Strani: 1

anon-154207 sporočil: 7.023
[#2346245] 09.03.14 23:08
Odgovori   +    1
Ma ne nakladajte no!
Srešno okno prinaša obilico slabe volje, izgubo časa, energije, denarja..., vsled zamakanja meteornih padavin, pa kondenza, za kar je ob 'strokovnih izvedbah' v sedanjem času tisoč in ena možnost. Dokazov kot listja in trave.
Sam nimam tega prekletstva, jih pa poznam, ki ga imajo.
anon-293460 sporočil: 457
[#2346383] 10.03.14 09:08
Odgovori   +    4
Arhitek mi je narisal osem strešnih oken, pa je na srečo gredbinec to videl in mi raje vrezal klasična okna v fasado. Ostalo je samo strešno okno v kopalnici. In rezultat: kopalnica ima poleti ene tri stopinje več, pozimi pa je bolj hladna. Ko je na njem sneg je pa tema cel dan. Ko pada dež, moram vrata kopalnice zapreti, ker je drugače škrebljanja+e dežja moteče za spanje. Toče na srečo še nisem imel.
Pa ima okno najmanjši količnik, imam vgrajene vse dodatke, razen električnega zapiranja. Imam zgornje in spodnje senčilo. Skratka, globoko odsvetujem. Res skrajna rešitev, ki pride prav zgodaj spomladi in pozno jeseni, ostalo pa je ogromna izguba energije.
anon-248322 sporočil: 1.501
[#2346553] 10.03.14 11:28
Odgovori   +    6
Težava pri strešnih oknih izhaja iz osnovnih zakonov fizike in geometrije in ni pomembno kaj marektingarji tvezijo.

1. Strešno okno je povečini obrnjeno v nebo in ne v sosednje objekte. Na račun obrnjenosti v nebo se zaradi Stefanovega zakona pozimi ponoči precej bolj shladi, ker nima objekta, ki bi sevalo vanj, tako kot je pri navadnih oknih. Stefanov zakon namreč pravi, da vsako telo, ki ima temperaturo višjo od 0K seva toploto. V primeru klasičnih oken okolica seva nazaj in tako ni tolikšnih izgub.

2. Pozimi je sonce najnižje, kar rezultira v tem, da več svetlobe prehaja preko vertikalnih oken, kot pa poleti, ko je višje. Se pravi, če hočemo maksimirati dobičke pozimi in minimizirati pregrevanje poleti, moram okno postaviti vertikalno. Strešno okno pa ni ne tič ne miš. Ne predstavljam si človeka, ki bi strešno okno obrnil na jug. Vse otalo je nakladanje, da imajo kakršnokoli pozitivno energijsko bilanco zaradi manj potrebe po osvetljevanju. :) Kaj pa sneg pozimi, ki prekrije strešno okno?

3. Večina modernih objektov je grajenih nizkoenergijsko in imajo talno ogrevanje. Strešno okno ni primerno za talno ogrevanje, ker potrebuje precejšen dotok energije za ogrevanje in sušenje stekla. V večini primerov se nabere precej kondenza in posledično plesni. Strešno okno ni primerno za nizkoenergijske objekte, kjer ni občutnega kroženja zraka.

Strani: 1