Izbrani forum: Avto

Izbrana tema: članek 10 nasvetov za varno vožnjo poleti

Strani: 1

bigl sporočil: 18.363
[#2439458] 31.07.14 13:26
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: bigl 31.07.2014 13:26
Nekaj denarja od vinjet bi se lahko vrnilo voznikom, kajti vožnja po gradbiščih je že plačana s prispevkom za ceste. Lep dan.
moon sporočil: 1.623
[#2439552] 31.07.14 15:09
Odgovori   +    2
Ker poleti umre 30 ljudi (kar je več kot pozimi), je nujno potrebno za večjo varnost vseh uvesti poletne kazni, zvišane za 30%.

Še tole: letos je v naših gorah umrlo že 15 ljudi. KJE SO KAZNI?

Aja, šoferje je lažje j....t
153 sporočil: 9.333
[#2439735] 31.07.14 22:16
Odgovori   +    4
Naslov: "10 nasvetov za varno vožnjo polet"

Menim, da eden manjka, pa naj bo naslednji:
Pojdi na pot, ko še ni ali ni več gneče.

Sodražan
jsvetlin sporočil: 54
[#2440498] 03.08.14 11:10 · odgovor na: (#2439725)
Odgovori   +    3
O, še eden iz uprave za kontrolo obutve!

Kakih 90% slovenskih markiranih hribovskih poti je po težavnosti primernih za solidne sandale ali lahke treking čevlje.

Prav možno je, da imajo zaradi mehkejše gume nekateri izmed lahkih čevljev tudi prednost pri oprijemu.

Če bi zadaj obstajala kaka pametna statistika, npr:
1% obiskovalcev gora se v hribe odpravi v coklah, med poškodovanimi pa je takih 2.1%...

Trenutno je zgodba verjetno podobna kot s kolesarskimi čeladami: ne pomagajo kaj dosti pri zmanjšanju števila poškodb ali smrti (na prevožen km), ampak za varnost na cesti so pa še vedno nujne :-)
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2448132] 23.08.14 18:36 · odgovor na: (#2439725)
Odgovori   +    1
[denac]
> [moon]
> Ker poleti umre 30 ljudi (kar je več kot pozimi), je nujno potrebno za večjo varnost vseh uvesti poletne kazni, zvišane za 30%.
>
> Še tole: letos je v naših gorah umrlo že 15 ljudi. KJE SO KAZNI?
>
> Aja, šoferje je lažje j....t

Ne vem, kako bi kaznoval gornike. Jaz sem ljudem, če sem jih videl z neprimerno obutvijo, povedal svoje. Tudi s kolegi od GRS smo to počenjali. Kajti kot alpinist sem bil zavezan pomaganju ljudem v gorah.
Boš kaznoval takega, ki pojma nima kaj so gore, pa se brez vetrovke in puloverja poda na visok vrh?
Se je že zgodilo, da smo kakšnega pozimi nagnali nazaj v dolino, ker se je podal v gore v visokih supergah in brez derez. Ampak, povsod ne moreš biti.

Za šoferje pa so pozabili važno navodilo: telefoniranje je glavno šofersko opravilo, zato ne smete pozabiti telefona.
Čestitam za trud. Ampak to kar se sedaj rola po naših hribih je izven zdrave pameti. Zadnjič sem videl skupino Čehov, ki so šli po Žagarjevem grabnu na Vogel. Dva fanta v nekih ala all-star patikah in njihovi punci v tekaških supergah, kar je še ok glede na prilike. Vidiš pa tudi močnejše 50+ gospode ali gospe, ki gotovo niso fit and proper za v hribe, ki rinejo tudi povsod kamor češ. Kazni nimajo smisla, ampak reševanje bi pa zaračunal vsakemu.
jsvetlin sporočil: 54
[#2450171] 29.08.14 10:02 · odgovor na: (#2448140)
Odgovori   +    1
Lahko se sicer še naprej greva en.wikipedia.org/wik...Ad_hominem

Niso vsi hribi alpe ali karavanke, pa tudi tu je dosti poti (na hribi.net označenih z "lahke"), kjer so ljudje -po mojem mnenju- prekomerno opremljeni (težki togi gojzerji z nastavki za dereze, plastična nepremočljiva oblačila itd).

Kakšnih resnih poškodb v hribih še nisem videl, ampak sem pa iskreno firbčen:

Koliko ljudi (%) v "neprimerni" obutvi je med poškodovanimi? Jih je res bistveno večji odstotek, glede na vse obiskovalce?

Po navedbah Dušana Polajnarja z Gorske reševalne zveze Slovenije so glavni razlogi za nesreče v gorah zdrs, odlom oprimka ali stopa (v 40 odstotkih). Drug najpogostejši vzrok je nepoznavanje terena, ko se planinci ali alpinisti izgubijo ali zaidejo (v 23 odstotkih primerov). Pogost vzrok sta tudi fizična ali psihična nepripravljenost (v 18 odstotkih primerov) ter napačna oprema ali nepoznavanje uporabe opreme (v 14 odstotkih primerov).

Torej od 14% napačne opreme, koliko nesreč povzročijo napačni čevlji?
jsvetlin sporočil: 54
[#2450281] 29.08.14 14:06 · odgovor na: (#2450232)
Odgovori   +    0
Sicer sem pričakoval številke, ampak...

Vibram je blagovna znamka podjetja, ki izdeluje kup različnih podplatov iz različnih materialov. Mene sicer niso prepričali. (čevelj Alpina Peak A). Planika recimo (čevelj Epir) izdeluje svoje podplate, ki bolje primejo, se pa hitro obrabijo.

Za res dober oprijem bi potreboval podplate iz penjene gume, ki pa jih na hribovske čevlje noben ne daje, ker bi jih skale prehitro pojejo. Kompromisi in to.
Vse, kar je povedal ima skrito sporočilo. Obutev.
No, kakor za koga. Prav dobro se da zdrsniti ali pasti tudi, če se ti zvrti od sladkorne, če doživiš mini kap, če se odlomi skala pod čevljem, če nerodno stopiš itd.

Ker očitno noben ne ve, koliko ljudi je zdrsnilo v tevicah in supergah, se enemu lahko med vrsticami pokažejo gojzarji, drugemu pa Marija - skupaj ne bova prišla.

Strani: 1