Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2737681] 13.10.18 10:18
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-317028 13.10.2018 10:21
Delodajalec je v 5. letih le enkrat za en dan zamudil z izplačilom plače...delodajalec je delavcu izplačal zamudne obresti, delavec pa grozi s kazensko prijavo. Je ta enkratna zamuda kaznivo dejanje? Kakšna kazen sledi direktorju? Koliko policistov, kriminalistov, tožilcev in sodnikov se bo ukvarjalo s tem "težkim" zločinom?
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2737693] 13.10.18 11:57 · odgovor na: anon-317028 (#2737681)
Odgovori   +    2
[FIN-311684]
Delodajalec je v 5. letih le enkrat za en dan zamudil z izplačilom plače...delodajalec je delavcu izplačal zamudne obresti, delavec pa grozi s kazensko prijavo. Je ta enkratna zamuda kaznivo dejanje? Kakšna kazen sledi direktorju? Koliko policistov, kriminalistov, tožilcev in sodnikov se bo ukvarjalo s tem "težkim" zločinom?
Sami PACIENTI! :)
robi2107 sporočil: 4.272
[#2737714] 13.10.18 15:14 · odgovor na: anon-317028 (#2737681)
Odgovori   +    2
[FIN-311684]
Delodajalec je v 5. letih le enkrat za en dan zamudil z izplačilom plače...delodajalec je delavcu izplačal zamudne obresti, delavec pa grozi s kazensko prijavo. Je ta enkratna zamuda kaznivo dejanje? Kakšna kazen sledi direktorju? Koliko policistov, kriminalistov, tožilcev in sodnikov se bo ukvarjalo s tem "težkim" zločinom?
No, no, norčevanje iz kršitev pravic delavcev nikakor ni na mestu glede na to, kar smo videli v preteklosti. Razne Hilde, Zidarji..... če omenim samo najbolj razvpite. Tole, kar piše v članku
V medletni primerjavi je med gospodarskimi kaznivimi dejanji poraslo predvsem število [...] kršitev temeljnih pravic delavcev (743 na 934).

Teh kaznivih dejanj, ki vključujejo neplačila prispevkov, kršenja prepovedi nadurnega in nočnega dela, kršenja varstva delavcev zaradi nosečnosti in starševstva ter pravil o plačah in drugih prejemkih, je bilo sicer tudi največ v strukturi obravnavanih kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete.
se meni bere zelo drugače, kot "direktor je za en dan je zamudil s plačo, zato bo šel v arest". Glede na primere, ko se delavcu niso plačevali prispevki in ima ta zato probleme, ko mora v penzijo, ali pa ko npr. delavci po več mesecev niso dobili plače, ali pa kronski primer izkoriščanja, ko so slovenski delodajalci zaposlili delavce iz bivših YU republik in jih poslali na delo v Nemčijo, kjer so potem živeli kot psi v nemogočih razmerah in delali po 16 ur na dan, na koncu pa ostali brez plač in so jim morali domači poslati denar, da so se sploh lahko vrnili domov, je bagateliziranje teh kršitev zelo neokusno. Ja, takšen "poslovni model" smo Slovenci izvozili v Nemčijo, kjer se samo čudijo, zakaj se te stvari pri nas dopuščajo. Pogosto so bili ti delavci zaradi pokvarjenih delodajalcev potisnjeni v nemogoč položaj in veliko bedo, pogosto pospremljeno z okvaro zdravja in psihičnimi travmami. Da ne omenjam številnih drugih manjših kršitev pravic delavcev, ki do inšpektorata in organov pregona sploh nikoli ne pridejo.

Konec koncev sem tudi sam imel slabo izkušnjo s pokvarjenim delodajalcem, vendar je ta na njegovo smolo nabasal na mino, ker računovodje pa res ni pametno zajebavati in nategovati pri plači. Bom samo povedal, da gre za kar precej veliko proizvodno firmo z viškega konca, ki se ukvarja s kompresorsko tehniko, ime naj pogrunta pa vsak sam. Kršitve so bile v glavnem povezane z (ne)izplačili nekaterih zakonsko določenih dodatkov, recimo za deljeni delovni čas, z nevštevanjem odmora za malico v delovni čas, neupravičenim odtegovanjem od plače brez vsakršne obrazložitve (v bistvu pa po čisti neumnosti, ker je bila plača kot zmnožek urne postavke in opravljenih delovnih ur v mesecih z velikim številom delovnih dni pač višja od pogodbeno določene povprečne mesečne plače), šikaniranjem .... No, stvar je dobila epilog na sodniji, kjer sem iztožil vse, kar sem zahteval. Pa še komu drugemu sem izračunal njegov tožbeni zahtevek zoper to firmo. Vendar pa moj zahtevek niti ni bil tako zelo visok, saj se jim nisem pustil prav dolgo zajebavati in sem za razliko od številnih bivših sodelavcev, ki jih zadevna firma verjetno še danes redno nateguje, po enem letu spokal od tam, pa čeprav na cesto. Danes bi sicer ravnal drugače in bi se za čas, ko sem bil brez zaposlitve, prijavil na ZRSZ ter prejemal nadomestilo plače, saj sem imel zaradi kršitev na strani delodajalca za to vse osnove. Pa se mi takrat ni dalo zajebavati še s tem, saj sem imel dovolj dobro finančno zaledje, da mi to ni bilo treba. Kakorkoli, pri svoji borbi s pokvarjenim delodajalcem sem imel jaz za razliko od velike večine drugih delavcev, ki jih nategujejo njihovi delodajalci, vse adute. Imel sem znanje in vedenje, kaj so moje pravice in koliko česa mi pripada, imel sem finance, da sem se spustil v tožbo (čeprav sodne takse za te primere niso velike), imel sem celo prijatelja odvetnika, da smo skupaj sestavili tožbo. Številni drugi vsega tega nimajo in morajo v strahu za svojo eksistenco vsak dan jesti drek, ki jim ga servirajo pokvarjeni delodajalci. Pa še nateguje se jih pri tem.
robi2107 sporočil: 4.272
[#2737716] 13.10.18 15:43
Odgovori   +    2
In še nekaj: čas je že, da se neizplačevanje prispevkov začne obravnavati kot kraja, ker to tudi je. Delodajalec, ki na podlagi ZDavP delavcu odtegne davke in prispevke, teh pa potem ne nakaže državi, je tat, ki ukrade del delavčeve plače. In kazen za to bi mogla biti čuza. Ker temu žal ni tako, je neplačevanje prispevkov postalo nacionalni šport. Verjetno bodo zdaj vsi forumaši - podjetniki skočili do stropa in takoj začeli izlivati žolč glede na to, kar bom zapisal v nadaljevanju, pa me prav briga. Torej: dokler je plačilni promet potekal preko SDK (APP), se kaj takega ni moglo zgoditi, ker firma enostavno ni mogla spraviti čez plač, če ni imela poravnanih dajatev v zvezi s preteklo plačo. Takšna firma je šla v blokado in enostavno ni mogla več normalno poslovati, dokler teh obveznosti ni poplačala. Verjetno ni treba biti poseben modrec da bi ugotovil, kaj sledi, če takšno stanje traja dlje časa. Prav tako s(m)o morali vodje računov preverjati pravilnost obračunov dajatev, ali so bili izplačani regresi.... Ne rečem, da je bil APP nekaj najboljšega na svetu, ampak nek red je pa vseeno bil. Zato si upam argumentirano trditi, da se Hilde in Zidarji ne bi zgodili, če bi takrat še imeli SDK oz. APP.

Strani: 1