Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Slabe novice iz ZDA

Strani: 1 2

anon-160230 sporočil: 533
[#342777] 15.10.08 15:37
Odgovori   +    0
Mene zanima kdaj bo folk spregledal, da niso tle vzponi in padci, in da smo našl dno in gremo spet gor in da gremo dol in bla bla bla

Imamo sistem, ki po sami logiki tak ne mora obstojat in nikoli v zgodovini ni. In trenutno smo v fazi propada tega sistema, v domino efektu. Jasno kot beli dan.
kixs sporočil: 1.232
[#342778] 15.10.08 15:40 · odgovor na: anon-160230 (#342777)
Odgovori   +    0
O katerem sistemu govoris in na kaksno zgodovino se opiras (10, 50, 100, 1000, 20000 let)?
anon-163928 sporočil: 1.054
[#342783] 15.10.08 15:44 · odgovor na: anon-160230 (#342777)
Odgovori   +    0
Se popolnoma strinjam! 
anon-39471 sporočil: 3.127
[#342789] 15.10.08 15:49 · odgovor na: anon-160230 (#342777)
Odgovori   +    0

hazek je napisal(a):
Mene zanima kdaj bo folk spregledal, da niso tle vzponi in padci, in da smo našl dno in gremo spet gor in da gremo dol in bla bla bla Imamo sistem, ki po sami logiki tak ne mora obstojat in nikoli v zgodovini ni. In trenutno smo v fazi propada tega sistema, v domino efektu. Jasno kot beli dan.
 
Te lahko vprašam, kaj ti študiraš?
antjest sporočil: 171
[#342812] 15.10.08 16:23 · odgovor na: anon-39471 (#342789)
Odgovori   +    0
Sploh ni važno kaj človek študira oz. je študiral.  Uporablja zdravo kmečko pamet.

Trenutni sistem temelji na stalni rasti (povečevanju potrošnje). V principu gre za piramidno igro, ki se sesuje ko ni več dotoka novih igralcev (povečevanje prebivalstva) oz. ko stari ne vplačujejo dovolj (povečevanje potrošnje).

Človeštvo kot tako se obnaša (prednjači zahodni sistem) kot virus na tem planetu in se stalno širi in izčrpava zemeljske vire, ki so končni. Enkrat se bomo v to končnost zaleteli in dalje tak sistem ne more iti. Zato pa razmišljajo o kolonizaciji marsa. To bi omogočilo nadaljne širjenje in ohranitev sedanjega sistema.

Za vdržnost planeta na dolgi rok pa bo potreben nov sistem, ki ne bo temeljil na stalni rasti in izkoriščanju.
Verjetno je pa tudi druga pot, ki smo jo v dveh izvedenkah že doživeli. Uničenje velike količine imetja in bistveno zmanjšanje števila prebivalstva. Potem sledi nov cikel investicij in rasti.
anon-39471 sporočil: 3.127
[#342817] 15.10.08 16:27 · odgovor na: antjest (#342812)
Odgovori   +    0

antjest je napisal(a):
Sploh ni važno kaj človek študira oz. je študiral.  Uporablja zdravo kmečko pamet.

Trenutni sistem temelji na stalni rasti (povečevanju potrošnje). V principu gre za piramidno igro, ki se sesuje ko ni več dotoka novih igralcev (povečevanje prebivalstva) oz. ko stari ne vplačujejo dovolj (povečevanje potrošnje).

Človeštvo kot tako se obnaša (prednjači zahodni sistem) kot virus na tem planetu in se stalno širi in izčrpava zemeljske vire, ki so končni. Enkrat se bomo v to končnost zaleteli in dalje tak sistem ne more iti. Zato pa razmišljajo o kolonizaciji marsa. To bi omogočilo nadaljne širjenje in ohranitev sedanjega sistema.

Za vdržnost planeta na dolgi rok pa bo potreben nov sistem, ki ne bo temeljil na stalni rasti in izkoriščanju.
Verjetno je pa tudi druga pot, ki smo jo v dveh izvedenkah že doživeli. Uničenje velike količine imetja in bistveno zmanjšanje števila prebivalstva. Potem sledi nov cikel investicij in rasti.
 
Saj nisem rekel da se ne strinjam z njim, mislim celo da ima zelo stvaren pogled na svet. Je pa zadnjič omenil da je študent, in me zanima kaj študira.
anon-160230 sporočil: 533
[#342820] 15.10.08 16:35 · odgovor na: anon-39471 (#342817)
Odgovori   +    0

abe4d2 je napisal(a):

 
Saj nisem rekel da se ne strinjam z njim, mislim celo da ima zelo stvaren pogled na svet. Je pa zadnjič omenil da je študent, in me zanima kaj študira.
 
Bil sem na FERIju, pa pustil. Sedaj sem na pedagoški ang/nem jezik. Sicer tudi to ne gre, ker se sam živim in ubistvu imam že skoraj redno službo.

Se pa veliko poglabljam v psihologijo, filozofijo svobode vseh pogledih in ekonomijo, ker se mi zdi, da te teme vplivajo na moje življenje in prihodnost.

Govoril sem pa o finančnem sistemu papirnatih valut, ki se skozi zgodovino niso nikoli obnesle. Najbolj tipičen primer je naprimer rimsko cesarstvo. Tukaj vlečem predvsem paralelo z ZDA, ki so v začetku bile republika s trdo valuto vezano na zlato, sedaj pa so demokracija s papirnato valuto in po njihovem vzorzu ves zahodni svet. To bo sebeda vodilo v diktaturo in nato implozija in zgodba se bo (sicer upam, da ne spet) ponovila.
anon-17372 sporočil: 6.680
[#342822] 15.10.08 16:37 · odgovor na: anon-160230 (#342820)
Odgovori   +    0

hazek je napisal(a):


Bil sem na FERIju, pa pustil. Sedaj sem na pedagoški ang/nem jezik. Sicer tudi to ne gre, ker se sam živim in ubistvu imam že skoraj redno službo.

Se pa veliko poglabljam v psihologijo, filozofijo svobode vseh pogledih in ekonomijo

skratka, zabluzil si.
anon-160230 sporočil: 533
[#342823] 15.10.08 16:38 · odgovor na: anon-17372 (#342822)
Odgovori   +    0
Tako je.
anon-17372 sporočil: 6.680
[#342827] 15.10.08 16:51 · odgovor na: anon-160230 (#342823)
Odgovori   +    0

hazek je napisal(a):
Tako je.

in zdaj za svoj neuspeh isces krivca v "sistemu", smisel zivljenja pa v tem, da bo ta "krivec" kaznovan.

svetujem ti, da nehas selektivno utrjevati vero v zli sistem in njegov skorajsnji zasluzeni propad, temvec se raje kvalitetno izobrazis - vsaj neformalno, ce ze ne gre formalno.

kisla jabolka pa prepusti mataju.
anon-160230 sporočil: 533
[#342828] 15.10.08 16:54 · odgovor na: anon-17372 (#342827)
Odgovori   +    0

gregor666 je napisal(a):


in zdaj za svoj neuspeh isces krivca v "sistemu", smisel zivljenja pa v tem, da bo ta "krivec" kaznovan.

svetujem ti, da nehas selektivno utrjevati vero v zli sistem in njegov skorajsnji zasluzeni propad, temvec se raje kvalitetno izobrazis - vsaj neformalno, ce ze ne gre formalno.

kisla jabolka pa prepusti mataju.
 Takim bedarijam pa ne bom odgovarju.
anon-17372 sporočil: 6.680
[#342830] 15.10.08 16:57 · odgovor na: anon-160230 (#342828)
Odgovori   +    0

hazek je napisal(a):

Takim bedarijam pa ne bom odgovarju.

denial.
anon-17372 sporočil: 6.680
[#342832] 15.10.08 17:04 · odgovor na: anon-160230 (#342820)
Odgovori   +    0

hazek je napisal(a):


Govoril sem pa o finančnem sistemu papirnatih valut, ki se skozi zgodovino niso nikoli obnesle. Najbolj tipičen primer je naprimer rimsko cesarstvo. Tukaj vlečem predvsem paralelo z ZDA, ki so v začetku bile republika s trdo valuto vezano na zlato, sedaj pa so demokracija s papirnato valuto in po njihovem vzorzu ves zahodni svet. To bo sebeda vodilo v diktaturo in nato implozija in zgodba se bo (sicer upam, da ne spet) ponovila.

zaton rimske republike nima veze z valuto. in cesarstvo je propadlo zato, ker je bilo preveliko.

poleg tega so doslej se vsi imperiji in vse civilizacije propadle, ne glede na to, pa naj so uporabljale kakrsenkoli denar, ali pa sploh ne.

vse kar je zivo, umre. ne umre tisto, kar sploh ni zivo. no, pa tudi zemljo bo cez caz popapcalo sonce.
anon-176984 sporočil: 546
[#342835] 15.10.08 17:09 · odgovor na: anon-17372 (#342827)
Odgovori   +    0

gregor666 je napisal(a):


in zdaj za svoj neuspeh isces krivca v "sistemu", smisel zivljenja pa v tem, da bo ta "krivec" kaznovan.

svetujem ti, da nehas selektivno utrjevati vero v zli sistem in njegov skorajsnji zasluzeni propad, temvec se raje kvalitetno izobrazis - vsaj neformalno, ce ze ne gre formalno.

kisla jabolka pa prepusti mataju.
 
Stari, dobr si ga. Hazek, skrajni čas je da odpeketaš iz teh forumov!
anon-39471 sporočil: 3.127
[#342836] 15.10.08 17:17 · odgovor na: anon-160230 (#342820)
Odgovori   +    0

hazek je napisal(a):

 
Bil sem na FERIju, pa pustil. Sedaj sem na pedagoški ang/nem jezik. Sicer tudi to ne gre, ker se sam živim in ubistvu imam že skoraj redno službo.

Se pa veliko poglabljam v psihologijo, filozofijo svobode vseh pogledih in ekonomijo, ker se mi zdi, da te teme vplivajo na moje življenje in prihodnost.

Govoril sem pa o finančnem sistemu papirnatih valut, ki se skozi zgodovino niso nikoli obnesle. Najbolj tipičen primer je naprimer rimsko cesarstvo. Tukaj vlečem predvsem paralelo z ZDA, ki so v začetku bile republika s trdo valuto vezano na zlato, sedaj pa so demokracija s papirnato valuto in po njihovem vzorzu ves zahodni svet. To bo sebeda vodilo v diktaturo in nato implozija in zgodba se bo (sicer upam, da ne spet) ponovila.
 
Zanimivo. Se vidi namreč iz tvojih postov, da si malo širše razgledan od večine prisotnih na tem forumu.

Lp
anon-110881 sporočil: 236
[#342837] 15.10.08 17:17 · odgovor na: anon-176984 (#342835)
Odgovori   +    0

hegemon je napisal(a):

 
Stari, dobr si ga. Hazek, skrajni čas je da odpeketaš iz teh forumov!
 
Ej, kaj bi moral kam odpeketati. Ima vso pravico da pove svoje mnenje, vsako razmišljanje je zanimivo.
anon-17372 sporočil: 6.680
[#342838] 15.10.08 17:18 · odgovor na: anon-176984 (#342835)
Odgovori   +    0

hegemon je napisal(a):

Stari, dobr si ga. Hazek, skrajni čas je da odpeketaš iz teh forumov!

no, moj namen je bil, da vsaj za pet minut potlaci svoj ego in se zamisli, kam v zivljenju ga pelje njegov eskapizem v iskanje sistemskih krivcev za lastno nezadovoljstvo s samim sabo.
anon-17372 sporočil: 6.680
[#342842] 15.10.08 17:27 · odgovor na: anon-39471 (#342836)
Odgovori   +    0

abe4d2 je napisal(a):

Zanimivo. Se vidi namreč iz tvojih postov, da si malo širše razgledan od večine prisotnih na tem forumu.


da nekomu pripises razgledanost, ko se mu zapise, da bo "demokracija s papirnato valuto seveda vodila v diktaturo", moras biti najmanj zaljubljen vanj.

bodimo realni- v gospodarski krizi med obema vojnama so nastale idealne razmere za vzpon diktatorjev; vendar se to ni zgodilo v ameriski demokraciji, temvec v evropski. zda so bile eden kljucnih (ne edini) faktorjev, ki so s tistimi diktaturami pomagali pospraviti. namesto njih so se pojavile nove diktature, ki sploh niso imele veze s papirnatim denarjem, in da se je pospravilo z njimi, so zopet kljucno vlogo odigrale zda. zato je zgodovinsko precej deplasirano pricakovati, da pa ravno ameriski demokraciji verjetno grozi diktatura. bo za resno debato potrebno malo vec samorefleksije.
anon-12035 sporočil: 5
[#342843] 15.10.08 17:27 · odgovor na: anon-176984 (#342835)
Odgovori   +    0
Ko je povedal, da je pavzer, si upate pasti po njem. Ce bi pa npr. napisal, da dela doktorat iz ekonomije, bi pa nenadoma cenili njegovo mnenje. Isto mnenje.
anon-17372 sporočil: 6.680
[#342844] 15.10.08 17:28 · odgovor na: anon-12035 (#342843)
Odgovori   +    0

LouLou je napisal(a):
Ko je povedal, da je pavzer, si upate pasti po njem. Ce bi pa npr. napisal, da dela doktorat iz ekonomije, bi pa nenadoma cenili njegovo mnenje. Isto mnenje.

ja pa kaj se.
anon-176984 sporočil: 546
[#342851] 15.10.08 17:52 · odgovor na: anon-110881 (#342837)
Odgovori   +    0
No, to je res ampak mi gre že rahlo na živce, ker stalno širi paniko in apokaliptične misli, je pa tudi zelo privoščljiv in zavidljiv hkrati; skratka omejenec v svoji razgledanosti:)))) Drugače pa vzamem nazaj kar se tiče naj spizdi, ok? Naj piska.
anon-59913 sporočil: 130
[#342861] 15.10.08 18:22 · odgovor na: anon-160230 (#342777)
Odgovori   +    0
Tudi po moji logiki se bo sistem slej ko prej sesul s to papirnato oz ničvredno valuto, kjer delajo denar iz zraka.

Laiki pa si morda lahko  ogledajo še tele epizode  - monetarni sistem za telebane.

http://www.chrismart...ee-beliefs< /a>   

ali pa kak zeitgeist potem pa nadaljevati z resno literaturo (ter priti do podobnih zaključkov kot tele prenapihnjene zgodbe) :(
anon-166829 sporočil: 5.290
[#342880] 15.10.08 19:17
Odgovori   +    0
Angleži objavljajo, da je Amerika potonila, EU pa izplavala iz dreka.

Me prav zanima kaj bo. Še kak teden, dva ne bomo vedli pri čem smo.
XZZZS4 sporočil: 84
[#342909] 15.10.08 20:11 · odgovor na: anon-17372 (#342842)
Odgovori   +    0

gregor666 je napisal(a):


bodimo realni- v gospodarski krizi med obema vojnama so nastale idealne razmere za vzpon diktatorjev; vendar se to ni zgodilo v ameriski demokraciji, temvec v evropski. zda so bile eden kljucnih (ne edini) faktorjev, ki so s tistimi diktaturami pomagali pospraviti. namesto njih so se pojavile nove diktature, ki sploh niso imele veze s papirnatim denarjem, in da se je pospravilo z njimi, so zopet kljucno vlogo odigrale zda. zato je zgodovinsko precej deplasirano pricakovati, da pa ravno ameriski demokraciji verjetno grozi diktatura. bo za resno debato potrebno malo vec samorefleksije.
 Ce so ZDA med obema vojnama "bile eden kljucnih (ne edini) faktorjev, ki so s tistimi diktaturami pomagali pospraviti" in kasneje, ko "so se pojavile nove diktature" in so pri njihovem pospravljanju spet "kljucno vlogo odigrale zda", to po mojem mnenju se ni dokaz, da ameriski demokraciji nic ne grozi. Vsaj tako je moje skromno mnenje.

Ce bi jaz zacel odstavek z besedami "bodimo realni" in potem opisal pozitivno delovanje ZDA v zgodovini, bi potem tudi nadaljeval, recimo s tem, kje vse v svetu so ZDA podprle uvedbo diktature. Torej ne samo, da so jo samo zatirale (vsaj kolikor jaz vem), temvec so jo tudi aktivno pomagale uvajati in po uvedbi tudi podpirale.

Zato se mi zdi zmotno smatrati ZDA in njeno demokracijo za smrtno sovraznico diktature. Velikokrat je z roko v roki zelo lepo sodelovala z diktaturami.

Sicer se nerad oglasam, ampak se mi je zdelo tvoje pisanje le preveliko poenostavljanje dejstev (vsaj kolikor jih jaz poznam).

Lp
anon-166426 sporočil: 249
[#342961] 15.10.08 21:26 · odgovor na: anon-59913 (#342861)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-166426 15.10.2008 21:27

1216TSXRP je napisal(a):
Tudi po moji logiki se bo sistem slej ko prej sesul s to papirnato oz ničvredno valuto, kjer delajo denar iz zraka.

Laiki pa si morda lahko  ogledajo še tele epizode  - monetarni sistem za telebane.

http://www.chrismart...ee-beliefs< /a>   

ali pa kak zeitgeist potem pa nadaljevati z resno literaturo (ter priti do podobnih zaključkov kot tele prenapihnjene zgodbe) :(
 
zakaj mešaš chrisa martensona in zeigest?

crash course je resna zadeva in jaz ga priporočam celega, ne samo prvo epizodo, ali vsaj zadnjo kot sklep. ko ga pogledate mislim da boste čist drugače odgovarjali hazeku - fant ima prav.

btw. chris je Phd ;)
anon-166829 sporočil: 5.290
[#342986] 15.10.08 22:12 · odgovor na: anon-17372 (#342842)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-166829 15.10.2008 22:19

gregor666 je napisal(a):

da nekomu pripises razgledanost, ko se mu zapise, da bo "demokracija s papirnato valuto seveda vodila v diktaturo", moras biti najmanj zaljubljen vanj.

bodimo realni- v gospodarski krizi med obema vojnama so nastale idealne razmere za vzpon diktatorjev; vendar se to ni zgodilo v ameriski demokraciji, temvec v evropski. zda so bile eden kljucnih (ne edini) faktorjev, ki so s tistimi diktaturami pomagali pospraviti. namesto njih so se pojavile nove diktature, ki sploh niso imele veze s papirnatim denarjem, in da se je pospravilo z njimi, so zopet kljucno vlogo odigrale zda. zato je zgodovinsko precej deplasirano pricakovati, da pa ravno ameriski demokraciji verjetno grozi diktatura. bo za resno debato potrebno malo vec samorefleksije.
Zakaj imam zmeraj pri tebi občutek, da se ti nekaj sanja, večinoma pa tavaš v temi.

Le tvoja aroganca in cinizem, sta pristna. Tvoja težnja po poniževanju ljudi, je do konca odvratna.

Vojna je izbruhnila že septembra 1939, Američani so se ostalemu svetu pridružili šele konec leta 1941 in ti misliš, da so oni dobili vojno? Čeprav so bili vojni naklonjeni, ker so mislili, da so jo izgubili zaradi "trgovcev s smrtjo", so seji kar dve leti izogibali. Le zakaj?

Roosevelt je dve leti služil na račun vojne, ko je prodajal orožje Angležem, še prej pa je zaradi krize in depresije, ki je sledila borznemu zlomu oktobra 1929, uvedel sistem  cash and carry . Zakaj? Ker se je Evropa borila s povojno obnovo, Amerika pa ji je prodajala svoja naravna bogastva, je prišlo, do ekonomskega razcveta, s tem pa se je tudi začelo potrošništvo. Ford je uvedel delo na tekočem traku, krediti so bili poceni in bilo jih je enostavno dobiti. Skoraj vsak je začel s svojim poslom.

Prva svetovna vojna se je končala, prenehala se je prodaja izdelkov vojne industrije, ki je bila v največjem razmahu. Vodstvo je prevzela avtomobilska industrija. Avtomobil je postal dosegljiv vsem. Začela se je rast naftnih družb. Urbanizacija je v mesta pripeljala ogromno ljudi, elektrika pa je bila v vsaki mestni hiši. Ljudje so začeli kot nori kupovati gospodinjske stroje in avtomobile. Potrošništvo je raslo z oglaševanjem in učinkovitim sistemom kreditiranja. S potrošništvom pa je rasla tudi korupcija. Vsak,ki je imel malo denarja, ga je vlagal v delnice, ki so v kratkem času poskočile v nebo. Ta borzna mrzlica je dosegla svoj višek in zlom oktobra 1929. Usahnili so krediti, prenehalo se je trošenje,  zmanjševala proizvodnja. Nastopila je recesija, ki je trajala vse do druge svetovne vojne. Vendar za ekonomsko krizo ni bil kriv samo zlom borze, kriva je bila nestabilna ekonomija, zgrajena na trhlih temeljih gospodarstva. Pa še bogastvo je bilo neenakomerno porazdeljeno in nastopila je kriza v kmetijstvu, ker so vsi odšli v mesta.  

Nastajala je vedno večja skupina revežev, z njo pa tudi družbena in sorodniška pomoč obubožanim. Rojevale so se dobrodelne organizacije, in šele gospodarski program Roosevelta je pomagal oživiti državo. Tako kot Hitler, je tudi on začel graditi ceste, pri tem pa zaposlil množice brezposelnih. Kmalu za tem je začel prodajati orožje Evropi, ki je začela še eno vojno. Nikjer pa ni ne duha ne sluha o kaki diktaturi. Nasprotno, Roosevelt je bil res petkrat predsednik ZDA, vendar je bil demokrat, ne diktator.  

Toliko samo na kratko, o vlogi ZDA v svetovni krizi.

Sedaj mi pa ti povej katere diktature so se tu pojavljale in kaj so imele ZDA pri tem.
anon-17372 sporočil: 6.680
[#343011] 15.10.08 22:40 · odgovor na: XZZZS4 (#342909)
Odgovori   +    0

XZZZS4 je napisal(a):

Ce so ZDA med obema vojnama "bile eden kljucnih (ne edini) faktorjev, ki so s tistimi diktaturami pomagali pospraviti" in kasneje, ko "so se pojavile nove diktature" in so pri njihovem pospravljanju spet "kljucno vlogo odigrale zda", to po mojem mnenju se ni dokaz, da ameriski demokraciji nic ne grozi. Vsaj tako je moje skromno mnenje.

Ce bi jaz zacel odstavek z besedami "bodimo realni" in potem opisal pozitivno delovanje ZDA v zgodovini, bi potem tudi nadaljeval, recimo s tem, kje vse v svetu so ZDA podprle uvedbo diktature. Torej ne samo, da so jo samo zatirale (vsaj kolikor jaz vem), temvec so jo tudi aktivno pomagale uvajati in po uvedbi tudi podpirale.

Zato se mi zdi zmotno smatrati ZDA in njeno demokracijo za smrtno sovraznico diktature. Velikokrat je z roko v roki zelo lepo sodelovala z diktaturami.

Sicer se nerad oglasam, ampak se mi je zdelo tvoje pisanje le preveliko poenostavljanje dejstev (vsaj kolikor jih jaz poznam).

Lp

da ne bom prevec zasel z odgovorom, mi prosim prej pojasni, ce mislis, da na podlagi povedanega zda grozi diktatura?
anon-17372 sporočil: 6.680
[#343016] 15.10.08 22:43 · odgovor na: anon-166829 (#342986)
Odgovori   +    0

ce mislis, da bom bral tvoje blodnje, se motis.
anon-166829 sporočil: 5.290
[#343017] 15.10.08 22:46 · odgovor na: anon-17372 (#343016)
Odgovori   +    0

gregor666 je napisal(a):

ce mislis, da bom bral tvoje blodnje, se motis.
 Če misliš, da boš zaradi tega kaj bolj pameten, se motiš ti!
anon-17372 sporočil: 6.680
[#343026] 15.10.08 23:01 · odgovor na: anon-166829 (#343017)
Odgovori   +    0

Pia je napisal(a):

Če misliš, da boš zaradi tega kaj bolj pameten, se motiš ti!

jebiga

Strani: 1 2