Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Dobro vino napolni usta

Strani: 1

lalou sporočil: 178
[#138210] 04.10.07 14:40
Odgovori   +    0
No, omenjena vina se da dobiti tudi po nižji ceni. Recimo Latour 1995 za cca 400 evrov ali celo še manj in Pichon Lalande 1996 za cca nekaj nad 100 evrov. Mogoče pa je v zgoraj omenjene cene vključena še kakšna dodatna storitev.

Poleg bordojcev bi kot naložbo bilo potrebno omeniti vsekakor tudi burgundce.

Za veliko rdeče 1996 v magnumu Movia Aleš Kristančič jamči 20-odstotno letno rast.
Ta trditev pa je zelo zanimiva. Torej, če se lastnik omenjenega vina odloči le-tega prodati po določenem obdobju, mu dotični vinar, če kupec zanj na trgu ne iztrži boljše cene, izplača zajamčen donos. Skratka sanje vsakega vlagatelja. In to še 20 % zajamčen letni donos. Mogoče bi avtor vedel povedati, ali se ob nakupu omenjenega vina podpiše tudi takšna pogodba. Kar se kot hudič križa otepajo vsi skladi in izdajatelji delnic - jamstva za donos v prihodnosti namreč - je za omenjenega slovenskega vinarja očitno pravi mačji kašelj. Za vlagatelje torej nič lažjega, samo kupiti je potrebno čimveč steklenic omenjenega vina.

Movia je kultna znamka lahko samo v Sloveniji, izven njenih meja pa o tej kultnosti ni ne duha ne sluha. O tem več kot zgovorno priča tudi resna tuja vinska literatura.

Če bi bil malce zloben, bi še dodal, da so podobna favoriziranja določenih slovenskih vinarjev v slovenski vinski publicistiki skoraj pravilo, izjeme so zelo redke. Zakaj je temu tako, pa menda tudi ne bo težko uganiti.

Marko
anon-1148 sporočil: 1
[#139193] 06.10.07 19:15 · odgovor na: lalou (#138210)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-1148 06.10.2007 19:18
tudi meni se zdi neprimerna trditev o garanciji 20% rasti.

res, da je movia z višanjem cen pomagal dvigniti ceno tudi drugim dobrim slovenskim vinarjem (kar je pozitivno), vendar je trditev kar malce preveč samozavestna.

sploh pa če upoštevamo dve statistiki:
slovenske top restavracije (jih tedensko obiskujem) mi pravijo, da se je veliko rdeče povsem ustavilo
svetovni trendi gredo v bela, mlada vina... polna, rdeča se umikajo

zaključek zgornjih dejstev pa si tudi ne-ekonomosti znajo narediti.

klemen
anon-76887 sporočil: 18.121
[#139197] 06.10.07 19:29
Odgovori   +    0
Povprečna 11,25% letna rast v 20 letih pomeni, da se steklenica iz 9,85 poveča na 83,06.
lalou sporočil: 178
[#139515] 08.10.07 09:14 · odgovor na: anon-1148 (#139193)
Odgovori   +    0

saja je napisal(a):
tudi meni se zdi neprimerna trditev o garanciji 20% rasti.

vendar je trditev kar malce preveč samozavestna.

slovenske top restavracije (jih tedensko obiskujem) mi pravijo, da se je veliko rdeče povsem ustavilo
svetovni trendi gredo v bela, mlada vina... polna, rdeča se umikajo


Ni problem Movia. Za Movio se ve, kakšen je. Problem so pisci, ki kot kakšni prvošolčki in brez kritične distance povzamejo vsak njegov umotvor. Mimogrede, teh umotvorov bi bilo za cel članek.

Glede svetovnih trendov pa nisem najbolj prepričan. Najboljšim bordojcem in burgundcem (recimo letnik 2005) ni še nikoli šlo tako dobro. Pa ta vina nikakor ni možno šteti med bela mlada vina.

Marko

Strani: 1