Strani: 1

anon-180464 sporočil: 4.080
[#2589736] 31.03.16 11:56
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: anon-180464 31.03.2016 11:57
Tale intervju je pa tak, kot bi ga sestavljali v vrtcu, kjer bi otrokom rekli, da je prišel en učen mož, zdaj ga pa kaj vprašajte. Saj so odgovori potem tudi na tem nivoju.

Prav škoda, da ni več profesorja Strnada. Njegovi poljudni članki v časopisju so bili za normalen nivo ravno prav berljivi in zelo zanimivi.

Tole je očitno pač prilagojeno umski stopnji naših managerjev.

V občilih zelo manjka srednji nivo, med strokovnimi članki v strokovnih publikacijah in med tole stopnjo vrtca. Verjetno tudi zato v širši javnosti umira popularnost naravoslovja.
Korazijan sporočil: 386
[#2589741] 31.03.16 12:04 · odgovor na: anon-180464 (#2589736)
Odgovori   +    4
Saj imamo tudi bolj zapletene odgovore:
Področje ERC projekta za uveljavljene raziskovalce (ERC Advanced Grant), z naslovom, ki bi ga lahko prvedli kot “odprti, neravnovesni, mnogodelčni sistemi", je teoretična in matematična fizika kvantnih sistemov, ki imajo veliko sestavnih delov v močni medsebojni interakciji in so vzbujeni daleč od ravnovesja. Matematično točna obravnava in posledično fizikalno razumevanje takšnih sistemov spada med večje odprte izzive moderne kvantne statistične fizike in je povezano z zanimivimi ter za običajno fizikalno intuicijo težko doumljivimi pojavi, kot so npr. idealen elektronski transport pri visokih temperaturah, difuzija v odsotnosti disipacije, ali časovna relaksacija v neobičajna, oziroma kot jim pravimo nekoliko suhoparno, netermalna ravnovesna stanja. Po domače so to takšna stanja, ki jim ni mogoče pripisati temperature. Potencialno pa nam lahko omenjeni teoretični izsledki celo pomagajo pri načrtovanju kvantne tehnologije prihodnosti, npr. kvantnega spomina ali naprav za procesiranje kvantne informacije.
Fokus predloga je usmerjen v razumevanje samih temeljev neravnovesne statistične fizike, njegova izvedljivost pa je utemeljena na mojem odmevnem dosežku iz leta 2011, ko sem z odkritjem novih, t.i. kvazilokalnih ohranitvenih zakonov rigorozno pojasnil idealno prevodnost anizotropne Heisenbergove verige spinov pri visokih temperaturah. Lokalni ohranitveni zakoni, kot je npr. ohranitev mase ali naboja, so temeljni gradniki matematičnega opisa narave. Omenjeni pojav idealnega transporta so z računskimi simulacijami napovedali že pred dvajsetimi leti, dokaz za njegov obstoj pa je zahteval vpeljavo povsem novega koncepta kvazilokalnosti. Tako kot je lokalnost ena od temeljnih značilnosti zakonov fizike, je kvazilokalnost nekakšna minimalna razširitev lokalnosti, ki omogoča, da matematično strog opis razširimo na neravnovesno fiziko. V novem ERC projektu bomo razširili teorijo kvazilokalnih ohranitvenih zakonov na bolj splošne sisteme in raziskali njihovo robustnost na majhne motnje, ki je zelo pomembna s praktičnega vidika.

Strani: 1