Strani: 1

zoran13 sporočil: 2.420
[#2837099] 13.04.20 18:54
Odgovori   +    0
ZAVAROVANJA & Co.

Vsa zavarovanja, ki jim bo pretekla veljavnost od 16.marca do 16.aprila, pomeni znotraj veljavnosti vladnega odloka, se bodo vsa zavarovanja vključena v polici, tudi, če se bodo podaljševala 15.maja 2020, podaljšala do konca trajanja na predhodni polici. Pomeni, da se bo upoštevalo trajanje predhodne zavarovalne police, četudi je ta potekla npr.19.03.2020. Potemtakem pomeni, da bo potrebno ob obnovitvi zavarovanja v tem obdobju tudi plačati zavarovalni premijo od npr.19.03.2020 naprej po novi zavarovalni polici.
Glede na obstoječo situacijo, ko se zmanjšujejo dejavnosti zavarovalnic in škodnih centrov, pa je priporočljivo, da se police sklepajo na daljavo oziroma e-pošte, saj bodo imeli tako vse pravočasno urejeno in tudi plačila redno poravnana, da ne bo v mesecu aprilu in maju potrebno plačati dva ali tri obroke takoj, seveda v odvisnosti od datumov registracije, ki v takih primerih ostanejo enaki. Vsi tisti, ki pa imajo navado urejati plačila na obroke, pa se bodo mogli sprijazniti, da pač meseca aprila ali maja, ne bo več možno urediti plačila na toliko obrokov kot do sedaj, ampak manj, pač toliko mesecev kolikor še preostane do poteka 1 leta!
Kolikor so pa predmet zavarovanja police, ki so imele datum pred vladnim odlokom od 17.03.2020, potem velja, če je od predhodnega zavarovanja preteklo, več kot 30 dni, da se zavarovanje sklene ob novem datumu tehničnega pregleda in registracije in se šteje, da je bilo zavarovanje prekinjeno.
Kolikor bi se v tem času od 17.03.2020 do 16.04.2020 oziroma do 16.05.2020, dogodila prometna nesreča, potem je zavarovalno kritje z vladnim odlokom podano, vendar mora biti nova polica sklenjena in plačana premija za to zavarovanje, potem bi zavarovalnica morala izplačati pripadajoče odškodnine.
Posebej problematično pa je, da se vsa dokumentacija vključno z IPID informacija o zavarovanjih, Potrebami in zahtevami strank - IDD, Obvestilom zavarovancu oziroma 545.člen po ZZavar-1, Informacije o varstvu osebnih podatkov, položnice, police, zelena karta in vsa ostala dokumentacija plačil in računov, večkrat pošilja po e-pošti, saj so že zdavnaj ugotovili, da to sploh ni varna povezava in da lahko pride do zlorab. Na ta način pa tudi obremenimo potrošnike, če želijo imeti police v fizični obliki, kot dosedaj, da si morajo sami doma tiskati police in ostalo pripadajočo dokumentacijo. Poseben problem pa prestavljajo vsi tisti potrošniki, ki nimajo računalnika ali e-maila, ali pa ga nočejo posredovati ter vsi tisti, tukaj so mišljeni predvsem starejši, ki teh povezav sploh nimajo in jih tudi ne uporabljajo...
zoran13 sporočil: 2.420
[#2837279] 14.04.20 11:46
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: zoran13 14.04.2020 11:47
POLOŽNICA ?

Danes sem dobil iz zavarovalnice Generali d.d. položnico za plačilo pokojninskega zavarovanja in na hrbtni strani računa ter položnice velik "kričeč" napis:

Zaupajte v svojo pot in odpotujte v Tokio!

Osvežite svoje osebne podatke, prejmite bon za brezplačno kavo in sodelujte v nagradni igri.
Več na www.generali.si/nagradnaigra
zoran13 sporočil: 2.420
[#2845419] 15.05.20 21:30
Odgovori   +    0
ZMANJŠANJE RIZIKA ZARADI COVID-19

ZMANJŠANJE KASKO PREMIJE

Na nekatere zavarovalnice že prihajajo zahteve za zmanjšanje premije zavarovanja za avtokasko, tudi zaradi tega, ker je prevoženih znatno manj kilometrov in je bil zaradi tega, ker so vozila stala že od 16.marca 2020, rizik zaradi prometne nesreče veliko manjši. V tem primeru je lastnik vozila povprečno prevozil 40.000 kilometrov na leto.

Vprašanje je zelo zanimivo, ker se nanaša na institut, kateri se v zavarovalniški praksi redko uporablja. Vsi dogovori, kot tudi dogovor o zavarovanju, se sklepajo po načelu "kakšne so stvari v času sklepanja dogovora/ klavzula rebus sic stantibus". Te okoliščine ali situacija, ki je bila v času sklepanja zavarovanja, se lahko v času veljavnosti zavarovanja znatno spremeniti. Zakon o obligacijskih razmerjih te spremembe regulira v 938.členu (povečanje rizika) in 940.členu (zmanjšanje rizika). Torej, za razliko od povečanja rizika, katerega mora zavarovanec takoj sporočiti spremembe okoliščin, ki so bistvene za oceno rizika, brez odlaganja sporočiti zavarovatelju, kar se v praksi pogosto koristi, je zmanjšanje rizika redek pojav, kar zavarovanci svojih pravic ne morejo koristiti. Zavarovanci ga ne koristijo, ker ne vedo, da imajo do tega pravico ali pa ga ne koristijo zaradi drugih tehničnih razlogov. V Zakonu o obligacijskih razmerjih, po načelu uravnoteženja prava in obveznosti dogovorov strank, Zakon pa na pravice zavarovatelja, da poviša premijo zaradi povečanja rizika, predvideva tudi pravice zavarovanca, da prosi za zmanjšanje premije v slučaju zmanjšanja rizika.

V 940.členu, 1.ostavek Obligacijskega zakonika pravi: "V slučaju, ko se je v zavarovalni pogodbi dogodilo zmanjšanje rizika, ima zavarovanec pravico zahtevati pripadajoče zmanjšanje premije, računajoč od dneva, ko je o zmanjšanju obvestil zavarovatelja". Nezmožnost (pravna prepoved) uporabe vozila, ki je kasko zavarovano, katera je nastala po sklenitvi zavarovalne pogodbe o kasko zavarovanju, predstavlja zmanjšanje rizika, ker vozilo ne sodeluje v prometu in ni podvrženo prometnim nesrečam, katere so bile - kot rizik - odločilne za odločanje o višini zavarovalne premije. Namesto pričakovanih 40.000 kilometrov, bo vozilo prevozilo mnogo manj in to hkrati pomeni, da je izpostavljeno manjšemu riziku. Zaradi tega ima zavarovalec oziroma zavarovanec od zavarovatelja pravico zahtevati zmanjšanje premije kasko zavarovanja.
Če zavarovatelj pristane na zmanjšanje zavarovalne premije - zmanjšanje se vrši od dneva, ko se obvesti zavarovatelja o novih okoliščinah, ki predstavljajo zmanjšanje rizika. Zavarvalnici ni potrebno pristati na zmanjšanje premije. V tem primeru velja 2 alineja 940.člena Obligacijskega zakonika, ki pravi: " Če zavarovatelj ne pristane na zmanjšanje premije, lahko zavarovalec sklenjenega zavarovanja prekine takšno zavarovanje".
www.osiguranje.hr/Cl...aspx?20437
zakonodaja.com/zakon...nevarnosti
zakonodaja.com/zakon...lni-primer
zakonodaja.com/zakon...nevarnosti

Strani: 1