Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[#2545488] 02.09.15 18:16
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: anon-317028 02.09.2015 18:30
»Bralec« močno pretirava, verjetno je podjetnik, ki vse »dela sam« ali mu računovodkinja »tako mimogrede« dela delovna dovoljenja, piše pogodbe o zaposlitvi tudi kakšno odpoved napiše... Mogoče bi res pravilniki in obrazci lahko bili nekaj prej na razpolago ali bi zakon začel veljati npr. z mesecem oktobrom pa brez skrbi mi smo se dobro pripravili na novo zakonodajo in smo prav danes dobili pooblastilo za začetek postopka za pridobitev delovnih dovoljenj za 20 tujcev iz različnih držav. Kot vedno v praksi se najraje zalomi, če ne poznamo zakonodaje in postopkov.
sopranos sporočil: 11.404
[#2545492] 02.09.15 18:38
Odgovori   +    8
Največji problem, ki ga jaz vidim je v tem, kako tujcu odvzeti prstne odtise.

Dam 2 primera. Recimo iz Južne Afrike bo moral tujec leteti v Kairo in tam oddati odtise. Ali pa recimo iz Filipinov bo moral leteti v Peking. Logistično izredno velik in tudi drag zalogaj. Potem bo moral leteti nazaj v svojo državo in tam mesec ali dva čakati na dovoljenje. Potem spet leteti na veleposlaništvo in tam prevzeti dovoljenje ter leteti v Slovenijo.

Druga fora. Letalske družbe sedaj v praksi opravljajo naloge državnih organov. Npr. Filipincu ne bodo dovolili, da se na letalo vkrca z enosmerno karto Manila - Peking- Ljubljana, ker tak tujec ne bo imel dovoljenja za prebivanje v Schengenskem območju. Zato bo tujec moral kupiti povratno letalsko karto Manila - Peking - Manila.

Tretja fora. Tujec mora imeti zdravstveno zavarovanje. Slovenija zdravstvenih zavarovanj v digitalni obliki ne priznava, čeprav je to tudi že v azijskih državah nekaj običajnega. Ker priznavajo samo taka, ki so podpisana ročno, imajo žig in ki so prevedena pri sodnem tolmaču. Tako, da od tujca zahtevajo, da kupi zavarovanje od Adriatic Slovenice oz. od Vzajemne.
Zakon od delodajalca zahteva, da ga takoj zavaruješ oz. v roku 10 dni. Tako je bilo že do sedaj. Hkrati pa bodo vseeno od tebe zahtevali prehodno zavarovanje.

Čeprav morajo UE vlogo rešiti v roku 30 dni od dneva prejetja popolne vloge, se bodo na to požvižgali. Uradnik gre recimo za 14 dni na dopust, nič ni narejenega. Rečejo, da imajo 30 dni časa in da ne bodo drugemu dodelili primera. Potem je pa še kakšna bolniška, pa vloge pred tvojo, pa si hitro krepko čez en mesec. Misliš, da je vse ok, ti pa šele čez 40 dni povedo, da moraš dopolniti vlogo. Medtem pa tujec čaka.

Vam opišem kako pride do tega, da recimo tujcu vročijo dovoljenje na veleposlaništvu? Upravna enota pošlje dopis ministrstvu za notranje zadeve. Oni potem pošljejo dopis na ministrstvo za zunanje zadeve. Nato slednje odloči in pošlje odgovor notranjemu ministrstvu. Oni pa nato upravni enoti. No, šele potem upravna enota pošlje dovoljenje na veleposlaništvo.

Skratka, ko začneš takole seštevati, ugotoviš, da bo trajalo cca. 3-4 mesece, da dobiš dovoljenje za tujca. Cena pa bo, vsaj 2.000 EUR da tujec dejansko pride v Slovenijo.

Meni se to zdi kar veliko. Ker potem moraš kot delodajalec običajno poskrbeti še za stanovanje, prevoz na delo in podobno. Je ceneje če zaposliš begunca, ki je že v Sloveniji.
PetraS sporočil: 2.368
[#2545493] 02.09.15 18:39 · odgovor na: anon-317028 (#2545488)
Odgovori   +    4
ne, ne dela vsega sam. point debirokratizacije ni, da potem tega ne moreš najt, razen, če spiš z uradnim listom pod pouštrom. tudi ne, da niti uradniki ne znajo razložit, kaj moraš naredit. in, oprosti, poglej obrazec, in mi povej, koliko minut bi porabil, da bi ga objavil na e-upravi

lp, p
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2545505] 02.09.15 20:00 · odgovor na: PetraS (#2545493)
Odgovori   +    6
[PetraS]
ne, ne dela vsega sam. point debirokratizacije ni, da potem tega ne moreš najt, razen, če spiš z uradnim listom pod pouštrom. tudi ne, da niti uradniki ne znajo razložit, kaj moraš naredit. in, oprosti, poglej obrazec, in mi povej, koliko minut bi porabil, da bi ga objavil na e-upravi

lp, p
Z delovnimi dovoljenji se ukvarjamo od same uvedbe delovnih dovoljenj. V tem času je nekaj zakonov spremenjenjenih, pravilnikov, dobili smo posebna pravila za državljane BiH in Hrvaške, posebna pravila (prepovedi) za druge, diskrecijska odločitev državnega uradnika je tudi možna...torej, vse je potrebno vzeti v zakup. Če bi zakonodaja začela veljati z letom 2016 bi bilo lažje, sic, ne bi bilo, nekateri pravilniki bi se še vedno pripravljali v zadnjem trenutku. Tako pač funkcionira slovenska birokracija. Na splošno, ministrstvo za delo...je neorganizirano, kajti ministrica je mehka, vsem popušča in delo stoji. Primer. V Zakonu o delovnih razmerjih, ki velja od meseca marca/2013 so v 213. in 214. členu opredeljene ekonomsko odvisne osebe o katerih so Finance veliko koristnega napisale. V 223. členu ZDR piše »Določbe 213. in 214. člena tega zakona se uporabljajo do uveljavitve zakona, ki bo urejal delo in varstvo ekonomsko odvisnih oseb« Seveda, ministrica novega zakona do danes ni pripravila in se pojavljajo različna mnenja, razlage, slaba volja je v podjetjih in seveda, davkarija je pristavila svoj pisker in svojo razlago, ki podjetja lahko drago stane. Na srečo, nekateri oz. nekatera podjetja vidimo korak, dva naprej in poznamo rešitve.
PetraS sporočil: 2.368
[#2545531] 03.09.15 07:06 · odgovor na: anon-317028 (#2545505)
Odgovori   +    1
torej, bralec pretirava? navedel si odličen primer. kaj naj zdaj, še za to čakamo naslednji dve leti, da se spomnijo to objavit. sem vprašala kolega, programerja, koliko časa bi rabili za uploadanje teh obrazcev. pravi, max 1 uro, pa še to, če nimajo form builderja.

lp, p

Strani: 1