Strani: 1

anon-1505 sporočil: 187
[#2581693] 15.02.16 12:47
Odgovori   +    8
Avtor nam pregledno in prepričljivo predstavlja, kako nebogljene so današnje ekonomske politike pri oživljanju gospodarske rasti. Od tako uglednega ekonomista, kot je Roubini, človek upravičeno pričakuje, da ne razgljablja zgolj o tem, kaj vse gre narobe, pač pa pove tudi nekaj o tem, zakaj gredo stvari narobe in tako bi se ob sprejemljivi diagnozi bolezni lahko lotili tudi njenega zdravljenja. Tako pa v komentarju bralec zastonj išče odgovor na »zakaj«; zaradi tega pa naj ne bo do avtorja kritičen, saj tako ravna večina uglednjh ekonomistov.
Naj bom neskromen in tako bom prav kratko predstavil, kaj je po mojem danes v svetu najbolj narobe in kako naj bi teževe zdravili. Tako naj bi šle vročno-posledične povezave:
1.Osrednji problem: predstavlja ga sistemsko zaostajanje tržnega povpraševanja za potencialno ponudbo, ki ga povzročajo nesprejemljive socialne razlike (Vse bolj bogati premalo trošijo, vse bolj revni bi trošilili, pa ne morejo.).
2. Vzrok za neprejemljive socialne razlike: te so rezultat neoliberalnega upravljanja držav (in njihovih nadgradenj), ki pretirano favorizira interese kapitala v škodo večine prebivalstva, ena največjih storjenih napak pa je bilo radikalno zmanšanje obdavčitev bogatih, ki ga je pred koncem prejšnjega stoletja kot proces sprožil predsednik ZDA Reagan;
3.Rešitev : ta je v bistveno spremenjeni vlogi države: namesto vse bolj oslabele,pokvarjene in neučinkovite države potrebujemo močno državo, ki se jo učinkovito in pošteno upravlja v korist večine, to pa vključuje predvsem tudi radikalno omejevanje družbene moči kapitala.

Strani: 1