Strani: 1

crt sporočil: 27.194
[#2739258] 25.10.18 07:49
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: crt 25.10.2018 08:04
stvar je aktualna zato, ker tole je sicer grdo, ampak drugod po svetu je pa ze en cas grdo

assets.bwbx.io/image...800x-1.png

ce bo ameriski trg nasel noge, bo se dodatno profitiral kot zadnji stojeci in s tem pribezalisce od drugod, ce pa nastane filing, da pisi kuci propalo, potem... pisi kuci propalo :)

(podobna zgodba za dolar)

posebne okoliscine: smo 2 tedna pred volitvami (6.11.) in trump je sam dolocil stanje borze kot eno od meril, kako dolgega ima.
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2739261] 25.10.18 08:05 · odgovor na: crt (#2739258)
Odgovori   +    0
kaj mislis, kako oz. kdaj bo fed spremenil kurz glede om? najprej bo najbrz sledil blame game med potusom in fedom, kar lahko malce zaustavi gangreno, si pa predstadstavljam, da ze imajo na mizi tudi obrat za 180 stopinj.
pobalin sporočil: 14.456
[#2739262] 25.10.18 08:07
Odgovori   +    1
Sem pogledal, če je bilo zadnja dva dni kaj rejvnjeno o glifosatski sodbi in njenem vplivu na delnice Bayerja (ker Nemčija nam veliko bližja od ZDA in ker glifosat proizvodnja tudi v Moji Deželi), pa sem našel nič. Zato tukaj tole:
A US judge has denied Monsanto a new trial after finding the agrochemical company liable for its cancer-causing product. The verdict dragged down shares in Monsanto's German parent, Bayer.
The verdict dragged down shares in Monsanto's German parent, Bayer. The stock plunged more than 10 percent on the Frankfurt Stock Exchange on Tuesday.
www.dw.com/en/monsan...a-45993059
Der deutsche Aktienmarkt hat am Dienstag einen erneuten Kursrutsch erlitten. Die globalen politischen Unruheherde und ein Kurseinbruch bei der Bayer-Aktie gaben beim deutschen Leitindex die Richtung nach unten vor. Der Dax sackte um 2,17 Prozent auf 11.274,28 Punkte ab, den tiefsten Stand seit fast zwei Jahren. Als Mühlstein erwies sich jedoch auch die Bayer -Aktie: Mit einem Kurseinbruch um fast zehn Prozent zog das Schwergewicht im Dax diesen noch tiefer nach unten.
www.focus.de/finanze...88654.html
crt sporočil: 27.194
[#2739263] 25.10.18 08:10 · odgovor na: pobalin (#2739262)
Odgovori   +    1
najprej je zadeva sla v ponovno sojenje in so delnice krepko zrasle - le nekaj dni kasneje je sledila nova sodba, ki je sicer bistveno zmanjsala prisojeno odskodnino, vendar je pritrdila tozniku, da je glifosat kriv za njegovo bolezen, in s tem pustila odprta vrata za nadaljne tozbe.

kako zgleda, ko se zacnejo ameriska sodisca iti poleg direktne odskodnine tudi recimo temu vzgojne kazni (punitive damages), si poglej na primeru philip morrisovih mislim da 28 mrd? pred (zdaj ze kar nekaj) leti.
crt sporočil: 27.194
[#2739265] 25.10.18 08:18 · odgovor na: anon-186196 (#2739261)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: crt 25.10.2018 08:38
[mrkolice]
kaj mislis, kako oz. kdaj bo fed spremenil kurz glede om? najprej bo najbrz sledil blame game med potusom in fedom, kar lahko malce zaustavi gangreno, si pa predstadstavljam, da ze imajo na mizi tudi obrat za 180 stopinj.
podobno tudi jaz razmisljam, vendar to ni dovolj dobro, da bi ti znal odgovoriti za timing ali cifro.

torej,

- to dvigovanje je v bistvu predvsem plezanje na vrh tobogana, da se bo dalo potem v casu akutne pizdarije najprej po redni poti spustiti dol, preden je treba poseci po ekstra manevrih

- dvigovanje je naravno politicno omejeno s tem, da je trump a) nepremicninar in b) razglasil stanje trga za svoj benchmark (in ga temu primerno pumpa s horuk davcnimi posegi ne glede na njihovo makro vprasljivost)

- volitve so neposredno blizu

- ce se izidejo za trumpa slabo, izbruhne stala na vec nacinov, ker se predsednik in kongres razlicnih pasem ne bosta nevtralizirala med sabo (kar se je v preteklosti rado zgodilo in je dobro za trg, ker lahko v miru fura svoje), temvec v tej postavi kvecjemu tekmovala v tem, kdo lahko bolj eskalira partizane in domobrance; plus bo fed razglasen za deep state, izdajalca in sovraznika (nevermind da je trump sam postavil guvernerja, so mu ga pac podtaknili, sam proti vsem etc)

- ce se izidejo za trumpa dobro, je akutna stala izognjena, vendar hkrati povecana masa za odnest pokrov v prihodnje, tako makroekonomsko kot politicno

v vsakem primeru fejst vlece na "ancient chinese curse - may you live in interesting times".

mene predvsem jebe to, da gremo zdaj v obdobje mirovanja rastlin in ne bo necesa, kar bi me avtomaticno bolj pritegnilo, tako da bo tezje dat mir, kar bi sicer racionalno bilo zelo ok.

p: 50% cash, 50% usd + 50% eur ... skratka vseglihar (what else is new)
pobalin sporočil: 14.456
[#2739266] 25.10.18 08:22 · odgovor na: crt (#2739263)
Odgovori   +    0
[crt]
najprej je zadeva sla v ponovno sojenje in so delnice krepko zrasle - le nekaj dni kasneje je sledila nova sodba, ki je sicer bistveno zmanjsala prisojeno odskodnino, vendar je pritrdila tozniku, da je glifosat kriv za njegovo bolezen, in s tem pustila odprta vrata za nadaljne tozbe.
Morda bi bilo fino, če bi Finance zgoraj napisano prodajale kot novice, ne pa šenkavale na forumu. Sicer je v danem kontekstu brezpredmetno, ampak bom vseeno retorično vprašal, zakaj bi bila zgodba Bayer-Monsanto-glifosat za deželni poslovni tabloid minorna v primerjavi z vsakim kolcanjem v Fremontu in tvitom genialnega twita.
kako zgleda, ko se zacnejo ameriska sodisca iti poleg direktne odskodnine tudi recimo temu vzgojne kazni (punitive damages), si poglej na primeru philip morrisovih mislim da 28 mrd? pred (zdaj ze kar nekaj) leti.
Zato pa ti tički vedno bolj operirajo v manj razvitih in (tobačno-higiensko) veliko bolj sproščenih delih sveta. Doma pa kažejo svoje bleščeče Mission Minnow perje.
crt sporočil: 27.194
[#2739268] 25.10.18 08:23 · odgovor na: pobalin (#2739266)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 25.10.2018 08:30
[pobalin]
Morda bi bilo fino, če bi Finance zgoraj napisano prodajale kot novice, ne pa šenkavale na forumu. Sicer je v danem kontekstu brezpredmetno, ampak bom vseeno retorično vprašal, zakaj bi bila zgodba Bayer-Monsanto-glifosat za deželni poslovni tabloid minorna v primerjavi z vsakim kolcanjem v Fremontu in tvitom genialnega twita.
to je tudi moje retoricno vprasanje, lahko kar ponudim tudi retoricno-topoloski odgovor: you can't have everything, where would you put it :)

sicer grejo stvari tako:

- neko dogajanje, ce je opazeno, gre najprej v live
- to se ** na mojo veliko zalost in zgrazanje ** ponavadi zgodi sele takrat, ko o tem poroca sta (ki je notoricno pocasna in tudi vsebinsko ne ravno top source)
- live je torej izrecno zastavljen kot minimal effort - za prvo silo zadeva
- nakar gre zadeva naprej v obdelavo za clanek - ali pa tudi ne
- to "ali pa tudi ne" je stvar mnogih aspektov, med drugim tudi tega, kaj je drugega za pocet, ker je popolnoma jasno (glej zvezdice zgoraj), da je publiki kot celoti kljub stalnim medklicem o kvalitetni vsebini predvsem veliko do skandalozno - nasivasi - ljudskih tem

moja skavtska dobra dela z razsirjanjem in popravljanjem povedanega so pri tem predvsem stvar tega, da imam precej tehnicnega dela, kar pomeni a) da sem za masino in ne z rastlinami, zivalmi in biciklom (spet glej zvezdice zgoraj) in b) da vmes za ohranjanje sanity gledam dogajanje naokoli in sem na tekocem, pa lahko kaj pripomnim.
r-fin sporočil: 326
[#2739272] 25.10.18 08:31
Odgovori   +    0
Ja, pa sj enkrat mora tudi malo v drugo smer?!
Za ameriške delnice kjer je dividendna donosnost pod 2%, bi rekel da razumljivo, a ne? Malo predaha, mora biti ne glede na to kaj Trump jamra.
Ni pa mogoče tega pojasnjevati pri Slo delnicah, ki nosijo stabilne dividende od 5% in navzgor. Kam bi pa dali denar?, v +30% => evo kripto priložnosti. :)
anon-476752 sporočil: 484
[#2739273] 25.10.18 08:37 · odgovor na: r-fin (#2739272)
Odgovori   +    1
Dividende pa nosijo državne firme, ki jih država izčrpava. Ko bo sranje se bo to poznalo.
anon-292686 sporočil: 763
[#2739293] 25.10.18 09:53
Odgovori   +    0
Gregory Mannarino: 'We Are Going Back to a Two-tier Society' (@ Greg Hunter, USAWatchDog)

www.youtube.com/watc...IuCq66FV84
crt sporočil: 27.194
[#2739314] 25.10.18 10:58 · odgovor na: crt (#2739265)
Odgovori   +    1
se ena na temo feda :)
twitter.com/ChellisN...1390203904
anon-358556 sporočil: 129
[#2739322] 25.10.18 11:42 · odgovor na: anon-186196 (#2739261)
Odgovori   +    2
[mrkolice]
kaj mislis, kako oz. kdaj bo fed spremenil kurz glede om? najprej bo najbrz sledil blame game med potusom in fedom, kar lahko malce zaustavi gangreno, si pa predstadstavljam, da ze imajo na mizi tudi obrat za 180 stopinj.
Kam bo obrnila EU?

Mi smo na nuli, na severnem polu, kamor koli se obrnemo, gremo proti jugu.
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2739463] 25.10.18 21:36 · odgovor na: crt (#2739265)
Odgovori   +    0
[crt]
> [mrkolice]
> kaj mislis, kako oz. kdaj bo fed spremenil kurz glede om? najprej bo najbrz sledil blame game med potusom in fedom, kar lahko malce zaustavi gangreno, si pa predstadstavljam, da ze imajo na mizi tudi obrat za 180 stopinj.

podobno tudi jaz razmisljam, vendar to ni dovolj dobro, da bi ti znal odgovoriti za timing ali cifro.

torej,

- to dvigovanje je v bistvu predvsem plezanje na vrh tobogana, da se bo dalo potem v casu akutne pizdarije najprej po redni poti spustiti dol, preden je treba poseci po ekstra manevrih

- dvigovanje je naravno politicno omejeno s tem, da je trump a) nepremicninar in b) razglasil stanje trga za svoj benchmark (in ga temu primerno pumpa s horuk davcnimi posegi ne glede na njihovo makro vprasljivost)

- volitve so neposredno blizu

- ce se izidejo za trumpa slabo, izbruhne stala na vec nacinov, ker se predsednik in kongres razlicnih pasem ne bosta nevtralizirala med sabo (kar se je v preteklosti rado zgodilo in je dobro za trg, ker lahko v miru fura svoje), temvec v tej postavi kvecjemu tekmovala v tem, kdo lahko bolj eskalira partizane in domobrance; plus bo fed razglasen za deep state, izdajalca in sovraznika (nevermind da je trump sam postavil guvernerja, so mu ga pac podtaknili, sam proti vsem etc)

- ce se izidejo za trumpa dobro, je akutna stala izognjena, vendar hkrati povecana masa za odnest pokrov v prihodnje, tako makroekonomsko kot politicno

v vsakem primeru fejst vlece na "ancient chinese curse - may you live in interesting times".

mene predvsem jebe to, da gremo zdaj v obdobje mirovanja rastlin in ne bo necesa, kar bi me avtomaticno bolj pritegnilo, tako da bo tezje dat mir, kar bi sicer racionalno bilo zelo ok.

p: 50% cash, 50% usd + 50% eur ... skratka vseglihar (what else is new)

ja, ta tvoja je kjut ziheraska, imas licenco za cohanje po cojones. tu 50% eur, 50% zlato. vse ostalo sem zaprl oz. pretvoril. malce me skrbi, da niso vsa jajca v isti kosari, zato dnevno oprezam. cakam se tajming za frisne vhode za short tsla in wti futs in usdrub + long xag, ampak bolj za drobiz. sploh ni trivialno tega igrat, kar trenutno dogaja, ziv krist ne ve.

imho je fed ogromno stavil na tempo om. om so jim skalpel, s katerim se bo operiralo. fed je z zadnjimi zvisanji resda apgrejdal operacijsko mizo in set skalpelcicev (tobogan), kar pa je pri tako sick valuacijah lahko dvorezen mec, komot izpade kot da bi medveda bremzali s sejanjem risalnih zebljickov po hosti. zivi bili pa videli.
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2739469] 25.10.18 22:05
Odgovori   +    0
trotl poenostavljeno. dvoje poti vodi do bolecine:

1. pocasna pot, ko fed znizuje om. ta trasa vkljucuje se vec dolga in zrtvovanje usd.
2. hitra pot, ko fed vztraja pri zvisevanju om. klasicna sok terapija.

kakorkoli, v vsakem primeru bo fejst bolelo.
crt sporočil: 27.194
[#2739470] 25.10.18 22:14 · odgovor na: anon-186196 (#2739463)
Odgovori   +    1
[mrkolice]
imho je fed ogromno stavil na tempo om. om so jim skalpel, s katerim se bo operiralo. fed je z zadnjimi zvisanji resda apgrejdal operacijsko mizo in set skalpelcicev (tobogan), kar pa je pri tako sick valuacijah lahko dvorezen mec, komot izpade kot da bi medveda bremzali s sejanjem risalnih zebljickov po hosti. zivi bili pa videli.
mene predvsem sekira, da je sef feda zdaj pravnik, ker to pleme ni ravno znano po hitrem in odlocnem ukrepanju, ce bi situacija to zahtevala. saj mogoce sem to ze omenil, recimo kakih desetkrat :))
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2739477] 26.10.18 00:52 · odgovor na: crt (#2739470)
Odgovori   +    0
[crt]
> [mrkolice]
> imho je fed ogromno stavil na tempo om. om so jim skalpel, s katerim se bo operiralo. fed je z zadnjimi zvisanji resda apgrejdal operacijsko mizo in set skalpelcicev (tobogan), kar pa je pri tako sick valuacijah lahko dvorezen mec, komot izpade kot da bi medveda bremzali s sejanjem risalnih zebljickov po hosti. zivi bili pa videli.

mene predvsem sekira, da je sef feda zdaj pravnik, ker to pleme ni ravno znano po hitrem in odlocnem ukrepanju, ce bi situacija to zahtevala. saj mogoce sem to ze omenil, recimo kakih desetkrat :))
eurusd? razumem, da ne igras tega, samo hipoteticno.

na subtilen nacin postaja precej vazna variabla za celo sliko.
crt sporočil: 27.194
[#2739478] 26.10.18 06:23 · odgovor na: anon-186196 (#2739477)
Odgovori   +    1
[mrkolice]
eurusd? razumem, da ne igras tega, samo hipoteticno.
ne igram tega, ker je dalec prevec zivahno podrocje glede na cas, pozornost in apetit, kolkor lahko namenim.

ker za moje pojme je najvecja mozna stala to, da se necesa lotis, ko imas ravno nadpovprecno tega trojega zgoraj, odpres pozicijo, regresiras nazaj na normalno malo vsega in ko ti rata spet pogledat, je samo se luknja pa kadi se ven. velja tudi za delnice, ampak pac za razlicna plemena njih razlicno mocno.

a si me vprasal za mnenje o cifri? ne vem, ker s tem si vprasal za mnenje o obrestni meri, tam sva pa ze rekla, da ne poznam timinga in cifre vrha.

lahko dodam samo, da je po moje spet tako, da je fed lokomotiva, ostali pa vagoncki za njo, ki sledijo z nekim zamikom in da ni nemogoce, da ecb se ne bo niti prisla do poti gor, ko bo fed ze rekel aja kurc pol gremo nazaj.
na subtilen nacin postaja precej vazna variabla za celo sliko.
tudi po mojem vtisu je tako, da ko se enkrat zacnejo ornk gibanja, so mnoga ali vsa druga v bistvu odmev valutnih.
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2739650] 26.10.18 20:41 · odgovor na: crt (#2739478)
Odgovori   +    0
[crt]
> [mrkolice]
> eurusd? razumem, da ne igras tega, samo hipoteticno.

ne igram tega, ker je dalec prevec zivahno podrocje glede na cas, pozornost in apetit, kolkor lahko namenim.

ker za moje pojme je najvecja mozna stala to, da se necesa lotis, ko imas ravno nadpovprecno tega trojega zgoraj, odpres pozicijo, regresiras nazaj na normalno malo vsega in ko ti rata spet pogledat, je samo se luknja pa kadi se ven. velja tudi za delnice, ampak pac za razlicna plemena njih razlicno mocno.

a si me vprasal za mnenje o cifri? ne vem, ker s tem si vprasal za mnenje o obrestni meri, tam sva pa ze rekla, da ne poznam timinga in cifre vrha.

lahko dodam samo, da je po moje spet tako, da je fed lokomotiva, ostali pa vagoncki za njo, ki sledijo z nekim zamikom in da ni nemogoce, da ecb se ne bo niti prisla do poti gor, ko bo fed ze rekel aja kurc pol gremo nazaj.

> na subtilen nacin postaja precej vazna variabla za celo sliko.

tudi po mojem vtisu je tako, da ko se enkrat zacnejo ornk gibanja, so mnoga ali vsa druga v bistvu odmev valutnih.
ta trenutna kombinacija valutnih vojn + trgovinskih vojn + pusione na borzah je strupena. ena od razlik v primerjavi danes z 2008: tedaj ni bilo trgovinskih vojn, oz. v niti priblizno taksnem obsegu. in ko bo prislo do blame gama med nepremicninarjem in pravnikom, bo pravnik s prstom najprej pokazal ravno na carine.

kako se bo razpletel blame game. imam teorijo. poenostavljeno dobimo 2x2 matrico z dvema dihotomnima variablama, 4 kvadrati:
1. om: gor ali dol
2. trgovinske vojne: eskalirajo ali popuscajo.

ce prav razumem: edini nacin za bremzanje medveda na borzah je kombinacija 1. om dol in 2. trgovinske vojne popustijo. ob cemer se mi zdi slednje precej malo verjetno, torej da bi nepremicninar spremenil politiko glede carin in zacel z de-eskalacijo.

fx je tezka igra, najbrz najtezja od vseh, ampak v danih okoliscinah je lahko dober izplen, ce se pac buli v monitor 24/7 in zivi od halo pic. me rajca, bom motril.
crt sporočil: 27.194
[#2739655] 26.10.18 20:53 · odgovor na: anon-186196 (#2739650)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 26.10.2018 20:55
tu je se en element...

www.politico.com/new...tis-391115

mattis je bil po mojem vtisu mocna (in redka) sila normalnosti v tej ekipi, kar za boltona... cough... ne bi ravno mogel trditi.... oziroma let's hope, da ne bo treba reci "je bil".

NATO URGES TRUMP OFFICIALS NOT TO QUIT INF TREATY: “European members of NATO urged the United States on Thursday to try to bring Russia back into compliance with a nuclear arms control treaty rather than quit it, diplomats said, seeking to avoid a split in the alliance that Moscow could exploit,” reports Reuters.

good luck with that v tem primeru...
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2739660] 26.10.18 21:14 · odgovor na: crt (#2739655)
Odgovori   +    0
ja, smrdi do neba vse skupaj. super okoliscine so, da se zacne nepremicninar se z vojsko sopirit. iz tega teksta bi se smelo posumit, da bo priletelo v ruski vplivni coni. iran dvomim, so prepomembni in premocni, plus nafta. mogoce sirija. btw, podobna kadrovska politika se je furala svojcajt pod junior bush potusom po 11/9. grem pogledat usd fx charte iz tistega cajta. vojno dobickarstvo se rece temu.
crt sporočil: 27.194
[#2739661] 26.10.18 21:16 · odgovor na: anon-186196 (#2739660)
Odgovori   +    1
[mrkolice]
ja, smrdi do neba vse skupaj. super okoliscine so, da se zacne nepremicninar se z vojsko sopirit.
ker wartime predsednika se ne impeacha...
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2739663] 26.10.18 21:23 · odgovor na: crt (#2739661)
Odgovori   +    0
drek, mogoce pa iran ni izkljucen. mogoce je nor do te tocke, da se spravi na iran. to bi bil vietnam.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2739666] 26.10.18 21:43 · odgovor na: anon-186196 (#2739663)
Odgovori   +    0
[mrkolice]
drek, mogoce pa iran ni izkljucen. mogoce je nor do te tocke, da se spravi na iran. to bi bil vietnam.
Včeraj je Trump jasno povedal, da predsedniki, premierji, kralji, cesarji, diktatorji, Japonci, Južnokorejci...morajo plačati ameriško zaščito...I say, Mr. Prime Minister, I say, Mr. President, I say, Mr. King, Mr. Dictator, Mr. Whoever the hell we're protecting, you got to start paying for this protection. Got to start paying... Več na: www.realclearpolitic...onsin.html
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2739668] 26.10.18 21:58 · odgovor na: anon-317028 (#2739666)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-186196 26.10.2018 21:59
glih gledam zgodovinske charte. vojna je naceloma bearish za usd. ze vonj po vojni, ko pusca plin in je "v luftu", ko pretnja se ni izvrsena... je bearish usd. to je zgodovinski vzorec. je pa danes tako, da potus nima dobrega opravicila za akcijo. in dokler ga ne inscenira, bo trajalo vsaj nekaj mesecev. npr. od 11/9 do vojne v irako so potrebovali leto in pol. ne vem, samo na glas razmisljam.

ps. kolikor sem dojel potusove tvit intervencije ob fx akciji, si predvsem zeli bistveno sibkejsega dolarja kot je trenutno. fed mu pri tem nikakor ne pomaga. ze vonj po vojni bi premaknil zadevo v zeljeno smer.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2739674] 27.10.18 05:55 · odgovor na: anon-186196 (#2739668)
Odgovori   +    1
[mrkolice]
glih gledam zgodovinske charte. vojna je naceloma bearish za usd. ze vonj po vojni, ko pusca plin in je "v luftu", ko pretnja se ni izvrsena... je bearish usd. to je zgodovinski vzorec...
Če že omenjaš zgodovino, bi na splošno o vrednosti ameriške zaščite, dogovorov in prijateljstva veliko imeli za povedati Noriega, Bin Laden, Gaddafi, Husein, Januković, Mubarak...vsi so bili le ameriško potrošno (potrošeno) blago, vedno je bila »America first« le Trump je to na glas povedal.
PyotrNovak sporočil: 5.775
[#2739687] 27.10.18 11:40 · odgovor na: anon-186196 (#2739668)
Odgovori   +    0
Tole je razprava direkt iz kafica na Wall Streetu. Medtem pa na Main Street US znova postaja industrijska velesila, v znanosti pa itak so. Znizanje davkov za vse vedno prinese razcvet gospodarstva. TO je spremenljivka, ki jo ne upostevata. Stvari se od 2016 hitro obracajo. To podrocja pa jaz spremljam in tu se dogaja zelo veliko.
anon-186196 sporočil: 2.052
[#2739689] 27.10.18 11:54 · odgovor na: anon-317028 (#2739674)
Odgovori   +    0
[FIN-311684]
> [mrkolice]
> glih gledam zgodovinske charte. vojna je naceloma bearish za usd. ze vonj po vojni, ko pusca plin in je "v luftu", ko pretnja se ni izvrsena... je bearish usd. to je zgodovinski vzorec...

Če že omenjaš zgodovino, bi na splošno o vrednosti ameriške zaščite, dogovorov in prijateljstva veliko imeli za povedati Noriega, Bin Laden, Gaddafi, Husein, Januković, Mubarak...vsi so bili le ameriško potrošno (potrošeno) blago, vedno je bila »America first« le Trump je to na glas povedal.
ja. na en star tvit sem naletel, iz 2013:

twitter.com/realDona...8296086529

ok, to iskanje bodoce tarce je bolj kot ne futuristicna domisljijska vaja. okoliscine kljub super nastavkom se zdalec niso zrele. imam pa pri nepremicninarju vtis, da je v primerjavi s predhodniki manj nagnjen k tovrstnim eksihibicijam. po eni strani je vojna drag spas, po drugi strani pa jo je tezko zmagat celo taksni sili (in najbrz gre v tem konteksu razumeti njegovo trademark izjavo, da so trgovinske vojne izi za zmagat - ki bi se jo dalo prevesti v "trgovinske vojne je manj tezko zmagati kot prave").

Strani: 1