Strani: 1

bigl sporočil: 18.363
[#2684449] 17.11.17 16:34
Odgovori   +    6
Denar je slab sverovalec. Lep dan.

P.S. Vzgoja je vsaj po moje vzgoja vrednot.
murje sporočil: 5.120
[#2684457] 17.11.17 17:00
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: murje 17.11.2017 17:06
ZADOSTNO

Zadnja ocena finančne pismenosti v Sloveniji je bila zadostno. Veliko vprašanje pa je, kolikšna je sedaj? Morda bi za to morali vprašati v Bruselj, ki nam non stop vsiljuje ravnanja, ki jih moramo še opraviti in implementirati, da bi bili v enakopravnem položaju z drugimi državami v EU.

DISTRIBUCIJA ZAVAROVALNIH PRODUKTOV

Potrošniki po vsej Evropi se v zadnjih letih soočajo s finančnimi produkti, ki ne izpolnjujejo njihovih pričakovanj. Zavarovalniška industrija razvija zavarovalne produkte, ki poleg zavarovalnega kritja vključujejo tudi investicije ali varčevanje.

Zavarovalne pogodbe so zato postale vse bolj zahtevne, njihov del pa so tudi tveganja, ki so za običajnega potrošnika težko razumljiva. Še bolj problematično je, da nekateri razvijalci zavarovalnih produktov (zavarovalnice) pri razvoju svojih produktov ne namenjajo dovolj pozornosti potrebam ciljnega trga, kar lahko vodi do oškodovanja potrošnikov.
Vse to je postal velik izziv tudi za distributerje, ki tržijo zavarovalne produkte zavarovalnic. Distributerji zavarovanj se v veliki meri zanašajo na informacije o produktu, ki jim jih posredujejo tisti, ki so zavarovalne produkte razvili (ponavadi so to zavarovalnice), a ob tem ne dobijo vedno vseh pomembnih informacij, ki so potrebne, da bi lahko popolnoma razumeli lastnosti posameznega zavarovalnega produkta in ciljne skupine,ki ji je namenjen. Takšno pomanjkanje informacij o zavarovalnem produktu povzroča tveganje, da distributerji stranki ne predlagajo zavarovalnega produkta, ki bi bil v njenem najboljšem interesu. Zgodi se, da zavarovalni produkt ne ustreza profilu potrošnika niti ne izpolnjuje njegovih pričakovanj, na primer, ko zavarovalni produkti nudijo stranki zelo omejeno zavarovalno kritje ali celo izključujejo tista tveganja,ki jim je stranka očitno izpostavljena. Neustrezni produkti, če se tržijo množično, lahko celo omajejo finančno stabilnost. Za ponovno vzpostavitev zaupanja potrošnikov in s tem učinkovito delovanje finančnih trgov so potrebni prava kombinacija ustreznega regulatornega okvira in nadzora, zdrava konkurenca, finančno izobraževanje in opismenjevanje ter osredotočanje zavarovalnic na potrebe potrošnikov (EIOPA, 2016a, str. 38–39).

Pomembno vlogo pri varstvu potrošnikov ima nadzor nad zavarovalnimi produkti, zato bo to predstavljalo eno ključnih področij nadzora pristojnih organov v prihodnosti. Ključno je, da se nove zahteve v zvezi z nadzorom produktov in glede upravljanja zavarovalnic pravilno izvajajo že od samega začetka in da se začnejo uporabljati čim prej. To je tudi razlog, da so bile aprila 2016 izdane smernice POG, na podlagi katerih naj bi pristojni organi upoštevali dosleden in usklajen pristop k izvajanju nadzora nad ureditvijo POG že v pripravljalnem obdobju do popolne implementacije direktive IDD (EIOPA, 2016a, str. 14).
eiopa.europa.eu/Publ...Advice.pdf
www.zav-zdruzenje.si...ry2016.pdf
www.zav-zdruzenje.si...j-2017.pdf

3.6 VPLIV UREDITVE POG NA ZAVAROVALNICE, POSREDNIKE IN POTROŠNIKE

Distribucijo zavarovalnih produktov ter razkritje informacij in informiranje zavarovalcev ureja osnovna zakonodaja Evropske unije, to so direktiva Solventnost 2, direktiva IDD ter za zavarovalne naložbene produkte še Direktiva o trgih finančnih instrumentov11 (v nadaljevanju Direktiva MIFID) in Uredba o dokumentih s ključnimi informacijami o paketnih naložbenih produktih za male vlagatelje in zavarovalnih naložbenih produktih12 (v nadaljevanju: PRIIP). Vsak od navedenih aktov uvaja določene zahteve s ciljem varstva potrošnika, ki jih je treba ustrezno vnesti v nacionalno zakonodajo. Ta bo med drugim morala nadzornemu organu dati okvir za celostno upoštevanje vseh tveganj, ki jim je izpostavljena zavarovalnica – vključno s tveganji, ki jih zanje predstavljajo zavarovalni posredniki na vseh stopnjah življenjskega cikla zavarovalnega produkta.
Vse te nove zahteve pa lahko privedejo do tega, da bodo potrošniki prejeli od zavarovalnic in zavarovalnih posrednikov takšno količino in obliko informacij, dokumentov ter opozoril o posameznem zavarovalnem produktu, da se med njimi preprosto ne bodo več znašli – bodisi jih ne bodo brali, ker jih bo preveč, bodisi
ne bodo znali presoditi, katera informacija je pomembna, ali pa informacij ne bodo pravilno razumeli.
Tako se spet znajdemo v situaciji, ko potrošniki ne bodo mogli sprejeti informirane odločitve. To dejstvobodo morali upoštevati zavarovalnice in zavarovalni posredniki pri vzpostavitvi ureditve POG oziroma ureditvi distribucije zavarovalnih produktov kot tudi Agencija za zavarovalni nadzor pri izvajanju nadzora.
Slovenska zakonodaja bo morala pri tem vpeljati in upoštevati načelo tveganosti(ang. Risk Based Approach) ter načelo sorazmernosti tudi za identifikacijo in upravljanje tveganj ravnanja na trgu (ang. Market Conduct Risk). Agencija za zavarovalni nadzor bo namreč morala pri oceni tveganosti posamezne zavarovalnice ali zavarovalnega posrednika upoštevati tudi to tveganje.
Implementacija smernic POG v slovensko prakso za zavarovalnice ne bi smela predstavljati večjih težav in stroškov, saj bi moralo njihovo vodstvo že danes, v sklopu sistema upravljanja zavarovalnice in upravljanja tveganj (ang. risk management), poskrbeti za ustrezno upravljanje tudi tistih tveganj, ki povzročajo
oškodovanje potrošnikov (tveganja razvoja produktov, prodajnih poti ipd.), ter tveganj, ki izhajajo iz tega (npr. slabo ime, izguba strank). Smernice POG bodo predstavljale veliko večji izziv za zavarovalne posrednike, saj bodo morali tudi oni strukturirano pristopiti k upravljanju tveganj trženja zavarovalnih produktov in to ustrezno dokumentirati. Jasno bo opredeljena odgovornost vodstva zavarovalnoposredniške družbe za učinkovito implementacijo in izvajanje ureditve distribucije zavarovalnih produktov. S trenutno veljavno zavarovalniško zakonodajo namreč zavarovalni posredniki niso tako strogo regulirani z vidika sistema upravljanja, kot to velja za zavarovalnice. Uvedba novih zahtev glede ureditve distribucije bo za zavarovalne posrednike zato pomenila dodatne stroške poslovanja predvsem z vidika dodatnega dela in administracije. Zavarovalnim posrednikom, ki pa so se posluževali še slabih prodajnih praks (npr. zavajajoče prodaje zaradi provizijskega motiva ne glede na dejanske potrebe potrošnikov), pa bodo nova pravila
predstavljala oviro pri doseganju želenih provizijskih prihodkov.
Zavarovalni posredniki pa se morajo zavedati, da je zelo pomembno, da tesno sodelujejo z zavarovalnicami, ki produkte razvijajo, in da takšno sodelovanje dokumentirajo, predvsem zaradi jasne opredelitve medsebojnih pravic, obveznosti in odgovornosti ter za lažje izvajanje nadzora. Takšno sodelovanje in predvsem definiranje medsebojnih vlog bi moralo izboljšati kakovost informacij in njihove izmenjave med zavarovalnicami in posredniki ter oboje spodbuditi k sodelovanju tako, da uvedba ureditve distribucije za posrednike ne bo časovno in stroškovno preobsežna, zavarovalnicam pa bo omogočala lažje obvladovati tveganja prodajnih poti.
Zavarovalniški horizonti,2017 št.1

ODLOG IDD DIREKTIVE

Priporočilo Evropski komisiji o odlogu implementacije IDD direktive, ki jo je predlagal Odbor za ekonomsko in monetarno politiko (ECON) Evropskega parlamenta, je komentirala tudi Michaela Koller, direktorica združenja evropskih zavarovalnic insurance Europa.

"Evropski zavarovalnice pozdravljajo poziv ECON odbora Evropski komisiji o odlogu implementacije IDD direktive. Zavarovalnicam je potrebno dati dovolj časa za implementacijo IDD in to lahko uredijo le z pravno varnostjo, ko so poznana končna pravila", komentira Koller.

"Procesi distribucije zavarovanja bodo namreč precej pod vplivom novih poslovnih zahtev, ki jih prinaša IDD. Za dobrobit klientov, potrebujejo zavarovalnice določeno obdobje za pravilno implementacijo teh zahtev. Zato Insurance Europa poziva vse evropske institucije, da prepoznajo odlog uresničevanja IDD in da prevzamejo odgovarjajoče aktivnosti", je navedeno v sporočilu Insurance Europe.

DISTRIBUTERJI ZAVAROVALNIH PRODUKTOV

Navkljub zakonskim določbam in implementacije Evropske direktive se postavlja vprašanje, kako nam bodo kar naenkrat spremenili naše dosedanje in legalno ter z vsemi našimi pravili že pridobljene poklice. To, da se postaja iz zavarovalnih zastopnikov ali zavarovalnih posrednikov ter referentov za sklepanje osebnih zavarovanj, samo še enolični distributerji zavarovalnih produktov, je še en poskus, kako destabilizirati naš položaj ter status v zavarovalnicah in zavarovalništvu. Sicer gre res lahko za povsem legitimne izraze in postopke, a vendar Klasifikacija poklicev v Sloveniji jasno precizira in predpisuje, kakšne poklice in možnosti poznamo v zavarovalništvu. Klub vsemu nam ne morejo na tako grobi način odvzeti že pridobljene klasifikacije in vsa pridobljena znanja na tem področju v zavarovalništvu v Sloveniji. Prav tako, pa tudi ne moremo samo nekritično gledati in dovoljevati vse njihove predloge, saj je še vedno merodajna in odločujoča nacionalna zakonodaja, kar pomeni, da je prišlo do kratkega stika med pogajalci, Slovenskim Zavarovalnim Združenjem, AZN, zavarovalnicami in tistimi, ki hočejo na vso silo uveljaviti spremembe na tem področju.

IZJAVE ZNANIH
V spopadu morale in denarja, denar redko izgubi.
Shirley Chisholm, političarka
www.poslovni.hr
shevchenko sporočil: 21.898
[#2684480] 17.11.17 19:53
Odgovori   +    0
"poudarjata pomen spoznanja, da denar ne raste v bankomatu."

a da ne? a avtor razume, kako nastane novi denar? from thin air... prakticno torej lahko recemo, da zraste v bankomatu. seveda pa starsi tega svojih otrok ne naucijo, ker koncepta tin air pac na zastopijo.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2684487] 17.11.17 20:41
Odgovori   +    4
Iskrene čestitke tebi in tvoji partnerici ob tem veselem dogodku.

Kar se tiče tvojih skrbi, ki nekako sodijo med poklicno profesionalno deformacijo in moško poporodno depresijo; samo sledeče:

Posadi drevo v spomin na ta srečni dogodek, nikar se preveč ne obromnjuj s tem in se prepusti toku....

Če boš znal izbrati in posaditi drevo, potem tudi s svojimi skrbmi, potjo in odločitvami ne boš imel težav....

In ne pozabi spremljati in opazovati drevesa. :)
shevchenko sporočil: 21.898
[#2684494] 17.11.17 21:54
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: shevchenko 17.11.2017 21:55
ko bodo novinarji financ razumeli, kako nastane denar in to dokazovali skozi clanke in prispevke, bom pa tudi sam kupil kaksno njihovo knjigo

do takrat pa...
murje sporočil: 5.120
[#2684523] 18.11.17 09:20
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: murje 18.11.2017 09:21
SAJ NI RES, PA JE!

»Že od nekdaj so si vladarji pridrževali pravico, da so si poleg vidne desetine, ki jim je pripadala, vzeli še eno nevidno desetino s pomočjo razvrednotenja kovancev.«
Ernst Wagemann

»Če ne bomo odpravili pravice do izdajanja denarja in denarnega monopola države in oblasti ter omogočili popolne svobode pri izbiri denarja, ne bomo nikoli več imeli spodobne valute niti spodobno delujočega gospodarskega sistema.«
Nobelov nagrajenec prof.Friedrich A. von Hayek

»Majhni dolgovi ubogega človeka povzročajo mnogo hrupa, gromozanski dolgovi države pa rastejo tiho in nemo.«
(Stara modrost)

"Le vlada lahko kvaliteten papir prekrije s kvalitetnim črnilom in ustvari kombinacijo, ki nima vrednosti.«
Milton Friedman, Nobelov nagrajenec za ekonomijo 1976

»Glavni cilj firme je zaslužiti denar, a cilj vlade je vzeti velik del tega denarja in ga dati drugim.«
Larry Ellison, soustanovitelj Oracla

»Z ukinitvijo zlatega standarda smo izgubili zaščito, ki nam preprečuje zaplembo premoženja skozi inflacijo.«
Alan Greenspan, bivši predsednik ameriške centralne banke

»Izbirate lahko med naravno stabilnostjo zlata ter poštenostjo in inteligenco politikov. In z vsem spoštovanjem do teh gospodov vam svetujem, da, dokler obstaja kapitalistični sistem, izberete zlato.«
George Bernard Shaw
Gustl sporočil: 13.629
[#2684536] 18.11.17 10:30 · odgovor na: bigl (#2684449)
Odgovori   +    5
[bigl]
Denar je slab sverovalec. Lep dan.

P.S. Vzgoja je vsaj po moje vzgoja vrednot.
Ce bi bila naloga starsev samo vzgoja, ne pa tudi ucenje, bi nam vladali polpismeni moralneži.

Aja...čak...
Gustl sporočil: 13.629
[#2684539] 18.11.17 10:39
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: Gustl 18.11.2017 10:43
Eno najbolj spregledanih in zanemarjenih področij kot "priprave na življenje".

Veliko se naučimo doma in v šolah.

Osnove ravnanja z denarjem, kar bomo vsakodnevno uporabljali vse življenje, pa so pogosto prepuščene trial and error. In zato je to fajn poligon za natege, od malih lopovov do finančne industrije in vlad.

Vsi izkoriščajo finančno nepismenost.
anon-318613 sporočil: 664
[#2684543] 18.11.17 10:49
Odgovori   +    1
"Kako naj starš, ki sam ne zna z denarjem, uči svojega otroka o denarju"

Simpl, ko pasulj, naj ga ne uči:) Ker ga bo zajebal, ko milič, ki ulaga v SLO vzajemce in ether.

V skladu z javnoskledarsko in gimnastičarsko doktrino je mulcu za priporočit: "Uzmi sve, što ti život pruža i kad nestane izurlaj se, da ti država mora pružit ono što trebaš, bez obzira što ustvaruješ. To tebi pripada po rođenju!"

Starš naj najprej pogrunta, da je sam zase odgovoren (ne da mu kar pripada), da ga klika prek davkov/taks/prispevkov/..., lupi od 70 do 90% njegove ustvarjene vrednosti (kadar jo ustvarja) in da mora vrednost ustvarjati in si čim višji del le te obraniti pred paraziti zase in svoje otročke. Ko bo enkrat skužil to, bo na dobri poti razmišljanja, kaj bi lahko naredil s svojim denarjem, namesto, da ga razfrčkavajo "od boga postavljeni izvoljenci in sistemski paraziti", namesto njega in v njegovem imenu. Torej, najprej na volitvah izbrati izvoljence, ki bodo ugodni tudi za "žep", ker če ti v žepu ostane le 10-30% ustvarjene vrednosti, si zajebal osnovo in tudi nasvet kaj z mižerijo, ki ostane ne pomaga veliko:)
bigl sporočil: 18.363
[#2684551] 18.11.17 12:00 · odgovor na: Gustl (#2684539)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: bigl 18.11.2017 12:01
[Gustl]
Eno najbolj spregledanih in zanemarjenih področij kot "priprave na življenje".

Veliko se naučimo doma in v šolah.

Osnove ravnanja z denarjem, kar bomo vsakodnevno uporabljali vse življenje, pa so pogosto prepuščene trial and error. In zato je to fajn poligon za natege, od malih lopovov do finančne industrije in vlad.

Vsi izkoriščajo finančno nepismenost.
Finančna nepismenost je posledica uobče nepismenosti - funkcionalne, tudi ta je pri tleh. V "financah" - ravnanju z denarjem, se zrcali oz. odrazi vse ravnanje človeka.

Samo poznavanje finančne gimnastike pa je utvara, saj je večni pogon pri denarju potreba in najslabša od vseh pohlep. Ampak slednja je že psihološka kategorija...ommm:-). Lep dan.

P.S. Gustl, kot zaposlen na Financah bi moral malo bolj globoko kopati....poglej TadejaK kako se je poglobil in razkril gnilobo, ki jo bo treba skidat. In drži kot pribito, denar je v življenju slab svetovalec. Saj je samo sredstvo za življenje in ne cilj.
Gustl sporočil: 13.629
[#2684557] 18.11.17 12:14 · odgovor na: bigl (#2684551)
Odgovori   +    1
[bigl]
> [Gustl]
Finančna nepismenost je posledica uobče nepismenosti - funkcionalne, tudi ta je pri tleh. V "financah" - ravnanju z denarjem, se zrcali oz. odrazi vse ravnanje človeka.
Ja, se strinjam. In je verjetno razlog enak - tega se praviloma ne boš naučil v šoli, noben sistem konec koncev nima preveč interesa glede tega. Starši bi ga morali imeti.

Samo poznavanje finančne gimnastike pa je utvara, saj je večni pogon pri denarju potreba in najslabša od vseh pohlep. Ampak slednja je že psihološka kategorija...ommm:-). Lep dan.
Pod finančno gimnastiko se ne šteje samo prihodkovni del, ampak je še bolj pomemben odhodkovni del, ker vsaj kratkoročno imamo kot posamezniki samo na to vpliv. In ta del se zelo zanemarja pri "osebnih financah", čeprav je enostavnejši. Prihodkovni je bolj zajeban, se pa pri njem išče enostavne rešitve.
P.S. Gustl, kot zaposlen na Financah bi moral malo bolj globoko kopati....poglej TadejaK kako se je poglobil in razkril gnilobo, ki jo bo treba skidat. In drži kot pribito, denar je v življenju slab svetovalec.
Ne razumem. Kaj je treba skopat in skidat?
Saj je samo sredstvo za življenje in ne cilj.
Da, to je bistvo in ravno brez znanja s tega področja lahko hitro narediš napako in to pomešaš.

Zato se mi zdi zelo pomemben del glede finančne pismenosti.
bigl sporočil: 18.363
[#2685290] 22.11.17 16:32 · odgovor na: Gustl (#2684557)
Odgovori   +    0
Dej no, finančnih kriz ne povzročajo finančno nepismeni. Lep dan.
Gustl sporočil: 13.629
[#2685293] 22.11.17 16:54 · odgovor na: bigl (#2685290)
Odgovori   +    0
[bigl]
Dej no, finančnih kriz ne povzročajo finančno nepismeni. Lep dan.
Ne razumem. Kakšne finančne krize?
bigl sporočil: 18.363
[#2685306] 22.11.17 17:15 · odgovor na: Gustl (#2685293)
Odgovori   +    0
?? Lep dan.
zoran13 sporočil: 2.420
[#2689724] 21.12.17 21:42 · odgovor na: murje (#2684457)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: zoran13 21.12.2017 21:43
UVELJAVITEV IDD DIREKTIVE od 1.oktobra 2018

Evropska komisija sprejema zahtevo o kasnejši uveljavitvi Direktive o distribuciji zavarovanj (IDD), ki se tako uveljavlja od 1.oktobra 2018, so sporočili iz te organizacije. Države Evropske Unije so še naprej obvezne implementirati IDD v nacionalno zakonodajo do originalnega roka 23. februarja 2018.

No, da bi se kasnejša uveljavitev veljala morata EU parlament in Evropski ministrski svet to tudi formalno potrditi. Motiv kasnejše uveljavitve direktive IDD je podaljšanje časovnega roka zavarovalniški industriji za prilagoditev, ker se to pozna na uveljavitev v praksi, medtem ko nacionalnim parlamentom za zamenjavo zakonodaje še naprej velja stari rok, piše Versicherungjournal.at.

Direktiva IDD regulira način prodaje zavarovalnih produktov, ki vključuje tudi čezmejno prodajo. Le-ta definira tudi informacije, ki jih morajo potrošniki prejeti preden podpišejo in prejmejo zavarovalno polico. Prav tako se z njo nalaga distributerjem poslovna pravila in pravila transparentnosti.
www.versicherungsjou...-18142.php
www.osiguranje.hr/Ne...%253D%253D

Strani: 1