Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Finetol se umika z borze

Strani: 1

anon-262295 sporočil: 4
[#1305586] 01.08.11 18:22
Odgovori   +    1
FINETOL - po današnji skupščini delnica z borze predvidoma še v tem tednu - napovedane izpodbojne tožbe in zapleti - nasprotni predlog in opozorila ddr. Tadeja Kotnika žal naleteli na gluha ušesa večinskih delničarjev

www.vzmd.si/novice/f...elnicarjev

Danes je v Škofji vasi pri Celju potekala 6. seja skupščine družbe Finetol, d.d., katere osrednja točka je bil umik delnic Finetola (FINR) z Ljubljanske borze. Uprava je tak sklep obrazložila s "skoncentrirano lastniško strukturo in ekonomično nesmiselnostjo" kotacije teh delnic, delničarjem, ki bi umiku nasprotovali, pa je sklep uprave ponujal odpravnino v višini revidirane knjigovodske vrednosti delnice na dan 31. 12. 2011. K sklepu pod to točko je bil že pred skupščino vložen nasprotni predlog družbe Etol, d.d., (delničar Finetola), na podlagi katerega bi se morala odpravnina, kot jo je predlagala uprava, povečati za 25 % in izračunati z uporabo računovodskih usmeritev, uporabljenih že pri izračunu knjigovodske vrednosti na dan 31. 12. 2010.

Mali delničar Finetola in član Strokovnega sveta VZMD, ddr. Tadej Kotnik, je v razpravi pred glasovanjem o tej točki dnevnega reda opozoril, da sta oba predloga pravno problematična, in sicer iz kar dveh razlogov. Prvič, skladno z 8. odst. 101. čl. Zakona o trgu finančnih instrumentov (ZTFI), se sklep o umiku delnic z borze, če ga podpre vsaj 90 % kapitala, izvede že ob vpisu sklepa v sodni register, torej v največ nekaj tednih po skupščini. Iz smiselne uporabe določil o iztisu delničarjev pa sledi, da mora biti odpravnina izplačana v mesecu dni po tem, kar pa v tem primeru - ko bo njeno višino mogoče izračunati šele po koncu letošnjega leta - seveda ni mogoče. In drugič, skladno s 7. odst 101. čl. ZTFI ima vsak delničar pravico zahtevati sodni preizkus ponujene odpravnine, ki se mora skladno 3. odst. 607. čl. Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1) sprožiti v mesecu dni po vpisu sklepa o umiku delnic z borze v sodni register, kar pa spet ni mogoče, saj višine odpravnine v tem času sploh še ne bo mogoče izračunati.

Zato je ddr. Kotnik predlagal, da se predlagani sklep uprave spremeni tako, da se delničarjem ponudi odpravnina v višini revidirane knjigovodske vrednosti delnice na dan 31. 12. 2010, ki je že znana in znaša 26,84 EUR. Sklep z enako vsebino je nato predlagalo tudi Društvo MDS, podpreti pa ga je bilo pripravljenih večina prisotnih malih delničarjev Finetola. Vendar se o tako formuliranem sklepu žal sploh ni glasovalo, saj so vodilni družbe Finetol in predstavnik družbe Etol dali vedeti, da ga ne podpirajo, nato pa je bil izglasovan omenjeni nasprotni predlog družbe Etol, ki je bil na glasovanje uvrščen kot prvi.

Ta predlog, ki kot osnovo za odpravnino ohranja knjigovodsko vrednost ob koncu letošnjega leta, so podprli vsi največji delničarji Finetola (NFD Holding, d.d., Fidina, d.o.o., Vasin, d.o.o., Daimond, d.d., Abanka, d.d., Etol, d.d., Hoteli Bernardin, d.d., in Sava, d.d.) - skupaj dobrih 90 % celotnega kapitala. Ker bodo delnice Finetola tako umaknjene z borze že ob vpisu sklepov skupščine v sodni register, višina odpravnine pa še vsaj pol leta sploh ne bo niti izračunana, kaj šele izplačana, je torej nastopilo že zgoraj opisano protislovno in s tem bržčas tudi protipravno stanje, na katero je pred glasovanjem opozarjal ddr. Kotnik. Zaradi protislovij, ki jih izglasovani sklep prinaša, sta bili napovedani tudi dve izpodbojni tožbi zoper ta sklep, pa tudi zahteva za razglasitev ničnosti celotne skupščine.

Tako se je še ena skupščina končala s problematičnim razpletom, ki bi se mu bilo moč z malo posluha in modrosti izogniti, saj ne prinaša koristi, ne malim delničarjem, ne velikim lastnikom Finetola, ki se bodo - ob že tako perečih težavah družbe - v prihodnjih mesecih, kot vse kaže, morali ubadati še z razpletanjem pravnega klobčiča, ki so ga napletli in nato kljub vsem argumentiranim opozorilom izglasovali.
anon-18903 sporočil: 1.408
[#1305608] 01.08.11 18:46 · odgovor na: anon-262295 (#1305586)
Odgovori   +    0
Sej niso nori da bodo dali 26 evrov, če lahko zmutijo na koncu na tam okoli 4,5...
anon-1670 sporočil: 14.712
[#1305658] 01.08.11 19:47 · odgovor na: anon-262295 (#1305586)
Odgovori   +    1
Da se da Tadeju boriti z mlini na veter je pa vredno vse pohvale.

Evo končno sem našel enega kandidata za predsednika vlade, ki bi bil res vreden podpore.
anon-53360 sporočil: 54
[#1305715] 01.08.11 20:47 · odgovor na: anon-262295 (#1305586)
Odgovori   +    0
Banda pokvarjena!

Pred zid pa šus u glavo!
anon-53360 sporočil: 54
[#1305754] 01.08.11 21:38 · odgovor na: (#1305725)
Odgovori   +    0
Bili so tudi posli po 308€...
anon-15342 sporočil: 8.014
[#1305805] 01.08.11 22:34 · odgovor na: anon-1670 (#1305658)
Odgovori   +    7
[Maj]
Da se da Tadeju boriti z mlini na veter je pa vredno vse pohvale.
O teh mlinih smo že nekajkrat govorili in po mojem ni vedno čisto tako, čeprav konkretno v tem primeru verjetno je. Vsem prisotnim sem se tudi zelo potrudil razložiti, kaj bi bila v danih razmerah po mojem edina izvedljiva varianta, s katero bi mali delničarji dobili za sedanje razmere lepo odpravnino (in s tem bi, tega čisto nič ne zanikam, tudi jaz pokvarjeni špekulant nekaj zaslužil), gorenjski klobčič pa bi dobil hiter umik z borze in s tem pravico do domišljijskega vrednotenja naložbe v Finetol, ki ga očitno zelo nujno potrebuje.

Dejansko v približno polurni razpravi o tej točki sploh nihče od prisotnih ni nikoli zatrdil, da je z mojim predlogom kaj narobe. Kar nekaj je bilo tam tudi ljudi, ki so že nekajkrat spoznali, da praviloma vem, o čem govorim in da so imeli od ignoriranja tega doslej kvečjemu škodo. A na koncu je očitno spet prevladala delitev na "naše" in "vaše", zato so dali na glasovanje svoj predlog in ga izglasovali točno v taki obliki in s takimi posledicami, ki sem jim jih 15 minut prej (po moji presoji zelo nazorno in pedagoško) razčlenil. In kot je navedeno v tistem spisku, so šli med "njihove" spet tudi vsi tisti, ki jih ta praksa že nekaj časa močno tepe (Sava, Abanka, ...).

In zdaj pač ne mali delničarji ne gorenjski klobčič verjetno ne bodo dobili tega, kar so želeli, a kot zadnje čase že tolikokrat lahko rečem le, da očitno pač že mora biti tako. Osebno - da se ne bi kdo sekiral zame - bom imel iz tega naslova kvečjemu zanemarljivo izgubo, ali pa še te ne, saj sem svoje delnice FINR kupil po 1.26 EUR.
[Maj]
Evo končno sem našel enega kandidata za predsednika vlade, ki bi bil res vreden podpore.
Me niti približno ne zanima in si tudi niti približno ne domišljam, da bi bil kos takšni nalogi. Če še tridesetih ljudi, ki jih do želenih ciljev na nek način vse vodi ista pot, ne uspem prepričati, da bi šli po tej poti, kako bi potem šele pogrnil, ko bi moral za kakšno pot prepričevati stotisoče :)
anon-1670 sporočil: 14.712
[#1305889] 02.08.11 03:00 · odgovor na: anon-15342 (#1305805)
Odgovori   +    0
[TadejK]
> [Maj]
> Da se da Tadeju boriti z mlini na veter je pa vredno vse pohvale.

O teh mlinih smo že nekajkrat govorili in po mojem ni vedno čisto tako, čeprav konkretno v tem primeru verjetno je. Vsem prisotnim sem se tudi zelo potrudil razložiti, kaj bi bila v danih razmerah po mojem edina izvedljiva varianta, s katero bi mali delničarji dobili za sedanje razmere lepo odpravnino (in s tem bi, tega čisto nič ne zanikam, tudi jaz pokvarjeni špekulant nekaj zaslužil), gorenjski klobčič pa bi dobil hiter umik z borze in s tem pravico do domišljijskega vrednotenja naložbe v Finetol, ki ga očitno zelo nujno potrebuje.

Dejansko v približno polurni razpravi o tej točki sploh nihče od prisotnih ni nikoli zatrdil, da je z mojim predlogom kaj narobe. Kar nekaj je bilo tam tudi ljudi, ki so že nekajkrat spoznali, da praviloma vem, o čem govorim in da so imeli od ignoriranja tega doslej kvečjemu škodo. A na koncu je očitno spet prevladala delitev na "naše" in "vaše", zato so dali na glasovanje svoj predlog in ga izglasovali točno v taki obliki in s takimi posledicami, ki sem jim jih 15 minut prej (po moji presoji zelo nazorno in pedagoško) razčlenil. In kot je navedeno v tistem spisku, so šli med "njihove" spet tudi vsi tisti, ki jih ta praksa že nekaj časa močno tepe (Sava, Abanka, ...).

In zdaj pač ne mali delničarji ne gorenjski klobčič verjetno ne bodo dobili tega, kar so želeli, a kot zadnje čase že tolikokrat lahko rečem le, da očitno pač že mora biti tako. Osebno - da se ne bi kdo sekiral zame - bom imel iz tega naslova kvečjemu zanemarljivo izgubo, ali pa še te ne, saj sem svoje delnice FINR kupil po 1.26 EUR.
Pri tako medsebojno navezanih osebah/podjetjih imaš šans za uspeh glih ene toliko kot, če bi šel prašiča prepričevat, da naj ne požre in potaca vse trave naenkrat, ker bo potem prav kmalu brez hrane.

Me pa zanima ali te vsi ti gorenjski šefi gledajo kot bi te hoteli vržti v kakšno jamo ali se samo prijazno nasmihajo in si mislijo ti kar nakladaj, mi bomo itak naredili po svoje?

A točno določene zakonodaje na tem področju pa ni?
Kako morejo delnice kar umakniti iz borze in delničarji niti ne vedo po kakšni ceni?

Je pa sreča vsaj v tem, da za druge potrebe nujno rabijo prikazati čim višjo vrednost Finetola, ker če ne bi izvedli vse možne in nemožne oslabitve ter naračunali knjigovodsko vrednost en cent in vas izplačali.

Bo pa zanimivo čez par let brati kak "mikstone" blog kakšnega akterja...
> [Maj]
> Evo končno sem našel enega kandidata za predsednika vlade, ki bi bil res vreden podpore.

Me niti približno ne zanima in si tudi niti približno ne domišljam, da bi bil kos takšni nalogi. Če še tridesetih ljudi, ki jih do želenih ciljev na nek način vse vodi ista pot, ne uspem prepričati, da bi šli po tej poti, kako bi potem šele pogrnil, ko bi moral za kakšno pot prepričevati stotisoče :)
Ravno to je največji problem v tej državi, da:
1. pametni, sposobni in pošteni niti pod razno nočejo/te v politiko

2. glupe ovčice daleč najraje volijo ravno največje bedake/lopove, ki pa znajo izredno dobro nakladat.
Blizu zmage si že, če se zmeniš za kak incident s Hrvati, pa malo moraš omeniti partizane in domobrance, pa seveda obljubiti višje plače in višje penzije ter seveda nižje davke-če ti pa uspe zrihtati še kakšno idilično slikco dojenčka v idiličnem podeželskem okolju si pa sploh na konju.
Ko prideš na oblast pa večkrat poveš, da so prejšnji vse toliko zafurali, da ne moreš nič premakniti in so ovčice potolažene.
Pred novimi volitvami pa vajo samo ponoviš, če se pa še s kakšnim tajkunom zmeniš, da ga za primerno odškodnino lahko ene parkrat pelješ v marici ti je pa nov mandat zagotovljen,...
anon-15342 sporočil: 8.014
[#1306119] 02.08.11 09:39 · odgovor na: anon-1670 (#1305889)
Odgovori   +    4
[Maj]
Me pa zanima ali te vsi ti gorenjski šefi gledajo kot bi te hoteli vržti v kakšno jamo ali se samo prijazno nasmihajo in si mislijo ti kar nakladaj, mi bomo itak naredili po svoje?
Osebno imam vtis, da ob začetku mojega argumentiranja usmerijo vame pogled "Upiranje ne pomaga". Potem ta postopoma izgine, nastopi nekaj mrščenja, nakar se vsaj pri nekaterih pojavi pogled "Hmm ... v bistvu pa res" (nekateri celo nekajkrat prikimajo). Ampak na koncu, ko pride do glasovanja, vse to nima nobenega vpliva. Tudi če jim natančno razložim - s citiranjem členov zakonov, pa še natisnjene izvode jim ponudim, da ne bi dvomili - da je formulacija njihovega sklepa ne le paradoksalna, ampak dobesedno protipravna, na koncu glasujejo zanj. In to dobesedno ***vsi***, niti vzdrži se nihče.

Verjetno tudi zato, ker večina njihovega glasovalnega stroja na skupščini sploh nima pooblastila, da bi glasovala kako drugače, kot jim je bilo že vnaprej naročeno. Tega ne bom nikoli čisto razumel, a na skupščine finančnih holdingov prav največji delničarji praviloma pošiljajo predstavnike, ki so kar nekaj stopničk pod rangom, ki bi jim načeloma že dal pravico sprejemati samostojne odločitve. Zato bi bilo najpreprosteje, če bi kar vsi pooblastili samo enega osebka, da bi oddal ta svoj glas, ampak ja, potem bi bilo pa res še bolj vnebovpijoče očitno, da gre za povezane osebe in ne za junake, ki imajo čisto po naključju vsak malo manj kot 25% delnic.
[Maj]
A točno določene zakonodaje na tem področju pa ni?
Kako morejo delnice kar umakniti iz borze in delničarji niti ne vedo po kakšni ceni?
Saj, to na sodišču na koncu mora pasti, ampak njim to ni pomembno. Bistveno je, da lahko čim prej začno vrednotiti Finetol po neki blabla "interni ocenjeni vrednosti" in s tem še za nekaj mesecev podaljšajo obdobje, ko še lahko pretakajo denar iz propadajočih družb, ki jih vodijo, nekam na Ciper, v Liechtenstein ipd. (beri: v svoje žepe).
anon-171567 sporočil: 620
[#1306560] 02.08.11 14:42 · odgovor na: anon-1670 (#1305658)
Odgovori   +    1
[Maj]
Evo končno sem našel enega kandidata za predsednika vlade, ki bi bil res vreden podpore.
Drži tudi zame.
anon-1670 sporočil: 14.712
[#1306753] 02.08.11 17:04 · odgovor na: anon-15342 (#1306119)
Odgovori   +    0
[TadejK]
> [Maj]
> Me pa zanima ali te vsi ti gorenjski šefi gledajo kot bi te hoteli vržti v kakšno jamo ali se samo prijazno nasmihajo in si mislijo ti kar nakladaj, mi bomo itak naredili po svoje?

Osebno imam vtis, da ob začetku mojega argumentiranja usmerijo vame pogled "Upiranje ne pomaga". Potem ta postopoma izgine, nastopi nekaj mrščenja, nakar se vsaj pri nekaterih pojavi pogled "Hmm ... v bistvu pa res" (nekateri celo nekajkrat prikimajo). Ampak na koncu, ko pride do glasovanja, vse to nima nobenega vpliva. Tudi če jim natančno razložim - s citiranjem členov zakonov, pa še natisnjene izvode jim ponudim, da ne bi dvomili - da je formulacija njihovega sklepa ne le paradoksalna, ampak dobesedno protipravna, na koncu glasujejo zanj. In to dobesedno ***vsi***, niti vzdrži se nihče.
Evo nasvet, da te bodo začele podpirati tudi množice.
Najprej moraš nekaj pametno učeno razlagati, na koncu pa namesto pametnega, predlagati neumen predlog in te bodo podprli ;)
Verjetno tudi zato, ker večina njihovega glasovalnega stroja na skupščini sploh nima pooblastila, da bi glasovala kako drugače, kot jim je bilo že vnaprej naročeno. Tega ne bom nikoli čisto razumel, a na skupščine finančnih holdingov prav največji delničarji praviloma pošiljajo predstavnike, ki so kar nekaj stopničk pod rangom, ki bi jim načeloma že dal pravico sprejemati samostojne odločitve. Zato bi bilo najpreprosteje, če bi kar vsi pooblastili samo enega osebka, da bi oddal ta svoj glas, ampak ja, potem bi bilo pa res še bolj vnebovpijoče očitno, da gre za povezane osebe in ne za junake, ki imajo čisto po naključju vsak malo manj kot 25% delnic.
Jaz sem pa mislil, da so tam prisotni sami šefi,...
A ni malce tvegano tja poslati neke nižje uslužbence, ki jih v končni fazi lahko tudi kdo podkupi in bi potem bili izglasovani sami nasprotni predlogi?
;)
> [Maj]
> A točno določene zakonodaje na tem področju pa ni?
> Kako morejo delnice kar umakniti iz borze in delničarji niti ne vedo po kakšni ceni?

Saj, to na sodišču na koncu mora pasti, ampak njim to ni pomembno. Bistveno je, da lahko čim prej začno vrednotiti Finetol po neki blabla "interni ocenjeni vrednosti" in s tem še za nekaj mesecev podaljšajo obdobje, ko še lahko pretakajo denar iz propadajočih družb, ki jih vodijo, nekam na Ciper, v Liechtenstein ipd. (beri: v svoje žepe).
Če to veš oz. vsaj predvidevaš zakaj si sploh kupoval njihove delnice saj bodo očitno podjetje do konca izčrpali nato pa ga zaprli, delničarje pa pustili brez vsake odpravnine?

Sicer si pa ne znam razložiti ali imamo policijo in tožilstvo tako zelo nesposobno ali jim je naročeno/plačano, da pustijo te in podobne barabe delati kar jim paše???

Strani: 1