Izbrani forum: Avto

Izbrana tema: članek Varnostni sistemi bi zmanjšali krvni davek motoristov

Strani: 1

martuljek sporočil: 697
[#2375134] 21.04.14 21:39
Odgovori   +    5
Dokler motoristi mislijo, da morajo prehitevati avtomobile, ki že sicer vozijo z maksimalno dovoljeno hitrostjo in to celo na nevarnih mestih (nepreglednih ovinkih, slabi cesti, proti nasproti vozečim avtomobilom, torej v škarje) jim nobena varnostna izboljšava ne bo kaj prida pomagala. Nikoli mi ne bo jasno zakaj prometne omejitve hitrosti za motoriste ne veljajo. Glede na to kakšne neumnosti počenjajo na cestah jih še veliko preživi.
gensi sporočil: 459
[#2375143] 21.04.14 22:15 · odgovor na: martuljek (#2375134)
Odgovori   +    7
[martuljek]
Dokler motoristi mislijo, da morajo prehitevati avtomobile, ki že sicer vozijo z maksimalno dovoljeno hitrostjo in to celo na nevarnih mestih (nepreglednih ovinkih, slabi cesti, proti nasproti vozečim avtomobilom, torej v škarje) jim nobena varnostna izboljšava ne bo kaj prida pomagala. Nikoli mi ne bo jasno zakaj prometne omejitve hitrosti za motoriste ne veljajo. Glede na to kakšne neumnosti počenjajo na cestah jih še veliko preživi.

Vem, da bom prejel minuse, a vseeno.
Vožnja motorja je nekaj drugega kot vožnja avta.
Prehitevanje z motorjem zahteva bistveno manjšo razdaljo. Pri prehitevanju je najbolj nevarno morebitno zavijanje vozila v levo - to je vzrok številnih hudih nesreč - vozniki avtov pogosto spregledajo motoriste, včasih spremenijo smer brez ustreznega signala. Izkušeni motoristi to večinoma predvidevajo.

Res je, da so nekateri motoristi objestni, res pa je tudi, da so za zelo veliko usodnih nesreč krivi avtomobilisti.

Motoristi, prosim vozite s pametjo. Pazite nase in na ostale udeležence.
Pa veliko užitkov vam želim!
abrame sporočil: 1.628
[#2375153] 21.04.14 22:51 · odgovor na: martuljek (#2375134)
Odgovori   +    6
Res je. Pravzaprav vsak je svoje sreče kovač. Večina motoristov se zaveda svoje ranljivosti in krhkosti in zato ne izziva nesreče.
Po drugi strani se pa vseeno precej avtomobilistov počuti usposobljene in dobesedno poklicane, da bodo na cesti podučevali in "dresirali" motoriste, na način pogosto namernega odvzemanja prostora, ali zgolj zaradi površnosti povzročenega spregledanja.
Pa saj to je v nravi človeka, mar ne?
anon-283914 sporočil: 1.021
[#2375188] 22.04.14 07:11 · odgovor na: gensi (#2375143)
Odgovori   +    6
[gensi]
Vožnja motorja je nekaj drugega kot vožnja avta.
Prehitevanje z motorjem zahteva bistveno manjšo razdaljo. Pri prehitevanju je najbolj nevarno morebitno zavijanje vozila v levo - to je vzrok številnih hudih nesreč - vozniki avtov pogosto spregledajo motoriste, včasih spremenijo smer brez ustreznega signala. Izkušeni motoristi to večinoma predvidevajo.

Res je, da so nekateri motoristi objestni, res pa je tudi, da so za zelo veliko usodnih nesreč krivi avtomobilisti.

Motoristi, prosim vozite s pametjo. Pazite nase in na ostale udeležence.
Pa veliko užitkov vam želim!
Gensi, lepo si to opisal. Čista resnica! Največji smrtni davek med motoristi terja zavijanje avtomobilstov v levo. Če avto kateri namerava zaviti v levo tega pravočasno ne nakaže (žmigavec, zavora(?), položaj avta na vozišču) in to naredijo hipno, je nesreča tu. Predvideti takšen manever pač ne moreš. Tako kot se nekateri vozijo s cabriji, tako je tudi vožnja z motorjem svoj užitek. Zaradi nekaj motorističnih objestnežev in divjakov ni potrebno vse metati v isti koš.
spiderman sporočil: 1.741
[#2375205] 22.04.14 08:15 · odgovor na: gensi (#2375143)
Odgovori   +    4
Je še en moment, ki ga nihče ne omenja in na nek čuden način "dovoljuje" malo hitrejšo (to ne pomeni objestno!!!) vožnjo motoristov:
Motorist je med vožnjo namreč 100% skoncentriran na vožnjo samo - nobenih, telefonov, twitanja, kajenja, prehranjevanja, pogovorov s sopotniki, urejanja make up-a, itd... - poglejte kdaj kaj vse ljudje med vožno počnejo v avtih!
Motorist pa "samo" vozi. Zato si upam trditi, da kasiranje za 10-20 km/h prehitro vožnjo izven naselij(!) eno navadno inkasantstvo in nima nobene veze z varnostjo prometa.
Ali pa, ko v Lj. na Celovški na omejitev 60 km/h pelješ 75-80 km/h in si najhujši objestnež, ki ogroža pol mesta. Ne moreš non stop gledati na števec, kdaj ti bo hitrost ušla malo čez omejitev. Kdo bo pa na cesto gledal!
anon-202150 sporočil: 1.066
[#2375206] 22.04.14 08:17 · odgovor na: abrame (#2375153)
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: anon-202150 22.04.2014 08:20
[abrame]
Po drugi strani se pa vseeno precej avtomobilistov počuti usposobljene in dobesedno poklicane, da bodo na cesti podučevali in "dresirali" motoriste, na način pogosto namernega odvzemanja prostora, ali zgolj zaradi površnosti povzročenega spregledanja.
Pa saj to je v nravi človeka, mar ne?
Namerno povzročenih nesreč je veliko, v statistiki pa so zavedene kot posledica prevelike hitrosti. Meni se je že zgodilo, da me je pred menoj vozeči voznik avtomobila opazoval v vzvratnem ogledalu, in na ravni cesti namerno na polno zaviral... Zgodilo se mi je tudi že, da je voznik avta namerno zapeljal proti meni. Če je to poizkusil narediti meni, je zelo verjetno, da mu je iz objestnosti že uspelo s ceste spraviti kakega manj izkušenega pred menoj.
Pri obvezni ugradnji ABS in CBS sistema mi ni jasno, kako bodo montirali zadevo na enduro motocikle. Prebrati je bilo mogoče, da bo šlo za neizklopljiv sitem ABS, ki pa lahko voznika enduro motocikla ubije, kajti tam je včasih potrebno, da na spustu po terenu kolo blokira. Ni mi jasno, kako bodo prisilili ljudi, da vozijo s CBS sistemom, kajti ne bo se dalo nadzirati delovanja zadnje zavore. Prednja zavora namreč daje zavorni učinek, z zadnjo pa na ostrem zaviranju daješ motociklu smer.
Očitno gre samo za vsiljevanje tehnologije velikih proizvajalcev, ki hočejo disciplinirati kupce in omejevati morebitno konkurenco, da iz kake manjše delavnice slučajno ne bi nastalo kaj večjega in manj pokvarljivega, kot so naprimer motocikli znamke BMW. Samogradnja v Sloveniji? Popolnoma nemogoča stvar. Zakonodajalec namreč sploh ni predvidel, da bi slovenec lahko sestavil svoj motocikel in ga tržil!!! Popolnoma enaka zadeva je s pridobitvijo potrdila o ustreznosti z ekološkimi standardi motocikla pri uvozu. Od tega nesramno bogatijo samo TUV in Dekra, potrošnik pa vso to nepotrebno papirologijo mora plačat.
Izbira kakšno tehnologijo želi potrošnik bi morala biti prosta!
anon-30502 sporočil: 243
[#2375215] 22.04.14 08:46
Odgovori   +    6
Vceraj sem se vracal z morja, v desnem nepreglednem ovinku me zacne prehitevati motor za mano, ko naenkrat nasproti pripeljeta se 2 motorja, ki sta vozila vzporedno. So tudi bili skoraj skupaj. Hitrosti pa precej nad omejitvijo. Se res ne strinjam s policijo, da je vedno hitrost kriva, a ko gledam voznike (vec ali manj) cestnih motorjev, kako vozijo, potem drugega vzroka skoraj ne more biti. Pred leti sem tudi sam sodil med motoriste, pa vem, kaj pomeni, ko lahko ze samo s prvo prestavo presezec omejitev hitrosti na avtocesti. Prestav pa je 6... Da ne omenjam speljevanja v koloni, ko naenkrat po sredini z vsaj 60 ali 70 km/h odpelje motorist. Ce bi le en voznik menjal vozni pas, bi lahko bila oba mrtva... Sem preprican, da bi bilo manj zrtev, ce bi se motoristi znoreli na dirkaliscu, ne pa na cesti. Preverjeno, je uzitek veliko boljsi, napaka pa se konca le z malo odrgnjene obleke in ponosa
anon-302297 sporočil: 339
[#2375292] 22.04.14 10:16
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-302297 22.04.2014 10:16
Mah same regulative in prepovedi, obvezne vgradnje, od dušilcev na športnih auspuhih, obvezno to in obvezno ono. Bi lahko pustili ljudi, da se sami odločijo kaj želijo imeti in kaj ne?
Užitki motorizma so mimo, glede na omejitve,kazni,gostoto prometa, gostoto policajev, idiotskih šoferjev tako enih kot drugih, obveznih vseh mogočih dušilcev, sedaj še bremz...kaj je naslednje...obezen varnostni lok kot na traktorju?
Ta civilizacija je obsedena z varnostjo vendar je ,,smešno,, bolj, ko so avtomobili varni in bolj kot se počutimo varne bolj divjamo, me zanima kolikim nesrečam bi botrovala prehitra vožnja če bi imeli namesto airbaga v volanu bodalo?
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2375326] 22.04.14 10:53 · odgovor na: (#2375298)
Odgovori   +    0
[porkamizerija]
sekanje ovinkov, ko jih želi prehiteti motorist
Sekanje ovinkov je tudi sicer lahko problematično, ampak kolikor vem, naj se itak v ovinkih nekako ne bi smelo prehitevati, ali pa za gospode motoriste prometna pravila ne veljajo??
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2375516] 22.04.14 13:34 · odgovor na: (#2375382)
Odgovori   +    0
[porkamizerija]
> [matjazfinance]
>kolikor vem, naj se itak v ovinkih nekako ne bi smelo prehitevati, ali pa za gospode motoriste prometna pravila ne veljajo??

za to pravilo prvič slišim, kakšen link/ tekst zakona?
38. člen ZVCP, 3. točka 1. odstavka.
www.uradni-list.si/1...t?id=86881
(že itak bi tako pravilo moralo potem povedati še do kakšnega minimalnega radija ovinka se pa sme prehitevati, saj matematično gledano je povsod ovinek, le krivinski radij je ponekod silno velik, 100% ravne ceste ni)
nekateri ljudje so zgolj kreteni, drugi to še na vse pretege dokazujejo...
abrame sporočil: 1.628
[#2375559] 22.04.14 14:21 · odgovor na: (#2375382)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: abrame 22.04.2014 14:32
Tako je.
V marsikateri, predvsem pa v civiliziranih državah so (med njimi je tudi kakšna Sloveniji sosednja) UZAKONILI "prednost" za enosledna vozila v mestih in naseljih, v primeru počasnega predvsem pa stoječega prometa !!!
Dodatno so enoslednim vozilom dovolili uporabo avtobusnih linij itd.
No, takšna UZAKONITEV je z minimalno javno kampanijo v zelo kratkem času prinesla vzpodbudne rezultate, ki so pokazali novo in pravo pot, predvsem pa povečala pretočnost prometa.
Iz lastnih izkušenj vam zagotavljam, da so rezultati presenetljivo dobri. Ko se mi je prvič v stoječi koloni na desni rob umaknilo celo policijsko vozilo, kakor že prej vsi normalno vzgojeni vozniki ki jim ni odveč gledati vzvratnih ogleda, sem se dojel, da nisem več v Sloveniji ....
Zelo malo tolerance je treba (toleranca in še enkrat toleranca), da bi bilo vsem bolje, toda kot rečeno, problem je človeška nrav, še posebej v zbu*eriranih družbah, kakršna žal vse bolj postaja naša !!!
Pa srečno carji kolon: avtomobilisti, avtobusarji in tovornjakarji.
gensi sporočil: 459
[#2375622] 22.04.14 15:02
Odgovori   +    0
Zanimivo, da je večino komentarjev zapisanih s strani bivših motoristov.
Respect! Veliko lepih, realnih misli. Pričakoval sem zgolj kritiko nekoga, ki hlapov bencina in šuma vetra še ni izkusil.

Motociklizem je nekaj najlepšega na svetu, le pameti mora biti dovolj. Da se razumemo, pameti vseh udeležencev, ne zgolj motoristov - sicer ti napake drugih plačajo z življenjem.

Bil sem tudi sam motorist.
Ni večje solidarnosti kot je solidarnost med motoristi. Drugi so mi govorili o "bandah", "divjakih", jaz pa sem povsod srečaval le dobre ljudi, ki so imeli poln kufr pokvarjenega in umazanega sistema. Ki so si znali in zmogli vzeti nekaj svobode. Pa četudi le na motorju.

Motoristi, srečno in varno pot vam želim!
Vinci sporočil: 5.933
[#2375628] 22.04.14 15:10 · odgovor na: anon-20668 (#2375326)
Odgovori   +    3
[matjazfinance]
> [porkamizerija]
> sekanje ovinkov, ko jih želi prehiteti motorist

Sekanje ovinkov je tudi sicer lahko problematično, ampak kolikor vem, naj se itak v ovinkih nekako ne bi smelo prehitevati, ali pa za gospode motoriste prometna pravila ne veljajo??
V nepregledni ovinek se ne sme prehitevati. Če je vidljivost zadostna, se lahko prehiteva.

Strani: 1