Strani: 1 2

novica sporočil: 5.397
[#2491033] 12.01.15 22:49 · odgovor na: (#2491029)
Odgovori   +    4
[NavadniNimda]
Obstaja še en zelo pomemben razlog: diverzifikacija premoženja. Priseben človek ne bo vsega svojega imetja stavil na eno karto, ampak bo razporedil prišparan kapital prek več sort assetov. Nepremičnine so en od njih in jasno sem ne spadajo samo hoteli in wellness centri.
Seveda. Sam srčno upam, da je to en izmed odgovorov.
novica
hostamox sporočil: 8.460
[#2491039] 12.01.15 23:07
Odgovori   +    11
www.delo.si/zgodbe/n...ravco.html

Mislim da je pomembneje, kot da je bivši svetnik , da je direktor podjeten kmet.

Upam da bo šel kapital in znanje z roko v roki. Bojo pa fantje verjetno plemenitili svoj kapital prek EU podpor, direkorju v preteklosti to ni šlo slabo od rok :)
novica sporočil: 5.397
[#2491044] 12.01.15 23:56 · odgovor na: (#2491037)
Odgovori   +    6
[NavadniNimda]
Zakaj bi bil izgovor? Saj če si lastnik zemlje, ne pomeni da moraš loviti krave po hribih s čebrom, ali se spotikati s plugom. Ni vsak za to dobr, treba imeti talent, voljo, znanje, željo. Za te reči je najpolje najeti profije in jih dobro plačati. Kot pri vsaki stvari.
Kdo govori o izgovorih? Jaz pogrešam odgovore. :)
kmetovalec sporočil: 681
[#2491072] 13.01.15 07:23 · odgovor na: (#2491029)
Odgovori   +    5
[NavadniNimda]
Obstaja še en zelo pomemben razlog: diverzifikacija premoženja. Priseben človek ne bo vsega svojega imetja stavil na eno karto, ampak bo razporedil prišparan kapital prek več sort assetov. Nepremičnine so en od njih in jasno sem ne spadajo samo hoteli in wellness centri.
Glede na to, da z nakupom niso pridobili kaj dosti nepremičnin (kmetijska zemljišča so v lasti Sklada - države), je to bolj malo verjertno.
anon-8630 sporočil: 61
[#2491092] 13.01.15 08:39
Odgovori   +    8
Fanta in njun šef očitno nimajo pojma o vplivu živinoreje na okolje.
Trend v tej panogi je edino in samo "ZMANJŠATI, ZMANJŠATI".
Finance žal gledajo na vse stvari skoraj izključno skozi ekonomska očala.
Zato ne preseneča, koga so vprašali za mnenje o kmetijski dejavnosti.
Marjana Pišljarja. Bog pomagaj.
Veselo2012 sporočil: 474
[#2491101] 13.01.15 09:17
Odgovori   +    8
Hvala bogu, da zapravljata doma. To bi lahko bila praksa ne pa izjema. Bosta veleposestnika in čez leta ne lačna.
dz1975 sporočil: 2.264
[#2491102] 13.01.15 09:18 · odgovor na: anon-8630 (#2491092)
Odgovori   +    18
????? Trendi so povečat živinorejo, saj se z rastjo prebivalstva in vedno višjega standarda veča povpraševanje po mesu (beljakovinah).

Še tega se manjka, da ekoteroristi in fanatiki omejijo količino hrane na osnovi mita o globalnem segrevanju..,
novica sporočil: 5.397
[#2491105] 13.01.15 09:22 · odgovor na: anon-8630 (#2491092)
Odgovori   +    15
[odisej]
Fanta in njun šef očitno nimajo pojma o vplivu živinoreje na okolje.
Trend v tej panogi je edino in samo "ZMANJŠATI, ZMANJŠATI".
Finance žal gledajo na vse stvari skoraj izključno skozi ekonomska očala.
Zato ne preseneča, koga so vprašali za mnenje o kmetijski dejavnosti.
Marjana Pišljarja. Bog pomagaj.
Hvala za kritiko, bom prihodnjič za komentar poslovnih potez vlagateljev prosil Miša Alkalaja in Lučko Kajfež Bogataj.
lep dan
novica
kmetovalec sporočil: 681
[#2491111] 13.01.15 09:39 · odgovor na: anon-8630 (#2491092)
Odgovori   +    12
[odisej]
Fanta in njun šef očitno nimajo pojma o vplivu živinoreje na okolje.
Trend v tej panogi je edino in samo "ZMANJŠATI, ZMANJŠATI".
Finance žal gledajo na vse stvari skoraj izključno skozi ekonomska očala.
Zato ne preseneča, koga so vprašali za mnenje o kmetijski dejavnosti.
Marjana Pišljarja. Bog pomagaj.
Tako grmijo vegetarijanci, ki pa po produkciji toplogrednih plinov ne zaostajajo za živinorejo.
anon-8630 sporočil: 61
[#2491112] 13.01.15 09:42 · odgovor na: novica (#2491105)
Odgovori   +    1
Odlično bi bilo poslovne poteze vlagateljev osvetliti z več zornih kotov.
Namesto omenjenih bi bil morda za okoljski vidik primernejši dr. Dušan Plut.
Srečno.
Gustl sporočil: 13.629
[#2491115] 13.01.15 09:51 · odgovor na: kmetovalec (#2491111)
Odgovori   +    0
[kmetovalec]
Tako grmijo vegetarijanci, ki pa po produkciji toplogrednih plinov ne zaostajajo za živinorejo.
Si šur? Kak dokaz za to?

Pa ne želim karkoli zagovarjat, samo nekako se mi logika ne sestavi.
novica sporočil: 5.397
[#2491117] 13.01.15 09:55 · odgovor na: Gustl (#2491115)
Odgovori   +    11
[Gustl]
> [kmetovalec]
> Tako grmijo vegetarijanci, ki pa po produkciji toplogrednih plinov ne zaostajajo za živinorejo.

Si šur? Kak dokaz za to?

Pa ne želim karkoli zagovarjat, samo nekako se mi logika ne sestavi.
jaz sicer nimam nonbenega dokaza, iz izkušenj - igral sem basket, fuzbal in rugby tako z vegetarijanci kot z vsejedi - pa lahko trdim, da je produkcija plinov (a so toplogredni al ne, tudi ne vem) pri vegetarijancih dosti večja kot pri mesojedih, pri veganih pa še večja kot pri vegetarijancih :)
novica
Gustl sporočil: 13.629
[#2491120] 13.01.15 09:59 · odgovor na: novica (#2491117)
Odgovori   +    2
[novica]
> [Gustl]
> > [kmetovalec]
> > Tako grmijo vegetarijanci, ki pa po produkciji toplogrednih plinov ne zaostajajo za živinorejo.
>
> Si šur? Kak dokaz za to?
>
> Pa ne želim karkoli zagovarjat, samo nekako se mi logika ne sestavi.

jaz sicer nimam nonbenega dokaza, iz izkušenj - igral sem basket, fuzbal in rugby tako z vegetarijanci kot z vsejedi - pa lahko trdim, da je produkcija plinov (a so toplogredni al ne, tudi ne vem) pri vegetarijancih dosti večja kot pri mesojedih, pri veganih pa še večja kot pri vegetarijancih :)
novica
Ta del je tudi po mojih izkušnjah nesporen :), ampak ni nek faktor pri izračunu produkcije toplogrednih plinov. Tam so poraba fosilnih goriv, gnojil, prdci živine...
novica sporočil: 5.397
[#2491122] 13.01.15 10:05 · odgovor na: Gustl (#2491120)
Odgovori   +    10
[Gustl]
> [novica]
> > [Gustl]
> > > [kmetovalec]
> > > Tako grmijo vegetarijanci, ki pa po produkciji toplogrednih plinov ne zaostajajo za živinorejo.
> >
> > Si šur? Kak dokaz za to?
> >
> > Pa ne želim karkoli zagovarjat, samo nekako se mi logika ne sestavi.
>
> jaz sicer nimam nonbenega dokaza, iz izkušenj - igral sem basket, fuzbal in rugby tako z vegetarijanci kot z vsejedi - pa lahko trdim, da je produkcija plinov (a so toplogredni al ne, tudi ne vem) pri vegetarijancih dosti večja kot pri mesojedih, pri veganih pa še večja kot pri vegetarijancih :)
> novica

Ta del je tudi po mojih izkušnjah nesporen :), ampak ni nek faktor pri izračunu produkcije toplogrednih plinov. Tam so poraba fosilnih goriv, gnojil, prdci živine...
pa dobro, kaj misliš ti, da smo mi kaj drugega kot malo manjša goveda? :)
novica
najobj sporočil: 31.920
[#2491130] 13.01.15 10:57 · odgovor na: (#2491029)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: najobj 13.01.2015 10:59
[NavadniNimda]
Obstaja še en zelo pomemben razlog: diverzifikacija premoženja. Priseben človek ne bo vsega svojega imetja stavil na eno karto, ampak bo razporedil prišparan kapital prek več sort assetov. Nepremičnine so en od njih in jasno sem ne spadajo samo hoteli in wellness centri.
... ja, ampak priseben človek niti delčka svojega imetja ne bo stavil na karto poljedelstva, ker vsi dobro vemo, da je poljedelstvo v službi samooskrbe, samooskrba pa je v službi nacionalnointeresnih komunajzarjev ...
supermario sporočil: 46
[#2491137] 13.01.15 11:12
Odgovori   +    7
Največji Slovenski izumitelj Peter Florjančič je nekoč dejal da je denar nekaj vreden šele takrat ko je zapravljen razlika je le v tem kako si ga zapravil.Je pa zanimivo da ob vseh naših finančnih filozofih ki vidijo rešitev države v nekih finančnih derivatih tisti ki resnično zasluži denar iz oblaka le tega vlaga v kmetijstvo nad katerim se tisti prvi samo zmrdujejo.
anon-319005 sporočil: 295
[#2491151] 13.01.15 12:09 · odgovor na: Gustl (#2491115)
Odgovori   +    18
Vegani jedo trendovske jedi, oreščke, kososovo, palmovo, žnbljxy olje, mange, ananase, začimbe, riževe testenine, take in drugačne azijske omake, čajčke, akai, goji, čunga lunga sadje, you name it... skratka vse kar je pridelano vsaj 5000km proč, ker drugače ti pedri niso v trendu...

vsejedci jemo govedino in perutnino vzgojeno v radiju nekaj km od hiše, v najslabšem primeru jemo kako poljsko nemško crkovino, vzgojeno par 100 km stran.

Plantaže za pridelavo trendovske hrane zahtevajo posek deževnega gozda, pri nas je tako kmetijstvo veliko bolj integrirano v prostor. Koliko Co2 pa gre za transport, embalažo itd pa se tudi ve, nakup trendovske hrana je v bistvu nakup embalaže s sledmi hrane...

Torej, vegi ni eko. Eko je izključno samo lokalno, pa ni važno toliko kaj je to.
anon-198668 sporočil: 2.998
[#2491160] 13.01.15 12:35
Odgovori   +    1
Zakaj čudenje ... saj je poteza tipično Slovenska: zanemari osnovno dejavnost, vlagaj v nepremičnine oz. grunt. To vsi počnejo, od zlatarn do visokotehnoloških podjetij.
bc123a sporočil: 48.253
[#2491164] 13.01.15 12:40
Odgovori   +    12
Jaz ju razumem. Zgodbe z bitstampom bo enkrat konec, ali ga bosta prodala, ali bo zatonil v pozabo in postal irelevanten, ali pa bo (upajmo da ne) propadel.

Na koncu bosta se vedno imela krave in pasnike, ki jih prej nista imela :)
anon-209421 sporočil: 28
[#2491175] 13.01.15 13:22
Odgovori   +    9
Mihajlović, pa kaj te briga v kaj fanta vlagata in ali imata izkušnje ali jih nimata. Vi predvidevate, da jih nimata? Na osnovi česa? To je eden tečnih člankov, zaradi katerih mladi uspešni podjetniki, ki niso nikomur nič dolžni zapuščajo oz. se izogibajo Slovenije in njihovih pritlehnih novinarjev. Dajte ju raje predlagat za nagrado, ker sta naredila ogromno investicijo v kmetijstvu. Tudi Finance niso več vredne piškavega oreha...
kmetovalec sporočil: 681
[#2491178] 13.01.15 13:42 · odgovor na: Gustl (#2491120)
Odgovori   +    9
Zadnja sprememba: kmetovalec 13.01.2015 13:48
[Gustl]
> [novica]
> > [Gustl]
> > > [kmetovalec]
> > > Tako grmijo vegetarijanci, ki pa po produkciji toplogrednih plinov ne zaostajajo za živinorejo.
> >
> > Si šur? Kak dokaz za to?
> >
> > Pa ne želim karkoli zagovarjat, samo nekako se mi logika ne sestavi.
>
> jaz sicer nimam nonbenega dokaza, iz izkušenj - igral sem basket, fuzbal in rugby tako z vegetarijanci kot z vsejedi - pa lahko trdim, da je produkcija plinov (a so toplogredni al ne, tudi ne vem) pri vegetarijancih dosti večja kot pri mesojedih, pri veganih pa še večja kot pri vegetarijancih :)
> novica

Ta del je tudi po mojih izkušnjah nesporen :), ampak ni nek faktor pri izračunu produkcije toplogrednih plinov. Tam so poraba fosilnih goriv, gnojil, prdci živine...
Prdci so tam tam, moraš računati, da 10 vegetarijancev poje za eno kravo in tudi izloči podobno količino toplogrednih plinov (prdcev). Kar se tiče porabe fosilnih goriv, gnojil.. so pa potrebni tudi za pridelavo vegetarijanske hrane. Tako, da tudi tu ni tako gromozanskih razlik, kot bi nas radi prepričali zagovorniki vegetarijanske prehrane. Še zlasti, če gledamo prežvekovalce, ki lahko pretvarjajo voluminozno krmo (travo), ki je neprežvekovalci (tudi ljudje) zelo slabo ali sploh ne morejo izkoristiti, v zelo kakovostne beljakovine in malo manj kakovostne maščobe. Na svetu je ogromno travnikov in pašnikov (že v sloveniji preko 70% kmetijskih zemljišč), ki jih ni mogoče (ali samo z velikimi vlaganji in stroški) obdelati oziroma usposobiti za njivsko pridelavo hrane ter je možno njihovo izkoriščanje samo preko živinoreje.
Sicer pa če se že gremo ekofašiste so z okoljskega vidika še veliko bolj problematični vidiki kot pa sama živinoreja. Recimo predelava in embalaža hrane, potem mesta in promet...
Gustl sporočil: 13.629
[#2491179] 13.01.15 13:55 · odgovor na: anon-319005 (#2491151)
Odgovori   +    0
[mmatt]
Vegani jedo trendovske jedi, ker drugače ti pedri niso v trendu...
Javi se kaj iz cakalnice.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2491181] 13.01.15 14:13 · odgovor na: anon-319005 (#2491151)
Odgovori   +    1
[mmatt]
Vegani jedo trendovske jedi, oreščke, kososovo, palmovo, žnbljxy olje, mange, ananase, začimbe, riževe testenine, take in drugačne azijske omake, čajčke, akai, goji, čunga lunga sadje, you name it... skratka vse kar je pridelano vsaj 5000km proč, ker drugače ti pedri niso v trendu...

vsejedci jemo govedino in perutnino vzgojeno v radiju nekaj km od hiše, v najslabšem primeru jemo kako poljsko nemško crkovino, vzgojeno par 100 km stran.

Plantaže za pridelavo trendovske hrane zahtevajo posek deževnega gozda, pri nas je tako kmetijstvo veliko bolj integrirano v prostor. Koliko Co2 pa gre za transport, embalažo itd pa se tudi ve, nakup trendovske hrana je v bistvu nakup embalaže s sledmi hrane...

Torej, vegi ni eko. Eko je izključno samo lokalno, pa ni važno toliko kaj je to.
Drugače OK. Ampak po opisanem vi niste vsejedci. Vsejedci jemo vsakega po malo, malo mesnega, malo veganskega, malo trendovskega, malo paleo :))) Pa ničesar preveč in ničesar dan za dnem.
Gustl sporočil: 13.629
[#2491182] 13.01.15 14:13 · odgovor na: kmetovalec (#2491178)
Odgovori   +    1
[kmetovalec]
> [Gustl]
> > [novica]
> > > [Gustl]
> > > > [kmetovalec]
> > > > Tako grmijo vegetarijanci, ki pa po produkciji toplogrednih plinov ne zaostajajo za živinorejo.
> > >
> > > Si šur? Kak dokaz za to?
> > >
> > > Pa ne želim karkoli zagovarjat, samo nekako se mi logika ne sestavi.
> >
> > jaz sicer nimam nonbenega dokaza, iz izkušenj - igral sem basket, fuzbal in rugby tako z vegetarijanci kot z vsejedi - pa lahko trdim, da je produkcija plinov (a so toplogredni al ne, tudi ne vem) pri vegetarijancih dosti večja kot pri mesojedih, pri veganih pa še večja kot pri vegetarijancih :)
> > novica
>
> Ta del je tudi po mojih izkušnjah nesporen :), ampak ni nek faktor pri izračunu produkcije toplogrednih plinov. Tam so poraba fosilnih goriv, gnojil, prdci živine...

Prdci so tam tam, moraš računati, da 10 vegetarijancev poje za eno kravo in tudi izloči podobno količino toplogrednih plinov (prdcev).

Cak, a ti to resno? Da so prdci vegetarijancev, torej ljudi, problem. Ker po cevapih pa disijo. Ajde, brez demagogije.
Kar se tiče porabe fosilnih goriv, gnojil.. so pa potrebni tudi za pridelavo vegetarijanske hrane. Tako, da tudi tu ni tako gromozanskih razlik, kot bi nas radi prepričali zagovorniki vegetarijanske prehrane.
Ne vem, jaz niaem zagovornik. Sem pa bral porocilo UN pa se kaj drugega, ki trdi nasprotno. Morda pa je bil vmes vege lobij...
Še zlasti, če gledamo prežvekovalce, ki lahko pretvarjajo voluminozno krmo (travo), ki je neprežvekovalci (tudi ljudje) zelo slabo ali sploh ne morejo izkoristiti, v zelo kakovostne beljakovine in malo manj kakovostne maščobe. Na svetu je ogromno travnikov in pašnikov (že v sloveniji preko 70% kmetijskih zemljišč), ki jih ni mogoče (ali samo z velikimi vlaganji in stroški) obdelati oziroma usposobiti za njivsko pridelavo hrane ter je možno njihovo izkoriščanje samo preko živinoreje.
Mozno torej. Pa ni. Ampak ti bolje ves od mene, s cim se futra vecina zivine, ki se danes porabi za hrano.

Sicer pa če se že gremo ekofašiste so z okoljskega vidika še veliko bolj problematični vidiki kot pa sama živinoreja. Recimo predelava in embalaža hrane, potem mesta in promet...
Ne, ni treba premikat tarce. Jaz sem se spotaknil izkljucno ob to, da naj bi vege hrana povzrocala enako kolicino toplogrednih plinov kot mesna.

Po mojem razumevanju je to precej tezko dokazat. Najbrz se tezje, kot to, da toplogrednu plini sploh niso tak problem, kot se jih prikazuje.
najobj sporočil: 31.920
[#2491186] 13.01.15 14:35 · odgovor na: (#2491139)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 13.01.2015 14:38
[NavadniNimda]
> [najobj]
> > [NavadniNimda]
> > Obstaja še en zelo pomemben razlog: diverzifikacija premoženja. Priseben človek ne bo vsega svojega imetja stavil na eno karto, ampak bo razporedil prišparan kapital prek več sort assetov. Nepremičnine so en od njih in jasno sem ne spadajo samo hoteli in wellness centri.
> ... ja, ampak priseben človek niti delčka svojega imetja ne bo stavil na karto poljedelstva, ker vsi dobro vemo, da je poljedelstvo v službi samooskrbe, samooskrba pa je v službi nacionalnointeresnih komunajzarjev ...
Samo če je prisilna. Če pa folk počne to prostovoljno z lastnim kapitalom, lahko pa samo ploskamo in vzkliknemo: "vsi bi morali tako delati, da vlagajo svoj kapital tja, kamor se jim zdi pravilno, ne pa da jim država vse pobere in raztala 'našim'". Upam, da je to zdaj razščišeno.
... eh, seveda je to zdaj razčiščeno, saj drugače nikoli niti ni bilo ... čuj, NavadniNimda ... evo, zaradi mene lahko folk lastni kapital prostovoljno naloži tudi v bitcoine, če mu paše, zato pa sem napisal, da prisebni folk običajno tega pač ne dela ...
anon-98072 sporočil: 1
[#2491233] 13.01.15 18:21 · odgovor na: anon-209421 (#2491175)
Odgovori   +    2
Bravo se strinjam z tole objavo.....Kaj vas pa briga,kam tale dva vlagata.Bravo fanta le pogumno naprej....Ostalo pa tipični Slovenci,treba že v kali zatret da ne bi kdo preveč zaslužil.....
anon-319005 sporočil: 295
[#2491254] 13.01.15 20:11 · odgovor na: kmetovalec (#2491178)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 13.01.15 19:52
vzemte si cajt pa si poglejte tole, vzame sapo:

www.ted.com/talks/al...ate_change
kmetovalec sporočil: 681
[#2491277] 13.01.15 21:08 · odgovor na: Gustl (#2491182)
Odgovori   +    2
Dejansko stvari niso črno-bele. In če vzameš skrajne primere lahko vedno dokažeš kar hočeš. Seveda so v živinoreji na voljo in v uporabi prakse izrazito neugodne za okolje, kot tudi takšne, ki okolje zelo malo obremenjujejo. Enako velja za poljedelsko pridelavo. Če pa vzameš nekje povprečje in gledaš čimbolj celovito pa razlike niso velike, vsekakor pa ne takšne kot jih prikazuje en ali drugi lobi.
Ne, da bi premikal tarčo samo opozoril bi rad na velikostni red, kjer pa predelava, embalaža, transport hrane na velike razdalje dejansko predstavljajo veliko večjo obremenitev okolja kot pa sama pridelava. Še en vidik vpliva na okolje ni zanemarljiv: neuporabljena oziroma zavržena hrana.
Pa še o prdcih. Sicer nisem strokovnjak za človeško prehrano ampak glede, na precejšnjo podobnost človeka s prašičem ( v fiziološkem pogledu) lahko predvidevamo, da vegetarijanci izločijo več plinov oziroma neprebavljenih in nepresnovljivih snovi iz hrane v primerjavi z vsejedi. Predvsem živalske beljakoivne so veliko bliže človeškim potrebam, kadar hočemo te pokriti samo z rastlinskimi beljakovinami moramo zaužiti precej balasta (nepotrebnih aminokislin), ker je pač določenih esencialnih amninokislin v rastlinah zelo malo.
Gustl sporočil: 13.629
[#2491278] 13.01.15 21:14 · odgovor na: kmetovalec (#2491277)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: Gustl 13.01.2015 21:18
Da ne bova prevec v bitcoin temi o prdcih...:) preberi malo raziskave...je vse na netu....precej konstantno spuscanje plinov med ljudmi, večinoma nezavedno, nezaznavno...ta glavni toplogredni itak nimajo vonja.

P.S. da ne bo pomote, mesana hrana z mesom vred je tudi po mojem bolj OK za vecino ljudi.
XTAXA sporočil: 2.304
[#2491289] 13.01.15 22:04 · odgovor na: Gustl (#2491278)
Odgovori   +    4
Ja, seveda je ok. Človek je vsejed. Vegetarijanstvo pa je bolezen. In tu mislim povsem resno.

lp
Robert

PS Problem pri presitih Evropejcih je samodisciplina. Nažiranje, popivanje, drogiranje.

Strani: 1 2