Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-218539 sporočil: 7
ahahaha, rspendl, zdaj bojo pa kmetje krivi za dvig cen zemljišč? ma kje živite... sploh ne morem verjet...

v Sloveniji so največja mesta (Kranj, Maribor itd) zrasla na sredini ravnine, namesto da bi se pomaknili na rob pobočij in to zemljo pustili kmetovanju. kdo dviguje cene zemlje - kmetijstvo ali kapital???

Neposredni odgovori na sporočilo št. 913307

Strani: 1

tstih sporočil: 5.199
[toni87]
kdo dviguje cene zemlje - kmetijstvo ali kapital???
Z regulacijo zemljišč kmetijstvo gotovo bolj kot vlagatelji, največ pa seveda politiki in njihovi centralni planerji. Poučno bi bilo izračunati naš "cost of right to build".

Američani so to storili [Glaeser & Tobio] za San Francisco in ugotovili, da je politika daleč najdražji del hiše -

Citat:

An article in the November 2007 issue of Atlantic Monthly reported on a study of the cost of obtaining the "right to build" (i.e. a building permit, red tape, bureaucracy, etc.) in different U.S. cities. The "right to build" cost does not include the cost of the land or the cost of constructing the house. The study was conducted by Harvard economists Edward Glaeser and Kristina Tobio. According to the chart accompanying the article, the cost of obtaining the "right to build" adds approximately $600,000 to the cost of each new house that is built in San Francisco.
anon-119232 sporočil: 99
Ne kmetje, ti lahko samo brez kakega posebnega napora postanejo miljonarji, ker so slučajno podedovali nekaj hektarjev travnikov ob rastočem mestu (ne samo hipotetično, sem jih že nekaj srečal "v živo"). Po zakonu ponudbe in povpraševanja velja, da če je povpraševanje po zazidljivih zemljiščih veliko (mlade družine bi se rade odselile od staršev in bi pač kupile novo stanovanje ali gradile lastne hiše), ponudba pa je majhna (ker Ministrstvo za kmetijstvo ne daje soglasij k spremembi namembnosti), potem cena raste. "Kapital" ni nič dvignil cen, preproste tržne zakonitosti so jih. In lastniki zemljišč so večinoma fizične osebe, če malo poklikate npr. po Prostorskem informacijskem sistemu občine (PISO), ki pač zemljišča prodajo po toliko, kolikor se na trgu da. Tako, kot med vojno ničesar ni, pa vojni dobičkarji prodajajo kilo soli po 100 EUR, tako je zadnja desetletja z zazidljivimi zemljišči. Prav zaradi tako hude zaščite pa se potem lahko dogajajo "afere" in korupcija "zemljiške mafije".

Sicer pa (ker ravno sprašujete) živim v osrednji Sloveniji in se na zadevo nekaj malega spoznam, pa mi lahko verjamete, g. Toni. Mesta pa so že v srednjem veku (ali v rimskih časih) zrasla na križiščih, sotočjih, razširitvah dolin v ravnino, ob nahajališčih rude... in tu pač so, mesta niso zrasla "iz nič" v zadnjih 20 letih (no, na pamet mi padejo edino recimo Domžale, ki so zrasle skoraj iz nič sredi polja, na železniški postaji pred 100 leti). In zelo malo se zgradi ne da bi kmet, originalni lastnik, nekoč svoje zemlje ne prodal, tako da ni čisto nedolžen pri "izgubi pridelovalnih površin".

Strani: 1