot trditi, da iz dejstva, da število smrti v ZDA v septembru 2001 ni bilo statistično značilno višje kot v septembru 2000 ali septembru 2002, sledi, da so smrti zaradi 9/11 statistično nezaznavne in zatorej nothing to write home about.

Lahko rečeš, da v 9/11 smo vsi videli goreči in potem rušeči se stolpnici, zato je očitno, da so tam notri ljudje živi zgoreli ali bili zmleti, ergo terrible. Ampak vsak zdravnik iz ICU, ki glede umiranja okuženih s COVID-19, ti lahko iz prve roke pove, da to umiranje ni kaj dosti manj grozno, tipično gre za 30 do 60 minut postopnega dušenja, pri katerem je pacient večji del tega časa pri zavesti, le vedno bolj pomodrel in s paničnim pogledom, zaradi spremljanja zadnjih 10 minut pa imajo še zdravniki z dolgoletnimi izkušnjami nočne more.

Se doslej nisem "spuščal" na ta emocionalni nivo razprave, ampak pomanjkanje empatije, ki preveva covid-debate na tem forumu, v smislu pa kaj če tam eni stari umrejo, pa itak bi verjetno umrli (ni dokazov, da ne bi!), pa še tisti mlajši umrli so imeli itak diabetes in so bili s tem neka življenja nevredna kasta ... ne vem, mogoče je pa bolje, da se s tega foruma popolnoma odstranim, ker mi je stresno prebirati tovrstna pametovanja, tukaj jih je pa OGROMNO.
0317ZAVAR sporočil: 34
[#2839733] 22.04.20 08:14 · odgovor na: alain (#2839647)
Odgovori   +    3
Kako ni teh statistik? Seveda so.

www.economist.com/gr...-countries
crt sporočil: 27.193
[#2839735] 22.04.20 08:15 · odgovor na: anon-15342 (#2839732)
Odgovori   +    10
[TadejK]
Se doslej nisem "spuščal" na ta emocionalni nivo razprave, ampak pomanjkanje empatije, ki preveva covid-debate na tem forumu, v smislu pa kaj če tam eni stari umrejo, pa itak bi verjetno umrli (ni dokazov, da ne bi!), pa še tisti mlajši umrli so imeli itak diabetes in so bili s tem neka življenja nevredna kasta ... ne vem, mogoče je pa bolje, da se s tega foruma popolnoma odstranim, ker mi je stresno prebirati tovrstna pametovanja, tukaj jih je pa OGROMNO.
ena od posledic korone so presezki prostega casa, ki stopnjujejo ze tako napacno percepcijo, da je imeti mnenje ne le pravica, temvec obveznost.
alain sporočil: 5.172
[#2839743] 22.04.20 08:53 · odgovor na: anon-15342 (#2839680)
Odgovori   +    2
Na neki drugi temi, si bil tudi najpametnejši in govoril, kako ne obstaja več sevov tega virusa, kjer bi bil en smrtnostnejši kot drugi in zato to ni razlog, da je nekje več smrti kot drugje, no zdaj je to dokazano:
Kitajski znanstveniki odkrili 19 novih mutacij novega koronavirusa
Kitajski znanstveniki so odkrili več kot 30 različnih mutacij novega koronavirusa, od tega 19 novih. Prvič so potrdili, da lahko pri določenih mutacijah nastane sev, ki je bolj smrtonosen od drugega. Doslej je po svetu odkritih že 4300 mutacij virusa sars-cov-2.
0329Softb sporočil: 3.757
[#2839747] 22.04.20 09:00
Odgovori   +    1
Zanalizirati "pol sveta" in ne podati svojega mnenja - to je pa res treba znati.
Na temo koronavirusa nekaj najboljšega kar sem prebral.

Mislim, da se do podatkov o načinih zdravljenja po svetu in rezultatih ni možno dokopati, a to bi bil članek, za katerega bi bila Slovenija premajhna.

Zelenko je prišel na TW, če so rezultati, s katerimi se "hvali", pravi, je rešitev tu.
twitter.com/zev_dr/s...5760937996
Obenem se zastavlja vprašanje, če kot odgovor zanemarimo teorije zarote "razvijalcev cepiv" in ostalih strupov, zakaj se tako branijo hydroxychloroquin-a, ki ga sicer že varno uporabljamo desetletja.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2839754] 22.04.20 09:21 · odgovor na: alain (#2839743)
Odgovori   +    22
Zadnja sprememba: anon-15342 22.04.2020 09:23
[alain]
Na neki drugi temi, si bil tudi najpametnejši in govoril, kako ne obstaja več sevov tega virusa, kjer bi bil en smrtnostnejši kot drugi in zato to ni razlog, da je nekje več smrti kot drugje, no zdaj je to dokazano:
Kitajski znanstveniki odkrili 19 novih mutacij novega koronavirusa
Kitajski znanstveniki so odkrili več kot 30 različnih mutacij novega koronavirusa, od tega 19 novih. Prvič so potrdili, da lahko pri določenih mutacijah nastane sev, ki je bolj smrtonosen od drugega. Doslej je po svetu odkritih že 4300 mutacij virusa sars-cov-2.
V tisti temi sem ti izrecno napisal, da je mutacij vsekakor ogromno, ampak da tvoja teza, da je virus v Lombardiji pač hujši, povsod drugod pa kvečjemu podoben gripi, niti v primeru različnih smrtnosti različnih sevov niti približno ne more zdržati, ker različni sevi ne vedo, kje se konča Lombardija in začne Benečija (z osemkrat nižjo umrljivostjo na milijon prebivalcev: opendatadpc.maps.arc...e38d4138b1 ).

In zdaj ti še zadnjič napišem: tolikokrat, kot sem tebi v zadnjih dveh tednih tukaj, dobronamerno, spet in spet poskusil razložiti isto, vsakič z linki, po mojem še nobenemu posamezniku nisem nikoli. Zato je tole, pa mi je žal, ampak moj zadnji odgovor osebno tebi. Ker vidim, da nima smisla. Tudi za podatke, za katere ponavljaš, češ da jih skrivajo, smo ti jaz in še več drugih dali linke na te podatke, ki bi jih tudi ti našel v nekaj minutah, če bi te zares zanimali. Očitno te ne, ker veš kaj je tvoja teza in boš pri njej vztrajal ne glede na številke, dejstva in zdrav razum, zato nima smisla.
anon-139335 sporočil: 31
[#2839756] 22.04.20 09:23 · odgovor na: anon-15342 (#2839732)
Odgovori   +    20
[TadejK]

Se doslej nisem "spuščal" na ta emocionalni nivo razprave, ampak pomanjkanje empatije, ki preveva covid-debate na tem forumu, v smislu pa kaj če tam eni stari umrejo, pa itak bi verjetno umrli (ni dokazov, da ne bi!), pa še tisti mlajši umrli so imeli itak diabetes in so bili s tem neka življenja nevredna kasta ... ne vem, mogoče je pa bolje, da se s tega foruma popolnoma odstranim, ker mi je stresno prebirati tovrstna pametovanja, tukaj jih je pa OGROMNO.
Tadej, upam, da se ne odstraniš s tega foruma. Pravzaprav si ti eden redkih piscev, ki jih redno prebiram. Povsem bi te pa razumel, če bi se odstranil. Meni gredo marsikateri komentarji (ne samo s pomanjkanjem empatije, ampak povsem brez kakršnekoli empatije) resnično na bruhanje.

Zdaj bi pa zaradi teh komentarjev (brez empatije) opisal eno sceno iz neke nanizanke Midsomer Murders. Inšpektor Barnaby in njegov pomočnik Troy obiščeta nek dom za starostnike, kjer se nahaja Barnabyjeva teta. Ob peripetijah, ki se dogajajo v tem domu, Troy izusti nekaj podobnega kot, kdo pa bi hotel doživeti 86 let. "Tisti, ki jih ima 85!", mu odgovori Barnaby.

Tadej, hvala za vse tvoje misli in komentarje (četudi se nisem vedno strinjal s teboj).

Lp

Strani: 1 2 3