Strani: 1

zoran13 sporočil: 2.420
[#2568018] 10.12.15 23:59
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: zoran13 11.12.2015 00:01
ZGODOVINA OIB

Na Hrvaškem so že leta 2008 borzne hiše in banke obveščale o uvajanju novosti pri njihovi SKDD (Središnje Klirinško Depozitarno Društvo) - (naša KDD) in sicer bo vsakemu vlagatelju fizični ali pravni osebi, posredovana nova osebna identifikacijska številka v njihovem sestavu SKDD.
Za pridobitev imenovane identifikacijske številke (OIB), morajo vse fizične osebe - nerezidenti oditi na njim najbližjo davčno upravo in jo bodo ob predložitvi potnega lista, tudi pridobili.
Za pravne osebe - nerezidenti, pa morajo storiti enako ob predložitvi izpisa iz registra pravnih oseb, ki mora biti preveden v hrvaški jezik.

* dodatne informacije tako lahko dobite na številki 00385 - 042 660 980 (Martina Rončević, interni kontrolor

Obenem pa je tudi mogoče izvedeti ali je že za vlagatelje nerezidente številka (OIB) že določena, tudi na telefonski številki govornega avtomata SKDD in sicer 00385 - 01 46 07 300 ter kasneje tipko 3 (lojtra) in še enkrat tipko 3 (lojtra). Za identifikacijo morate vmes povedati tudi številko računa investitorja in PIN osnovnega računa, ki vam jih je določila SDA.

Tako vsi, ki ne bodo pridobili nove številke do 01.01.2010, ne bodo mogli opravljati:
- prodajo vrednostnih papirjev
- nakup novih vrednostnih papirjev
- nakazilo morebitnih dividend na bančni račun
www.skdd.hr/portal/f...NQL,10,810
www.skdd.hr/portal/f...67301:::::

Po uvedbi OIB - Osebne identifikacijske številke na Hrvaškem, že predstavljena 03.01.2008, ki je obvezna za vse vlagatelje v njihove vrednostne papirje in brez katere ni mogoče tudi izvajati nikakršnih transakcij ter nakupe ali prodajo vrednostnih papirjev. Pri poslovanju in odprtju računov pri posameznih bankah, zaradi morebitnega nakupa vrednostnih papirjev preko njih, je po novem potrebno v skladu z njihovim sprejetim Zakonom o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, ob odprtju ali transakciji, napisati in podpisati tudi izjavo o politični izpostavljenosti tuje fizične osebe, ki zna biti za marsikoga zelo stresna in zato tudi lahko obremenjujoča. Poleg tega je tudi znano, da je potrebno vse račune, ki so odprti v tujini, tudi prijaviti na Dursu, tako, da je Veliki brat, vsak dan bližje...

IZJAVA STRANKE O POLITIČNI IZPOSTAVLJENOSTI

Jaz, spodaj podpisani ….izjavljam, da
sem oziroma nisem politično vplivna oseba (izbiro obkrožite)

1.Ime in priimek…vrsta odnosa*
funkcija….datum nastopa funkcije
2. Ime in priimek…vrsta odnosa*
funkcija….datum nastopa funkcije

* vrsta odnosa; navedite eno od naslednjih možnosti:
- osebno - če je stranka politično izpostavljena oseba
- član ožje družine – če je politično izpostavljena oseba član ožje družine (zakonska ali izvenzakonska zveza, starši, bratje in sestre ter otroci in njihovi zakonski in izvenzakonski partner)
- bližnji sodelavec - če je politično izpostavljena oseba bližnji sodelavec

Kolikor je odgovor pozitiven navedite podatke o izvoru sredstev katera bodo predmet poslovnega odnosa ter transakcije……

Kot dokaz prilagam sledečo dokumentacijo…..

Kraj in datum, podpis

Obrazložitev:
To izjavo izpolnjuje tuja fizična oseba z prebivalčiščem ali običajnim prebivališčem v tuji državi katera deluje ali je v zadnjem letu (ali dlje) delovala na vplivnih javnih funkcijah, vključujoč tudi člane njene ožje družine ali osebo za katero je znano, da je sorodnik takih oseb.
Fizične osebe katere delujejo ali so delovale na vplivnih javnih funkcijah so: predsedniki držav, predsedniki vlad, ministri in njihovi pomočniki, izbrani člani zakonodajnih teles, sodniki vrhovnih, ustavnih in drugih visokih sodišč, proti katerim odločbe, razen v posebnih primerih, ni mogoče izkoristiti pravnih norm, sodniki finančnih sodišč ter člani svetov centralnih bank, veleposlaniki, konzuli in visoki častniki oboroženih sil, člani upravnih in nadzornih svetov, ki so v lastništvu ali v večinskem lastništvu države. Člani ožje družine tuje politično izpostavljene osebe so: zakonski in izvenzakonski partner, starši, bratje in sestre, otroci in njihovi zakonski in izvenzakonski partnerji. Bližnji sodelavec tuje politično vplivne osebe je vsaka oseba katera ima skupni dobiček iz imovine ali takšne narave poslovni odnos, ali katera ima s tujo politično vplivno osebo, druge bližnje poslovne kontakte.

Podatke zbiramo skladno z 32.členom Zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, NN številka 87/2008.

Stinjajoč/strinjajoča se z vzpostavljanjem poslovnega odnosa…
Vodja Poslovne enote:…
Mesto, datum, čas,…


Smjernice za provođenje zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma za obveznike u nadležnosti hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, rujan 2009
www.hanfa.hr/uploads...ORIZMA.pdf

ZAKON
www.zakon.hr/z/117/Z...-terorizma

SMERNICE
www.hnb.hr/supervizi...orizma.pdf

VSE TEŽJE DO RAČUNA V BANKI
www.jutarnji.hr/sve-...ci/281099/

20 LET

Davčna problematika se seveda tukaj ne konča, saj ponavadi izplačevalec dividende na Hrvaškem, pošlje delničarju nerezidentu dokumentacijo oziroma obvestilo o izplačilu dividende, ki ga mora ta hitro potrditi na našem DURSu, da je prejemnik dividende nerezident in tako obdavčen po znižani davčni stopnji namesto 12%, torej samo 5%. Kolikor se postavljeni rok prekorači, kar se tudi zaradi poštnih rokov ter pošiljk dogaja pogostoma, potem izplačevalec dividende upošteva davčno stopnjo 12%. Zatem pa je potrebno na njihovo Porezno upravo, dati "zahtjev za umanjenje porezne obveze, izuzimanje od porezne uprave ili povrat više plačenog poreza za dividende prema ugovoru o izbegavanju dvostrukog oporezivanja između Republike Hrvatske in Republike Slovenije", za kar ima delničar nerezident možnost kasnejšega poračuna v roku 3 let.
Glede na troletni rok imetništva vrednostnih papirjev glede obdavčitve smo že tudi nekdaj imeli, takrat je bil šele borzni razcvet, saj je bilo potrebno za neobdavčenje imeti v lastništvu vrednostne papirje zgolj in samo 3 leta, vse to seveda v kontekstu naših sedanjih 20 let imetništva za neobdavčitev vrednostnih papirjev. Kaj je to pomenilo za kapitalski trg pri nas, za položaj in vlogo malih delničarjev pri nas, za kasnejše njihove množične iztisnitve, pa je v teh letih izkusil domala vsak tisti, ki je imel s tem opraviti.

Strani: 1