Izbrani forum: Avto

Izbrana tema: članek Avto brez voznika oziroma udobno na smučanje

Strani: 1

anon-304487 sporočil: 967
[#2571419] 30.12.15 09:44 · odgovor na: (#2571384)
Odgovori   +    4
čas vnosa: 30.12.15 09:05
Hecno.

Avtomobilski novinarji tako radi poudarjajo užitek pri športni vožnji, ročno pretikanje, držanje ceste ob ovinkih, da trdih zicev in kot ketna trdih "blažilnikov" sploh ne omenjamo.

Kako se bodo sedaj novinarji naučili pisati po nareku, kako je bilo vse zgoraj našteto brez veze, bolj fino je dati npr. 50.000 eur za avto, v katerega se usedeš in v katerem med vožnjo ne boš mogel ničesar delati - za branje bo preveč tresel (kakovost cest), za pisanje bo premalo prostora, edino, kar bo uporaben, da se boš lahko mirne volje kregal z svojimi sopotniki, saj ti ne bo treba gledati več na cesto.

Jaz bi v tem primeru raje kupil karto za vlak ali podzemno železnico. ne samo, da je to bagatelno poceni, predvsem imel na vlaku ali podzemni isto vlogo, kot v samovozečem avtu. Aja, pa še 50.000 eur bi prišparal.

Še zlobno vprašanje novinarju: a bodo po uvedbi samovozečih vozekov ostale avte z dekretom ukinili? Namreč, samovozeči vozeki ter običajni vozeki z (pijanimi) lokalnimi vozniki pač ne bo šlo skupaj...

Pa pešci tudi ne. razen, če jim ne nameravajo v čelo vtisniti čip, da bodo kompatibilni z računalniki samovozečih vozekov...

Morda pa je cilj, da bi ljudje v prihodnosti čimmanj razmišljali s svojo glavo in bili primorani uporabljati svoje možgane in razum. Saj bo vse naredila elektronika...
pobalin sporočil: 14.456
[#2571425] 30.12.15 10:52
Odgovori   +    2
Prebral sem nekaj člankov o teh krasnih vizijah. Vsi napovedujejo tisoče rešenih življenj in stotisoče brezposelnih. Nikjer pa še nisem prebral, da boš takemu super pametnemu avtu lahko ukazal, naj se zmeni za termin na servisu in se potem kar sam odpelje tja. Ali pa ti bo avto rekel, da te jutri ne more peljati v Maribor, ker je že zmenjen na servisu. Potem boš ugotovil, da imaš poleg žene in otrok doma še en avtonomen ob-/sub-jekt, kar ne bo vedno najbolj komot. Nenadoma, proti vsem racionalnim pričakovanjem boš postal skeptičen do novega trenda - avtonomnih servisnih delavnic. Najkasneje takrat bo deset+ milijard ljudi pogruntalo, da jim poleg razmnoževanja preostane samo še vojskovanje - za UTD. Ampak avtonomne mašine bodo spoznale svojo ogroženost in bodo folk začele pitati s somo in distopija ne bo več plod bujne domišljije ampak stanje duha.
bc123a sporočil: 48.253
[#2571436] 30.12.15 12:16 · odgovor na: (#2571384)
Odgovori   +    2
[jezdec666]
Samovozni avtomobili bodo čez pet let že vsakdanji.
Ne bodo. Niti cez 15 let.
bc123a sporočil: 48.253
[#2571437] 30.12.15 12:17 · odgovor na: (#2571392)
Odgovori   +    4
[alek14]
To pomeni, da se bodo ponudniki AI avtov sprijaznili, da avto pač ne bo razvolzljal 1% situacij in jih bodo vseeno ponujali kot avtonomna vozila.
Tako. In 1% je veliko, je toliko, da bos se vedno moral imeti v avtu volan in v zepu izpit.
alfa55 sporočil: 2.730
[#2571445] 30.12.15 12:33 · odgovor na: bc123a (#2571436)
Odgovori   +    4
[bc123a]
> [jezdec666]
> Samovozni avtomobili bodo čez pet let že vsakdanji.

Ne bodo. Niti cez 15 let.
So že danes med nami. Če malo bolj pozorno opazuješ jih boš opazil mnogo.

Značilnosti teh 'samovoznih' avtomobilov: 'vozniki' v roki držijo telefon, v drugi steklenico, cigareto ali sendvič, avtomobil dirka kot za stavo ali vozi ekstremno počasi napol po odstavnem, napol po prehitevalnem pasu obvoznice ali avtoceste...
najobj sporočil: 31.920
[#2571449] 30.12.15 12:50 · odgovor na: alfa55 (#2571445)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: najobj 30.12.2015 12:51
[alfa55]
> [bc123a]
> > [jezdec666]
> > Samovozni avtomobili bodo čez pet let že vsakdanji.
>
> Ne bodo. Niti cez 15 let.
So že danes med nami. Če malo bolj pozorno opazuješ jih boš opazil mnogo.

Značilnosti teh 'samovoznih' avtomobilov: 'vozniki' v roki držijo telefon, v drugi steklenico, cigareto ali sendvič, avtomobil dirka kot za stavo ali vozi ekstremno počasi napol po odstavnem, napol po prehitevalnem pasu obvoznice ali avtoceste...
... evo, in to je stvar, ki jo naši policiji zelo zamerim, ker bi namesto z radarji v grmovju na nenevarnih odsekih cest s kaznovanjem takšnih "voznikov" dejansko prispevali k varnosti v prometu, proračun pa bi bil glede na pogostnost tega "pojava" še bolj poln ...
anon-43949 sporočil: 4.362
[#2571453] 30.12.15 13:01 · odgovor na: pobalin (#2571425)
Odgovori   +    0
[pobalin]
Prebral sem nekaj člankov o teh krasnih vizijah. Vsi napovedujejo tisoče rešenih življenj in stotisoče brezposelnih. Nikjer pa še nisem prebral, da boš takemu super pametnemu avtu lahko ukazal, naj se zmeni za termin na servisu in se potem kar sam odpelje tja. Ali pa ti bo avto rekel, da te jutri ne more peljati v Maribor, ker je že zmenjen na servisu. Potem boš ugotovil, da imaš poleg žene in otrok doma še en avtonomen ob-/sub-jekt, kar ne bo vedno najbolj komot. Nenadoma, proti vsem racionalnim pričakovanjem boš postal skeptičen do novega trenda - avtonomnih servisnih delavnic. Najkasneje takrat bo deset+ milijard ljudi pogruntalo, da jim poleg razmnoževanja preostane samo še vojskovanje - za UTD. Ampak avtonomne mašine bodo spoznale svojo ogroženost in bodo folk začele pitati s somo in distopija ne bo več plod bujne domišljije ampak stanje duha.
Za tak samovozeči avto je dogovor za servis (s prav tako primerno avtomatiziranim servisom) sorazmerno enostaven. Konec koncev, kaj je ovira, da bi se na ta način ne mogli dogovarjali za servis že danes, torej brez samovozečega avta? Računalniška aplikacija za takšno dogovarjanje ni neka nedosegljivo težka logika in gotovo bo šla programska oprema tudi v takšne funkcije avtoservisa, če se bo za kaj takega izkazal dovolj velik interes.

Kaj pa je recimo tako težkega v delu dispečerja na avtoservisu, da njegove logike uvrščanja avta na dnevni red servisa sčasoma ne bi mogli avtomatizirati? Ta logika je morda le malo kompleksnejša kot logika vodenja prostih mest v parkirni hiši ali logika računalniškega vodenja skladišča materiala in rezervnih delov - ali niti tako težka ni. Vse to pa je danes v poslovanju že samoumevno.

Meni se na primer zdi smiselno, da bi raje naročal katerikoli servis od doma prek računalnika ali pametnega telefona, kot da moram sam tekati tja, da se dogovorim. In ko bo - če bo - avto sam naročil servis, bo poskrbljeno tudi za to, da bo s tem primerno seznanjen tudi uporabnik avta in da bo imel na razpolago tudi ustrezne možnosti ukrepanja, če bi ga kaj motilo.

O tem, kako tehnologija, v zadnjem času zlasti IT in avtomatizacija procesov, spreminja družbo, pa debate potekajo že več stoletij. So ludisti, ki so razbijali stroje, ki so nadomestili ročno delo, imeli prav? Bi se radi vrnili v srednji vek, saj takrat tudi "ni bilo vse slabo"...
bc123a sporočil: 48.253
[#2571456] 30.12.15 13:04 · odgovor na: anon-43949 (#2571453)
Odgovori   +    1
[sreckos]
Kaj pa je recimo tako težkega v delu dispečerja na avtoservisu, da njegove logike uvrščanja avta na dnevni red servisa sčasoma ne bi mogli avtomatizirati? Ta logika je morda le malo kompleksnejša kot logika vodenja prostih mest v parkirni hiši ali logika računalniškega vodenja skladišča materiala in rezervnih delov - ali niti tako težka ni. Vse to pa je danes v poslovanju že samoumevno.
Jaz za servis samo poklicem.

Se raje bi, da samo poklicem, in pride en kerlc po kljuc k meni v stanovanje ali na delovno mesto, odpelje avto na servis in ga naslednji dan pripelje, po tistem ko sem seveda preko paypala ali kreditne kartice poravnal strosek.

Zakaj pa tega ni? nova delovna mesta (tega kerlca ki bi letal za avti), manj zajebancije zame, itd...

to so resnicni napredki, ne pa blodnje o samovozecih avtih!
anon-238000 sporočil: 464
[#2571470] 30.12.15 13:40
Odgovori   +    0
Jaz, ki ne smem delat izpita, bi bilo to več kot odlično. Napišem Maribor in via.
anon-43949 sporočil: 4.362
[#2571475] 30.12.15 13:56 · odgovor na: bc123a (#2571456)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [sreckos]
> Kaj pa je recimo tako težkega v delu dispečerja na avtoservisu, da njegove logike uvrščanja avta na dnevni red servisa sčasoma ne bi mogli avtomatizirati? Ta logika je morda le malo kompleksnejša kot logika vodenja prostih mest v parkirni hiši ali logika računalniškega vodenja skladišča materiala in rezervnih delov - ali niti tako težka ni. Vse to pa je danes v poslovanju že samoumevno.

Jaz za servis samo poklicem.

Se raje bi, da samo poklicem, in pride en kerlc po kljuc k meni v stanovanje ali na delovno mesto, odpelje avto na servis in ga naslednji dan pripelje, po tistem ko sem seveda preko paypala ali kreditne kartice poravnal strosek.

Zakaj pa tega ni? nova delovna mesta (tega kerlca ki bi letal za avti), manj zajebancije zame, itd...

to so resnicni napredki, ne pa blodnje o samovozecih avtih!

Se strinjam - a vse ob svojem času. Če pojejo le prezgodnji petelini, ni haska.

Tudi meni se zdi "samovožnja" zaenkrat pretežek problem, da bi lahko naštrikali dovolj varno, hitro itd. logiko vožnje. Najbrž so potrebne dodatne infrastrukturne in tehnološke rešitve na avtu in na cesti pa na parkirišču, preden se bo dalo spresti to logiko, da bo funkcionirala v vseh situacijah brezhibno.

Morda bo ostala samo posebnost za zelo specifične namene, kot je vožnja dostavnih platform po proizvodni hali, morda je na cesti nikoli ne bo?
Kje so na primer termonuklearne elektrarne?
anon-178149 sporočil: 4.311
[#2571481] 30.12.15 14:25 · odgovor na: (#2571384)
Odgovori   +    0
[jezdec666]
Samovozni avtomobili bodo čez pet let že vsakdanji.
Se bom spomnil mladih dni pred kakih 50+ leti. Vsi smo sanjali, kako se bomo v 21. stoletju vozili z ne vem kakšnimi frčoplani ali pa zrakomlati, kar vam je ljubše. In kakšna je kruta resnica?

V 21. stoletju se vozimo v službo, vsaj priviligiranci, ki živimo znotraj radija 10 km od službe, s preprostim kolesom na katerega pred 50-60 leti nihče ni niti pomislil...., še manj pa na to, da se bomo tisti bolj fit v 21. stoletju vozili na kopanje na morje s biciklom. No povratek je sicer s starim, a zanesljivim vlakom.

Marsikaj od avtonomne vožnje se bo nedvomno uresničilo, toda čez 5 let sigurno ne v obliki, da bo avto sam poiskal parking/garažo na poljubnem mestu in, da bo sam neodvisno peljal iz kraja v kraj..... Sicer bi bilo pa nazarensko fino, imeti avto, kateremu bi rekel v Vratih (na primer), jutri me počakaj v Trenti, kordinate XY.

Vendar pa kakršna koli avtonomna vožnja ne bo odpravila osnovnega problema avtomobila, v mestu ni zaželen in tudi ne preveč uporaben. Velja vsaj za evropska mesta, v mnogih na drugi strani oceana je nekoliko drugače, toda potem mesta niso prava mesta, namenjena bivanju ljudi.....
pobalin sporočil: 14.456
[#2571510] 30.12.15 18:46 · odgovor na: anon-43949 (#2571453)
Odgovori   +    2
[sreckos]
O tem, kako tehnologija, v zadnjem času zlasti IT in avtomatizacija procesov, spreminja družbo, pa debate potekajo že več stoletij. So ludisti, ki so razbijali stroje, ki so nadomestili ročno delo, imeli prav? Bi se radi vrnili v srednji vek, saj takrat tudi "ni bilo vse slabo"...
Jaz bi pustil ludiste pa srednji vek in raje citiral pokojnega sodobnika Douglasa Adamsa, ker se z njim zelo strinjam.
“I've come up with a set of rules that describe our reactions to technologies:
1. Anything that is in the world when you’re born is normal and ordinary and is just a natural part of the way the world works.
2. Anything that's invented between when you’re fifteen and thirty-five is new and exciting and revolutionary and you can probably get a career in it.
3. Anything invented after you're thirty-five is against the natural order of things.”
Douglas Adams, The Salmon of Doubt
dz1975 sporočil: 2.264
[#2571517] 30.12.15 21:13 · odgovor na: (#2571422)
Odgovori   +    1
[jezdec666]
Tko hudo po mojem ne bo, avto bo postal storitev, ne lastnina, ker bo enostavno predrago imet avto, saj bo najem precej cenejši
Eeee...že sedaj lahko kupiš avto na leasing...160 usd mesečno za npr. Hyundaia Elantro se mi ne zdi ravno nedosegljivo...vsekakor ceneje in bolj praktično kot vsakič sproti najeti avto pri Hertzu.
anon-238000 sporočil: 464
[#2571561] 31.12.15 11:33
Odgovori   +    0
Zapirale se bodo avtošole, saj ne boš poteboval izpita.

Strani: 1