Strani: 1

FIN-379669 sporočil: 7.967
[#2832097] 01.04.20 10:53
Odgovori   +    2
Ne vem, zakaj imam občutek, da je Bole (ki ga sicer kot strokovnjaka zelo spoštujem) spet ene 50% tematike zavozil?

Najprej že formalno: Naslavlja kritiko na Vlado, a tu mora najprej ukrepe za drugo polletje doreči Banka Slovenije v koaliciji morda (glede kakšnega mehanizma) z ECB.

Kot drugo. Jasno, da je vlada za sedaj previdna in je dala 200 mio poroštev, ker primarno rešuje likvidnost na mikro ravni. To vsak pameten gospodar naredi. In v nadaljevanju bo ta obseg višala proti 1 mlrd eur.

Glede kratkotrajne likvidnosti bank, recimo do konca leta: Imajo toliko denarja na računih, da lahko preživijo. Seveda BS mora vsake premike tokov zelo dobro nadozorovati, še prej pa z bankami doreči stategijo.

Zato mora BS poslati vprašanje bankam, za koliko so se zmožne dokapitalizirati v teh časih oziroma koliko podrejenih finančnih instrumentov lahko izdajo s kritjem lastnikov?

Ko se bo kolač prerazdelil npr. na 1/3-ine (lastnik, izredno dovoljeno znižanje basel standardov o kap. ustreznosti, država), bomo na konju - in imamo 2 mlrd eur pod streho. To bo dovolj, da banke mirno spe.

Takole jaz gledam, pa nisem bančnik, ampak duh dobrega gospodarja nekako takole pravi.
bigl sporočil: 18.363
[#2832116] 01.04.20 11:28
Odgovori   +    0
"Bole meni, da bi imele banke v ugodnem primeru zaradi odlaganja odplačevanja posojil likvidnostni izpad približno 200 milijonov evrov in manko kapitala okoli 16 odstotkov, torej približno 800 milijonov evrov. "V bolj realističnem primeru, če upoštevamo posledice velikega upada aktivnosti v drugem četrtletju (okoli 20 odstotkov), bi bil ustrezen likvidnostni izpad bank okoli 430 milijonov in manko kapitala skoraj 1,7 milijarde evrov. Zaradi zakonske spremembe pogojev poslovanja bank bi torej država morala bankam nadomestiti ustrezen izpad vsaj v višini 1,7 milijarde evrov, in to 430 milijonov (zaradi izpada likvidnosti) takoj z vplačilom, preostalo pa lahko tudi pozneje na poziv."

Zero efekt za banke torej, oziroma najmanj ohranjeni dobički. In tale faktor 4. Bankke torej le niso tako dobre, da jim izpad likvidnosti 2 povzroči izpad kapitala 8.... Lep dan.

P.S.: od BS bi pričakoval, da pove kaj na tem dela ECB.
1127DXSXU sporočil: 833
[#2832450] 01.04.20 23:17
Odgovori   +    4
Precej mimo žge Bole. Torej on bi sedaj reševal likvidnost bank in to ga najbolj skrbi. In to naslavlja na državo, da bi banke spet reševala s fiskalno politiko oziroma direkt iz žepa prebivalstva. Čeprav banke imajo denarja sedaj kar precej, samo se verjetno bojijo, da kaj ne bi dobile plačanega nazaj... pa ne paše jim, da bi kupček denarja kopnel. čeprav imajo prepdpisane rezerve ravno za take primere, kot so sedaj.

Hvala lepa za take nasvete. Verjetno je 90% naročnikov od njihovega inštituta iz bančnega kartlea, zgolj ugibam.

Ravno za take primere imamo sicer ECB, ki spi trenutno spanje pravičnega potem, ko je natisnila bogvekoliko denarja, ki ga bo po svoji stari navadi dala predvsem velikim Nemško Francoskim bankam in nekaterim državam. Da bodo lahko te banke še naprej puhale v borzni balon.

Da pa bi oni spremenili svoje ukrepe, da bi bil denar dostopen tudi za vse ostale banke, ki se ukvarjajo z likvidnostnimi ukrepi za "navadne vsakodnevne subjekte" pa jim zgleda (še)ne pride na pamet. Pa ravno tu se ga najbolj rabi, če naj ohranimo proizvodnjo "topov", ker kot vemo banke ne proizvajajo topov in nit lokov.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2832697] 02.04.20 12:41
Odgovori   +    0
Ne deluje mi to kot nek posebej konstruktiven predlog. Vlada predvideva še drugi protikoronski sveženj. In: likvidnost podjetij se vseeno izboljša, če odložiš odplačevanje posojil, se država odpove prispevkov in davkov, daš delavce na čakanje s plačilom države itd.

Strani: 1