Strani: 1 2

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2821759] 08.03.20 13:55
Odgovori   +    5
Kakšen demagoški naslov, ki napeljuje na sklep, da vsak drugi Slovenec dela na črno!!!??? Če je temu tako, pomeni, da vsak drugi štrukljasti učo na črno daje inštrukcije in kasira, sicer, osebno ne poznam prav nobenega.
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2821762] 08.03.20 14:06
Odgovori   +    23
V Sloveniji prav vsak pozna vsaj enega, ki je Len in doma leži ter koristi Socialne ugodnosti in ne dela nič.
Večin nas pozna več takih.

Naredite nornalne davke in zrahljajte predpise, pa nihče več ne bo delal na črno.
Endimion sporočil: 10.312
[#2821768] 08.03.20 14:20 · odgovor na: 0513ANITO (#2821762)
Odgovori   +    6
A upaš naredit anketo, kjer postaviš preprosto vprašanje:

"Ali delate na črno?" oziroma "Ali utajujete davke?"

Ker bi bil presenečen nad dejstvom kako bogaboječi in postavo spoštujoči državljani smo...
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2821772] 08.03.20 14:32 · odgovor na: Endimion (#2821768)
Odgovori   +    5
[Endimion]
A upaš naredit anketo, kjer postaviš preprosto vprašanje:

"Ali delate na črno?" oziroma "Ali utajujete davke?"

Ker bi bil presenečen nad dejstvom kako bogaboječi in postavo spoštujoči državljani smo...
Saj si prebral rešitev...

Znižajte davke in zrahljajte predpise (tam, kjer ni nobene potrebe po zategovanju in normiranju). Pa bo delo na črno izumrlo samo od sebe.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2821775] 08.03.20 14:38 · odgovor na: (#2821761)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: anon-317028 08.03.2020 14:41
[rename]
> [FIN-311684]
> Kakšen demagoški naslov, ki napeljuje na sklep, da vsak drugi Slovenec dela na črno!!!??? Če je temu tako, pomeni, da vsak drugi štrukljasti učo na črno daje inštrukcije in kasira, sicer, osebno ne poznam prav nobenega.

Obcasno jih (na crno) dela se vec.
Alfa samec Luka Mesec, ki ga je pred nekaj mesecev Šmucova Sonja na televiziji kastrirala, bo v svoji obrnjeni konstrukciji realnosti kmalu začel z napadi na podjetnike, češ da delajo na črno in se jim morajo zvišati davki, seveda, ne zavedajoč se, da tudi Espe Frizerko jezi, če njena frizerka popoldan fuša in ji odžira dohodek.
Endimion sporočil: 10.312
[#2821781] 08.03.20 14:48 · odgovor na: (#2821773)
Odgovori   +    3
Pazi... seveda rad vsak ceneje skoz pride....

Ampak tega, da pa so sami pripravljeni davek utajit in sami delat na črno, pa živ bog ne bo priznal.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2821784] 08.03.20 15:04 · odgovor na: 0513ANITO (#2821762)
Odgovori   +    8
[0513ANITO]
V Sloveniji prav vsak pozna vsaj enega, ki je Len in doma leži ter koristi Socialne ugodnosti in ne dela nič.
Večin nas pozna več takih.

Naredite nornalne davke in zrahljajte predpise, pa nihče več ne bo delal na črno.
Dolga pot je od točke A do točke B.
V SlO je sistem socialnih transferjev tako zverižen, da pomoje nihče v resnici ne ve kakšno je dejansko stanje.
Država revnih bogatašev in bogatih revežev, vsi pa prijavljeni na sociali :)
Endimion sporočil: 10.312
[#2821789] 08.03.20 15:22 · odgovor na: (#2821782)
Odgovori   +    5
Se strinjam.

Meni je le smešno pri teh "anketah", kjer vsi poznamo nekoga ki ga serje, pa utajuje, pa šmugla... vsi. Samo če se pa se "tebe" sirekt vpraša pa "Neeeee... kje pa.. jest pa use pošten' plačam!"
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2821791] 08.03.20 15:37 · odgovor na: Endimion (#2821768)
Odgovori   +    9
[Endimion]
A upaš naredit anketo, kjer postaviš preprosto vprašanje:

"Ali delate na črno?" oziroma "Ali utajujete davke?"

Ker bi bil presenečen nad dejstvom kako bogaboječi in postavo spoštujoči državljani smo...
true, true. obstaja gostilniska nadgradnja tega fenomena, ko ti model, ki dela na crno, za sankom pizdi cez narod da ne placuje davkov, in je navrh smrtno uzaljen, ce ga vprasas zakaj jih on sam ne placuje. takle mamo.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2821793] 08.03.20 15:44 · odgovor na: anon-204390 (#2821784)
Odgovori   +    10
Od blizu poznam družino, kjer od 4 odraslih moških ne dela nihče, najnstarejši ima kakšnih 12 let manj kot jaz.
Sistem se BO fural naprej, volilci pa to, dokler bo šlo, pol pa ..... Grčija, Argentina.
Pa lahko bomo opazovali Višegrajce kako brzijo mimo in si izmišljali najbolj nemogoče razloge zakaj se NAM !!!??? to dogaja.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2821795] 08.03.20 16:02 · odgovor na: Endimion (#2821789)
Odgovori   +    5
[Endimion]
Se strinjam.

Meni je le smešno pri teh "anketah", kjer vsi poznamo nekoga ki ga serje, pa utajuje, pa šmugla... vsi. Samo če se pa se "tebe" sirekt vpraša pa "Neeeee... kje pa.. jest pa use pošten' plačam!"
V tem je jedro problema, da smo tako fatalno prežeti s korupcijo, da niti več ne ločimo kaj je prav in kaj ne.
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2821800] 08.03.20 16:38 · odgovor na: anon-204390 (#2821795)
Odgovori   +    12
[vickibedi]
> [Endimion]
> Se strinjam.
>
> Meni je le smešno pri teh "anketah", kjer vsi poznamo nekoga ki ga serje, pa utajuje, pa šmugla... vsi. Samo če se pa se "tebe" sirekt vpraša pa "Neeeee... kje pa.. jest pa use pošten' plačam!"

V tem je jedro problema, da smo tako fatalno prežeti s korupcijo, da niti več ne ločimo kaj je prav in kaj ne.
Na moji lestvici je en frušar, bistveno bolje zapisan, kot nekdo, ki je dela zmožen in črpa socialo.

Fušar je precej "davčno nevtralen", ker plača vsaj DDV. Socialni parazit direktno uničuje "narodno substanco".
anon-549334 sporočil: 5
[#2821807] 08.03.20 17:35
Odgovori   +    14
čas vnosa: 08.03.20 15:17
Prispevki za samostojne podjetnike so dosegli 400€ na mesec. Prevod: z letnim prihodkom manj kot pet jurjev* se ne ubadajte z uradno prijavo dejavnosti, ker boste v najboljšem primeru delali popolnoma zastonj, v najslabšem pa na nišanu raznih inšpektoric s fasciklom "Varno fugiranje na višini pol metra" v eni roki in plačilnim nalogom v drugi.

*v resnici se tudi tam nekje do dvajset jurjev na leto raje izoginite kakršnimkoli vpisom v javne evidence, plačujte cca. 70€ za zdravstvo kot brezposelni občan in še vedno cca. 30% dohodka prelijte v proračun skozi "krizni" DDV, trošarine in prisilne dodatke na položnicah.

Peace, ljubav, bok na FURS!
najobj sporočil: 31.920
[#2821814] 08.03.20 17:59 · odgovor na: Endimion (#2821781)
Odgovori   +    2
[Endimion]
Pazi... seveda rad vsak ceneje skoz pride....

Ampak tega, da pa so sami pripravljeni davek utajit in sami delat na črno, pa živ bog ne bo priznal.
... čuj, jaz bi priznal, pa ne vem, če se pomoč prijatelju pri trgatvi šteje za delo na črno ... khmm, ali pa drugič na koncu dneva lepo pridem jest in pit, seveda če bo prijatelj še vedno prijatelj in mi bo v svoji zidanici na črno postregel s hrano in pijačo ...

P.S.: če (ko) bodo zaradi koronavirusa zaprli šole in vrtce, bo za obiske starih staršev, prijateljev in znancev pri nas zmanjkalo inšpektorjev, čeprav noben od njih ne bo bolan ...
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2821827] 08.03.20 18:31 · odgovor na: 0513ANITO (#2821800)
Odgovori   +    2
[0513ANITO]
> [vickibedi]
> > [Endimion]
> > Se strinjam.
> >
> > Meni je le smešno pri teh "anketah", kjer vsi poznamo nekoga ki ga serje, pa utajuje, pa šmugla... vsi. Samo če se pa se "tebe" sirekt vpraša pa "Neeeee... kje pa.. jest pa use pošten' plačam!"
>
> V tem je jedro problema, da smo tako fatalno prežeti s korupcijo, da niti več ne ločimo kaj je prav in kaj ne.

Na moji lestvici je en frušar, bistveno bolje zapisan, kot nekdo, ki je dela zmožen in črpa socialo.

Fušar je precej "davčno nevtralen", ker plača vsaj DDV. Socialni parazit direktno uničuje "narodno substanco".
Kaj pa ko fušar črpa tudi socialo (tako kot je v navadi) ?
anon-20353 sporočil: 1.085
[#2821831] 08.03.20 18:41
Odgovori   +    8
Priznam, vsakič sem še dodatno vesel, ker bo kak evro manj za financiranje kvazi umetnikov s kvazi imenom Janez Janša, pa kake pasje dojilje, pa raznih protestirajočih direktorjev zavodov in ostale tovrstne zajedalske gnusobe in povampirjenih zajedalcev. Take pa res sovražim. Pa protestirajte še proti meni, vas bom še bolj sovražil.
Endimion sporočil: 10.312
[#2821835] 08.03.20 19:02 · odgovor na: anon-186196 (#2821791)
Odgovori   +    11
Obstaja malce bolj komična nadgradnja.

Se spomniš Bob Geldof-a Live Aid? No na odru je prosil svetovne bogataše, naj že plačujejo davke da bo za lačne črnčke in podobno... pa terjal od držav da naj spulijo ta denar bogatim prascem..

No nekaj mesecev za dogodkom so britanski đurnalisti prišli do podatka, da ma Bobby svoje premoženje že lep čas sparkiran v... Gibraltarju, ker mu domače davčne stopnje na Otoku niso dišale...
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2821836] 08.03.20 19:02 · odgovor na: PyotrNovak (#2821793)
Odgovori   +    2
[PyotrNovak]
Od blizu poznam družino, kjer od 4 odraslih moških ne dela nihče, najnstarejši ima kakšnih 12 let manj kot jaz.
Sistem se BO fural naprej, volilci pa to, dokler bo šlo, pol pa ..... Grčija, Argentina.
Pa lahko bomo opazovali Višegrajce kako brzijo mimo in si izmišljali najbolj nemogoče razloge zakaj se NAM !!!??? to dogaja.
Ne dela nihče!?? ali delajo na črno!?

TO je RAZLIKA!
FjodorKirilovic sporočil: 975
[#2821838] 08.03.20 19:04 · odgovor na: anon-186196 (#2821791)
Odgovori   +    8
[mrkolice]
true, true. obstaja gostilniska nadgradnja tega fenomena, ko ti model, ki dela na crno, za sankom pizdi cez narod da ne placuje davkov, in je navrh smrtno uzaljen, ce ga vprasas zakaj jih on sam ne placuje. takle mamo.
Ja, taki obstajajo.
Ali pa nekoliko drugačen primer, ki ga poznam:
- žena dela v državni upravi,
- mož dela izključno na črno že 10 let, ker mu tako najbolj ustreza (inštrukcije srednješolcev).

Do tukaj je še vse OK, ampak ne morem ju poslušati, ko začneta razlagati, da bi bilo treba povišati davke za prasce kapitaliste.
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2821843] 08.03.20 19:18 · odgovor na: anon-204390 (#2821827)
Odgovori   +    5
[vickibedi]
> [0513ANITO]
> > [vickibedi]
> > > [Endimion]
> > > Se strinjam.
> > >
> > > Meni je le smešno pri teh "anketah", kjer vsi poznamo nekoga ki ga serje, pa utajuje, pa šmugla... vsi. Samo če se pa se "tebe" sirekt vpraša pa "Neeeee... kje pa.. jest pa use pošten' plačam!"
> >
> > V tem je jedro problema, da smo tako fatalno prežeti s korupcijo, da niti več ne ločimo kaj je prav in kaj ne.
>
> Na moji lestvici je en frušar, bistveno bolje zapisan, kot nekdo, ki je dela zmožen in črpa socialo.
>
> Fušar je precej "davčno nevtralen", ker plača vsaj DDV. Socialni parazit direktno uničuje "narodno substanco".

Kaj pa ko fušar črpa tudi socialo (tako kot je v navadi) ?
Rešiev je lahko sledeča...

Socialna nikomur ne sme dati denarja, če pa že mora biti ta omejen na minimum... Recimo, če je socialna pomoč 400€ (pa je sedaj kolikor vem že več), se izda vavčerje, za hrano, obleko, stanovanje, in nakaže recimo 50€-100€ na račun, ki jih lahko podpiranec porabi po lastni presoji. Ne strinjam se, da se socilno pomočjo kupuje alkohol in cigarete.

Prehrano se lepo rešuje z javnimi kuhinjami, kjer lačni dobi brezplačnen topli obrok. In seveda za sabo pospravi.
anon-180464 sporočil: 4.080
[#2821847] 08.03.20 19:25
Odgovori   +    2
Jaz zdaj ne poznam nikogar več. Zadnji poznanec, ki je pred časom delal na črno, je priložnostno štimal računalnike za eno ministrstvo. Plačevali so ga direktno v kešu na roke.
shevchenko sporočil: 21.898
[#2821863] 08.03.20 19:48
Odgovori   +    2
raje mi razlozite, kako naj delodajalca prisilim, da mi omogoci delo od doma v teh casih. vi pa se v casu prihajajoce panike ukvarjate z delom na crno? resno, koga briga...
FjodorKirilovic sporočil: 975
[#2821895] 08.03.20 20:42 · odgovor na: shevchenko (#2821863)
Odgovori   +    3
[shevchenko]
raje mi razlozite, kako naj delodajalca prisilim, da mi omogoci delo od doma v teh casih. vi pa se v casu prihajajoce panike ukvarjate z delom na crno? resno, koga briga...
Delodajalec čaka na razmah epidemije. Če ti delo od doma omogoči prej, bo imel tele težave:

"Delodajalci, če imate zaposlenega, ki dela od doma, morate to prijaviti Inšpektoratu Republike Slovenije za delo (IRSD). Pred tem morate preveriti, ali je stanovanje vašega zaposlenega varno in primerno za opravljanje dogovorjenega dela. Da bo delavec delo opravljal na domu, pa mora pisati tudi v sklenjeni pogodbi o zaposlitvi. Če ne veste kako skladno z zakonodajo urediti tovrstno delo za svojega zaposlenega pišite našim pravnikom na xxxx.si in povprašajte po ponudbi za individualno svetovanje!"

data.si/blog/2020/02...i-urejeno/
Endimion sporočil: 10.312
[#2821896] 08.03.20 20:43 · odgovor na: 0513ANITO (#2821800)
Odgovori   +    3
Prav pri DDV-u se je ob uvedbi davčnih blagajn pokazalo, da je največ tovrstnih utaj... pri kafičih in frizerajih.

Mislim, da sem bil star 17 let, ko sem fasal kazen, ker pri frizerju nisem računa vzel. Bilo je ravno po uvedbi DDV-a. 15.000 SIT je blo. Kolk je frizerka plačala ne vem. jaz računa res nisem vzel, ona mi pa ga ni niti ponudila. tako da sva najebala oba.

Kontra primer sem pa imel, ko sem šel k enemu v center uokvirit eno veliko sliko, ki sem jo bil privlekel iz neke vukojebine v Afriki... cca 1,7x 0,8m velika reč. zberem okvir, on to uokviri... pol pa nekaj kao računa na en piltek.. pa zine "270€, bova mal zaokrožla a ne?", odprem tošl, namečem onih 270 flik na mizo, in z mrtvo hladnim glasom: "Račun prosim". najprej sem mislil da bo starega kap.. "A aaaa aaa aaa a račun bi? Bom koj napisal..." pol pa je blagajna pela... Se je pač nategnil vnaprej, če mi je že dal za onih 20% popusta zarad ddv.

IN prav pri kafanah vestno račun jemljem. Mal zaradi zgoraj opisane izkušnje, malo pa, ker v bistvu ni zarad tega, ker je oštir nekaj utajil, zame nič ceneje. Pir bo v lokalnem napajalniku 2.5€, pa a bo on meni to po JUSU kasiral al pa ne.

Davki na državni ravni se pač pobirajo. Povsod se. A razporejanje tega denarja pa je potem na ravni slehernika precej.. imaginarno. Za jožeta ki popravlja Renaulte (Halo Nemirni), je docela nesmiselno da regresiramo vrtce, pa avtobusne prevoze.. Pa čeprav so njegovi otroc lih tako to koristili... Preveč oddaljen horizont ima to.

Mogoče bi nekaj rečili s tem da dohodnino, in ddpo v celoti kasirajo... občine... furs naj jih pobira.. in jih potem prenakaže domicilu Jožeta ali pa Firma d.d. Skrba za vse ceste z izjemo AC križa in hitrih cest (to naj prevzame kar DARS) prestavit v lastništvo in upravljanje občinam. Plače za OŠ učitelje in vzgojiteljice v vrtcu? Zmente se z županom. plače v ZDR domu, ali ambulanti? Evo vam župana, in občinski svet. Regresiranje avtobusa in vlaka in pizde mile materne? Evo vam župana. Ni gradbenega dovoljenja? Pička ti materna Polde župan, kaj kurac delaš z mojim denarjem. Ni mogoče postavit nove delavnice, ker na občini sprejemajo OPN že žblj mesecev? NI blema, se selimo v sosednjo. Ko plaz zasuje cesto... jejhata, saj zdaj pa imate denar matere vam... Evo lokalne samouprave, kot bi morala bit.

Ker je vsaka občina danes že praktično to, kar je bila včas krajevna skupnost (moja četrna skupnost Bežigrad je po številu prebivalcev velika kot MO Novo Mesto!, oziroma za 100 Hodošev, oziroma večja kot 29 najmanjših občiun skupaj!) bi se hitro prešteli kje se ta, ta prava sorta lokalne samouprave zmore izvajati. Ker bi bili rezultati te porabe bistveno bolj oprijemljivi. Prebivalci pa bi imeli bližji cilj tako za veselje, če bi delovalo, kot tudi za jezo, če ne bi.

A veš da nihče ne bo za to?

Razen jankoviča. MOL je imela v letu 2018 za 147 milijonov priliva iz naslova dohodnin in 5 mio transferjev iz proračuna. mesto, s 150.000 zaposlenimi osebami. Če je povprečna plača zaposlenega meščana Ljubljane 1700€ brutto, IN IMA VSAK ENEGA DRUŽINSKEGA ČLANA (pa veš da temu ni tako), bi to na letni ravni zneslo 259 milijonov. Iz naslova DDPO Petrola bi jih kapnilo še 30.. Pol mamo Danfos (2 mio), Še firma kjer ja delam bi lani odbašila 1.5 mio.. Po mojih ocenah, bi se proračun MOL napihnil za vsaj 120 milijonov. Oziroma, če obrnem poanto, pri obstoječi strukturi prihodkov, bi si ljubljančani lahko privoščili utajit okoli 40% prihodkov, pa se za onega na Rotovžu nič ne spremeni.

Al pa... dajmo pobirat ddv al pa del ddv-a na račun kje je sedež kupca. pa damo občinam. Spet ga nafukajo kraji z majhno potrošnjo. Docela rešljivo, ker imamo davčne blagajne, kjer je predpogoj znana lokacija blagajne. Potujoči prodajalci pa to pač milom ili silom nakažejo kar v proračun (Tega ni v nekih silnih milijonih). za nakazila se pa tako ve kam so šla oziroma od kod so prišla.

Pogoj, ki bi bil pa postavljen je, da morajo potem lokalne skupnosti prevzet vse tiste storitve, ki jih država ne bo več zagotavljala, ker je pobrana sredstva predala lokalnim skupnostim.

Zgodilo bi se to, da bi mele denimo Ljubljana, pa Novo mesto, pa Cerklje, pa Trzin, morda tudi Celje, in Kranj... pa še kaka občina.. denarja ko dreka, ostalih 170 občin pa bi bankrotiralo v roku šest mesecev! In nekdo bi imel granitne kocke v parlamentu.

Bi pa ta eksperiment (ki se na mojo žalost ne bo zgodil, pa ne zaradi tega, ker sem ljubljančan) zelo lepo pokazal kdo zdaj plava nag. da najbolj o požrtnosti "ljubljanskih prascev" pizdijo oni, ki z lastnimi dohodki znotraj skupnosti niti blizu ne ustvarijo toliko, da bi se to organizirano skupnost sploh lahko šli.

Ker pri pobiranju davkov dejansko gre za to. Za financiranje skupnega. nekaj na državni ravni, nekaj na lokalni ravni. nekaj pa porine prebivalcem kar direkt... in pri tem ne gleda od kod kdo je. IN kot tu, za pričujočim šankom poslušam je zgodba taka.. da so davki previsoki. Ampak sej, če bi od tega kej blo, bi jih pa plačali.

ZDaj čist ta desni so za brezdavčno državo, čist ta levi pa za full-davčno državo. Jaz pa pravim, da se pejmo to nekje vmes. Probajmo. Ne čisto every man for himself, ampak each community for itself. Učinek pobranih davkov bi bil viden na lokalni ravni, kar je bližje sleherniku, občine bi prosto razpolagale s pobranimi davščinami in zagotavljale storitve svojim občanom/meščanom, obenem pa imajo davkoplačevalci večjo in hitrejšo kontrolo.

Samo veš česa se bojim.... Pod premiso, da bi res vsaka skupnost zagotavljala vse storitve, in zato sama zagotavljala tudi sredstva, bi se zgodilo to da bi mamka v Čušperku dobila položnico za NUSZ tako, kot da ma vilo na Bel Air-u, jaz v Ljubljani ga pa plačal ne bi, ker bi moja občina že z dohodnino pobrala zadosti da lahko obstoji sama od sebe.
anon-518732 sporočil: 934
[#2821897] 08.03.20 20:54 · odgovor na: Endimion (#2821896)
Odgovori   +    2
kje spiš, da te ne ukradejo?
obtnikom ni noben problem napisat račun tistim par težakom in jih zaradi tega nič ne boli glava.
pač tisti tip, ki ti je delal okvir za sliko mora tudi konec meseca prikazat nekaj prometa in to so pač taki težaki z računi kot si bil ti - jasno imajo pa še raje take, ki v naprej povejo, taki dobijo pa za povrh še 22% višjo ceno.
če ne, mora par računov kar tako zaradi lepšega naštancat, da ima mir pred davkarijo, na nek način mu narediš celo uslugo ko zahtevaš račun.
jasno če bi vsi zahtevali račun bi bilo drugače (vse bi bilo še dražje in Štruklji bi imeli še višje plače), ampak na srečo nas je večina normalnih.
Endimion sporočil: 10.312
[#2821900] 08.03.20 21:10 · odgovor na: 0513ANITO (#2821772)
Odgovori   +    2
[0513ANITO]
> [Endimion]
> A upaš naredit anketo, kjer postaviš preprosto vprašanje:
>
> "Ali delate na črno?" oziroma "Ali utajujete davke?"
>
> Ker bi bil presenečen nad dejstvom kako bogaboječi in postavo spoštujoči državljani smo...

Saj si prebral rešitev...

Znižajte davke in zrahljajte predpise (tam, kjer ni nobene potrebe po zategovanju in normiranju). Pa bo delo na črno izumrlo samo od sebe.
Veš.... kok jaz poznam zgodovino... smo mi to ljubezen do normiranja prinesli že iz Avstro-ogrske... Komunisti so imeli do tega bolj pragmatičen odnos.. Tisto tozdiranje je bla bl ko ne neka kozmetika.. od osamosvojitve sem, pa je prenosrmiranost marsikje posledica tega, da se najde nek Polde, ki bo tulil, da mora nekje nekaj uredit država, da se njemu godi krivica pa fpičkumaterfseskup. in država sprejme predpis. Ki gre čez pol leta na jetra Lojzetu... ki opet galami... in se sprejme predpis B ki spreminja predpis A (Oni od Poldeta), a ne v celoti. DOpolnijo se členi, ki na vodi tiščijo Lojzeta. Čez kako leto se možje čohajo po glavi, ker stojita tam zunaj Lojze in Polde, se držita za roko, in vpijeta da je pa vse skup za en kurc. IN napišejo Predpis C... ki spreminja mal A, mal pa B... In potem morajo sprejet še predpis D o IZVAJANJU Predpisa C. Na koncu imamo za eno stvar 4 predpise, od katerih se trije ukvarjajo z materijo, en pa z izvajanjem vseh ostalih treh. Ker smo ja pravna država. V dobrem starem cajtu Komunizma, bi šel Lojze na Povšetovo, Polde pa na Dob (Ker je dvakrat pizdil).

Drug primer, ki ti ga zaupam, pa poznam iz druge roke. Moja v.d. žene je javnosektorašica. Dela kot pravnica na nekem ministrstvu (Ni važno katerem). EU sprejme uredbo, in da članicam toliko in toliko časa, da jo uzakonijo. Naša mi je povedala za primer, ko so šli, in dejansko prevedli zakon, ki ga je za to uredbo uporabila... Avstrija. Seveda so ga spremenili v toliko, da je ustrezal Ustavi in vsem ostalim čitabam, ampak vsebinsko pa identičen z enakimi vsebinskimi členi. Avstrijci so ga sprejeli prej, pa jim ga je EU požegnala. dve leti kasneje je Slovenija fasala kazen, ker naš, od avstrijcev preplonkan, zakon NI bil v skladu z uredbo EU.

IN tretji, ki pa je docela na rovaš naših birokratov... Moa je vprašala Državno odvetništvo za mnenje okoli 2 členov neke kupoprdajne pogodbe za neko nepremičnino, ki jo je skupaj kupovalo več ministrstev. 2 člena, skupaj 20 stavkov. Odgovor (brala ga je doma zleknjena na kavču) je imel 17 strani, notri pa... se ne zajebavam "V kolikor je kupoprodajna pogodba sklenjena na osnovi 5 odstavka 345 člena Zakona o soupabi pasjih iztrebkov, potem se ga lahko tolmači po 3 alineji 6 odstavka 52 člena Zakona o neuporabi pasjih iztrebkov, pri čemer poudarjamo, da gre lahko tudi za uporabo 1 odstavka 8 člena Zakona o Prepovedi uporabe pasjih iztrebkov"... Sm prišel z balkona po eni fajfi, mi je dala cel šop papirja v roke "Mam original v službi, fukni v peč. 25 let delam v pravu, ampak tega ne razumem". In je problem, ko nek zakon ali pa predpis pride v DZ... Ga niti ne razumejo. Preprosto, če je od koalicije bo sprejet, če je od opozicije bo zavrnjen. Razen zakon o poslanskih dodatkih. Ta bi lahko bil na 3698 členih, a če bo v enem pisalo da jim kaj ekstra pripada, so takoj avtmatsko in plebiscitarno vsi za.
0513ANITO sporočil: 10.825
[#2821901] 08.03.20 21:12 · odgovor na: Endimion (#2821896)
Odgovori   +    2
[Endimion]
Prav pri DDV-u se je ob uvedbi davčnih blagajn pokazalo, da je največ tovrstnih utaj... pri kafičih in frizerajih.

Mislim, da sem bil star 17 let, ko sem fasal kazen, ker pri frizerju nisem računa vzel. Bilo je ravno po uvedbi DDV-a. 15.000 SIT je blo. Kolk je frizerka plačala ne vem. jaz računa res nisem vzel, ona mi pa ga ni niti ponudila. tako da sva najebala oba.

Kontra primer sem pa imel, ko sem šel k enemu v center uokvirit eno veliko sliko, ki sem jo bil privlekel iz neke vukojebine v Afriki... cca 1,7x 0,8m velika reč. zberem okvir, on to uokviri... pol pa nekaj kao računa na en piltek.. pa zine "270€, bova mal zaokrožla a ne?", odprem tošl, namečem onih 270 flik na mizo, in z mrtvo hladnim glasom: "Račun prosim". najprej sem mislil da bo starega kap.. "A aaaa aaa aaa a račun bi? Bom koj napisal..." pol pa je blagajna pela... Se je pač nategnil vnaprej, če mi je že dal za onih 20% popusta zarad ddv.

IN prav pri kafanah vestno račun jemljem. Mal zaradi zgoraj opisane izkušnje, malo pa, ker v bistvu ni zarad tega, ker je oštir nekaj utajil, zame nič ceneje. Pir bo v lokalnem napajalniku 2.5€, pa a bo on meni to po JUSU kasiral al pa ne.

Davki na državni ravni se pač pobirajo. Povsod se. A razporejanje tega denarja pa je potem na ravni slehernika precej.. imaginarno. Za jožeta ki popravlja Renaulte (Halo Nemirni), je docela nesmiselno da regresiramo vrtce, pa avtobusne prevoze.. Pa čeprav so njegovi otroc lih tako to koristili... Preveč oddaljen horizont ima to.

Mogoče bi nekaj rečili s tem da dohodnino, in ddpo v celoti kasirajo... občine... furs naj jih pobira.. in jih potem prenakaže domicilu Jožeta ali pa Firma d.d. Skrba za vse ceste z izjemo AC križa in hitrih cest (to naj prevzame kar DARS) prestavit v lastništvo in upravljanje občinam. Plače za OŠ učitelje in vzgojiteljice v vrtcu? Zmente se z županom. plače v ZDR domu, ali ambulanti? Evo vam župana, in občinski svet. Regresiranje avtobusa in vlaka in pizde mile materne? Evo vam župana. Ni gradbenega dovoljenja? Pička ti materna Polde župan, kaj kurac delaš z mojim denarjem. Ni mogoče postavit nove delavnice, ker na občini sprejemajo OPN že žblj mesecev? NI blema, se selimo v sosednjo. Ko plaz zasuje cesto... jejhata, saj zdaj pa imate denar matere vam... Evo lokalne samouprave, kot bi morala bit.

Ker je vsaka občina danes že praktično to, kar je bila včas krajevna skupnost (moja četrna skupnost Bežigrad je po številu prebivalcev velika kot MO Novo Mesto!, oziroma za 100 Hodošev, oziroma večja kot 29 najmanjših občiun skupaj!) bi se hitro prešteli kje se ta, ta prava sorta lokalne samouprave zmore izvajati. Ker bi bili rezultati te porabe bistveno bolj oprijemljivi. Prebivalci pa bi imeli bližji cilj tako za veselje, če bi delovalo, kot tudi za jezo, če ne bi.

A veš da nihče ne bo za to?

Razen jankoviča. MOL je imela v letu 2018 za 147 milijonov priliva iz naslova dohodnin in 5 mio transferjev iz proračuna. mesto, s 150.000 zaposlenimi osebami. Če je povprečna plača zaposlenega meščana Ljubljane 1700€ brutto, IN IMA VSAK ENEGA DRUŽINSKEGA ČLANA (pa veš da temu ni tako), bi to na letni ravni zneslo 259 milijonov. Iz naslova DDPO Petrola bi jih kapnilo še 30.. Pol mamo Danfos (2 mio), Še firma kjer ja delam bi lani odbašila 1.5 mio.. Po mojih ocenah, bi se proračun MOL napihnil za vsaj 120 milijonov. Oziroma, če obrnem poanto, pri obstoječi strukturi prihodkov, bi si ljubljančani lahko privoščili utajit okoli 40% prihodkov, pa se za onega na Rotovžu nič ne spremeni.

Al pa... dajmo pobirat ddv al pa del ddv-a na račun kje je sedež kupca. pa damo občinam. Spet ga nafukajo kraji z majhno potrošnjo. Docela rešljivo, ker imamo davčne blagajne, kjer je predpogoj znana lokacija blagajne. Potujoči prodajalci pa to pač milom ili silom nakažejo kar v proračun (Tega ni v nekih silnih milijonih). za nakazila se pa tako ve kam so šla oziroma od kod so prišla.

Pogoj, ki bi bil pa postavljen je, da morajo potem lokalne skupnosti prevzet vse tiste storitve, ki jih država ne bo več zagotavljala, ker je pobrana sredstva predala lokalnim skupnostim.

Zgodilo bi se to, da bi mele denimo Ljubljana, pa Novo mesto, pa Cerklje, pa Trzin, morda tudi Celje, in Kranj... pa še kaka občina.. denarja ko dreka, ostalih 170 občin pa bi bankrotiralo v roku šest mesecev! In nekdo bi imel granitne kocke v parlamentu.

Bi pa ta eksperiment (ki se na mojo žalost ne bo zgodil, pa ne zaradi tega, ker sem ljubljančan) zelo lepo pokazal kdo zdaj plava nag. da najbolj o požrtnosti "ljubljanskih prascev" pizdijo oni, ki z lastnimi dohodki znotraj skupnosti niti blizu ne ustvarijo toliko, da bi se to organizirano skupnost sploh lahko šli.

Ker pri pobiranju davkov dejansko gre za to. Za financiranje skupnega. nekaj na državni ravni, nekaj na lokalni ravni. nekaj pa porine prebivalcem kar direkt... in pri tem ne gleda od kod kdo je. IN kot tu, za pričujočim šankom poslušam je zgodba taka.. da so davki previsoki. Ampak sej, če bi od tega kej blo, bi jih pa plačali.

ZDaj čist ta desni so za brezdavčno državo, čist ta levi pa za full-davčno državo. Jaz pa pravim, da se pejmo to nekje vmes. Probajmo. Ne čisto every man for himself, ampak each community for itself. Učinek pobranih davkov bi bil viden na lokalni ravni, kar je bližje sleherniku, občine bi prosto razpolagale s pobranimi davščinami in zagotavljale storitve svojim občanom/meščanom, obenem pa imajo davkoplačevalci večjo in hitrejšo kontrolo.

Samo veš česa se bojim.... Pod premiso, da bi res vsaka skupnost zagotavljala vse storitve, in zato sama zagotavljala tudi sredstva, bi se zgodilo to da bi mamka v Čušperku dobila položnico za NUSZ tako, kot da ma vilo na Bel Air-u, jaz v Ljubljani ga pa plačal ne bi, ker bi moja občina že z dohodnino pobrala zadosti da lahko obstoji sama od sebe.
Kaj je hotel pesnik s tem povedat????

Sem morda kje napisal, da podpiram utajo davkov?

Napisal sem samo, da je ma moji vrednostni lestvici fušar pred socialcem
Endimion sporočil: 10.312
[#2821902] 08.03.20 21:13 · odgovor na: anon-518732 (#2821897)
Odgovori   +    0
se strinjam.

Ampak tak nima nobene pravice pizdit da ga davki jebejo, če jih ne plačuje. Če ne plačaš, ne moreš reči, da te je koštalo, mar ne?
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2821903] 08.03.20 21:16 · odgovor na: Endimion (#2821835)
Odgovori   +    2
ja, to. janusovo lice. pridigas eno, delas glih obratno.

stari dobri nauk: ne poslusat kaj pridigar gobca, raje glej kaj dela.

tako gre to.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2821906] 08.03.20 21:25 · odgovor na: anon-333107 (#2821836)
Odgovori   +    0
N E D E L A nihče. Cela familja na sociali, pa vrhunski simulanti za zdravje.
Seveda vsi kadijo kot kitajska tovarna in potem kašljajo kot da imajo 10 koron.

Strani: 1 2