Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Ocene sprejemljivosti javnega zadolževanja

Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2670897] 04.09.17 14:06
Odgovori   +    20
Gromozanski slovenski javni dolg v višini 33 milijard pomeni zavezo države - posojilojemalca, da z obrestmi poplača tisto, kar je bilo izposojeno. V primeru javne zadolžitve načelo pacta sunt servanda pomeni, da morajo prihodnje vlade spoštovati zaveze, ki so jih prevzeli njihovi predhodniki...Torej, 33 milijard bomo morali vrniti pa še obresti plačujemo in smo jih od leta 2009 do danes plačali tako čez palec najmanj 10 milijard. Kaj bi lahko vse naredili z 10 milijardami? Vedeti moramo, da je v 33 milijard javnega dolga le, ponovno čez palec, 10 milijard porabljenih koristno (dokapitalizacije bank, stroški razpada Jugoslavije) vse ostalo je pojedel preplačani javni sektor ob krepki pomoči upokojencev.
orbita sporočil: 214
[#2670909] 04.09.17 15:12 · odgovor na: anon-317028 (#2670897)
Odgovori   +    3
Šank mojster. Za začetek predlagam kar sl.wikipedia.org/wik...ne_finance da boš sploh vedel o čem pametuješ (da se najprej po šankovsko izobraziš), potem pa naprej na Stanovnikove Javne finance ali angleško Wikipedio o tem. Do Stiglitza pa verjetno tako ali tako ne boš prišel, drugače ne bi take bušizme tule trosil.

Tako boš najbrž znal tudi pojasniti zakaj ima 27 EU držav izdaten javni dolg, zakaj višina javnega dolga ne korelira z razvitostjo države in še kaj... če boš želel res vse to razumeti, se beremo čez leto ali dva...

o.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2670914] 04.09.17 15:28 · odgovor na: orbita (#2670909)
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: anon-317028 04.09.2017 15:32
[orbita]
Šank mojster. Za začetek predlagam kar sl.wikipedia.org/wik...ne_finance da boš sploh vedel o čem pametuješ (da se najprej po šankovsko izobraziš), potem pa naprej na Stanovnikove Javne finance ali angleško Wikipedio o tem. Do Stiglitza pa verjetno tako ali tako ne boš prišel, drugače ne bi take bušizme tule trosil.

Tako boš najbrž znal tudi pojasniti zakaj ima 27 EU držav izdaten javni dolg, zakaj višina javnega dolga ne korelira z razvitostjo države in še kaj... če boš želel res vse to razumeti, se beremo čez leto ali dva...

o.
Če je napisano kaj narobe, popravi, pouči me, rad se učim. Torej, naš javni dolg je 33 milijard, od leta 2009 smo plačali za cc. 10 milijard obresti. Od 33 milijard dolga je le cc. 10 milijard odšlo za dokapitalizacijo bank in stroške razpada Jugoslavije, uvedbe tolarja...Prosim, napiši ti za kaj ali na kaj smo zapravili 33 milijard sposojenega denarja? V članku piše, da javni dolg pomeni zavezo posojilojemalca, da z obrestmi poplača tisto, kar je bilo izposojeno...torej, 33 milijard bomo morali vrniti z obrestmi vred, ki jih sproti plačujemo...letos milijarda, naslednje leto milijarda, če obresti zrastejo bo milijarda in pol...
orbita sporočil: 214
[#2670919] 04.09.17 16:02 · odgovor na: anon-317028 (#2670914)
Odgovori   +    1
Sem ti lepo napisal linke in začni pri osnovah. Ko je Alen Prost s F1 enkrat zaletel v zid ga je VIPovka na naslednji dirki vprašala, če je bilo to zato, ker je potegnil ročno zavoro. Verjetno se strinjaš, da takemu težko razložiš pravi razlog za nezgodo ne da bi pri tem butasto gledal ali imel še 1001 vprašanje. Iz tvojih vprašanj in komentarja slutim ravno to in najbolj smiselno je prebrati kaj drugega kot komentarje šank mojstrov. Že če poizkušaš najti odgovore na moji dve vprašanji, si dober za en mesec.

o.
slovenecnb1 sporočil: 5.624
[#2670928] 04.09.17 16:28 · odgovor na: orbita (#2670909)
Odgovori   +    5
[orbita]
Šank mojster. Za začetek predlagam kar sl.wikipedia.org/wik...ne_finance da boš sploh vedel o čem pametuješ (da se najprej po šankovsko izobraziš), potem pa naprej na Stanovnikove Javne finance ali angleško Wikipedio o tem. Do Stiglitza pa verjetno tako ali tako ne boš prišel, drugače ne bi take bušizme tule trosil.

Tako boš najbrž znal tudi pojasniti zakaj ima 27 EU držav izdaten javni dolg, zakaj višina javnega dolga ne korelira z razvitostjo države in še kaj... če boš želel res vse to razumeti, se beremo čez leto ali dva...

o.
No znanstevnik ti bom pa jaz pojasnil.Vse države živjo od dolga na lepo potiskanem pairju A4 format ki se mu reče obveznica. S to razliko da nekateri ZDA naprimer in njihov klient FED dolga nikoli ne vrnejo ker ga vračamo mi in podobni, ki smo neumni ker ga iz izvora FED preko ostalih verig črpamo. Da je bančništvo in dolg nateg so potem depoziti iz naslova dolga da s e veriži dolg v nedogled to literaturo si poišči sam kako to deluje ali pokliči na banko slovenijo in naj ti dajo pravilnik na 1000 straneh pa si najdi člen v dveh stavkih kako to delajo. Na kratko mi ti pametnjakovič odgovori na vprašanje kako lahko 20% produktivnih ljudi
v SLO ki ustvarjajo temu po kmečko pravimo gospodarstvo, preživi sebe torej 20% + 80% vseh ostalih??? Da ne bova po šolsko ti odgovorim z zadolževanjem. Pa da zaključim tvoj anale ekonomija je fikcija nateg vseh nategov.Pe ne trosi odgovorov z wikipedije ker tam je pol stvari starih še več pa narobe ok??? odgovor ki sem ti ga dal s podpvprašanje 20 + 80 pričakujem odgovor ker v drugih državah je razmerje drugačno samo namig nemčija 65% + 35% se vidi da si javnosektaški unikum.....brez dela veliko jela pa bom raje nehal ker mi grejo taki dripci najbolj ne bom napisal na kaj??
slovenecnb1 sporočil: 5.624
[#2670980] 04.09.17 20:45 · odgovor na: orbita (#2670919)
Odgovori   +    2
[orbita]
Sem ti lepo napisal linke in začni pri osnovah. Ko je Alen Prost s F1 enkrat zaletel v zid ga je VIPovka na naslednji dirki vprašala, če je bilo to zato, ker je potegnil ročno zavoro. Verjetno se strinjaš, da takemu težko razložiš pravi razlog za nezgodo ne da bi pri tem butasto gledal ali imel še 1001 vprašanje. Iz tvojih vprašanj in komentarja slutim ravno to in najbolj smiselno je prebrati kaj drugega kot komentarje šank mojstrov. Že če poizkušaš najti odgovore na moji dve vprašanji, si dober za en mesec.

o.
Ajde ti dirkać" čakam znanstveno obrazložitev 20% + 80%
in še kar čakam.............
anon-329788 sporočil: 2.321
[#2671021] 05.09.17 09:06 · odgovor na: slovenecnb1 (#2670928)
Odgovori   +    3
Tvoja logika je iz časov pred industrijsko revolucijo, ko je bil en človek ena motika, ene vile, ena lopata. Je pa zanimivo, da taka arhaična logika obstaja celo pri kakih izobraženih ljudeh. Kakemu kmetu pa je to hitro jasno. Koliko ljudi nadomesti en traktor!!?? Koliko je prej proizvedlo 20 ljudi na kmetiji (z vsemi otroki in hlapci), koliko proizvede zdaj en človek z vsemi stroji? Po moje, da je tebi to jasno, le okužen si z bolanimi domobransko partizanskimi idiotizmi, ki jih opravičuješ z najbolj bedastimi argumenti. Skratka, državljane deliš na komuniste in nekomuniste in za to bolezen uporabljašp vse argumente, ki so ti pri roki, tudi tiste najbolj debilne.
anon-329788 sporočil: 2.321
[#2671023] 05.09.17 09:16 · odgovor na: slovenecnb1 (#2670980)
Odgovori   +    3
Ti si celo sposoben trditi, da je treba šparati z energijo, ker v vesolju manjka energije.
orbita sporočil: 214
[#2671024] 05.09.17 09:28 · odgovor na: slovenecnb1 (#2670980)
Odgovori   +    1
Tvoj osnovni problem je, ker šolstvo, zdravstvo in policijo jemlješ za neproduktiven sektor. Rodil si se že pismen (in pameten), nikoli nisi zbolel in se ne bojiš, da bi, pa tudi nihče ti nikoli ni nič hotel...

Zadolževanje je le majčken del javnih financ, ki so le posledica ustvarjanja primanjkljaja ali ustvarjanja državnega premoženja.

o.
odvanajug sporočil: 1
[#2671061] 05.09.17 11:23
Odgovori   +    0
čas vnosa: 05.09.17 10:06
Jaz bi pa rada brala še drugo plat medalje ...
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2671086] 05.09.17 13:12 · odgovor na: orbita (#2671024)
Odgovori   +    0
[orbita]
Tvoj osnovni problem je, ker šolstvo, zdravstvo in policijo jemlješ za neproduktiven sektor. Rodil si se že pismen (in pameten), nikoli nisi zbolel in se ne bojiš, da bi, pa tudi nihče ti nikoli ni nič hotel...

Zadolževanje je le majčken del javnih financ, ki so le posledica ustvarjanja primanjkljaja ali ustvarjanja državnega premoženja.

o.
Nekatere države imajo dolg pa vendar ne živijo na dolg...www.institutmolinari...,2355.html
orbita sporočil: 214
[#2671147] 05.09.17 16:04 · odgovor na: (#2671006)
Odgovori   +    1
Keynesa opevajo le še politiki in nostalgiki (skupina ekonomistov, ki se pojavlja v Studiu City).

Šankmojstri so iz mojega pisanja razbrali, da sem pristaš zapravljanja, kar pa je zelo daleč od resnice, tako daleč kot so oni od razumevanja javnih financ (in članka). Za začetek so zamenjali vzrok in posledico, razčlenjevanje posledic pa prav veliko ne koristi smiselnemu odpravljanju vzroka...

o.

Strani: 1